środa 27 stycznia 2021     Angela, Jan, Przybysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Trzeba mieć odwagę
Pierwsze wydanie drugiego gorzowskiego Hyde Parku mamy za sobą. Katarzyna Miczał i Leszek Sokołowski zaprosili na Kwadrat do niedzielnej dyskusji o jakości elit politycznych naszego miasta. Dla jasności przypomnę, że jakąś dekadę temu odbywał się Hyde Park poetycki, któremu przewodził Kazimierz Furman. Dokładaliśmy sobie we własnym gronie, ale inicjatywa upadła, bo - jakby tu dobrze powiedzieć - hmmm... zabrakło w ludziach ognia. Tzn. ta pierwsza iskra za szybko się wypaliła, za mało było chętnych, za dużo piwa.

Teraz potrzebę dyskutowania o sprawach ważnych dla miasta postanowili urzeczywistnić, a właściwie przenieść ze świata wirtualnego w real kolejni młodzi. I nie mam zamiaru dociekać, na ile jest to działanie polityczne, w którym upatrują ewentualnej swojej przyszłości, powiem tylko, że nie będę wymieniać nazw ugrupowań, miłośników czy innych frakcji, które mają jakikolwiek związek z lewicą czy prawicą. Hyde Park ma być dla człowieka i człowiek powinien go sygnować. Jednakże nie każdy, ale tego wątku szczególnie rozwijać nie będę.

Niedzielne przedpołudnie zachęcało do wyjścia z domu. Słońce, trawa, kocyki i woda czekały na gorzowian. Czekał też - nazwijmy go - podest dla mówców i mikrofon oraz organizatorzy.

"A co tu się będzie działo?" - usłyszałam od "Kwadratowego" bywalca, który grzecznie podziękował za wyjaśnienie. Na początku wokół słynnego z dyskusji o jego przeniesieniu pomnika 2 Armii Wojska Polskiego zakręciło się koło 30 osób, ale liczba rosła w miarę upływu czasu. Ktoś idąc przez "Kwadrat" przysiadł na ławce, ktoś zatrzymał się przed mówcą, jacyś rowerzyści przerwali jazdę i słuchali wypowiedzi do końca spotkania.
Jeśli więc chodzi o frekwencję, nieźle, całkiem nieźle, bo kto bywa na różnego rodzaju wydarzeniach, spotkaniach czy wernisażach wie, że to maks, w dodatku w wydaniu wciąż tych samych "aktywistów".

Katarzyna Miczał i Leszek Sokołowski zadbali o cztery wystąpienia: blogera, który - by przyganiać garnkowi - najpierw powinien wypełnić własną pokutę i nie przekraczać granic przyzwoitości; radnego, z którym trudno się nie zgodzić - ale o tym później; negatywnie doświadczonego Gorzowem społecznika i negatywnie doświadczonego polityką napływowca ze Świebodzina, który - napływowiec, nie Świebodzin - po wypadnięciu z gniazda próbował to gniazdo... w Hyde Parku miało być kulturalnie, więc powiem... nieco zanieczyścić, wspominając o głazie nepotyzmu stojącym przed urzędem marszałkowskim jako przeciwwadze do kamyczka przed drzwiami gorzowskiego urzędu.

Obiektywnie należy powiedzieć, że dwa pierwsze wystąpienia były na temat, ale...

To oczywiste, że nie ma ludzi kryształowych. Jednak trzeba mieć szczególną odwagę graniczącą z czelnością, by przyganiać innym, kiedy samemu jest się nie fair wobec drugich. I czy przypadkiem pozwoleniem na wystąpienia takich osób, spijaniem sobie z dzióbków, poklepywaniem po pleckach nie przyzwalamy na chorobę, która toczy nasze miasto? To było pytanie retoryczne.

Co do wystąpienia mecenasa, jak wspomniałam, trudno się z nim nie zgodzić, ale...
Czy Pana uwagi, Szanowny Panie Mecenasie, pod adresem słynnej z braku kultury nie tylko w czasie sesyjnych obrad radnej nie są krzykiem usprawiedliwienia? Czy Pan, jako radny, człowiek znany i szanowany, nie powinien wskazywać swoim postępowaniem wzorców i wcześniej - ze swoimi kolegami z owej elity miasta - zareagować i choćby w ramach protestu wyjść podczas wykrzykiwania tej pani? Jej zachowanie to przecież policzek dla miasta wymierzany mu nie od dziś. A w utwierdzaniu jej w przekonaniu o własnej nieomylności i słuszności postępowania odegrali swoją rolę również dziennikarze i blogerzy. Czyżby dlatego, że sami mają sobie coś do zarzucenia? To kolejne pytanie retoryczne.

Zapytam też, czy w takim razie mamy odwagę powiedzieć, że stan gorzowskich politycznych elit - których moim zdaniem nie ma, są tylko przypadkowi ludzie tak o sobie myślący - jest zatrważający również z naszego przyzwolenia? Bo ja jestem tego zdania. To nasza wina. To my, mieszkańcy miasta o aspiracjach wojewódzkich, żywimy się sensacyjkami, podniecamy, kiedy jeden przyłoży drugiemu, tworzymy mity osobników niegodnych mitów i tak mielą się żarna nie dotykając zboża. I nie ma z tego mąki. Jest tylko ruch.

Czy niedzielny pierwszy odcinek politycznego Hyde Parku też będzie takim ruchem bez efektu? Prawdopodobnie tak, choć organizatorom sekunduję i gratuluję odwagi oraz samej realizacji pomysłu. Do technicznej strony nie będę się odnosić, mogę o niej pogadać przy kawie. Chciałabym, żeby pomysł się zakorzenił, bo przecież warto szukać odbiorców swoich myśli również w świecie realnym i przez to docierać do tych, którzy facebooków nie mają i nie czytają, żyją swoim powszednim życiem i dobrze im z tym. Inicjatywa warta byłaby kontynuacji w obecności tzw. elit, o których mówił temat HP. W obecności wszystkich, którzy np. niedawno odpowiedzieli na prośbę wrażej redakcji i pisali, jakim to widzą Gorzów za pięć lat. W obecności środowiska studenckiego naszej najnowszej "óczelni". W obecności urzędników, radnych, polityków lewa i prawa. Ale żeby tak się stało, trzeba mieć odwagę.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca


13 września 2016 20:44, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


przecież tam nie było żadnej frekwencji
zero ludzi o tej złej godzinie i dniu w którym ludzie co innego robią

p.s. óczelnia się pisze przez u otwarte
p.s.2 AJP nawet nieźle brzmi skrót
Anonim_4425, 14.09.2016, 12:15, 31.0.121.48 ##

dlaczego tak jest ze jak cos robi sie fajnego to od razu wylewa sie kubel pomyj????? Ci, ktorzy krytykuja nigdy sie nie ujawniaja tylko ujadaja!!!!
teresa, 14.09.2016, 12:56, 128.127.80.193 ##

Nie wiem czy Inicjatorzy zdają sobie sprawę z tego, że zapoczątkowali POWAŻNĄ dysputę. I jeżeli do jej moderowania nie dorośli to niech sobie z kontynuacją dadzą spokój. Śmichy/chichy (wtręty o "fajnej" koszulce dyskutanta) na FB temu, z pewnością, nie służą...
Andrzej Trzaskowski, 14.09.2016, 14:34, 83.20.155.34 ##

Było bardzo fajnie i początek jak najbardziej dobry. Najważniejsze jednak aby nie zabrakło cierpliwości w kontynuowaniu. Tematów nie zabraknie. Godzina słaba, bo w niedzielne przedpołudnie to się jest w kościele lub gotuje się obiad :)
Anonim_4864, 14.09.2016, 15:55, 83.23.255.35 ##

Nie wiem czy dorośli i nie wiem czy będzie kontynuacja w tej formie - w innej na 100%. Chcemy rozmawiać i nie jest to pierwsza rzecz jaką w tej intencji robimy.Znamy się, lubimy... jeśli będziemy to wszystko traktować tak śmiertelnie poważnie to gdzieś zgubimy to, że uczestniczenie w życiu publicznym Miasta i życie jego sprawami jest naszą pasją. Obowiązkiem ale i przyjemnością wynikającą z faktu wspólnie wykonanej inicjatywy. To jest ten rodzaj obowiązku który potrzebuje pozytywnych emocji i wzajemnych relacji. Jeśli tego zabraknie trudno nam będzie podejmować wysiłki związane z organizacją. To nie jest nasza praca, to jest nasza potrzeba. Wspólna potrzeba ludzi którzy się lubią. To tyle, a żart o koszulce na FB ani nie był niesmaczny ani nie na miejscu, poza tym to jest zupełnie inna historia, bardzo śmieszna - opowiem kiedyś Panu.
Katarzyna Miczał do Pan Andrzej Trzaskowski , 15.09.2016, 12:33, 37.128.59.173 ##

Poza tym... to już jest poważne, że dochodzi do realizacji, że nie poprzestajemy na planach. Tylko my wiemy ile faktycznej roboty stoi za każdym "wydarzeniem" i kasy też trochę stoi ABSOLUTNIE z naszych kieszeni, 7 dni "przed" wyjęte z życia całkowicie. To chyba jest poważne podejście :-/
Katarzyna Miczał , 15.09.2016, 12:38, 37.128.59.173 ##

Anonim 4425 Pani Redaktor nie robi błędów.
Naucz się czytać.
"óczelnia" jest w cudzysłowie.
Jaki to ma wydźwięk - pokombinuj.
Anonim_5566, 15.09.2016, 12:47, 89.228.130.230 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Odpowiedź w sprawie zatrudniania kapelanów w szpitalach
Publikujemy Stanowisko Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w sprawie raportu Anity Kucharskiej-Dziedzic o zatrudnianiu kapelanów w lubuskich szpitalach. Materiał ... <czytaj dalej>
Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. – Rząd w cieniu ... <czytaj dalej>
737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową unijną perspektywę. Do regionów trafi 40 proc. tortu, czyli 28 ... <czytaj dalej>
Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Anity Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach. W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
PKO BP S.A. Bankomat

ul. Pomorska 130, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
Obszański Ludwik Szycie Odzieży Skórzanej

ul. Junacka 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 99 77
branża: Krawieckie usługi <czytaj dalej>

Co z tym bezrobociem?
Na koniec grudnia 2020 r. w powiatowych urzędach pracy województwa ... <czytaj dalej>
Inny Dzień Pamięci i Pojednania
Ostatni styczniowy weekend w Gorzowie minie pod hasłem Dnia Pamięci ... <czytaj dalej>
Spoczną w gorzowskiej katedrze
Jak informuje diecezja zielonogórsko-gorzowska, uroczystości pogrzebowe bp. bp. Adama Dyczkowskiego ... <czytaj dalej>
W gorzowskim szpitalu terminy zajęte
Jeśli planujesz zarezerwować termin szczepienia dla osób 80+ i 70+, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2021 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O co ta polsko-polska burza?
Rok 2021 zaczął się narodowo-polskim huraganem, tajfunem, trzęsieniem ziemi, spowodowanym aferą szczepionkową. Aferą, w której nazwisko Janda odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki, a ona sama również wyśmiewana przez aktora ... <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1969.jpg
Hanna Kaup:
Celowe spalenie?
To auto z daleka zwróciło moją uwagę. Stało na poboczu ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Wyjątkowy jubileusz
W otoczeniu aniołów, przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Pokolenie mp3 – coraz więcej osób z niedosłuchem
Według Światowej Organizacji Zdrowia na niedosłuch i inne problemy ze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Niepłodność – narastający problem
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3282:
a co tam jest w środku w tych ruskich naleśnikach ???
<czytaj dalej>
Anonim_7746:
Może jakaś głębsza analiza, dlaczego w ZG 3 razy więcej niż w Gorzowie? I jakie to są oferty? <czytaj dalej>
Anonim_7795:
Nikt nie kwestionuje, że obywatele mają prawo do opieki religijnej "tam, gdzie się znajdują", ale dlaczego za to maja płacić szpitale, <czytaj dalej>
Anonim_3456:
stary golf, oc przyszło do zapłaty, na złomie bez aktualnego nie przyjmą i problem. wyrejestrowanie kosztuje. ale powinien być nr silnika kiedyś <czytaj dalej>
Anonim_9915:
do autobusu wsiada 2 idiotów - bez masek. i standardowo zaczyna się dyskusja "po co maska do czegoś czego nie ma". i odpowiedź drugiej s <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej