niedziela 23 lutego 2020     Romana, Izabela, Damian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O zmianie Gorzowa i dymie z...
Parcie na zmianę Gorzowa zaczyna sięgać zenitu. Do tego nieokiełznanego chcenia włącza się, kto żyw. Rozliczne fora nie milkną od dyskusji na temat wyższości jednoczłonowej nazwy nad dwuczłonową, która wrosła w nasze miasto przez 70 minionych lat. Prawda jest taka, że niejedno pokolenie urodziło się w tej onomastycznej rzeczywistości i nie zajmuje się jej formą, bo jest milion innych spraw do załatwienia. Wraz z rozwojem komputeryzacji i odrzuceniem piór czy długopisów upadł nawet mit o zmęczeniu pisaniem tej długiej nazwy, bo wystarczy wklikać Gorz... lub 66-400, a w notebooku, tablecie czy telefonie system sam podsuwa wersję do zaakceptowania. Jednakże pojawił się nowy argument, który - w postaci naukowego rozważania o Gorzowie - niczym historyczne działo wytoczył były senator Henryk Maciej Woźniak.

Mnie w tej ożywionej dyskusji najbardziej zadziwiają argumenty o deprecjonującej roli przymiotnika "Wielkopolski" oraz o wycofaniu się wielkiego biznesu z inwestowania u nas, gdy tenże dowiedział się, że leżymy 40 km od granicy z Niemcami. W trudnym świecie, w jakim żyjemy, niewiele rzeczy budzi mój śmiech, ale ten argument, który może jedynie potwierdzać zwykłą głupotę tzw. biznesmenów, zwala mnie z nóg. Tak więc temat zmiany nazwy naszego - jeszcze wojewódzkiego - miasta uważam za bicie piany, na której sztywności ma się utrzymać ten czy ów.

Jak zapewnia nas władza, zmianie Gorzowa powinien służyć również proces rewitalizacji. Zajmuje się nim specjalista Wojciech Kłosowski, ściągnięty z Łodzi, ten sam, który zajmował się tymi samymi sprawami np. w Sopocie. Schemat jego działań można odnaleźć w bogatej bibliotece google. Życzyłabym nam wszystkim, by nie zostało z nich tylko opracowanie.

W minionym tygodniu Gorzów, a właściwie swojego przyjaciela Jacka Wójcickiego - jak sam powiedział - odwiedził prezydent Słupska Robert Biedroń. Swoją drogą dziwne, dlaczego w komunikacie medialnym zamiast "Prezydent" pisze się "delegacja urzędu miasta"? Tajemnica jakaś? Czy nowa świecka tradycja?
Medialny "sukces" tej wizyty był taki, że oto pojawiły się notatki niemal identycznej treści, ale bez jednego choćby konkretu i ok. 170 polubień pod takim samym postem Jacka Wójcickiego na Facebooku. Kiedy do zdania: "Ponadto Gorzów podzielił się wiedzą i doświadczeniem na temat restrukturyzacji w obszarze instytucji kultury..." dopisałam swój komentarz: "to chyba nie jest najlepsze doświadczenie i wiedza Gorzowa, niestety" - zyskał on aż 12 polubień, co uznaję za sukces z uwagi na to, że nie jestem niczyim pracodawcą.

Inna facebookowa superwieść dotyczyła radości z przyjęcia do II etapu ministerialnego konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast” miejskiej fiszki projektowej pod nazwą „SERCE BIJE! Program społeczno – gospodarczego ożywienia centrum miasta w ramach Programu Rewitalizacji Gorzowa Wielkopolskiego”.
Fakt, dostaliśmy się tam, ale to dopiero początek i gdyby nas zabrakło, powinniśmy od razu wnieść o zmianę statusu miasta Gorzów na status: wieś. Wystartowało 240 samorządów, a przeszło 57. My jesteśmy na 35. pozycji. W II etapie znajdzie się co najwyżej... 20 miast, które otrzymają wsparcie... edukacyjne oraz eksperckie ze strony MIiR, by stworzyć wzorcowe programy rewitalizacji.
"Przygotowana dokumentacja, będzie wzorem dla innych miast realizujących projekty rewitalizacyjne" czytam w regulaminie konkursu. Jeśli więc punktacja będzie liczona od zera, to jeszcze mamy jakąś szansę, ale raczej wątpię. Dość wspomnieć, że wyprzedzają nas: Wrocław, Zamość, Słupsk (na trzecim miejscu!!!), Szczecin, Kraków czy Warszawa, nie licząc Łańcuta, Góry Kalwarii, Piwnicznej Drój, Żywca czy bardziej rodzimych: Witnicy i Kostrzyna nad Odrą.
Tak więc - jak można się domyślać - facebookowa radość byłaby kolejnym doradczym sukcesem. Tyle że papierowym. I obym się myliła. Niestety, zachwyty polubiających i udostępniających są najczęściej bezrefleksyjne i rzadko kto zada sobie trud, by sprawdzić, co w trawie piszczy. Na stronę http://www.propertydesign.pl/architektura_przestrzen_publiczna/108/57_miast_z_szansa_na_dotacje_w_ramach_modelowej_rewitalizacji_miast,5275.html po szczegóły odsyłam tych, którzy myślą, że z tego konkursu miasto im coś zbuduje. No, chyba że przy zaangażowaniu i wysiłku samych mieszkańców. Tylko co to ma być? Nie wiem, bo znów pod prezydencką informacją o tym sukcesie pojawiło sie ponad 60 polubień i sześć udostępnień, ale na moje pytanie: "na co zostanie przeznaczona dotacja, jeśli Gorzów ją otrzyma i o jaką kwotę będzie się ubiegał w konkursie?" wciąż brak odpowiedzi.(aktualizacja: ok. godz. 12.20 odebrałam telefon z Urzędu Miasta. Krzysztof Weber potwierdził, że projekt opiewa na 5 mln zł i jeśli Gorzów przejdzie, pieniądze zostaną przeznaczone na projekty miękkie).

Z pewnością poprawy ukochanego Gorzowa pragną nowi kandydaci do Senatu (za wcześniejszą pomyłkę przepraszam), niedawno jeszcze koledzy, dziś rywale: Tadeusz Jędrzejczak i Władysław Komarnicki. Cały gorzowski gospodarczo-biznesowy światek wie i mówi, że było to równie biznesowe koleżeństwo, a teraz będzie ostra jazda. No bo jak inaczej? Dwie silne osobowości, dwa cygara i jedna szansa? To może wróżyć takie starcie, po którym należy spodziewać się najgorszego. Zresztą już widać, że były prezydent wykorzystuje swój wyborczy garnizon do wrzucania to tu, to ówdzie zgniłych jaj i robienia sensacji z niczego.

Władysław Komarnicki w tym czasie odpoczywał, ale chyba nie był to beztroski urlopik.

Swoją drogą należało spodziewać się takiego posunięcia Tadeusza Jędrzejczaka, bo jako rasowy gracz i zodiakalny skorpion w jednym nie mógł odpuścić i oddać bez walki szansy zapalenia zwycięskiego cygara. Jednak jego start z list lubuskiego PSL to jest - w moim przekonaniu - strzał w stopę, kolano i biodro na raz. Po tym chodzić się nie da, chyba że wyborcy (???) zdecydują inaczej. Swoją drogą nie wiem, czy ktoś z politycznych sojuszników nie podpowiedział Jolancie Fedak takiego zagrania, mając świadomość, że w ten sposób zniszczy lokalne PSL. No bo że PO potrafi odpowiednio układać pionki na szachownicy, nikt nie ma co do tego wątpliwości. Już widzę te uśmiechnięte buźki i te zacierające z radości rączki, jaki to teraz będzie w Gorzowie kocioł. Posunięcie godne Kasparowa. Bo że PSL jest skończone, to więcej niż pewne. Najpierw legitymację rzucił radny wojewódzki Józef Kruczkowski i choć odszedł w ciszy, to z honorem, a teraz szykują się ci wszyscy, którzy uwierzyli w polityczną - minimalną choćby - uczciwość i odmłodzili szeregi zielonego ugrupowania.

Ale jaki będzie wynik rozgrywki Jędrzejczak kontra Komarnicki? Personalnie do ostatniej chwili niewiadomy. Natomiast niech gorzowianie nie marzą, nie wierzą, nie myślą, że idzie tu o nich. Jak się dociera do wyżyn, to się już bierze udział w globalnych ustawieniach. A każdy prawdziwy aktor chciałby umrzeć na scenie w czasie odgrywania roli życia. To gwarantuje wieczną pamięć. W przeciwnym wypadku pozostanie jedynie dym z... nie, nie z cygara, ale co najwyżej z papierosa. I to wypalonego w samotności.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca


18 sierpnia 2015 23:14, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Radny wojewódzki Józef Kruczkowski i honor ????. Do odejścia „teraz szykują się ci wszyscy, którzy uwierzyli w polityczną - minimalną choćby - uczciwość i odmłodzili szeregi zielonego ugrupowania”. Uwierzyli, ale w niezatapialność PSL i swoją przy okazji, na dobrze płatnych posadach w administracji publicznej.
Anonim_2612, 20.08.2015, 08:10, 31.61.138.121 ##

Pani Haniu!
"Z pewnością poprawy ukochanego Gorzowa pragną nowi kandydaci do Sejmu, niedawno jeszcze koledzy, dziś rywale: Tadeusz Jędrzejczak i Władysław Komarnicki."

A nie powinno być do Senatu?
Anonim_7227, 20.08.2015, 19:54, 83.8.1.36 ##

Pani Redaktor, jakby Pani uczestniczyła w poniedziałkowym spotkaniu o rewitalizacji z Panem Kłosowskim, które było otwarte dla wszystkich mieszkańców, to by Pani wiedziała, że jest szansa, iż Ministerstwo dofinansuje nawet 40 wniosków.
Anonim_1494, 21.08.2015, 10:06, 176.221.120.204 ##

Cudowne słowa: "że jest szansa" i wszystko na ten temat. No i jeszcze: "Krzysztof Weber potwierdził, że projekt opiewa na 5 mln zł i jeśli Gorzów przejdzie, pieniądze zostaną przeznaczone na projekty miękkie" Swoją drogą wolałbym szansę na konkret, a nie przejadanie kasy. Co dają projekty miękkie? Ano wiedzę, której uczą na studiach. No, chyba że w urzędzie miasta nie ma takich, którzy prawdziwe studia pokończyli i znają się na swojej robocie, dlatego kupują ludzi z zewnątrz, żeby nam wkładali do głów to, co oczywiste. Szkoda gadać. No i na tych spotkaniach otwartych wciąż garstka zainteresowanych tematem z różnych osobistych powodów.
Anonim_3535, 21.08.2015, 10:22, 89.228.137.97 ##

Komarnicki to jest dobry biznesmen
A Jędrzejczak to jest komunista
Anonim_5576, 22.08.2015, 09:44, 79.186.172.75 ##

Dwóch komuchów? Dać im rękawice i wpuścić do klatki na pojedynek!
Anonim_7962, 22.08.2015, 13:02, 78.9.113.80 ##

jakies dwa barany chca zmiany zeby usunac wielkopolski a tylko bedzie gorzow tylko pytam te barany kto pokryje mi koszty kiedy trzeba bedzie wymienic wszystkie dokumenty a brdzie tego sporo a miasto siewzbogaci i to nie zle a barany chyba wezmna jeszcze jakies premie
kazik, 01.09.2015, 07:31, 128.127.85.172 ##

Wielkopolska położona jest na Pojezierzu Wielkopolskim oraz Nizinie Południowowielkopolskiej. Granice regionu zmieniały się na przestrzeni wieków, w związku z czym obecne rozumienie zasięgu terytorialnego Wielkopolski nie jest jednoznaczne. Dość powszechnie uznaje się natomiast obszar tzw. Wielkopolski właściwej, której głównymi miastami są: Poznań, Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno. Z kolei w rozszerzającym rozumieniu Wielkopolska dzieli się na[9][10]:
Gorzów nigdy nie należał do Wielkopolski.Ja mieszkam w Gorzowie i nigdy nie używam tego drugiego członu sztucznie przyczepionego do naszego miasta.Czas najwyższy uporządkować nazwę , która tylko wprowadza zamęt i jest bez jakiegokolwiek uzasadnienia.


Anonim_2144, 01.09.2015, 11:38, 5.173.115.172 ##

Pani się zna na polityce jak hipopotam na gwiazdach. A uwielbienie dla Kruczkowskiego, człowieka który oszukał pielęgniarki ma pani wytatuowane w mózgu?
Anonim_5652, 01.09.2015, 19:11, 5.172.232.148 ##

Krąg "obitych" przez Józefa Kruczkowskiego nie zamyka się na pielęgniarkach. Jest szerszy. Świata, a nawet starostwa nie zbawił, a paru osobom nieprawdopodobnie dokuczył.
Anonim_2612, 02.09.2015, 08:19, 31.61.139.113 ##

Kruczkowski odszedł z honorem? Proszę nie robić z ludzi idiotów. HONOR to słowo, które NALEZY UŻYWAĆ Z SZACUNKIEM
Anonim_2674, 02.09.2015, 20:54, 88.199.22.67 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Warsztaty Terapii Zajęciowej

ul. Czereśniowa 15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 59 43
branża: Uzależnienia - terapia <czytaj dalej>
Bank BPH S.A. Oddział

ul. Mościckiego 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 46 00
branża: Banki <czytaj dalej>

21II2020
21II2020. W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego nie będę pokazywać konkretnych błędów, ... <czytaj dalej>
Budowa ronda przy Rolniku
W związku z budową ronda przy Domu Handlowym Rolnik, w ... <czytaj dalej>
Dofinansowanie z RPO przyznane
„Pokoleniowy most - czyli od juniora do seniora” to projekt ... <czytaj dalej>
Miedź i srebro w Lubuskiem.
Będzie kopalnia za 15 mld zł?
Zanim marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak przekazała tę sensacyjną ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - x.jpg
Hanna Kaup:
22II2020
22II2020. W tym roku minie dziesięć lat od czasu, gdy w ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
21II2020
21II2020. W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego nie będę pokazywać konkretnych błędów, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4866:
A może człowiek urodził się drugim Faraonem. <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Jak się nazywa poczucie giogantyzmu. Gigantyzm, czyli przekonanie, że cały świat jest Twój. <czytaj dalej>
NIE MĄDRY CZŁOWIEK:
FAJNIE! <czytaj dalej>
Anonim_8883:
ten rzecznik to kolejny dyletant na samorządowej posadce ale cóż dla paru tysi do kieszeni będzie z siebie robił błazna bo innego wyjścia nie m <czytaj dalej>
Anonim_3695:
ciekawe ile górnicy będą zarabiać i czy będzie się opłacało tak blisko granicy z Niemcami pracować za złotówki <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej