czwartek 2 lipca 2020     Jagoda, Urban, Otton
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
KODD, czyli Kto Odkryje Drugie Dno
Kto odkryje drugie dno? Takie pytanie ciśnie się na usta po sobotniej manifestacji Komitetu Obrony Demokracji w Gorzowie.

Właściwie nic mnie nie zdziwiło i nie zaskoczyło w czasie spotkania osób zainteresowanych manifestacją postawy obronnej wobec demokracji, a w szczególności wolnych mediów. Jak się spodziewałam, pojawiło sie ok. 200-300 osób, wśród których - absolutnie znikomą grupę stanowiła młodzież, za to przynajmniej jeden korner Starego Rynku zajęli politycy ze swoimi przybocznymi.

Nie zdziwiła mnie obecność tychże, a nawet fakt, że wystąpili na tzw. trybunie, by... pokazać, że są. Choć jak zapewniali organizatorzy wydarzenia - polityka miała nie wtrącać się w ten społeczny protest - to jednak gdyby nie oni, głos zabrałyby co najwyżej dwie lub trzy osoby.

A o co szło?
No, zgodnie z komunikatami, o obronę wolnych mediów. Wolnych publicznych mediów. Kiedy jednak zadałam pytanie, kiedy publiczne media były wolne, nikt nie umiał na nie odpowiedzieć.
- No ma pani rację. Ale nigdy nie było tak źle jak teraz - mówił jeden z organizatorów.
- Ale jak? - drążyłam.
- No, zwolnili tego i tamtego - tu padły nazwiska najważniejszych z TVP i PR.

Inny zainteresowany zdradził, że chce manifestować, bo tyle jest zła.
- A konkretnie?
- No wie pani, nie będę mógł jechać latem na Woodstock, tzn. pojadę i tysiące ludzi też pojadą, ale jest zagrożenie, że Woodstocku nie będzie - tłumaczył.

Kolejny mężczyzna, który pozwolił sobie przypiąć wizytówkę KOD, podziękował mi, co znaczyło, że odpowiadać na moje pytania nie będzie.

Dłuższą rozmowę ucięłam sobie z miłym nauczycielem - tak przynajmniej się przedstawił. Jako humaniści - tak ustaliliśmy - w wielu sprawach byliśmy zgodni, nawet w tej, że tego typu wiece niestety, są manipulacją.
- Ale od czegoś trzeba zacząć - powiedział mój rozmówca.

Później jeszcze, nieco dłużej i dokładniej rozmawiałam ze znajomymi, zwolennikami KOD, o ich obawach i potrzebie życia w normalnym kraju. O tym, że Program 1 TVP w sobotę o 11.00 transmitował mszę św. w obrządku prawosławnym i, że "już się zaczyna". No i jeszcze o transakcjach kartą płatniczą, które już w ich banku są płatne i o zwiększonym limicie operacji, dzięki którym bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta. A wszystko to z powodu ruchów nowego rządu, który nakłada podatek na banki.

Tak więc manifestacja zorganizowana w obronie wolnych mediów okazała się spotkaniem ludzi różnych potrzeb i o te potrzeby zatroskanych.

Trzeba zaznaczyć, że wielu obecnych w czasie przemówień w ogóle ich nie słuchało (zresztą nagłośnienie było fatalne). Jeden z organizatorów podsycił atmosferę informacją, że szefem TVP został bulterier PiS-u, mecenas Wierchowicz wspomniał o zamachu na demokrację, tłum skandował różne okrzyki, łącznie z "Kto nie skacze ten jest z PiS-u". Kilku rzuciło sobie w twarz jakimiś wyzwiskami. Było też o piątej kolumnie Putina.

Czy ktoś kogoś obronił? Nie. Bo i nie o to chodziło. Sprawa jest o wiele bardziej złożona, a wolnych publicznych mediów nie było, nie ma i nie będzie, nawet gdy ten czy ów redaktor napisze o swoich marzeniach, że kiedyś się uda. Jeśli nie powstanie niezależny system finansowania mediów, nie mamy o czym dyskutować ani urządzać manifestacji w obronie tego, co nie istnieje.

Powtórzę więc pytanie: Czy znajdzie się ktoś, kto odkryje drugie dno?

Hanna Kaup

redaktor naczelna/wydawca

Więcej zdjęć:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2016-01-09_kodd_czyli_kto_odkryje_drugie_dno,

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
kodd czyli kto odkryje drugie dno, zdjęcie 1/10

kodd czyli kto odkryje drugie dno, zdjęcie 2/10

kodd czyli kto odkryje drugie dno, zdjęcie 3/10

kodd czyli kto odkryje drugie dno, zdjęcie 4/10

kodd czyli kto odkryje drugie dno, zdjęcie 5/10

kodd czyli kto odkryje drugie dno, zdjęcie 6/10

kodd czyli kto odkryje drugie dno, zdjęcie 7/10

kodd czyli kto odkryje drugie dno, zdjęcie 8/10

kodd czyli kto odkryje drugie dno, zdjęcie 9/10

kodd czyli kto odkryje drugie dno, zdjęcie 10/10


9 stycznia 2016 20:37, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Zabrakło Szymona Giętego!

Anonim_3158, 10.01.2016, 10:27, 78.8.223.234 ##

"przynajmniej jeden korner "... to było więcej goli? Do własnej bramki?
Anonim_3158, 10.01.2016, 10:33, 78.8.223.234 ##

Komitet obrony oderwanych od koryta.
Że kraśko i lisa zwolnili to bardzo dobrze.
Kurski tez mi sie bardzo podoba.

Natomiast prawdziwe protesty powinny byc pozniej. O te msze w telewizji o oplaty bankowe o podrozenie cen w hipermarketach i o zrujnowany zadluzony budzet z 500zł na dziecko cofniety wiek emerytalny jeszcze wiecej nierobow w wieku produkcyjnym brak emerytur przyszlych dla mlodych spowolnienie gospodarki i zagrozenie wojna z rosją w bezsilnej symbolicznej armii zlozo ej z dziadkow i kobiet bo pierwsi muszą miec prace a baby jakas czesc ciala swedzi do mundury. I beds nas bronic dziadkowie i kobiety. Na tysiącu rosomakow i z 150 leopardami oraz 48 f16 wielozadaniowymi i tarcza antyrakirtowa zdolna zestrzelic jeden pocisk. Ot sie czuje bezoiecznie!
Anonim_1418, 11.01.2016, 13:13, 37.248.255.180 ##

Jeśli pani Hanna Kaup tylko tyle rozumie z tego co się dzieje i co się nieuchronnie stanie w naszym życiu politycznym, to nie ma się co dziwić, że "Kukiz to przyszłość, Kurski niezależny prezes, a Owsiak to złodziej".
niezależny, 11.01.2016, 19:35, 37.152.19.254 ##

I to jest chyba drugie dno. Ohydne i muliste. ,, Jeśli nie powstanie niezależny system finansowania mediów, nie mamy o czym dyskutować ani urządzać manifestacji w obronie tego, co nie istnieje.'. A ja w swej naiwności myślałam, że media to misja, że nie dla kasy, nie dla stanowiska w lokalnej tv, a dla prawdy. Ot naiwna...
Monika Twarogal, 12.01.2016, 01:11, 37.47.77.149 ##

Trudno więc stwierdzić gdzie Pani była Pani Moniko przez ostatnie lata. To wystarczający czas by dojść do wniosku, iż media niezależne nie są i się z naiwności wyleczyć. Pani Redaktor chodziło raczej, iż zebranym trudno było sprecyzować jakie konkretne działania Rządu odczytują jako zagrażające demokracji. Konkretne zapisy i ich spodziewane skutki. I z tym był kłopot. Protestujecie Państwo przeciwko jakiemuś wrażeniu, atmosferze, która wydaje się wam wroga. Fajnie, że dobrze się bawicie i czujecie ducha wspólnoty. Ale w szerszym wymiarze zjawisko KOD jest raczej niebezpieczne. Uczestniczycie aktywnie w społecznym podziale. Drugie dno to strona, której na tym podziale zależy.
Anonim_5916, 12.01.2016, 10:55, 37.128.59.173 ##

ludzie wyjdą na ulice jak zaczną inwigilować internet. wtedy będą protesty obywatelskie. a te sa napędzane sztucznie przez oderwanych od koryta
Anonim_3311, 12.01.2016, 13:58, 5.172.235.68 ##

w tych manifestacjach K O D wcale nie chodzi o wolne media wolność słowa czy o konstytucję czy demokrackję czy też o TK to są demonstracje przeciwko PIS i nowej władzy , a wystarczy chodzić na wybory i głosować....
Anonim_4914, 14.01.2016, 18:18, 89.228.146.167 ##

DROGI ANONIMIE 5916.
Na pytanie gdzie byłam wcześniej już Ci odpowiadam.
Otóż przez ostatnie lata ciężko pracowałam na dom, wychowywałam syna i córkę oraz bardzo aktywnie działałam na rzecz rozwoju komunikacji wewnętrznej w mojej firmie. Komunikacji, której niegdyś nie było, a rozkazy z góry (czytaj: od Najważniejszego z samej Warszawy) przychodziły tylko po to, by je wykonywać bez szemrania. Udało się to zmienić nam, garstce zapaleńców, z którymi zaczęliśmy coś, co trwa do dziś i działa. Myślę, że mam ogromny wkład w to, że teraz moja firma liczy się ze zdaniem każdego pracownika, a wszelkie decyzje i ,,dekrety’’ są poddawane pod dyskusję wśród każdego członka naszej społeczności, bez względu na to jakie kto miejsce zajmuje w naszej firmowej hierarchii. A zyskują na tym Klienci.
I powiem tak. Jestem z tego dumna, gdyż na początku naszej walki o komunikację wewnętrzną czyli za wolność słowa i niezależność, można było położyć swą pracowniczą głowę pod topór (czytaj: być wywalonym na bruk). Udało się przetrwać i trwać do dziś, ale lekko nie było i niejednemu życzyłabym tyle odwagi. Bo to wtedy była odwaga. Zabrzmi być może górnolotnie, ale my, ja, broniliśmy wówczas swojego skrawka niezależności i godności pracowników ryzykując utratę jedynego źródła dochodu. Wiem co mówię bo otrzymałam wypowiedzenie, które dzięki temu, że jednak potrafiliśmy zarazić nowym spojrzeniem decydentów z samej wierchuszki, szybko zostało cofnięte.
Poza tym, od roku 2010 tworzyłam struktury Ruchu Palikota w Gorzowie. Dałam się porwać idei, która później niestety niczym się stała, ale przez te parę lat trochę udało mi się dla ludzi zrobić. Chwalić się nie będę, a ci, którym pomogłam/ pomogliśmy wiedzą.
A co do niezależności mediów. Drogi Anonimie. Nie jestem naiwną nastolatką i zdaję sobie sprawę, że media publiczne nigdy niezależne nie były i takowe, teraz zwłaszcza nie będą.
Reszta na moim, NIEZALEŻNYM blogu.
Pozdrawiam.

Monika Twarogal, 16.01.2016, 12:26, 37.47.105.40 ##

Pan Wierchowicz i p. Sibińska obrońcami demokracji? Dlaczego dopiero teraz a nie 3, 5 czy 7 lat temu? Obłuda i zakłamanie go potęgi
Anonim_5279, 20.01.2016, 22:43, 83.21.148.148 ##

Jestem ciekaw czy pani Kaup odkryła już to drugie dno? Podpowiadam: 1. wegetarianie 2. rowerzyści 3. złodzieje i komuniści 4. wiadomo kto!
Anonim_2992, 22.01.2016, 19:28, 37.152.18.218 ##

Pani Kaup jutro ma szansę odkryć to drugie dno. Bo jutro znowu demonstracja :-)

Anonim_2992, 22.01.2016, 19:31, 37.152.18.218 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Trzy nowe karetki dla Gorzowa
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się trzy nowoczesne, w pełni wyposażone ambulanse. Dwa z nich zakupione zostały w ramach programu ... <czytaj dalej>
Gorzów za dziesięć lat
Rozpoczynają się prace nad Strategią Rozwoju Miasta 2030. O tym jakie będzie miasto zdecydują mieszkańcy, naukowcy i fachowcy działający w obszarach ... <czytaj dalej>
Lubuskie jeziora czyste jak łza
Wędkarstwo, nurkowanie, turystyka kajakowa czy żeglarstwo. Wszystko to oferują lubuskie jeziora. Z najnowszego raportu o stanie kąpielisk przygotowanego przez Europejską Agencję ... <czytaj dalej>
Uroczystości w Rokitnie
Tradycyjna czerwcowa pielgrzymka do Rokitna w intencji powołań w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, będzie miała szczególny charakter. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Esteem" Dawid Borus

ul. Piłsudskiego 11 e lok. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 41 60
branża: Opakowania <czytaj dalej>
Clar System - Konsorcjum - Oddział Gorzów Wlkp.

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 82 68
branża: Ochrona osób, mienia <czytaj dalej>

29VI2020 - kogo wybiorą Polacy
29VI2020. Wciąż czekamy a ostateczne wyniki wczorajszych wyborów, choć nic już ... <czytaj dalej>
Daj sobie szansę na długie życie
Jest chorobą cywilizacyjną. Pierwszą niezakaźną epidemią XXI w. Choruje na ... <czytaj dalej>
26VI2020 - najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo
26VI2020. Rozpoczęły się wakacje i wzmożone wyjazdy na odpoczynek. Stąd na ... <czytaj dalej>
Uliczne minirecitale dla gorzowian
Muzyk, skrzypek i aranżer Tomasz Żeleśkiewicz zagra kilka minirecitali na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - ndianin.jpg
Hanna Kaup:
2VII2020 - święto miasta
2VII2020. Tak się dziwnie składa, że rzadziej niż częściej jestem na ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
30VI2020 - niebezpieczne wiry
30VI2020. Wakacje, piękna pogoda i wypoczynek nad wodą to marzenie niemal ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Andrzej Trzaskowski:
Dariusz... Miliński... Ciekawa, fascynująca postać! <czytaj dalej>
Anonim_8682:
Trzaskowski, podaj pod plakatem w centrum Gorzowa życiorysy rodziców, a pózniej się do polityki pchaj !!!!! <czytaj dalej>
Anonim_8292:
Jeden autor, cztery głupie, wredne wpisy. Bełkot pełen frustracji. Jedyne, co w tym fajne to, że nawet ptak się poznał na tej truciźnie i narob <czytaj dalej>
Anonim_4366:
Ba kredyty stac 10% spoleczenstwa i tooni sie buduja w osiedlach europejskich <czytaj dalej>
Anonim_4366:
Nie buduje sie w gemw mieszkan socjalnych z tbsu jak byla i jest taka opcja.
<czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej