piątek 14 sierpnia 2020     Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
I wcale się nie dziwię
I wcale się nie dziwię, że Zielona Góra jest tak wysoko w rankingu miast, w których żyje się najlepiej.

Moja czwartkowa wizyta w tym mieście przy okazji kręcenia kolejnego odcinka audycji teleGRAMY znów potwierdziła, że nasze bratnie miasto jest po prostu piękne. Tym razem poczułam Zieloną Górę jako pieszy. Pochodziłam po centrum, przemierzyłam deptaki i jestem zachwycona.
Może porównanie do atmosfery sklepów i kawiarenek z Berlina czy Sztokholmu jest nieco przesadzone, ale wszystko zmierza właśnie w tym kierunku. I aż chciałam stanąć przy niedawno odsłoniętym pomniku Klema albo przy Bachusie i zakrzyknąć: Quo vadis Gorzów? Co się stało nie tylko z ulicą Chrobrego, ale każdą inną uliczką w centrum?

Bo tu w Zielonej Górze kusi niemal każda wystawa, pachną małe sklepiki z pieczywem i ciastkami, zachwycają gustownie urządzone kawiarenki. W jednej z nich zjadłam pyszne ciasto szpinakowe z granatami, obserwowałam, jak w czwartkowe popołudnie co chwilę wchodzą tu nie najmłodsi, ale zadbani ludzie, by pogaworzyć przy filiżance ciepłego napoju. W Galerii Pro Arte Związku Polskich Artystów Plastyków spotkałam gorzowianina Michała Bajsarowicza i poznałam kurator Iwonę Peryt-Gierasimczuk, której marzą się międzynarodowe wydarzenia artystyczne.

Na rynku akurat stawiano ogromną choinkę (swoją drogą po raz pierwszy zobaczyłam, jak montuje się taką instalację). Jednym słowem, poczułam ducha tego miasta. Tworzą go również młodzi ludzie co chwilę przemykający uliczkami na rowerach. Czysto, elegancko, smacznie i spokojnie.

I zrobiło mi się żal, bo na taką reanimację miasta potrzeba ogromnego wysiłku albo cudu. Chciałabym, by u nas się zdarzył, ale wiem, że trzeba na niego czekać latami. I trzeba mu pomóc. I wiedzieć, jak to zrobić.

Czym jeszcze różni się Gorzów od Zielonej? Ano reklamowym śmietnikiem, z którym od lat nie potrafi poradzić sobie władza, a radni nie mają odwagi zająć się sprawą w sposób kategoryczny. Jak to się dzieje, że w Zielonej Górze może być estetycznie? Dlaczego tam przedsiębiorcy rozumieją, a u nas nie? Gdzie i w czym tkwi problem?
Do kogo skierować to pytanie, jeśli władza się zmienia, a w mieście nic? Przecież nie ma rzeczy niemożliwych, za to jest takie powiedzenie: Chcieć to móc. Jeśli twierdzisz, że nie możesz, to znaczy, że nie chcesz. I ja bym się tego trzymała.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca
foto Wikipedia


5 grudnia 2015 19:55, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


No i znowu trudno się z Panią Redaktor nie zgodzić. Nie wiem czy to faktycznie takie proste, ale uważam, że my potrzebujemy po prostu GOSPODARZA. Potrzebujemy współpracy wśród tych, którzy dla działań w interesie Miasta zostali wybrani. Potrzebujemy by decyzje podejmowali ludzie, dla których miasto jest celem a nie środkiem dla osiągania celów partykularnych. Nie do końca też zgadzam się z tym, że potrzebujemy innego spojrzenia na samorząd jako taki. Zwykłej roboty tu trzeba. Porządnej administracji. Niech będą jasne priorytety bo im więcej teorii tym mniej efektów, im mniej PR tym (o ironio! ) lepszy wizerunek miasta.
km, 16.12.2015, 09:03, 37.128.59.173 ##

"potrzebujemy po prostu GOSPODARZA"... a co robi taki gospodarz? Dba o dobrobyt Miasta... generuje zyski - i robi to głównie dla siebie i swojej kamaryli! Jak nasyci to gremium - to zacznie dbać o dobro reszty. A to przypadnie na okres kolejnych wyborów - i kiełbasa wyborcza napędzi trochę kasy do portfeli mieszkańców... itd. - Miasto zyska jeżeli GOSPODARZ zarobi!!!
Anonim_2678, 16.12.2015, 09:39, 159.205.76.85 ##

"Gdzie i w czym tkwi problem?" - myślę że głównie w sposobie traktowania Miasta - władze Gorzowa traktują Miasto jako źródło dochodów i sposób wydrenowania jego budżetu. Władze Gorzowa prezentują postawę "po nas choćby Potop"...
Anonim_2678, 16.12.2015, 09:45, 159.205.76.85 ##

Tyle pytań, a sprawa jest prosta. Tajemnica tkwi w... ciągłości i konsekwencji działań na rzecz rozwoju Miasta. I w zarządzaniu nim przez ludzi, którzy znają miasto od podszewki i zrośnięci są z nim od pokoleń, są stąd. A jeżeli już skądś przybyli, to po to, aby Miastu służyć, a nie po to, aby Miasto im służyło.
bytek, 17.12.2015, 04:55, 83.8.68.34 ##

Czyli wszyscy widzimy to samo. Jest problem, jest diagnoza. Do rozwiązania pozostaje tylko jedna kwestia, obawiam się, że zasadnicza: ludzie będący u steru działają dokładnie odwrotnie. Mają inne priorytety i co innego na celu. Naszą "gorzowskość" znajdują jako obciążenie. Te wszystkie fakty w ten czy inny sposób ujęte nie napawają optymizmem i mało w nich nadziei na lepsze dla Miasta perspektywy. Chyba, że nastąpi przełom. W sumie to na to właśnie czekam.

km, 17.12.2015, 08:29, 37.128.59.173 ##

A wystarczyłoby obniżyć radykalnie np. czynsz za wynajmowane na ul. Chrobrego lokale, a szybko znaleźliby się na nie chętni. Ożywiłoby to tego trupa Chrobrego, pojawiliby się tam ludzie, co z kolei wymusiłoby na władzach miasta naprawę infrastruktury miejskiej w tamtym rejonie miasta itd. I niepotrzebne byłyby śmiechu warte performance, które miały ożywić Chrobrego. Ile tam pustostanów.
Anonim_9463, 17.12.2015, 08:56, 188.146.131.208 ##

bo sobie przyznawali wszystkie środki unijne a Gorzów zapuścili ot co
Anonim_3896, 17.12.2015, 18:56, 37.152.18.14 ##

500 mln budżet a tylko 12 mln wydane na drogi w tym mieście. 2/3 budżetu idize na socjal na utrzymanie miejsc pracy w budżetówce nauczyciele (których za dużo ale każdy musi mieć prace), za pensje urzędników mundurówki urzędników i wydatki socjalne dodatki dla rodzin które za mało dostają zasiłków rent i wcześniejszych emerytur.
tylko 38 na 80 tys w wieku produkcyjnym gorzowian pracuje. w tym 10 tys w KSSE. Za to miasto bardzo chętnie rozpieprza te pieniądze na jakieś podwórka prywatne obwodnice północne i na windy przy 1 LO podczas gdy inne szkoły są zdegenerowane.

Anonim_3896, 17.12.2015, 19:02, 37.152.18.14 ##

ale nie mają takiego lobby. niedawno się zawiązał nowy związek radnych i znowu będą lobbować uliczkę przy swoim bloku. rozgoniłym to towarzystwo w cholerę
Anonim_3896, 17.12.2015, 19:03, 37.152.18.14 ##

Wszystko co wyżej - prawda. A mnie się wydaje, że do kwestii gospodarzenia w mieście dołożyć też trzeba elemenatarne braki w wychowaniu estetycznym. Niezupełnie dociera do mnie argument, że wywalić plastikowe napisy na pół szyby albo wręcz naklejkę na całą szybę jest taniej. Co z tego, jak taka ,,wystawa" zniechęca? Jak wygląda ścisłe centrum miasta? Pasteloza i plastikowe nazwy sklepów. Do tego, żeby zrobić coś ładnego, a niekoniecznie drogiego, wystarczy pomyśleć. A tego się chyba drobnym przedsiębiorcom nie chce. Im się po prostu nie chce. Najlepiej narzekać, że binnes nie idzie. Ale jak do tego zachęcają? Żółtymi literami na pół szyby wlaącymi za przeproszeniem po oczach z kilometra? Nalepkami na całą szybę, przez która nie można zajrzeć do środka? Nie trzeba jechać do Berlina, Paryża czy Monachium. Wystarczy brać przykład z innych miast w Polsce. Choćby ZG. Mniej, znaczy więcej. Można dac subtelny napis z nazwą sklepu, doprowadzić do ładu wystawę i bedzie grało. Ale my wolimy mieć 2 religie w tygodniu w szkole zamiast przedmiotów, które czymś kiedyś zaowocują. Ja już powoli tracę wiarę w to, że Gorzów będzie kiedys miastem europejskim. Moze ZG ma więcej szczęścia do włodarzy i pieniędzy, może ma bardziej zjednoczone społeczeństwo, może po prostu zamiast latami prowadzić jałowe dyskusje, coś robi. Gorzów to takie pomieszane społecznie miasto, moze to nasze przekleństwo w tej różnorodności, ze do niczego dobrego nie dojdziemy? Juz jestesmy dekadę za ZG...
Anonim_1331, 17.12.2015, 19:07, 188.146.130.5 ##

No ładnie 1331. Nic dodać, nic ująć. Trafna analiza szczególnie drobnych przedsiębiorców. Zatrzymali się pół wieku temu.
Anonim_7148, 17.12.2015, 19:46, 89.228.146.233 ##

jest taka firma która robi te wszystkie lepsze wizualizacje lokali - przedsiębiorcy lokalni o tym pojęcia nie mają. Znajomy połowę nazw firm za nich wymyślił i całą grafike loga i wystrój wnętrz. ludzie przychodzą i mówią chce mieć firme a on im wszystko robi od A do Z.
Anonim_3896, 19.12.2015, 20:23, 5.172.238.145 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dożynki diecezjalne
Diecezja zielonogórsko-gorzowska włączy się w zaproponowaną przez biskupa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego inicjatywę czuwania modlitewnego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W kościołach ... <czytaj dalej>
Gorzów, chodźmy na rower!
1 września rozpoczynamy rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Już teraz wiemy, że w tym roku będzie trudniej, bowiem do rywalizacji ... <czytaj dalej>
Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim jest możliwy tylko przez telefon ... <czytaj dalej>
"Dobry start" dla uczniów
Od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Marena" Sklep Spożywczy Marek Majchrowicz

ul. Pułaskiego 7 d/7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 30 68
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
Straż Miejska

ul. Przemysłowa 53, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 57 28
branża: Straż Miejska <czytaj dalej>
"U Marii" Hotel

ul. Walczaka 16 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 66 56
branża: Hotele <czytaj dalej>

11VIII2020 - awantura o elewację
11VIII2020. Nie tylko mnie nieco poniosło w czasie porannego pisania felietonu. ... <czytaj dalej>
Radni na kwarantannie
U jednego z radnych wojewódzkich wykryto COVID-19. W związku z ... <czytaj dalej>
Gorzów, chodźmy na rower!
1 września rozpoczynamy rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Już teraz ... <czytaj dalej>
Czy Twoja Karta Mieszkańca jest ważna?
Gorzowska Karta Mieszkańca skończyła dwa lata. Jeśli chcesz nadal korzystać ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0984.jpg
Hanna Kaup:
14VIII2020 - nagłe olśnienie - aktualizacja
14VIII2020. Z pewnością każdy doznał kiedyś olśnienia i dostrzegł coś, co ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
13VIII2020 - wrzosówki na gorzowskich murawach
13VIII2020. To, co na zdjęciu srebrzy się pośród traw i zarośli ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1732:
Aninom 1459 masz problemy z czytaniem i rozumiem.ale to chyba dzisiaj polska norma. <czytaj dalej>
Anonim_1459:
Czyli chcemy żeby było czysto, ale... i tutaj setka powodów dla których się "niedasie". Zamiast pochwały postawy obywatelskiej, przypi <czytaj dalej>
Anonim_8291:
Rozsądny komentarz <czytaj dalej>
Anonim_1732:
Słuszna krytyka i trzymanie ręki na pulsie. Gdyby nie to, byłoby jeszcze gorzej. <czytaj dalej>
1378:
Do anonim 2891. Jaki lament? To nasze pieniądze są marnotrawione, to my patrzeliśmy na bałagan na tej inwestycji, to "nasi" urzędujący <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej