środa 21 kwietnia 2021     Anzelm, Bartosz, Feliks
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wakacyjne kwiatki
W Gorzowie wakacyjne kwiatki kwitną w najlepsze, choć pewnie część z nich przejdzie do historii miasta jako chwasty lub osty, którymi można się boleśnie pokaleczyć.

Nie wiem, co to się dzieje w naszym miasteczku, ale coraz trudniej tu oddychać normalnym powietrzem. Gdzie człowiek nie zajrzy, gdzie ucha nie przytknie - ugór, chwastowisko i narzekania. Znaczy - nie widać dobrego gospodarza. Gdziesik on jest - jakby powiedzieli starzy górole - cosik tam majstruje, ale nijak to nie idzie ku dobremu.

Po hucznych dniach miasta zrobiło się jeszcze huczniej w dniach powszednich. Co by to było, gdyby to wszystko działo się w normalnych miesiącach, kiedy to normalny lud pracuje, a nie brzuchy wystawia do mizernego słońca nad morzem albo i w górach. No nie udźwignąłby biedaczyna, nie udźwignąłby. Choć podobno są tacy - z otoczenia gorzowskiego pryncypała - którzy twierdzą, że lud z niego zadowolony, że widzi zmiany na dobre, że jak chce disco-polo, to i ma, że gdyby teraz miały być wybory, to znów by wygrał. Nawet zapytała mnie o ten fenomen pewności jedna radna, mówiąc "To gdzie są ci ludzie? Gdzie oni żyją? Po lasach pochowani?"

Kobita sama nie z drugiego sortu myślowego, więc cosik jej tam o tumiwisizmie społecznym pogadałam - może ubierając to w delikatniejsze słowa - no bo jak pyta, to się staram; jęknęłam też o zaangażowaniu nielicznych, z którymi nieliczni się liczą, i umówiłam na jakieś wspólne działanie, bo ona jedna rolę radnej pełni, a ci, którzy mieli tu coś robić i wśród gminu na co dzień być, owszem byli, ale w czasie kampanii i to na płotach, a potem bezpowrotnie zniknęli - jak napisała na FB Anita Łukowiak.

Ale a'propos radnej, to z nią związany jest największy chyba wakacyjny kwiatek. Otóż oberwało się jej od prezesa Stali Ireneusza Macieja Zmory m.in. za "zbijanie kapitału politycznego" w temacie zaproszeń vipowskich na żużel, wydawanych radnym przez klub. W burzliwej dyskusji spodobał mi się głos "oskarżonej" Marty Bejnar-Bejnarowicz, która - w odpowiedzi na komentarz prezesa mówiącego, że zaproszenia będzie rozdawał, bo radni powinni na żużel chodzić, by wiedzieć, co się na naszym Jancarzu wyprawia - na portalu społecznościowym napisała: "Radni powinni również chodzić do wszystkich przedszkoli, do wszystkich szkół, jeździć samochodem po wszystkich ulicach, jeździć rowerem po wszystkich ścieżkach, chodzić po wszystkich chodnikach. Być na wszystkich meczach i spektaklach teatralnych oraz w filharmonii. Spać w DPS-ach, dać dzieci do placówek opiekuńczych. Studiować w PWSZ, pływać Kuną, korzystać z pośredniaka, podpalić coś i sprawdzić, jak straż pożarna działa i czasem coś ukraść, by sprawdzić skuteczność policyjnego auta ufundowanego przez miasto. Od czasu do czasu mieć zawał i przetestować helikopter ratowniczy. Nie mówię już o testowaniu usług PWIK, bo do tego nie trzeba zachęcać."

Swoją drogą, nie bardzo rozumiem awanturę tylko wokół radnej, bo podobne stanowisko o nieprzyjmowaniu vipowskich wejściówek przesłali radni z Nowoczesnego Gorzowa.

Radna Marta Bejnar-Bejnarowicz ma w miasteczku pod górkę, bo nawet nowy przewodniczący rady Sebastian Pieńkowski (po tajemniczej zamianie miejsc z byłym, czyli Robertem Surowcem, który został też wice w szpitalu) nie chciał udzielić jej głosu na minionej sesji, tłumacząc równie nieelegancko, co pokrętnie, dlaczego tego nie zrobił. Przypomnę, że sam został przewodniczącym na tej sesji, na której odwołano byłego - co nie jest zgodne z regulaminem. To są dopiero gorzowskie kwiatki.

Ale są też inne. Wraża redakcja - jak mawia Renia Ochwat - wymyśliła, że zapyta, jak niektórzy widzą Gorzów za pięć lat. No i - jak można było przewidzieć - jedni panowie, np. dr Piotr Klatta do niedawna prezes Lubuskiej Fundacji Zachodnie Centrum Gospodarcze (w czerwcu złożył wypowiedzenie), stworzył literaturę fantasy, bo chyba bycie chłopcem bardzo mu odpowiada.
I ja lubię pożartować, ale jeśli wciąż zabawowo będziemy podchodzić do swojej przyszłości i tracić czas na bajania - niektórzy szczerze wierzą, że da się je zrealizować - to nie przekona mnie nikt, że mieć będziemy lepiej ani za pięć, ani za dziesięć lat. Bo remonty dróg to zwyczajna kiełbasa dla psa, której skąpił przed laty temu miastu inny szef. O kwiatku pod nazwą: skumulowanie remontów w jednym czasie mówić szkoda.

Za to obecny szef sypie naszą kasą na lewo i prawo - i to bez konsultacji - bo on wie i wierzy w swoje idee. O pomyśle kupna, a później wrzucenia do starej Przemysłówki MOS-u i MCK-u nie będę rozważać. Jeśli cokolwiek tam miałoby być, to najwcześniej za dwa lata, bo całość trzeba gruntownie wyremontować. Tyle się różnej maści urzędnicy oraz petenci mordowali w różnych siedzibach, to kolejne dwa - do czasu realizacji konkursowego pomysłu przywrócenia urzędowi miasta obiektu po byłej komendzie policji - wytrzymają. Ale nie, szef wie i szef kupi, bo pewnie z Myśliborskiej będzie musiał się ewakuować.

Jest też ogólnopolski kwiatek gorzowski, czyli propozycja głosowania w konkursie na najbardziej ukwiecone miasto. Tak, tak. Gorzów - a właściwie jego władza za pośrednictwem swoich urzędników - zachęca do oddawania głosu na te kilka gazonów kwietnych, które pojawiły się w wojewódzkim mieście. Fakt, pięknie sfotografowane trzy donice zyskały 1266 głosów (dane z 13 sierpnia), ale cóż to znaczy wobec 3607 głosów z mieściny Jelcz Laskowice, 3520 z Kęt czy - uwaga! - 5505 Międzyrzecza. Trzeba dodać, że zdjęcia wyminenionych miejsc są niekoloryzowane i oddają prawdę. Ale gdyby tak przejrzeć foty innych kandydatów, to już miniaturowe w porównaniu z Gorzowem podwrocławskie Siechnice miałyby większe prawo do wygranej. Od Ustronia mogliby nasi uczyć się "tkania" kwietnych kobierców, a w kategorii donic znacznie lepiej wypada Myślibórz, bo ustawił je (w liczbie sporo większej niż my) według symetrii i spokojnej - odpowiadającej starej zabudowie miasta kolorystyki - a nie jak Gorzów swoje trzy w barwach disco polo. I jeszcze a' propos Gorzowa Wielkopolskiego. Taka ciekawostka. Stargard, który jakiś czas temu wyrzucił niechciany przymiotnik i stał się dla nas wzorcem, w konkursie widnieje jako... Stargard Szczeciński.

U góry Międzyrzecz, niżej Ustroń


Myślibórz

Jak to wszystko ogarnąć, to żartować się odechciewa. I żeby nie było, że to tylko ja taka marudna jestem, na zakończenie głos o Gorzowie Adrianny Felickiej-Leon z FB: "Po wizycie w rodzinnych stronach z przykrością stwierdzam, że Gorzów, tuż po wjeździe do niego, to obraz nędzy i rozpaczy. Zaniedbane kamienice i budynki, chodniki, po których strach chodzić, nie mówiąc o jeździe wózkiem z dziećmi czy inwalidą, chwasty i trawniki, które nie widziały kosiarki od ubiegłego lata...szaro, buro i ponuro... SMUTNO. Czas najwyższy ściągnąć kolorowe okulary Drodzy Państwo!"

Do końca wakacji pewnie jeszcze nam zakwitną kolejne kwiatki, ale cicho, sza, bo zaraz w Gorzowie następna zabawa. A w Zielonej Górze na zakończenie lata... Grzegorz Turnau...

Hanna Kaup

redaktor naczelna/wydawca

foto http://plebiscyt.inspirowaninatura.pl

14 sierpnia 2016 09:08, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Lepiej wygląda Gorzów niż wyglądał. Dużo kamienic zostało juz zrobione za jędrzejczaka wyczerpując pieniądze do limitu. Proces powinien by. Kontynuowany ale radna Bejnarowicz stwierdzila ze nie będą pudrować trupa.
I są pomysłyna wielo 130mlnowe zmiany w architekturze Gorzowa chodzi o nowy magistrat mający tyle kosztować. Mozna bylo po tanisci zrobic jak mowilem z połączenia z bylym budynkiem po policji tunelem od strony podworka murek zburzyc i zrobic duzy parking dla samochodow. Remont zaczac od obecnego budynku nastepnie policji pozniej tunel. A z klubu poetyckiego zrobic obsluge i wejscie dla inwalidow wjazdem czy windą. Zinformatyzowac urzad to mniej kolejek bedzie zalatwiac sie bedzie sprawy przez internet.
Anonim_3631, 18.08.2016, 10:18, 5.172.237.73 ##

Szanowna Pani Redaktor Kaup,

Proszę skontaktować się z Panią Dryglas z towarzystwa Animals. Ma bardzo ciekwą informację w sprawie potraktowania psa.
Anonim_5743, 18.08.2016, 21:59, 94.254.254.5 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Polska obszarem wysokiego ryzyka
Polska została zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka. Rozporządzenie obowiązuje od niedzieli 21 marca. W związku z powyższym, nie wprowadzono rozporządzenia odnośnie ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Nie pałac, a budynek pasywny
Nieprawdziwe są informacje, że Urząd Marszałkowski buduje pałac za 80 mln zł. Budowa budynku pasywnego jest projektem kluczowym w Strategii ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Finanse i Rachunkowość" S.C. Irena Czapska Agnieszka Ryzińska

ul. 9 Maja 61 pok. 217, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 73 37
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
Guettler Logistics Sp. z o.o. w Organizacji

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 73703 01w .05
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej

ul. Kazimierza Jagiellończyka 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 57 31
branża: Urzędy - pozostałe <czytaj dalej>

Poradnia onkologiczna pracuje dłużej
Rak to nie wyrok! Jeśli usłyszałeś taką diagnozę, szybkie podjęcie ... <czytaj dalej>
Złagodzić alergie
Gwałtownie wzrastają zachorowania na choroby alergiczne. Wyniki programu ECAP (Epidemiologia Chorób ... <czytaj dalej>
Szaleńcy na drogach
W minionym tygodniu gorzowska policja wystawiła wysokie grzywny za niebezpieczną ... <czytaj dalej>
Miejsce trudnego dziedzictwa
76 lat temu, 16 kwietnia 1945 r. o 5.45, rozpoczęła ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2021 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Wyhoduj Mega Dynię
Rusza konkurs Lubuska Mega Dynia. Do wygrania nagrody rzeczowe i <czytaj dalej>
350 tys. zł dla niepełnosprawnych
Dokładnie 350 tys. zł zostanie przeznaczone na rehabilitację zawodową i <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - facet2b.jpg
Hanna Kaup:
Wiosna w Mościcach
Edukacyjny Park Dendrologiczny w Mościcach to miejsce szczególne. Od lat, ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Miejsce trudnego dziedzictwa
76 lat temu, 16 kwietnia 1945 r. o 5.45, rozpoczęła ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Tut:
Pan Rudziński powinien za swoją działalność być hołubionym przez"władze", ale tak nie jest. Nie są w modzie ludzie mądrzy i ludzie <czytaj dalej>
Tut:
Pan Rudziński powinien za swoją działalność być hołubionym przez"władze", ale tak nie jest. Nie są w modzie ludzie mądrzy i ludzie <czytaj dalej>
Anonim_8488:
Gratulacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_3654:
Ostatnio widziałem dane MOPS-u z USA jak kształtuje się zamożność społeczeństwa w USA. Udostępniła prawdziwe dane amerykańska siostra zakon <czytaj dalej>
Maria:
To świetnie.I jak zawsze Hanna PRZYJAŹNIE...Po takim artykule ktoś na pewno skorzysta z oferty ..Pozdrawiam.Szczepiona po 70...Jeszcze tylko 2 daw <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej