poniedziałek 17 lutego 2020     Zbigniew, Julian, Łukasz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
I wcale się nie dziwię
I wcale się nie dziwię, że Zielona Góra jest tak wysoko w rankingu miast, w których żyje się najlepiej.

Moja czwartkowa wizyta w tym mieście przy okazji kręcenia kolejnego odcinka audycji teleGRAMY znów potwierdziła, że nasze bratnie miasto jest po prostu piękne. Tym razem poczułam Zieloną Górę jako pieszy. Pochodziłam po centrum, przemierzyłam deptaki i jestem zachwycona.
Może porównanie do atmosfery sklepów i kawiarenek z Berlina czy Sztokholmu jest nieco przesadzone, ale wszystko zmierza właśnie w tym kierunku. I aż chciałam stanąć przy niedawno odsłoniętym pomniku Klema albo przy Bachusie i zakrzyknąć: Quo vadis Gorzów? Co się stało nie tylko z ulicą Chrobrego, ale każdą inną uliczką w centrum?

Bo tu w Zielonej Górze kusi niemal każda wystawa, pachną małe sklepiki z pieczywem i ciastkami, zachwycają gustownie urządzone kawiarenki. W jednej z nich zjadłam pyszne ciasto szpinakowe z granatami, obserwowałam, jak w czwartkowe popołudnie co chwilę wchodzą tu nie najmłodsi, ale zadbani ludzie, by pogaworzyć przy filiżance ciepłego napoju. W Galerii Pro Arte Związku Polskich Artystów Plastyków spotkałam gorzowianina Michała Bajsarowicza i poznałam kurator Iwonę Peryt-Gierasimczuk, której marzą się międzynarodowe wydarzenia artystyczne.

Na rynku akurat stawiano ogromną choinkę (swoją drogą po raz pierwszy zobaczyłam, jak montuje się taką instalację). Jednym słowem, poczułam ducha tego miasta. Tworzą go również młodzi ludzie co chwilę przemykający uliczkami na rowerach. Czysto, elegancko, smacznie i spokojnie.

I zrobiło mi się żal, bo na taką reanimację miasta potrzeba ogromnego wysiłku albo cudu. Chciałabym, by u nas się zdarzył, ale wiem, że trzeba na niego czekać latami. I trzeba mu pomóc. I wiedzieć, jak to zrobić.

Czym jeszcze różni się Gorzów od Zielonej? Ano reklamowym śmietnikiem, z którym od lat nie potrafi poradzić sobie władza, a radni nie mają odwagi zająć się sprawą w sposób kategoryczny. Jak to się dzieje, że w Zielonej Górze może być estetycznie? Dlaczego tam przedsiębiorcy rozumieją, a u nas nie? Gdzie i w czym tkwi problem?
Do kogo skierować to pytanie, jeśli władza się zmienia, a w mieście nic? Przecież nie ma rzeczy niemożliwych, za to jest takie powiedzenie: Chcieć to móc. Jeśli twierdzisz, że nie możesz, to znaczy, że nie chcesz. I ja bym się tego trzymała.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca
foto Wikipedia


5 grudnia 2015 19:55, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


No i znowu trudno się z Panią Redaktor nie zgodzić. Nie wiem czy to faktycznie takie proste, ale uważam, że my potrzebujemy po prostu GOSPODARZA. Potrzebujemy współpracy wśród tych, którzy dla działań w interesie Miasta zostali wybrani. Potrzebujemy by decyzje podejmowali ludzie, dla których miasto jest celem a nie środkiem dla osiągania celów partykularnych. Nie do końca też zgadzam się z tym, że potrzebujemy innego spojrzenia na samorząd jako taki. Zwykłej roboty tu trzeba. Porządnej administracji. Niech będą jasne priorytety bo im więcej teorii tym mniej efektów, im mniej PR tym (o ironio! ) lepszy wizerunek miasta.
km, 16.12.2015, 09:03, 37.128.59.173 ##

"potrzebujemy po prostu GOSPODARZA"... a co robi taki gospodarz? Dba o dobrobyt Miasta... generuje zyski - i robi to głównie dla siebie i swojej kamaryli! Jak nasyci to gremium - to zacznie dbać o dobro reszty. A to przypadnie na okres kolejnych wyborów - i kiełbasa wyborcza napędzi trochę kasy do portfeli mieszkańców... itd. - Miasto zyska jeżeli GOSPODARZ zarobi!!!
Anonim_2678, 16.12.2015, 09:39, 159.205.76.85 ##

"Gdzie i w czym tkwi problem?" - myślę że głównie w sposobie traktowania Miasta - władze Gorzowa traktują Miasto jako źródło dochodów i sposób wydrenowania jego budżetu. Władze Gorzowa prezentują postawę "po nas choćby Potop"...
Anonim_2678, 16.12.2015, 09:45, 159.205.76.85 ##

Tyle pytań, a sprawa jest prosta. Tajemnica tkwi w... ciągłości i konsekwencji działań na rzecz rozwoju Miasta. I w zarządzaniu nim przez ludzi, którzy znają miasto od podszewki i zrośnięci są z nim od pokoleń, są stąd. A jeżeli już skądś przybyli, to po to, aby Miastu służyć, a nie po to, aby Miasto im służyło.
bytek, 17.12.2015, 04:55, 83.8.68.34 ##

Czyli wszyscy widzimy to samo. Jest problem, jest diagnoza. Do rozwiązania pozostaje tylko jedna kwestia, obawiam się, że zasadnicza: ludzie będący u steru działają dokładnie odwrotnie. Mają inne priorytety i co innego na celu. Naszą "gorzowskość" znajdują jako obciążenie. Te wszystkie fakty w ten czy inny sposób ujęte nie napawają optymizmem i mało w nich nadziei na lepsze dla Miasta perspektywy. Chyba, że nastąpi przełom. W sumie to na to właśnie czekam.

km, 17.12.2015, 08:29, 37.128.59.173 ##

A wystarczyłoby obniżyć radykalnie np. czynsz za wynajmowane na ul. Chrobrego lokale, a szybko znaleźliby się na nie chętni. Ożywiłoby to tego trupa Chrobrego, pojawiliby się tam ludzie, co z kolei wymusiłoby na władzach miasta naprawę infrastruktury miejskiej w tamtym rejonie miasta itd. I niepotrzebne byłyby śmiechu warte performance, które miały ożywić Chrobrego. Ile tam pustostanów.
Anonim_9463, 17.12.2015, 08:56, 188.146.131.208 ##

bo sobie przyznawali wszystkie środki unijne a Gorzów zapuścili ot co
Anonim_3896, 17.12.2015, 18:56, 37.152.18.14 ##

500 mln budżet a tylko 12 mln wydane na drogi w tym mieście. 2/3 budżetu idize na socjal na utrzymanie miejsc pracy w budżetówce nauczyciele (których za dużo ale każdy musi mieć prace), za pensje urzędników mundurówki urzędników i wydatki socjalne dodatki dla rodzin które za mało dostają zasiłków rent i wcześniejszych emerytur.
tylko 38 na 80 tys w wieku produkcyjnym gorzowian pracuje. w tym 10 tys w KSSE. Za to miasto bardzo chętnie rozpieprza te pieniądze na jakieś podwórka prywatne obwodnice północne i na windy przy 1 LO podczas gdy inne szkoły są zdegenerowane.

Anonim_3896, 17.12.2015, 19:02, 37.152.18.14 ##

ale nie mają takiego lobby. niedawno się zawiązał nowy związek radnych i znowu będą lobbować uliczkę przy swoim bloku. rozgoniłym to towarzystwo w cholerę
Anonim_3896, 17.12.2015, 19:03, 37.152.18.14 ##

Wszystko co wyżej - prawda. A mnie się wydaje, że do kwestii gospodarzenia w mieście dołożyć też trzeba elemenatarne braki w wychowaniu estetycznym. Niezupełnie dociera do mnie argument, że wywalić plastikowe napisy na pół szyby albo wręcz naklejkę na całą szybę jest taniej. Co z tego, jak taka ,,wystawa" zniechęca? Jak wygląda ścisłe centrum miasta? Pasteloza i plastikowe nazwy sklepów. Do tego, żeby zrobić coś ładnego, a niekoniecznie drogiego, wystarczy pomyśleć. A tego się chyba drobnym przedsiębiorcom nie chce. Im się po prostu nie chce. Najlepiej narzekać, że binnes nie idzie. Ale jak do tego zachęcają? Żółtymi literami na pół szyby wlaącymi za przeproszeniem po oczach z kilometra? Nalepkami na całą szybę, przez która nie można zajrzeć do środka? Nie trzeba jechać do Berlina, Paryża czy Monachium. Wystarczy brać przykład z innych miast w Polsce. Choćby ZG. Mniej, znaczy więcej. Można dac subtelny napis z nazwą sklepu, doprowadzić do ładu wystawę i bedzie grało. Ale my wolimy mieć 2 religie w tygodniu w szkole zamiast przedmiotów, które czymś kiedyś zaowocują. Ja już powoli tracę wiarę w to, że Gorzów będzie kiedys miastem europejskim. Moze ZG ma więcej szczęścia do włodarzy i pieniędzy, może ma bardziej zjednoczone społeczeństwo, może po prostu zamiast latami prowadzić jałowe dyskusje, coś robi. Gorzów to takie pomieszane społecznie miasto, moze to nasze przekleństwo w tej różnorodności, ze do niczego dobrego nie dojdziemy? Juz jestesmy dekadę za ZG...
Anonim_1331, 17.12.2015, 19:07, 188.146.130.5 ##

No ładnie 1331. Nic dodać, nic ująć. Trafna analiza szczególnie drobnych przedsiębiorców. Zatrzymali się pół wieku temu.
Anonim_7148, 17.12.2015, 19:46, 89.228.146.233 ##

jest taka firma która robi te wszystkie lepsze wizualizacje lokali - przedsiębiorcy lokalni o tym pojęcia nie mają. Znajomy połowę nazw firm za nich wymyślił i całą grafike loga i wystrój wnętrz. ludzie przychodzą i mówią chce mieć firme a on im wszystko robi od A do Z.
Anonim_3896, 19.12.2015, 20:23, 5.172.238.145 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"AFP Geodezja" Piotr Foltyński

ul. Okulickiego 52 /5, Gorzów Wlkp.
tel. 665 720 610
branża: Geodezja - usługi, sprzęt <czytaj dalej>
"Claire" Studio Fryzjerskie

ul. Bolesława Chrobrego 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 25 01
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>
Dafi Dawid Wójcik

ul. Kochanowskiego 3 l. 9, Gorzów Wlkp.
tel. 603 087 752
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

15II2020
15II2020. Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol po wielu latach. I choć obiekt ... <czytaj dalej>
Premiera, na którą czekali miłośnicy disco-polo
Czy w walentynki może być nieromantycznie? Przekonaj się o tym. ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy ... <czytaj dalej>
Szpitalne obcowanie ze sztuką
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie rozpoczyna działalność Galeria Sztuki ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - fama.jpg
Hanna Kaup:
16II2020
16II2020. W pogodzie wciąż jesień, jakby luty zamienił się z listopadem. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
15II2020
15II2020. Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol po wielu latach. I choć obiekt ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9546:
Podobno rzecznik potwierdził, że to miasto zlecilo wycinkę, ale winą obarczył wykonawcę. Skandal <czytaj dalej>
Anonim_3881:
Przepraszać już powinni wczoraj, ale pewnie winą obarczą zwykłego człowieka, który obsługiwał maszynę. Tu przede wszystkim powinien odpowiad <czytaj dalej>
Anonim_7969:
Czekajcie, zaraz się rzucą przepraszać. No i te durne tłumaczenia, które padną przy okazji... <czytaj dalej>
Anonim_1251:
Rzygać mi się chce jak myślę o urzędnikach z Urzędu Miasta. <czytaj dalej>
Anonim_3563:
Będą tam pakować gorzowskie marudy w paczki i wysyłać na eksport do Indii <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej