niedziela 5 lipca 2020     Karolina, Antoni, Filomena
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Państwa – miasta, czyli refleksje nie tylko estetyczne
Dziwny to kraj, w którym nie tylko ruch odbywa się lewą stroną, ale wciąż jeszcze w łazienkach spotykasz dwa krany tylko z zimną i tylko z ciepłą wodą; w którym jak nie masz biletu, nie musisz szukać w pociągu konduktora, bo przyjdzie do ciebie sam, a nawet jak nie masz za co kupić, to nikt ci kary za to nie nakłada, bo wychodzi z założenia, że jednak zapłacisz za podróż, no chyba że wysiądziesz na stacji, na której nie ma bramek.  Na pewno nie masz się co martwić, jeśli akurat zerwało się połączenie konieczne do płatności kartą. Wtedy jedziesz za darmo.

Dziwny to kraj, w którym na autostradach przypominają kierowcy, by zachował odpowiednią odległość, nie przekraczał bezpiecznej prędkości, nie jechał zmęczony, używał pasów, kontrolował ciśnienie w oponach i umył szyby. A wszystko grzecznie i nienachlanie. Na drogach, które w miastach nie przypominają żadnych nowoczesnych arterii, czy nawet na autostradach znaki drogowe żyją życiem dyskretnym. Jeśli są, to znaczy, że istnieje taka konieczność, a ich wielkość jest o połowę mniejsza niż w Polsce. Kierowcy je widzą i stosują się do nich. W związku z tym ulice nie męczą, bo nie są upstrzone niepotrzebnymi blachami. Jak wspomnę mój Gorzów i np. parkingi obok pomnika Mickiewicza, na mdłości mnie zbiera i wciąż pytam, dlaczego nikt z tym nie umie zrobić porządku?

Dziwny to kraj, w którym – gdy tylko termometr pokaże 8 stopni Celsjusza – ludzie wychodzą w krótkich spodenkach i bluzkach bez rękawków, a dzieci w takich ubrankach, jakie u nas wkłada się latem nad morzem, pod warunkiem, że temperatura przekroczy co najmniej 20 stopni. W Szkocji, przy 8 stopniach, obok zmarzlaka w kurtce i czapce, ulicą spaceruje jakiś usportowiony mężczyzna w lekkim stroju treningowym lub dziewczyna z pępkiem na wierzchu i w japonkach.

Dziwny to kraj, w którym tradycja jest najważniejsza i nawet, jeśli nie do końca logiczna dla współczesnego człowieka, to obecna i nikt z nią nie walczy. Najważniejsze, że człowiek traktowany jest z szacunkiem, ale też stosuje się do obowiązującego prawa. A prawo nie pozwala m.in. zaśmiecać przestrzeni wspólnej reklamami. Te są tu dyskretne i nie walczą ze sobą. Jedyny przejaw agresywnej, a więc ogromnej reklamy, ma miejsce na budynkach, które są właśnie remontowane. Wielkie rusztowania przykrywają ogromne plandeki, na których – na czas remontu – reklamową przestrzeń wykupuje jakaś firma. Natomiast wszystkie salony samochodowe wyprowadzone są poza miasta i te miejsca rządzą się swoimi prawami. Wszystkie inne reklamy mają dyskretne i najczęściej stylowe szyldy. Można więc zapomnieć o potężnych ekranach ledowych czy innych temu podobnych wynalazkach, które zaśmiecają nam życie.

Każdego dnia, gdy tu jestem, zastanawiam się, jak to możliwe, żeby w Polsce i w Gorzowie nie dało się zrobić porządku z tym, co szpeci i zohydza nasze miasta i miasteczka. A właściwie zastanawiam się, komu to się opłaca? Sprawa z reklamami to w moim przekonaniu problem, którego boją się władze i wobec którego radni pozostają wciąż bezradni. Gdyby przed laty ktoś z nich odważył się wprowadzić przepisy regulujące korzystanie z reklam w przestrzeni publicznej, już dziś mielibyśmy jako taki porządek. Niestety. Chyba długo jeszcze będziemy skazani na ten reklamowy horror.

Póki co, odpoczywam w tym dziwnym kraju. Oglądam przydomowe ogródki, kamienice w centrum Glasgow czy Edynburga, sklepiki zachęcające wysmakowanymi witrynami, zachwycam się umiejscowionymi w suterenach i poniżej chodników kawiarenkami, barami, a nawet przedszkolami czy żłobkami, przy których – poza zabawkami – czekają na maluchy miniuprawy roślin czy minisprzęty sportowe. Wszystko ma tu swoje miejsce i nie męczy.

Oczywiście Szkocja to nie jest idealny kraj. Irytuje fakt, że tubylcy śmiecą bardziej chyba niż Polacy w swoim. Może nie wyrzucają starych sprzętów do lasów, ale te, które nadają się do użytku, wystawiają do ogródków czy na ulice i one (lodówki, materace, meble) mogą tam zalegać całymi tygodniami. Często zdarza się, że przy drogach walają się puste opakowania po produktach spożywczych, butelki i inne śmieci, których nikt nie sprząta, a jedynie wiatr rozwiewa.

Dziwny to kraj, w którym z lekarzem właściwie nie pogadasz. Szkocka służba zdrowia od dawna boryka się z problemami. Głównie cierpi na brak lekarzy. Dobrych lekarzy. Nie od dziś wiadomo, że gdyby pojawił się tu polski medyk, nie będzie długo czekał na pracę.
O tym, że antybiotyków niemal się nie przepisuje, informują wyświetlacze w poczekalniach, o tym przypominają pacjentom lekarze, którzy przepisują leki w bardzo ograniczonym zakresie. Ale żeby się do nich dostać, najpierw trzeba wykonać telefon do przychodzi. I najczęściej pani w przychodni zaleca wizytę w… aptece. Jeśli farmaceuta uzna, że nie jest w stanie pomóc, wtedy dopiero idzie się do lekarza. Nie zawsze tego samego czy następnego dnia. Narzekanie więc w Polsce na dostęp do służby zdrowia, przy wielkości składki na ubezpieczenie zdrowotne, jest w porównaniu z wyspiarskim krajem przesadzone. Ale jak już dostaniesz się tu do lekarza i ten wypisze leki, otrzymujesz je za darmo. Także jeśli jesteś z Polski. I Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest tu do niczego potrzebna. Nikt od ciebie jej nie żąda. Wystarczy, że wypiszesz formularz.

Szkocja to krajobrazowo ładny kraj i właściwie podobny do Polski, z tym że tereny nadmorskie sąsiadują z górzystymi. Atrakcją są zamki, a w wielu przypadkach raczej ich ruiny. Drogi wewnętrzne wiją się wśród lasów, pól uprawnych i zagonów, natomiast autostrady najczęściej przypominają tę wiodącą z Wrocławia na zachód, czyli mają głównie po dwa pasy w każdą stronę. Co ciekawe, obowiązująca prędkość wynosi tu 70 mil na godzinę, czyli jakieś 113 km i niespecjalnie widać takich, którzy testują swoje auta na zasadzie „ile im fabryka dała”. Brakuje też zatok parkingowych, na które można zjechać i spokojnie odpocząć, a także stacji benzynowych. Żeby zatankować auto, trzeba skręcić do jakiegoś pobliskiego miasta.

W wielu miejscach trwają inwestycje drogowe, stąd trzeba mieć albo bardzo dobrą orientację w terenie, albo jeszcze lepszą nawigację, by np. przy wyjeździe z lotniska w Glasgow nie pobłądzić. Niemałą niespodziankę mogą sprawić również skomplikowane i niezbyt dobrze oznakowane węzły rozjazdowe, posadowione na wysokich przęsłach betonowych.

Podatek drogowy w Szkocji płaci się rocznie (średnio około 180-200 funtów – w zależności od rocznika i pojemności auta), stąd przejazd przez wszystkie drogi i największe nawet mosty nie jest dodatkowo płatny.

Tyle jest w świecie rozwiązań, które warto wprowadzić w naszym kraju. Tyle jest prostych praw i zasad, które ułatwiają życie, że aż dziw bierze, że zalewają nas niepotrzebne znaki, reklamowe śmieci i zwykły bałagan, którego obecność tłumaczymy nielogicznym prawem.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 1/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 2/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 3/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 4/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 6/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 7/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 8/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 9/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 10/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 12/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 13/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 14/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 15/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 16/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 17/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 18/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 19/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 20/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 21/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 22/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 23/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 25/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 26/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 27/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 28/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 29/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 30/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 31/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 32/33

panstwa miasta czyli refleksje nie tylko est, zdjęcie 33/33


30 marca 2016 21:05, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Lek to się raczej przepisuje, a nie przypisuje...
Anonim_8536, 31.03.2016, 09:23, 213.109.32.2 ##

"Grzecznie i nienachlanie" ujęło mnie za serce. Pozdrawiam.
Anonim_9925, 01.04.2016, 13:49, 94.254.243.198 ##

FAjne zdjęcia.
niczym się od nas nie różnią poza tym że mają więcej pieniędzy.
to wynika z podziału świata powojennego jak nas wepchnęli Wlk Brytania i USA w objęcia Stalina
i na Zachodzie przez 50 lat się podawajał kapitał podczas gdy my mieliśmy rynek centralnie sterowany.

stąd dziś takie zapóźnienia
a oni nas (i innych) wyzyskują.
bo szwedzkie volva robią m.in u nas w Faurecii wyposażenia wnętrz.
Volkswagen (bordnetze) robi dla niemieckich aut (vw, porsche) okablowanie.
TPV dla chińczyków montuje telewizory.

wszyscy się bogacą
tylko my tania siła robocza.
bo za mało milionerów za mało kapitału.
podatki za wysokie w stosunku do zarobków

chcemy ich naśladować i politycy nadmiernie wydają żeby wygrywać kolejne wybory i mieć 20-tysięczne pensje ministerialne.

Okradają nas i ogłupiają.
Szkoda ze tak mało ludzi wyjeżdża.
Większość jest jak rybki w akwarium nie wie że tan gdzieś istnieje inny świat.
Nie mogą się do niego dostać bo nie znają języka.
Anonim_9193, 03.04.2016, 01:22, 37.152.19.203 ##

nie ma połączeń.
ci co wyjechali do UK
to już nie wracają bo jak jeździć jak brak dojazdu

najbliższe lotnisko w Goleniowie. Trzeba kogoś kto zawiezie odbierze a loty kosztują żeby tak nawracać.

Niemcy są blisko ale całe wschodnie to bezrobocie 2x jak u nas.
a zachodnie RFN czeka tylko też tam 600 km..

i pojechać to już się nie wróci
Anonim_9193, 03.04.2016, 01:24, 37.152.19.203 ##

Polecam czerwcowy Festiwal Fringe w Edynburgu - to wydarzenie oraz Wał Hardiana (mający trzymać "dzikie plemiona" z północy z dala od Imperium Romanum) to punkty obowiązkowe każdej wyprawy do Szkocji. A swoją drogą... Rzymianie chyba mieli racje co do specyfiki Szkotów:)
Kolejorz, 04.04.2016, 13:43, 83.25.71.175 ##

*Wał Hadriana
Kolejorz, 04.04.2016, 13:45, 83.25.71.175 ##

Proszę fotografować z Brukseli tych, którzy niebawem pojadą do paki. Bruksela ich nie uchroni.
Anonim_4861, 06.04.2016, 19:55, 62.152.144.189 ##

pocałunek od społeczeństwa za inwestycje
Anonim_4861, 07.04.2016, 14:19, 62.152.147.167 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Trzy nowe karetki dla Gorzowa
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się trzy nowoczesne, w pełni wyposażone ambulanse. Dwa z nich zakupione zostały w ramach programu ... <czytaj dalej>
Gorzów za dziesięć lat
Rozpoczynają się prace nad Strategią Rozwoju Miasta 2030. O tym jakie będzie miasto zdecydują mieszkańcy, naukowcy i fachowcy działający w obszarach ... <czytaj dalej>
Lubuskie jeziora czyste jak łza
Wędkarstwo, nurkowanie, turystyka kajakowa czy żeglarstwo. Wszystko to oferują lubuskie jeziora. Z najnowszego raportu o stanie kąpielisk przygotowanego przez Europejską Agencję ... <czytaj dalej>
Uroczystości w Rokitnie
Tradycyjna czerwcowa pielgrzymka do Rokitna w intencji powołań w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, będzie miała szczególny charakter. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Sawicka Anna Aranżacje Kwiatowe

ul. Miodowa 8, Gorzów Wlkp.
tel. 669 072 154
branża: Kwiaciarnie <czytaj dalej>
Ośrodek Szkoleniowy eMeR

ul. Wyszyńskiego 85 /7, Gorzów Wlkp.
tel. 606 248 323
branża: Kursy, szkolenia <czytaj dalej>
"Gorzowskie Centrum Odszkodowań" Michał Andrusyszyn

ul. Przemysłowa 14 -15, Gorzów Wlkp.
tel. 784 010 498
branża: Odszkodowania - doradztwo <czytaj dalej>

POZ znów działa
Znów można korzystać z usług medycznych świadczonych w gabinetach nocnej ... <czytaj dalej>
Rowerem z Gorzowa na Gibraltar
Ma niewiele ponad 30 lat i jest zapalonym cyklistą. Tym ... <czytaj dalej>
29VI2020 - kogo wybiorą Polacy
29VI2020. Wciąż czekamy a ostateczne wyniki wczorajszych wyborów, choć nic już ... <czytaj dalej>
Zmiany w centrum
W nocy – z wtorku na środę, 30 czerwca na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 3a.jpg
Hanna Kaup:
4VII2020 - deepfake, czyli w jakim świecie
będą żyły moje wnuki
4VII2020. Pojęcie „fake news” zrobiło w Internecie oszałamiającą karierę. Trudno dziś ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
3VII2020 - ile kosztuje schab
3VII2020. Takiego schabu jak ten na zdjęciu nie zobaczycie w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4366:
Trasy na zawarcie nigdy jmnie bedzie bo po to TJ postawil dominante zeby nigdy nie bylo mozna tam zrobic. I zeby gorzowianie z buta tlumnie lazili od <czytaj dalej>
Anonim_4366:
W deugim rzucie gdy miastu przybeda srodki mialy byc zakuopi9ne jazz duo albo inny rodzaj tranwaiku nowoczesny. Tatey byly tynczasowo dla zapewnienia <czytaj dalej>
Anonim_4366:
Politykow nie zabraklo na uruchimieniu tranwaika. Wszystkie geby pomitykow musialy zbrylowac w mediach. Tak to oni zrobili tranwaje. Ręki do tego nie <czytaj dalej>
Anonim_8682:
Hasełka z politologii to do przedszkola. <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Dariusz... Miliński... Ciekawa, fascynująca postać! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej