niedziela 20 października 2019     Ireny, Kleopatry, Jana
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O zmianie Gorzowa i dymie z...
Parcie na zmianę Gorzowa zaczyna sięgać zenitu. Do tego nieokiełznanego chcenia włącza się, kto żyw. Rozliczne fora nie milkną od dyskusji na temat wyższości jednoczłonowej nazwy nad dwuczłonową, która wrosła w nasze miasto przez 70 minionych lat. Prawda jest taka, że niejedno pokolenie urodziło się w tej onomastycznej rzeczywistości i nie zajmuje się jej formą, bo jest milion innych spraw do załatwienia. Wraz z rozwojem komputeryzacji i odrzuceniem piór czy długopisów upadł nawet mit o zmęczeniu pisaniem tej długiej nazwy, bo wystarczy wklikać Gorz... lub 66-400, a w notebooku, tablecie czy telefonie system sam podsuwa wersję do zaakceptowania. Jednakże pojawił się nowy argument, który - w postaci naukowego rozważania o Gorzowie - niczym historyczne działo wytoczył były senator Henryk Maciej Woźniak.

Mnie w tej ożywionej dyskusji najbardziej zadziwiają argumenty o deprecjonującej roli przymiotnika "Wielkopolski" oraz o wycofaniu się wielkiego biznesu z inwestowania u nas, gdy tenże dowiedział się, że leżymy 40 km od granicy z Niemcami. W trudnym świecie, w jakim żyjemy, niewiele rzeczy budzi mój śmiech, ale ten argument, który może jedynie potwierdzać zwykłą głupotę tzw. biznesmenów, zwala mnie z nóg. Tak więc temat zmiany nazwy naszego - jeszcze wojewódzkiego - miasta uważam za bicie piany, na której sztywności ma się utrzymać ten czy ów.

Jak zapewnia nas władza, zmianie Gorzowa powinien służyć również proces rewitalizacji. Zajmuje się nim specjalista Wojciech Kłosowski, ściągnięty z Łodzi, ten sam, który zajmował się tymi samymi sprawami np. w Sopocie. Schemat jego działań można odnaleźć w bogatej bibliotece google. Życzyłabym nam wszystkim, by nie zostało z nich tylko opracowanie.

W minionym tygodniu Gorzów, a właściwie swojego przyjaciela Jacka Wójcickiego - jak sam powiedział - odwiedził prezydent Słupska Robert Biedroń. Swoją drogą dziwne, dlaczego w komunikacie medialnym zamiast "Prezydent" pisze się "delegacja urzędu miasta"? Tajemnica jakaś? Czy nowa świecka tradycja?
Medialny "sukces" tej wizyty był taki, że oto pojawiły się notatki niemal identycznej treści, ale bez jednego choćby konkretu i ok. 170 polubień pod takim samym postem Jacka Wójcickiego na Facebooku. Kiedy do zdania: "Ponadto Gorzów podzielił się wiedzą i doświadczeniem na temat restrukturyzacji w obszarze instytucji kultury..." dopisałam swój komentarz: "to chyba nie jest najlepsze doświadczenie i wiedza Gorzowa, niestety" - zyskał on aż 12 polubień, co uznaję za sukces z uwagi na to, że nie jestem niczyim pracodawcą.

Inna facebookowa superwieść dotyczyła radości z przyjęcia do II etapu ministerialnego konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast” miejskiej fiszki projektowej pod nazwą „SERCE BIJE! Program społeczno – gospodarczego ożywienia centrum miasta w ramach Programu Rewitalizacji Gorzowa Wielkopolskiego”.
Fakt, dostaliśmy się tam, ale to dopiero początek i gdyby nas zabrakło, powinniśmy od razu wnieść o zmianę statusu miasta Gorzów na status: wieś. Wystartowało 240 samorządów, a przeszło 57. My jesteśmy na 35. pozycji. W II etapie znajdzie się co najwyżej... 20 miast, które otrzymają wsparcie... edukacyjne oraz eksperckie ze strony MIiR, by stworzyć wzorcowe programy rewitalizacji.
"Przygotowana dokumentacja, będzie wzorem dla innych miast realizujących projekty rewitalizacyjne" czytam w regulaminie konkursu. Jeśli więc punktacja będzie liczona od zera, to jeszcze mamy jakąś szansę, ale raczej wątpię. Dość wspomnieć, że wyprzedzają nas: Wrocław, Zamość, Słupsk (na trzecim miejscu!!!), Szczecin, Kraków czy Warszawa, nie licząc Łańcuta, Góry Kalwarii, Piwnicznej Drój, Żywca czy bardziej rodzimych: Witnicy i Kostrzyna nad Odrą.
Tak więc - jak można się domyślać - facebookowa radość byłaby kolejnym doradczym sukcesem. Tyle że papierowym. I obym się myliła. Niestety, zachwyty polubiających i udostępniających są najczęściej bezrefleksyjne i rzadko kto zada sobie trud, by sprawdzić, co w trawie piszczy. Na stronę http://www.propertydesign.pl/architektura_przestrzen_publiczna/108/57_miast_z_szansa_na_dotacje_w_ramach_modelowej_rewitalizacji_miast,5275.html po szczegóły odsyłam tych, którzy myślą, że z tego konkursu miasto im coś zbuduje. No, chyba że przy zaangażowaniu i wysiłku samych mieszkańców. Tylko co to ma być? Nie wiem, bo znów pod prezydencką informacją o tym sukcesie pojawiło sie ponad 60 polubień i sześć udostępnień, ale na moje pytanie: "na co zostanie przeznaczona dotacja, jeśli Gorzów ją otrzyma i o jaką kwotę będzie się ubiegał w konkursie?" wciąż brak odpowiedzi.(aktualizacja: ok. godz. 12.20 odebrałam telefon z Urzędu Miasta. Krzysztof Weber potwierdził, że projekt opiewa na 5 mln zł i jeśli Gorzów przejdzie, pieniądze zostaną przeznaczone na projekty miękkie).

Z pewnością poprawy ukochanego Gorzowa pragną nowi kandydaci do Senatu (za wcześniejszą pomyłkę przepraszam), niedawno jeszcze koledzy, dziś rywale: Tadeusz Jędrzejczak i Władysław Komarnicki. Cały gorzowski gospodarczo-biznesowy światek wie i mówi, że było to równie biznesowe koleżeństwo, a teraz będzie ostra jazda. No bo jak inaczej? Dwie silne osobowości, dwa cygara i jedna szansa? To może wróżyć takie starcie, po którym należy spodziewać się najgorszego. Zresztą już widać, że były prezydent wykorzystuje swój wyborczy garnizon do wrzucania to tu, to ówdzie zgniłych jaj i robienia sensacji z niczego.

Władysław Komarnicki w tym czasie odpoczywał, ale chyba nie był to beztroski urlopik.

Swoją drogą należało spodziewać się takiego posunięcia Tadeusza Jędrzejczaka, bo jako rasowy gracz i zodiakalny skorpion w jednym nie mógł odpuścić i oddać bez walki szansy zapalenia zwycięskiego cygara. Jednak jego start z list lubuskiego PSL to jest - w moim przekonaniu - strzał w stopę, kolano i biodro na raz. Po tym chodzić się nie da, chyba że wyborcy (???) zdecydują inaczej. Swoją drogą nie wiem, czy ktoś z politycznych sojuszników nie podpowiedział Jolancie Fedak takiego zagrania, mając świadomość, że w ten sposób zniszczy lokalne PSL. No bo że PO potrafi odpowiednio układać pionki na szachownicy, nikt nie ma co do tego wątpliwości. Już widzę te uśmiechnięte buźki i te zacierające z radości rączki, jaki to teraz będzie w Gorzowie kocioł. Posunięcie godne Kasparowa. Bo że PSL jest skończone, to więcej niż pewne. Najpierw legitymację rzucił radny wojewódzki Józef Kruczkowski i choć odszedł w ciszy, to z honorem, a teraz szykują się ci wszyscy, którzy uwierzyli w polityczną - minimalną choćby - uczciwość i odmłodzili szeregi zielonego ugrupowania.

Ale jaki będzie wynik rozgrywki Jędrzejczak kontra Komarnicki? Personalnie do ostatniej chwili niewiadomy. Natomiast niech gorzowianie nie marzą, nie wierzą, nie myślą, że idzie tu o nich. Jak się dociera do wyżyn, to się już bierze udział w globalnych ustawieniach. A każdy prawdziwy aktor chciałby umrzeć na scenie w czasie odgrywania roli życia. To gwarantuje wieczną pamięć. W przeciwnym wypadku pozostanie jedynie dym z... nie, nie z cygara, ale co najwyżej z papierosa. I to wypalonego w samotności.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca


18 sierpnia 2015 23:14, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Radny wojewódzki Józef Kruczkowski i honor ????. Do odejścia „teraz szykują się ci wszyscy, którzy uwierzyli w polityczną - minimalną choćby - uczciwość i odmłodzili szeregi zielonego ugrupowania”. Uwierzyli, ale w niezatapialność PSL i swoją przy okazji, na dobrze płatnych posadach w administracji publicznej.
Anonim_2612, 20.08.2015, 08:10, 31.61.138.121 ##

Pani Haniu!
"Z pewnością poprawy ukochanego Gorzowa pragną nowi kandydaci do Sejmu, niedawno jeszcze koledzy, dziś rywale: Tadeusz Jędrzejczak i Władysław Komarnicki."

A nie powinno być do Senatu?
Anonim_7227, 20.08.2015, 19:54, 83.8.1.36 ##

Pani Redaktor, jakby Pani uczestniczyła w poniedziałkowym spotkaniu o rewitalizacji z Panem Kłosowskim, które było otwarte dla wszystkich mieszkańców, to by Pani wiedziała, że jest szansa, iż Ministerstwo dofinansuje nawet 40 wniosków.
Anonim_1494, 21.08.2015, 10:06, 176.221.120.204 ##

Cudowne słowa: "że jest szansa" i wszystko na ten temat. No i jeszcze: "Krzysztof Weber potwierdził, że projekt opiewa na 5 mln zł i jeśli Gorzów przejdzie, pieniądze zostaną przeznaczone na projekty miękkie" Swoją drogą wolałbym szansę na konkret, a nie przejadanie kasy. Co dają projekty miękkie? Ano wiedzę, której uczą na studiach. No, chyba że w urzędzie miasta nie ma takich, którzy prawdziwe studia pokończyli i znają się na swojej robocie, dlatego kupują ludzi z zewnątrz, żeby nam wkładali do głów to, co oczywiste. Szkoda gadać. No i na tych spotkaniach otwartych wciąż garstka zainteresowanych tematem z różnych osobistych powodów.
Anonim_3535, 21.08.2015, 10:22, 89.228.137.97 ##

Komarnicki to jest dobry biznesmen
A Jędrzejczak to jest komunista
Anonim_5576, 22.08.2015, 09:44, 79.186.172.75 ##

Dwóch komuchów? Dać im rękawice i wpuścić do klatki na pojedynek!
Anonim_7962, 22.08.2015, 13:02, 78.9.113.80 ##

jakies dwa barany chca zmiany zeby usunac wielkopolski a tylko bedzie gorzow tylko pytam te barany kto pokryje mi koszty kiedy trzeba bedzie wymienic wszystkie dokumenty a brdzie tego sporo a miasto siewzbogaci i to nie zle a barany chyba wezmna jeszcze jakies premie
kazik, 01.09.2015, 07:31, 128.127.85.172 ##

Wielkopolska położona jest na Pojezierzu Wielkopolskim oraz Nizinie Południowowielkopolskiej. Granice regionu zmieniały się na przestrzeni wieków, w związku z czym obecne rozumienie zasięgu terytorialnego Wielkopolski nie jest jednoznaczne. Dość powszechnie uznaje się natomiast obszar tzw. Wielkopolski właściwej, której głównymi miastami są: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno. Z kolei w rozszerzającym rozumieniu Wielkopolska dzieli się na[9][10]:
Gorzów nigdy nie należał do Wielkopolski.Ja mieszkam w Gorzowie i nigdy nie używam tego drugiego członu sztucznie przyczepionego do naszego miasta.Czas najwyższy uporządkować nazwę , która tylko wprowadza zamęt i jest bez jakiegokolwiek uzasadnienia.


Anonim_2144, 01.09.2015, 11:38, 5.173.115.172 ##

Pani się zna na polityce jak hipopotam na gwiazdach. A uwielbienie dla Kruczkowskiego, człowieka który oszukał pielęgniarki ma pani wytatuowane w mózgu?
Anonim_5652, 01.09.2015, 19:11, 5.172.232.148 ##

Krąg "obitych" przez Józefa Kruczkowskiego nie zamyka się na pielęgniarkach. Jest szerszy. Świata, a nawet starostwa nie zbawił, a paru osobom nieprawdopodobnie dokuczył.
Anonim_2612, 02.09.2015, 08:19, 31.61.139.113 ##

Kruczkowski odszedł z honorem? Proszę nie robić z ludzi idiotów. HONOR to słowo, które NALEZY UŻYWAĆ Z SZACUNKIEM
Anonim_2674, 02.09.2015, 20:54, 88.199.22.67 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Porozmawiajmy o budżecie obywatelskim

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego powoli dobiega końca. Zapraszamy mieszkańców do dyskusji na temat całego procesu, regulaminu, oceny oraz ewentualnych uwag. O ... <czytaj dalej>
Centrum Gorzowa od-nowa
W Gorzowie powstanie atrakcyjne miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Spójna przestrzeń w przyszłości połączy nadwarciański bulwar z ulicą Sikorskiego ... <czytaj dalej>
Grand Prix za kampanię promocyjną
Miasto Gorzów otrzymało nagrodę Grand Prix w konkursie KRYSZTAŁY PR w kategorii najlepsza kreatywna kampania promocyjna. To wyróżnienie za działania ... <czytaj dalej>
Czytajcie, żebyście później nie tracili nerwów
W poniedziałek (7 października) wykonawca modernizacji estakady kolejowej przystąpi do prac związanych z kanalizacją deszczową na ulicy Jancarza (w rejonie ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Cyfra+"

Al. Konstytucji 3 Maja 102, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 27 01
branża: Anteny <czytaj dalej>
Spółdzielnia Inwalidów "Warta"

ul. Sikorskiego 30, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 58 10
branża: Papiernicze artykuły - produkcja <czytaj dalej>

Porozmawiajmy o budżecie obywatelskim

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego powoli dobiega końca. Zapraszamy mieszkańców do ... <czytaj dalej>
Przyjdź na Wieczór z Grami Planszowymi
Znasz Warcaby, Chińczyka, Monopoly czy Scrabble? Masz ochotę zagrać w ... <czytaj dalej>
Nauczycielskie nagrody
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 69 nauczycieli gorzowskich placówek oświatowych ... <czytaj dalej>
Gloria Artis dla prof. Rymara
Podczas inauguracji sezonu kulturalnego 2019/2020 w Filharmonii Gorzowskiej wręczono medal ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2019 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2237.jpg
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Zniewalający koncert
W minionym tygodniu odbyła się w Gorzowie I ogólnopolska konferencja ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Daniel :
A 2014 analysis conducted by Veterinary Pet Insurance Co. showed that the average cost per pet to prevent dental disease is just one-third of the aver <czytaj dalej>
Anonim_7864:
krzywde sie robi dzieciom
zmuszajac je do uzyskiwania srednich powyzej 5.0

kujony nie beda miec zycia

400zl stypendium a sy <czytaj dalej>
Anonim_4362:
lepiej w Różankach. obok asfaltowni. <czytaj dalej>
Anonim_9152:
Z tym redaktorem to bym nie przesadzała. naczelna i wydawca i owszem. rączka rączkę myje. pieniążek za lokowanie produktu wpadnie. redaktorem to <czytaj dalej>
Anonim_2211:
ja chcialam wlasnie Pania nasladowac,ale lenistwo jakos mnie meczy. A poza tym : nasladownictwo lepsze od wlasnych pomyslow, inwencji, fantazji ??? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej