poniedziałek 24 lutego 2020     Maciej, Bogusz, Modest
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wakacyjne kwiatki
W Gorzowie wakacyjne kwiatki kwitną w najlepsze, choć pewnie część z nich przejdzie do historii miasta jako chwasty lub osty, którymi można się boleśnie pokaleczyć.

Nie wiem, co to się dzieje w naszym miasteczku, ale coraz trudniej tu oddychać normalnym powietrzem. Gdzie człowiek nie zajrzy, gdzie ucha nie przytknie - ugór, chwastowisko i narzekania. Znaczy - nie widać dobrego gospodarza. Gdziesik on jest - jakby powiedzieli starzy górole - cosik tam majstruje, ale nijak to nie idzie ku dobremu.

Po hucznych dniach miasta zrobiło się jeszcze huczniej w dniach powszednich. Co by to było, gdyby to wszystko działo się w normalnych miesiącach, kiedy to normalny lud pracuje, a nie brzuchy wystawia do mizernego słońca nad morzem albo i w górach. No nie udźwignąłby biedaczyna, nie udźwignąłby. Choć podobno są tacy - z otoczenia gorzowskiego pryncypała - którzy twierdzą, że lud z niego zadowolony, że widzi zmiany na dobre, że jak chce disco-polo, to i ma, że gdyby teraz miały być wybory, to znów by wygrał. Nawet zapytała mnie o ten fenomen pewności jedna radna, mówiąc "To gdzie są ci ludzie? Gdzie oni żyją? Po lasach pochowani?"

Kobita sama nie z drugiego sortu myślowego, więc cosik jej tam o tumiwisizmie społecznym pogadałam - może ubierając to w delikatniejsze słowa - no bo jak pyta, to się staram; jęknęłam też o zaangażowaniu nielicznych, z którymi nieliczni się liczą, i umówiłam na jakieś wspólne działanie, bo ona jedna rolę radnej pełni, a ci, którzy mieli tu coś robić i wśród gminu na co dzień być, owszem byli, ale w czasie kampanii i to na płotach, a potem bezpowrotnie zniknęli - jak napisała na FB Anita Łukowiak.

Ale a'propos radnej, to z nią związany jest największy chyba wakacyjny kwiatek. Otóż oberwało się jej od prezesa Stali Ireneusza Macieja Zmory m.in. za "zbijanie kapitału politycznego" w temacie zaproszeń vipowskich na żużel, wydawanych radnym przez klub. W burzliwej dyskusji spodobał mi się głos "oskarżonej" Marty Bejnar-Bejnarowicz, która - w odpowiedzi na komentarz prezesa mówiącego, że zaproszenia będzie rozdawał, bo radni powinni na żużel chodzić, by wiedzieć, co się na naszym Jancarzu wyprawia - na portalu społecznościowym napisała: "Radni powinni również chodzić do wszystkich przedszkoli, do wszystkich szkół, jeździć samochodem po wszystkich ulicach, jeździć rowerem po wszystkich ścieżkach, chodzić po wszystkich chodnikach. Być na wszystkich meczach i spektaklach teatralnych oraz w filharmonii. Spać w DPS-ach, dać dzieci do placówek opiekuńczych. Studiować w PWSZ, pływać Kuną, korzystać z pośredniaka, podpalić coś i sprawdzić, jak straż pożarna działa i czasem coś ukraść, by sprawdzić skuteczność policyjnego auta ufundowanego przez miasto. Od czasu do czasu mieć zawał i przetestować helikopter ratowniczy. Nie mówię już o testowaniu usług PWIK, bo do tego nie trzeba zachęcać."

Swoją drogą, nie bardzo rozumiem awanturę tylko wokół radnej, bo podobne stanowisko o nieprzyjmowaniu vipowskich wejściówek przesłali radni z Nowoczesnego Gorzowa.

Radna Marta Bejnar-Bejnarowicz ma w miasteczku pod górkę, bo nawet nowy przewodniczący rady Sebastian Pieńkowski (po tajemniczej zamianie miejsc z byłym, czyli Robertem Surowcem, który został też wice w szpitalu) nie chciał udzielić jej głosu na minionej sesji, tłumacząc równie nieelegancko, co pokrętnie, dlaczego tego nie zrobił. Przypomnę, że sam został przewodniczącym na tej sesji, na której odwołano byłego - co nie jest zgodne z regulaminem. To są dopiero gorzowskie kwiatki.

Ale są też inne. Wraża redakcja - jak mawia Renia Ochwat - wymyśliła, że zapyta, jak niektórzy widzą Gorzów za pięć lat. No i - jak można było przewidzieć - jedni panowie, np. dr Piotr Klatta do niedawna prezes Lubuskiej Fundacji Zachodnie Centrum Gospodarcze (w czerwcu złożył wypowiedzenie), stworzył literaturę fantasy, bo chyba bycie chłopcem bardzo mu odpowiada.
I ja lubię pożartować, ale jeśli wciąż zabawowo będziemy podchodzić do swojej przyszłości i tracić czas na bajania - niektórzy szczerze wierzą, że da się je zrealizować - to nie przekona mnie nikt, że mieć będziemy lepiej ani za pięć, ani za dziesięć lat. Bo remonty dróg to zwyczajna kiełbasa dla psa, której skąpił przed laty temu miastu inny szef. O kwiatku pod nazwą: skumulowanie remontów w jednym czasie mówić szkoda.

Za to obecny szef sypie naszą kasą na lewo i prawo - i to bez konsultacji - bo on wie i wierzy w swoje idee. O pomyśle kupna, a później wrzucenia do starej Przemysłówki MOS-u i MCK-u nie będę rozważać. Jeśli cokolwiek tam miałoby być, to najwcześniej za dwa lata, bo całość trzeba gruntownie wyremontować. Tyle się różnej maści urzędnicy oraz petenci mordowali w różnych siedzibach, to kolejne dwa - do czasu realizacji konkursowego pomysłu przywrócenia urzędowi miasta obiektu po byłej komendzie policji - wytrzymają. Ale nie, szef wie i szef kupi, bo pewnie z Myśliborskiej będzie musiał się ewakuować.

Jest też ogólnopolski kwiatek gorzowski, czyli propozycja głosowania w konkursie na najbardziej ukwiecone miasto. Tak, tak. Gorzów - a właściwie jego władza za pośrednictwem swoich urzędników - zachęca do oddawania głosu na te kilka gazonów kwietnych, które pojawiły się w wojewódzkim mieście. Fakt, pięknie sfotografowane trzy donice zyskały 1266 głosów (dane z 13 sierpnia), ale cóż to znaczy wobec 3607 głosów z mieściny Jelcz Laskowice, 3520 z Kęt czy - uwaga! - 5505 Międzyrzecza. Trzeba dodać, że zdjęcia wyminenionych miejsc są niekoloryzowane i oddają prawdę. Ale gdyby tak przejrzeć foty innych kandydatów, to już miniaturowe w porównaniu z Gorzowem podwrocławskie Siechnice miałyby większe prawo do wygranej. Od Ustronia mogliby nasi uczyć się "tkania" kwietnych kobierców, a w kategorii donic znacznie lepiej wypada Myślibórz, bo ustawił je (w liczbie sporo większej niż my) według symetrii i spokojnej - odpowiadającej starej zabudowie miasta kolorystyki - a nie jak Gorzów swoje trzy w barwach disco polo. I jeszcze a' propos Gorzowa Wielkopolskiego. Taka ciekawostka. Stargard, który jakiś czas temu wyrzucił niechciany przymiotnik i stał się dla nas wzorcem, w konkursie widnieje jako... Stargard Szczeciński.

U góry Międzyrzecz, niżej Ustroń


Myślibórz

Jak to wszystko ogarnąć, to żartować się odechciewa. I żeby nie było, że to tylko ja taka marudna jestem, na zakończenie głos o Gorzowie Adrianny Felickiej-Leon z FB: "Po wizycie w rodzinnych stronach z przykrością stwierdzam, że Gorzów, tuż po wjeździe do niego, to obraz nędzy i rozpaczy. Zaniedbane kamienice i budynki, chodniki, po których strach chodzić, nie mówiąc o jeździe wózkiem z dziećmi czy inwalidą, chwasty i trawniki, które nie widziały kosiarki od ubiegłego lata...szaro, buro i ponuro... SMUTNO. Czas najwyższy ściągnąć kolorowe okulary Drodzy Państwo!"

Do końca wakacji pewnie jeszcze nam zakwitną kolejne kwiatki, ale cicho, sza, bo zaraz w Gorzowie następna zabawa. A w Zielonej Górze na zakończenie lata... Grzegorz Turnau...

Hanna Kaup

redaktor naczelna/wydawca

foto http://plebiscyt.inspirowaninatura.pl

14 sierpnia 2016 09:08, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Lepiej wygląda Gorzów niż wyglądał. Dużo kamienic zostało juz zrobione za jędrzejczaka wyczerpując pieniądze do limitu. Proces powinien by. Kontynuowany ale radna Bejnarowicz stwierdzila ze nie będą pudrować trupa.
I są pomysłyna wielo 130mlnowe zmiany w architekturze Gorzowa chodzi o nowy magistrat mający tyle kosztować. Mozna bylo po tanisci zrobic jak mowilem z połączenia z bylym budynkiem po policji tunelem od strony podworka murek zburzyc i zrobic duzy parking dla samochodow. Remont zaczac od obecnego budynku nastepnie policji pozniej tunel. A z klubu poetyckiego zrobic obsluge i wejscie dla inwalidow wjazdem czy windą. Zinformatyzowac urzad to mniej kolejek bedzie zalatwiac sie bedzie sprawy przez internet.
Anonim_3631, 18.08.2016, 10:18, 5.172.237.73 ##

Szanowna Pani Redaktor Kaup,

Proszę skontaktować się z Panią Dryglas z towarzystwa Animals. Ma bardzo ciekwą informację w sprawie potraktowania psa.
Anonim_5743, 18.08.2016, 21:59, 94.254.254.5 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
LOK Lubuska Organizacja Wojewódzka

ul. Kosynierów Gdyńskich 15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 83 56
branża: Sport, rekreacja - nauka, ośrodki, kluby <czytaj dalej>
"QL" Solaria

ul. Sikorskiego 27 c, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 11 42
branża: Solaria - sprzęt, wyposażenie <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa "Siódemka"

ul. Małorolnych 10 e, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 80 06
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

22II2020
22II2020. W tym roku minie dziesięć lat od czasu, gdy w ... <czytaj dalej>
Budowa ronda przy Rolniku
W związku z budową ronda przy Domu Handlowym Rolnik, w ... <czytaj dalej>
Dofinansowanie z RPO przyznane
„Pokoleniowy most - czyli od juniora do seniora” to projekt ... <czytaj dalej>
Miedź i srebro w Lubuskiem.
Będzie kopalnia za 15 mld zł?
Zanim marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak przekazała tę sensacyjną ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2503.jpg
Hanna Kaup:
23II2020
23II2020. BO, czyli Budżet Obywatelski miał być receptą na dawno oczekiwane ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
22II2020
22II2020. W tym roku minie dziesięć lat od czasu, gdy w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8857:
Qwert, smutne, ale prawdziwe to, co piszesz. To miasto zaprzepaściło szansę na rozwój, ale władza i jej bliscy mają się świetnie. Bo i PR najl <czytaj dalej>
Qwert:
Byłam w Gorzowie kilka dni temu. Napiszę krótko, to co się dzieje to sprawa dla prokuratury. Ale mieszkańcy obsypywani disco polo, zakazem sprzed <czytaj dalej>
Tomasz:
Nieudolność gorzowskich urzędników widoczna jest na każdym kroku. Najwyższa pora zatrudniać w Urzędzie tylko ludzi, którzy sa mieszkańcami n <czytaj dalej>
Anonim_1412:
do Anonim_3695

To że czegoś Pan/Pani nie rozumie, nie znaczy, że tego nie ma.
<czytaj dalej>
Anonim_9546:
A nie widać, co tu się dzieje? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej