czwartek 28 maja 2020     Augustyn, Jaromir, Wilhelm
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
To musi być jakaś choroba
To musi być jakaś choroba. I jak nie zacznę jej leczyć, zamilknę na zawsze. Ale może to i dobrze. Przynajmniej dla niektórych. To, co wyprawia się w Gorzowie, zakrawa na kpinę. Nie, nie mówię o jakichś spektakularnych wydarzeniach. Mam na myśli drobiazgi, które - jak głosił Michał Anioł, a ja często powtarzam - tworzą doskonałość. Do niej Gorzowowi daleko, oj daleko.

Niby ogórki, niby wakacyjna susza medialna, ale w miasteczku co chwilę gdzieś się burzy niczym woda w kanalizie i grozi jakąś niekontrolowaną eksplozją. A tych minitrzęsień - jak dla mnie - za wiele. Ja rozumiem remonty, bo żeby było lepiej, musi być gorzej. Ja rozumiem zamykanie ulic, bo kiedyś trzeba je naprawić. Ale nie rozumiem, dlaczego ci, którzy zajmują się organizacją ruchu w mieście, a więc również dbałością o właściwe oznakowanie dróg, siedzą za biurkiem i czekają, aż ktoś im zwróci uwagę, że gdzieś coś nie gra? (Tu podziękowanie za niemal natychmiastową reakcję na mój tekst o znaku nakazującym skręt w lewo przy wyjeździe w ul. Szpitalną z parkingu koło Lidla). Jednakże czy to kosmiczna trudność w zrozumieniu, że jak się zmienia organizację ruchu, to trzeba pomyśleć o ulicach współzależnych? I tu drugi "kwiatek", czyli sytuacja, w której pozwala się skręcić w ul. Dąbrowskiego z Mickiewicza jadąc od strony Kłodawki, ale już od przeciwnej nie wolno. Jaka to przeszkoda? Czym grozi skręt w prawo bez przecinania osi jezdni, że znak stojący przy skrzyżowaniu Mickiewicza właśnie z Dąbrowskiego zabrania tego manewru?Że brud i bałagan w mieście, że reklamy wciąż straszą, że elewacje budynków w centrum pamiętają chyba późnego Gierka, o tym pisać już nie mam siły. Chyba jednak Miasto chce zacząć zmiany - nie, to już nie jest drobiazg - z tzw. grubej rury i planuje zająć się wieżowcem Przemysłówki, by wprowadzić tam tzw. usługi wspólne. Znaczy się, oddać budynek urzędnikom. Wiadomość o pomyśle kupna obiektu wprawiła mnie w osłupienie. Dyskusję na ten temat - na portalu społecznościowym - wywołał Marek Surmacz, więc oto jego opinia (nieco skrócona):
"Zdecydowane PRZECIW!
Budynek wzniesiony na przełomie lat 60. i 70. ub. wieku dzisiaj nie spełnia żadnych standardów funkcjonalnych (technicznych i użytkowych). Właściciel, to oczywiste, wobec bardzo poważnych problemów z zagospodarowaniem tej nieruchomości szuka dobrego nabywcy (...) to marzenie ściętej głowy. (...) Nawet ogromne nakłady finansowe na poprawę jakości nie zachęcą potencjalnych klientów do skorzystania z tego obiektu - całego (!!!).
Trzeba wiedzieć, że cały ten wieżowiec to zespół niefunkcjonalnych klitek, małych i niskich pomieszczeń biurowych, do których wchodzi się z bardzo wąskiego korytarza (dwoje dorosłych ludzi nie minie się, jeden musi grzecznie ustąpić pierwszeństwa). Skazanie kogokolwiek na pracę w takiej kubaturze to niedopuszczalny obecnie przymus.
KTO I KOMU W TEJ SPRAWIE ROBI DOBRZE? Sprzedający kupującemu czy odwrotnie?
Moim zdaniem nie ma żadnych argumentów przemawiających za zakupem tego obiektu na "potrzeby" miasta.
1. Sprzedający nie podejmuje decyzji o zbyciu z powodów altruistycznych, po prostu szuka frajera, który za niego przejmie wszelkie kosztowne obowiązki - remont dostosowujący budynek pozwalający służbom na (choćby warunkowe) dopuszczenie do eksploatacji.
2. Nabywca - miasto, a nie ktokolwiek inny, nabywając ten obiekt choćby za symboliczny 1 PLN, jest jedynym możliwym podmiotem, w kompetencjach którego istnieją możliwości przeprowadzenia procesu "akceptacji" jego dalszego istnienia.
3. Zakup przez miasto za 1 PLN zwalnia obecnego właściciela nie tylko od ogromnych kosztów na jego adaptację, a wobec definitywnego zaniechania działalności gospodarczej, na jego zabezpieczenie, ostatecznie także za rozbiórkę.
4. Specjaliści są w stanie zbilansować koszty rozebrania obiektu i oczyszczenia tej nieruchomości oraz możliwej ceny do uzyskania ze sprzedaży tej, wtedy już niezabudowanej nieruchomości.
5. Odrębną, wcale nie mniej ważną jest kwestia obowiązującego dla tego obszaru planu przestrzennego zagospodarowania. (...)
6. Za pieniądze wydane na zakup i poprawę stanu technicznego (ca 10 mln zł) można wznieść piękny architektonicznie, nowoczesny budynek biurowy w dowolnym punkcie miasta, na własnej działce... albo przeznaczyć podobną kwotę na wyremontowanie jednego z obecnych i przyszłych (po wybudowaniu centrum edukacji przy Warszawskiej), opuszczonych budynków miejskich na każdy cel miejski, nie tylko biurowy.
Zdecydowane PRZECIW!!!"

Dyskusja trwa. Ja wracam do kolejnego drobiazgu. Tym razem pięknego. W miniony piątek Natalia Ślizowska otworzyła swoją Pracownię Ubioru Artystycznego. Zaprosiła wówczas do siebie, mówiąc, że we wtorek startuje. Uznałam więc, że z Barbarą Schroeder pójdziemy, pogadamy, może spokojnie wypijemy reklamowaną kawę i zrozumiemy, jak Natalia chce ożywiać Gorzów. Poszłyśmy w środę. I co? I zonk. Na kartce w witrynie info, że pracownia będzie czynna... w sobotę od 17.00. Jest też słowo "Zapraszamy". Ale na co? Czego mam się spodziewać w sobotę po południu? Droga Pani Natalio. Sekunduję Pani od pierwszych dni udziału w Project Runway. Chciałabym, żeby Pani się udało w Gorzowie. Otwarcie - w moim odczuciu - miało wiele mankamentów, ale rozumiem niełatwe początki. Chciałam więc osobiście, normalnie w zwykłym dniu trafić do Pani i pogadać. Później nie wiem, czy będzie czas. Szkoda, że zastałam drzwi zamknięte.


Tematów zostało jeszcze wiele, wcale niewakacyjnych. O nich może innym razem. Na zakończenie przepraszam wszystkich rozczarowanych moją obecnością w programie Romana Błaszczaka "Fabryczna 19". Może to i dobrze, że kolega nie dał mi się wygadać? Lubię chwalić, lubię pokazywać dobre i wartościowe, ale z tym coraz trudniej w Gorzowie. To musi być jakaś choroba...

Tekst i foto Hanna Kaup

3 sierpnia 2016 17:25, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pani Hanno ktoś musi zacząć mówić głośno o tym co się tak naprawdę dzieje. to ciągłe "zamiatanie pod dywan" nigdy miastu nie wyjdzie na dobre. Proszę robić swoje i się nie zmieniać!!
Kamila, 15.08.2016, 15:02, 188.33.167.166 ##

Pan Roman Błaszczak chciałby być jak Kuba Wojewódzki - trochę elokwentny, trochę śmieszny… Cóż - jakie miasto, taki Kuba Wojewódzki.
Anonim_9495, 16.08.2016, 22:56, 176.221.120.153 ##

Z tego co mi wiadomo to wielu ludzi mówi i mówiło głośno o tym co się w mieście dzieje. Pani Kamila się obudziła z letargu?
Anonim_7531, 18.08.2016, 00:02, 37.47.167.244 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Joker" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Rozrywkowe Artur Guhl

ul. Mieszka I 9 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 13 74
branża: Drewno <czytaj dalej>
Project Consulting Polska Sp. z o.o.

ul. Kosynierów Gdyńskich 51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 09 48
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
Brukszta Barbara Gabinet Stomatologiczny

ul. Kutrzeby 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 97 46
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>

Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej ... <czytaj dalej>
Ponad 300 dzieci w szkołach
Przez poprzedni tydzień trwały przygotowywania do otwarcia szkół podstawowych w ... <czytaj dalej>
25V2020 - child grooming
25V2020. Rozpoczyna się kampania profilaktyczna w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka ... <czytaj dalej>
Zmiany w ruchu na ul. Myśliborskiej
We najbliższy wtorek (26 maja) w godzinach popołudniowych zostaną wprowadzone ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - a.jpg
Hanna Kaup:
27V2020 - poczuć wolność
27V2020. Marek Mazurkiewicz z Gościmia od siódmego roku życia gra na ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
26V2020 - Litania do Królowej blokowisk
26V2020. To wyjątkowy dzień. Poświęcony matkom. Wszystkim na świecie, bez względu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9131:
Gorzów w pigułce. Wielkie krzyki o rewitalizacjach i remontach, a nie można żadną siłą utrzymać i zadbać o to co już jest. <czytaj dalej>
Anonim_8921:
wybory prezydenta to jakas farsa
ze ludzie jeszcze nie wyszli na ulice
durny narod orzekupiony 500+ i 13tkami
900zl 13tki a 1200zl podw <czytaj dalej>
Anonim_9948:
Świetnie. Czyli u nas też można. <czytaj dalej>
Anonim_8729:
Byle nie siedzieć przed TV i nie czytać tekstu, w którym niby niewinna wstawka o polskim wymiarze sprawiedliwości burzy spokój czytelnika, który <czytaj dalej>
Anonim_5439:
gdyby to było prawda to by figurowało w oficjalnych statystykach zarażalności

może było zarażonych w grudniu i styczniu wtedy to mo <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej