czwartek 23 stycznia 2020     Maria, Ildefons, Rajmund
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Trzeba mieć odwagę
Pierwsze wydanie drugiego gorzowskiego Hyde Parku mamy za sobą. Katarzyna Miczał i Leszek Sokołowski zaprosili na Kwadrat do niedzielnej dyskusji o jakości elit politycznych naszego miasta. Dla jasności przypomnę, że jakąś dekadę temu odbywał się Hyde Park poetycki, któremu przewodził Kazimierz Furman. Dokładaliśmy sobie we własnym gronie, ale inicjatywa upadła, bo - jakby tu dobrze powiedzieć - hmmm... zabrakło w ludziach ognia. Tzn. ta pierwsza iskra za szybko się wypaliła, za mało było chętnych, za dużo piwa.

Teraz potrzebę dyskutowania o sprawach ważnych dla miasta postanowili urzeczywistnić, a właściwie przenieść ze świata wirtualnego w real kolejni młodzi. I nie mam zamiaru dociekać, na ile jest to działanie polityczne, w którym upatrują ewentualnej swojej przyszłości, powiem tylko, że nie będę wymieniać nazw ugrupowań, miłośników czy innych frakcji, które mają jakikolwiek związek z lewicą czy prawicą. Hyde Park ma być dla człowieka i człowiek powinien go sygnować. Jednakże nie każdy, ale tego wątku szczególnie rozwijać nie będę.

Niedzielne przedpołudnie zachęcało do wyjścia z domu. Słońce, trawa, kocyki i woda czekały na gorzowian. Czekał też - nazwijmy go - podest dla mówców i mikrofon oraz organizatorzy.

"A co tu się będzie działo?" - usłyszałam od "Kwadratowego" bywalca, który grzecznie podziękował za wyjaśnienie. Na początku wokół słynnego z dyskusji o jego przeniesieniu pomnika 2 Armii Wojska Polskiego zakręciło się koło 30 osób, ale liczba rosła w miarę upływu czasu. Ktoś idąc przez "Kwadrat" przysiadł na ławce, ktoś zatrzymał się przed mówcą, jacyś rowerzyści przerwali jazdę i słuchali wypowiedzi do końca spotkania.
Jeśli więc chodzi o frekwencję, nieźle, całkiem nieźle, bo kto bywa na różnego rodzaju wydarzeniach, spotkaniach czy wernisażach wie, że to maks, w dodatku w wydaniu wciąż tych samych "aktywistów".

Katarzyna Miczał i Leszek Sokołowski zadbali o cztery wystąpienia: blogera, który - by przyganiać garnkowi - najpierw powinien wypełnić własną pokutę i nie przekraczać granic przyzwoitości; radnego, z którym trudno się nie zgodzić - ale o tym później; negatywnie doświadczonego Gorzowem społecznika i negatywnie doświadczonego polityką napływowca ze Świebodzina, który - napływowiec, nie Świebodzin - po wypadnięciu z gniazda próbował to gniazdo... w Hyde Parku miało być kulturalnie, więc powiem... nieco zanieczyścić, wspominając o głazie nepotyzmu stojącym przed urzędem marszałkowskim jako przeciwwadze do kamyczka przed drzwiami gorzowskiego urzędu.

Obiektywnie należy powiedzieć, że dwa pierwsze wystąpienia były na temat, ale...

To oczywiste, że nie ma ludzi kryształowych. Jednak trzeba mieć szczególną odwagę graniczącą z czelnością, by przyganiać innym, kiedy samemu jest się nie fair wobec drugich. I czy przypadkiem pozwoleniem na wystąpienia takich osób, spijaniem sobie z dzióbków, poklepywaniem po pleckach nie przyzwalamy na chorobę, która toczy nasze miasto? To było pytanie retoryczne.

Co do wystąpienia mecenasa, jak wspomniałam, trudno się z nim nie zgodzić, ale...
Czy Pana uwagi, Szanowny Panie Mecenasie, pod adresem słynnej z braku kultury nie tylko w czasie sesyjnych obrad radnej nie są krzykiem usprawiedliwienia? Czy Pan, jako radny, człowiek znany i szanowany, nie powinien wskazywać swoim postępowaniem wzorców i wcześniej - ze swoimi kolegami z owej elity miasta - zareagować i choćby w ramach protestu wyjść podczas wykrzykiwania tej pani? Jej zachowanie to przecież policzek dla miasta wymierzany mu nie od dziś. A w utwierdzaniu jej w przekonaniu o własnej nieomylności i słuszności postępowania odegrali swoją rolę również dziennikarze i blogerzy. Czyżby dlatego, że sami mają sobie coś do zarzucenia? To kolejne pytanie retoryczne.

Zapytam też, czy w takim razie mamy odwagę powiedzieć, że stan gorzowskich politycznych elit - których moim zdaniem nie ma, są tylko przypadkowi ludzie tak o sobie myślący - jest zatrważający również z naszego przyzwolenia? Bo ja jestem tego zdania. To nasza wina. To my, mieszkańcy miasta o aspiracjach wojewódzkich, żywimy się sensacyjkami, podniecamy, kiedy jeden przyłoży drugiemu, tworzymy mity osobników niegodnych mitów i tak mielą się żarna nie dotykając zboża. I nie ma z tego mąki. Jest tylko ruch.

Czy niedzielny pierwszy odcinek politycznego Hyde Parku też będzie takim ruchem bez efektu? Prawdopodobnie tak, choć organizatorom sekunduję i gratuluję odwagi oraz samej realizacji pomysłu. Do technicznej strony nie będę się odnosić, mogę o niej pogadać przy kawie. Chciałabym, żeby pomysł się zakorzenił, bo przecież warto szukać odbiorców swoich myśli również w świecie realnym i przez to docierać do tych, którzy facebooków nie mają i nie czytają, żyją swoim powszednim życiem i dobrze im z tym. Inicjatywa warta byłaby kontynuacji w obecności tzw. elit, o których mówił temat HP. W obecności wszystkich, którzy np. niedawno odpowiedzieli na prośbę wrażej redakcji i pisali, jakim to widzą Gorzów za pięć lat. W obecności środowiska studenckiego naszej najnowszej "óczelni". W obecności urzędników, radnych, polityków lewa i prawa. Ale żeby tak się stało, trzeba mieć odwagę.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca


13 września 2016 20:44, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


przecież tam nie było żadnej frekwencji
zero ludzi o tej złej godzinie i dniu w którym ludzie co innego robią

p.s. óczelnia się pisze przez u otwarte
p.s.2 AJP nawet nieźle brzmi skrót
Anonim_4425, 14.09.2016, 12:15, 31.0.121.48 ##

dlaczego tak jest ze jak cos robi sie fajnego to od razu wylewa sie kubel pomyj????? Ci, ktorzy krytykuja nigdy sie nie ujawniaja tylko ujadaja!!!!
teresa, 14.09.2016, 12:56, 128.127.80.193 ##

Nie wiem czy Inicjatorzy zdają sobie sprawę z tego, że zapoczątkowali POWAŻNĄ dysputę. I jeżeli do jej moderowania nie dorośli to niech sobie z kontynuacją dadzą spokój. Śmichy/chichy (wtręty o "fajnej" koszulce dyskutanta) na FB temu, z pewnością, nie służą...
Andrzej Trzaskowski, 14.09.2016, 14:34, 83.20.155.34 ##

Było bardzo fajnie i początek jak najbardziej dobry. Najważniejsze jednak aby nie zabrakło cierpliwości w kontynuowaniu. Tematów nie zabraknie. Godzina słaba, bo w niedzielne przedpołudnie to się jest w kościele lub gotuje się obiad :)
Anonim_4864, 14.09.2016, 15:55, 83.23.255.35 ##

Nie wiem czy dorośli i nie wiem czy będzie kontynuacja w tej formie - w innej na 100%. Chcemy rozmawiać i nie jest to pierwsza rzecz jaką w tej intencji robimy.Znamy się, lubimy... jeśli będziemy to wszystko traktować tak śmiertelnie poważnie to gdzieś zgubimy to, że uczestniczenie w życiu publicznym Miasta i życie jego sprawami jest naszą pasją. Obowiązkiem ale i przyjemnością wynikającą z faktu wspólnie wykonanej inicjatywy. To jest ten rodzaj obowiązku który potrzebuje pozytywnych emocji i wzajemnych relacji. Jeśli tego zabraknie trudno nam będzie podejmować wysiłki związane z organizacją. To nie jest nasza praca, to jest nasza potrzeba. Wspólna potrzeba ludzi którzy się lubią. To tyle, a żart o koszulce na FB ani nie był niesmaczny ani nie na miejscu, poza tym to jest zupełnie inna historia, bardzo śmieszna - opowiem kiedyś Panu.
Katarzyna Miczał do Pan Andrzej Trzaskowski , 15.09.2016, 12:33, 37.128.59.173 ##

Poza tym... to już jest poważne, że dochodzi do realizacji, że nie poprzestajemy na planach. Tylko my wiemy ile faktycznej roboty stoi za każdym "wydarzeniem" i kasy też trochę stoi ABSOLUTNIE z naszych kieszeni, 7 dni "przed" wyjęte z życia całkowicie. To chyba jest poważne podejście :-/
Katarzyna Miczał , 15.09.2016, 12:38, 37.128.59.173 ##

Anonim 4425 Pani Redaktor nie robi błędów.
Naucz się czytać.
"óczelnia" jest w cudzysłowie.
Jaki to ma wydźwięk - pokombinuj.
Anonim_5566, 15.09.2016, 12:47, 89.228.130.230 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Tegoroczny tydzień ekumeniczny (18-25 stycznia) będzie obchodzony pod hasłem "Życzliwymi bądźmy", a materiały na międzywyznaniowe nabożeństwa ekumeniczne przygotowali tym razem ... <czytaj dalej>
Inneko kontra Eneris, czyli zgubna niechęć do współpracy
Publikujemy list, który otrzymaliśmy od byłego prezesa Inneko sp. z o.o. Artura Czyżewskiego. Złożenie w ubiegłym tygodniu najkorzystniejszej oferty przez konsorcjum ... <czytaj dalej>
Raport "Centrum Gorzowa OD-NOWA"
Za nami pierwszy krok w stronę przebudowy ulic Wełniany Rynek i Hawelańskiej - testowanie dwóch wariantów organizacji ruchu dobiegło końca. W ... <czytaj dalej>
Miasto informuje o kompromisie

Władze miasta podjęły decyzję w sprawie przyszłości części miasta skupionej wokół ulic Wełniany Rynek i Hawelańskiej. Podjęto decyzję kompromisową. Była ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Konstal" Zakład Produkcji Konstrukcji SpawanychAgnieszka Rolirad

ul. Poniatowskiego 1 a M. 11, Gorzów Wlkp.
tel. 508 056 502
branża: Metale - obróbka <czytaj dalej>
Olszewska Jolanta Mała Gastronomia

ul. Sikorskiego 19, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 49 80
branża: Bary <czytaj dalej>
"Eko-Rembud-Zremb" Sp z o.o.

ul. Fabryczna 19 /20, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 20 10
branża: Budowlane usługi - renowacje, remonty <czytaj dalej>

Każda chwila jest dla nas ważna
To był niespodziewany telefon. W niedzielę ok. 17.40. zadzwoniła siostra ... <czytaj dalej>
Pamiętacie Franza Mauera?
Pamiętacie Franza Mauera. Ten bohater "Psów" Pasikowskiego wraca w trzeciej ... <czytaj dalej>
Muzycznie w muzeum
Po raz siódmy w Muzeum im. J. Dekerta w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Najlepsze II LO
II LO w Gorzowie to najlepsza szkołą w regionie. Zajęła ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów
i bezpieczeństwie konsumenta (cz. 2)
Od 1 marca mamy obowiązkowo segregować odpady. Czy jednak jesteśmy do tego przygotowani? Czy posiadamy wszelkie informacje konieczne do właściwego ich oddzielania? No i czy opakowania, w których kupujemy żywność, ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 18a.jpg
Hanna Kaup:
22I2020
22I2020. Tego samego dnia życie jednym gra swoje pierwsze dźwięki, innym ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
21I2020
21I2020. Z tzw. instytucją babci jest jak z wojskiem. Kto nie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9964:
bisferol jest w woreczkach ryżowych i z kaszą gotowaną <czytaj dalej>
Anonim_9964:
oczywiście że nie. taką hulajnogą można se gdzieś pojechać ale kłopot żeby to gdzieś zostawić przed wejściem do sklepu/galerii handlowej/k <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Odpady z urzędu Marszałkowskiego: https://vod.tvp.pl/video/magazyn-sledczy-anity-gargas,19122019,45717262?fbclid=IwAR2ipyoc5gDY79WHNEv19AVI0TUmmGpRM <czytaj dalej>
Anonim_9566:
gratulacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
ch.d.t.:
Pan Artuyr to byl tylko pionek w tym wszystkim, mnie interesuje czy wlkasnie Eneris pojdzie za ciuosem i powie wwszystkim z ekomunalnik to spolka INNe <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej