czwartek 23 stycznia 2020     Maria, Ildefons, Rajmund
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
To musi być jakaś choroba
To musi być jakaś choroba. I jak nie zacznę jej leczyć, zamilknę na zawsze. Ale może to i dobrze. Przynajmniej dla niektórych. To, co wyprawia się w Gorzowie, zakrawa na kpinę. Nie, nie mówię o jakichś spektakularnych wydarzeniach. Mam na myśli drobiazgi, które - jak głosił Michał Anioł, a ja często powtarzam - tworzą doskonałość. Do niej Gorzowowi daleko, oj daleko.

Niby ogórki, niby wakacyjna susza medialna, ale w miasteczku co chwilę gdzieś się burzy niczym woda w kanalizie i grozi jakąś niekontrolowaną eksplozją. A tych minitrzęsień - jak dla mnie - za wiele. Ja rozumiem remonty, bo żeby było lepiej, musi być gorzej. Ja rozumiem zamykanie ulic, bo kiedyś trzeba je naprawić. Ale nie rozumiem, dlaczego ci, którzy zajmują się organizacją ruchu w mieście, a więc również dbałością o właściwe oznakowanie dróg, siedzą za biurkiem i czekają, aż ktoś im zwróci uwagę, że gdzieś coś nie gra? (Tu podziękowanie za niemal natychmiastową reakcję na mój tekst o znaku nakazującym skręt w lewo przy wyjeździe w ul. Szpitalną z parkingu koło Lidla). Jednakże czy to kosmiczna trudność w zrozumieniu, że jak się zmienia organizację ruchu, to trzeba pomyśleć o ulicach współzależnych? I tu drugi "kwiatek", czyli sytuacja, w której pozwala się skręcić w ul. Dąbrowskiego z Mickiewicza jadąc od strony Kłodawki, ale już od przeciwnej nie wolno. Jaka to przeszkoda? Czym grozi skręt w prawo bez przecinania osi jezdni, że znak stojący przy skrzyżowaniu Mickiewicza właśnie z Dąbrowskiego zabrania tego manewru?Że brud i bałagan w mieście, że reklamy wciąż straszą, że elewacje budynków w centrum pamiętają chyba późnego Gierka, o tym pisać już nie mam siły. Chyba jednak Miasto chce zacząć zmiany - nie, to już nie jest drobiazg - z tzw. grubej rury i planuje zająć się wieżowcem Przemysłówki, by wprowadzić tam tzw. usługi wspólne. Znaczy się, oddać budynek urzędnikom. Wiadomość o pomyśle kupna obiektu wprawiła mnie w osłupienie. Dyskusję na ten temat - na portalu społecznościowym - wywołał Marek Surmacz, więc oto jego opinia (nieco skrócona):
"Zdecydowane PRZECIW!
Budynek wzniesiony na przełomie lat 60. i 70. ub. wieku dzisiaj nie spełnia żadnych standardów funkcjonalnych (technicznych i użytkowych). Właściciel, to oczywiste, wobec bardzo poważnych problemów z zagospodarowaniem tej nieruchomości szuka dobrego nabywcy (...) to marzenie ściętej głowy. (...) Nawet ogromne nakłady finansowe na poprawę jakości nie zachęcą potencjalnych klientów do skorzystania z tego obiektu - całego (!!!).
Trzeba wiedzieć, że cały ten wieżowiec to zespół niefunkcjonalnych klitek, małych i niskich pomieszczeń biurowych, do których wchodzi się z bardzo wąskiego korytarza (dwoje dorosłych ludzi nie minie się, jeden musi grzecznie ustąpić pierwszeństwa). Skazanie kogokolwiek na pracę w takiej kubaturze to niedopuszczalny obecnie przymus.
KTO I KOMU W TEJ SPRAWIE ROBI DOBRZE? Sprzedający kupującemu czy odwrotnie?
Moim zdaniem nie ma żadnych argumentów przemawiających za zakupem tego obiektu na "potrzeby" miasta.
1. Sprzedający nie podejmuje decyzji o zbyciu z powodów altruistycznych, po prostu szuka frajera, który za niego przejmie wszelkie kosztowne obowiązki - remont dostosowujący budynek pozwalający służbom na (choćby warunkowe) dopuszczenie do eksploatacji.
2. Nabywca - miasto, a nie ktokolwiek inny, nabywając ten obiekt choćby za symboliczny 1 PLN, jest jedynym możliwym podmiotem, w kompetencjach którego istnieją możliwości przeprowadzenia procesu "akceptacji" jego dalszego istnienia.
3. Zakup przez miasto za 1 PLN zwalnia obecnego właściciela nie tylko od ogromnych kosztów na jego adaptację, a wobec definitywnego zaniechania działalności gospodarczej, na jego zabezpieczenie, ostatecznie także za rozbiórkę.
4. Specjaliści są w stanie zbilansować koszty rozebrania obiektu i oczyszczenia tej nieruchomości oraz możliwej ceny do uzyskania ze sprzedaży tej, wtedy już niezabudowanej nieruchomości.
5. Odrębną, wcale nie mniej ważną jest kwestia obowiązującego dla tego obszaru planu przestrzennego zagospodarowania. (...)
6. Za pieniądze wydane na zakup i poprawę stanu technicznego (ca 10 mln zł) można wznieść piękny architektonicznie, nowoczesny budynek biurowy w dowolnym punkcie miasta, na własnej działce... albo przeznaczyć podobną kwotę na wyremontowanie jednego z obecnych i przyszłych (po wybudowaniu centrum edukacji przy Warszawskiej), opuszczonych budynków miejskich na każdy cel miejski, nie tylko biurowy.
Zdecydowane PRZECIW!!!"

Dyskusja trwa. Ja wracam do kolejnego drobiazgu. Tym razem pięknego. W miniony piątek Natalia Ślizowska otworzyła swoją Pracownię Ubioru Artystycznego. Zaprosiła wówczas do siebie, mówiąc, że we wtorek startuje. Uznałam więc, że z Barbarą Schroeder pójdziemy, pogadamy, może spokojnie wypijemy reklamowaną kawę i zrozumiemy, jak Natalia chce ożywiać Gorzów. Poszłyśmy w środę. I co? I zonk. Na kartce w witrynie info, że pracownia będzie czynna... w sobotę od 17.00. Jest też słowo "Zapraszamy". Ale na co? Czego mam się spodziewać w sobotę po południu? Droga Pani Natalio. Sekunduję Pani od pierwszych dni udziału w Project Runway. Chciałabym, żeby Pani się udało w Gorzowie. Otwarcie - w moim odczuciu - miało wiele mankamentów, ale rozumiem niełatwe początki. Chciałam więc osobiście, normalnie w zwykłym dniu trafić do Pani i pogadać. Później nie wiem, czy będzie czas. Szkoda, że zastałam drzwi zamknięte.


Tematów zostało jeszcze wiele, wcale niewakacyjnych. O nich może innym razem. Na zakończenie przepraszam wszystkich rozczarowanych moją obecnością w programie Romana Błaszczaka "Fabryczna 19". Może to i dobrze, że kolega nie dał mi się wygadać? Lubię chwalić, lubię pokazywać dobre i wartościowe, ale z tym coraz trudniej w Gorzowie. To musi być jakaś choroba...

Tekst i foto Hanna Kaup

3 sierpnia 2016 17:25, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pani Hanno ktoś musi zacząć mówić głośno o tym co się tak naprawdę dzieje. to ciągłe "zamiatanie pod dywan" nigdy miastu nie wyjdzie na dobre. Proszę robić swoje i się nie zmieniać!!
Kamila, 15.08.2016, 15:02, 188.33.167.166 ##

Pan Roman Błaszczak chciałby być jak Kuba Wojewódzki - trochę elokwentny, trochę śmieszny… Cóż - jakie miasto, taki Kuba Wojewódzki.
Anonim_9495, 16.08.2016, 22:56, 176.221.120.153 ##

Z tego co mi wiadomo to wielu ludzi mówi i mówiło głośno o tym co się w mieście dzieje. Pani Kamila się obudziła z letargu?
Anonim_7531, 18.08.2016, 00:02, 37.47.167.244 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Tegoroczny tydzień ekumeniczny (18-25 stycznia) będzie obchodzony pod hasłem "Życzliwymi bądźmy", a materiały na międzywyznaniowe nabożeństwa ekumeniczne przygotowali tym razem ... <czytaj dalej>
Inneko kontra Eneris, czyli zgubna niechęć do współpracy
Publikujemy list, który otrzymaliśmy od byłego prezesa Inneko sp. z o.o. Artura Czyżewskiego. Złożenie w ubiegłym tygodniu najkorzystniejszej oferty przez konsorcjum ... <czytaj dalej>
Raport "Centrum Gorzowa OD-NOWA"
Za nami pierwszy krok w stronę przebudowy ulic Wełniany Rynek i Hawelańskiej - testowanie dwóch wariantów organizacji ruchu dobiegło końca. W ... <czytaj dalej>
Miasto informuje o kompromisie

Władze miasta podjęły decyzję w sprawie przyszłości części miasta skupionej wokół ulic Wełniany Rynek i Hawelańskiej. Podjęto decyzję kompromisową. Była ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Tucholska Aleksandra Handel

ul. Popławskiego 32, Gorzów Wlkp.
tel. 693 857 281
branża: Komisy <czytaj dalej>
P.H.U. Alicja Jankowska Dealer "Stihl"

ul. Myśliborska 21 /20F, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 03 49
branża: Ogrodnicze artykuły, sprzęt <czytaj dalej>

Każda chwila jest dla nas ważna
To był niespodziewany telefon. W niedzielę ok. 17.40. zadzwoniła siostra ... <czytaj dalej>
Pamiętacie Franza Mauera?
Pamiętacie Franza Mauera. Ten bohater "Psów" Pasikowskiego wraca w trzeciej ... <czytaj dalej>
Muzycznie w muzeum
Po raz siódmy w Muzeum im. J. Dekerta w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Najlepsze II LO
II LO w Gorzowie to najlepsza szkołą w regionie. Zajęła ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów
i bezpieczeństwie konsumenta (cz. 2)
Od 1 marca mamy obowiązkowo segregować odpady. Czy jednak jesteśmy do tego przygotowani? Czy posiadamy wszelkie informacje konieczne do właściwego ich oddzielania? No i czy opakowania, w których kupujemy żywność, ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1016751.jpg
Hanna Kaup:
22I2020
22I2020. Tego samego dnia życie jednym gra swoje pierwsze dźwięki, innym ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
21I2020
21I2020. Z tzw. instytucją babci jest jak z wojskiem. Kto nie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9964:
bisferol jest w woreczkach ryżowych i z kaszą gotowaną <czytaj dalej>
Anonim_9964:
oczywiście że nie. taką hulajnogą można se gdzieś pojechać ale kłopot żeby to gdzieś zostawić przed wejściem do sklepu/galerii handlowej/k <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Odpady z urzędu Marszałkowskiego: https://vod.tvp.pl/video/magazyn-sledczy-anity-gargas,19122019,45717262?fbclid=IwAR2ipyoc5gDY79WHNEv19AVI0TUmmGpRM <czytaj dalej>
Anonim_9566:
gratulacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
ch.d.t.:
Pan Artuyr to byl tylko pionek w tym wszystkim, mnie interesuje czy wlkasnie Eneris pojdzie za ciuosem i powie wwszystkim z ekomunalnik to spolka INNe <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej