czwartek 19 września 2019     Konstancja, January
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Śmietnik z "niespodzianką"
Coraz mi trudniej usiąść do pisania felietonów, bo choć spraw wciąż wiele, to coraz częściej zdaję sobie pytanie: "Po co?" Głupoty z każdym dniem więcej, politycznego aktorstwa też, więc o niestrawność czy wręcz kaca moralniaka nietrudno, a lekarstwa brak. Zanim więc zamilknę na dobre, jeszcze kilka refleksji wyrażę.

Jakieś dwa tygodnie temu do mieszkańców osiedla Górczyn trafiła wieść o zmianie kwoty za sprzątanie klatek schodowych. Dotąd płaciło się od człowieka - w końcu to on chodzi i brudzi - ale teraz padła propozycja z zarządu, że powinno być od metrażu.
Pukałam się w czoło, zmuszałam do pracy zwoje mózgowe, aż wreszcie rzuciłam do znajomej:
- Nie. Niemożliwe. Ty mnie wkręcasz.
A jednak. Sam prezes Zdzisław Baradziej przyznał, że to jedyna stała, do której można się odnieść.
- Ludzie wyjeżdżają, nie wiadomo, ilu ich mieszka, więc od metra byłoby dobrze - mówił w kwietniu przed walnym zgromadzeniem.

Jakie dobrze? Dla kogo? Większej głupoty nie słyszałam, bo mimo świadomości, że nie da się wszystkim dogodzić, to ta propozycja jest nie tyle niesprawiedliwa, co po prostu nieuczciwa. Gdyby ją wprowadzić, osoba samotna mieszkająca dajmy na to na parterze, na 60-70 metrach kwadratowych, buliłaby jak za zboże, a cztero- czy pięcioosobowa rodzina (w tym np. dwójka dzieci) na trzecim czy czwartym piętrze i dajmy na to na 50 metrach, zapłaciłaby dużo mniej, przy niepodważalnie większym udziale w użytkowaniu klatki schodowej.

Co z tej sytuacji wynika? Ano to, że źle się dzieje w "państwie duńskim". W spółdzielni mieszkaniowej Górczyn zaległości od niepłacących mieszkańców wynoszą ponad 5,6 mln zł, a ściągalność jest żadna. Żeby jednak spółdzielnia mogła działać, inni, czyli ci, którzy wciąż uczciwie płacą, muszą uzupełnić braki w kasie.

A ja się na to nie zgadzam. Mam dość swojej - i takich jak ja - uczciwości i dość niewydolności organów, firm czy instytucji (w tym spółdzielni), które pobierają kwoty za wynajem, sprzątanie czy wywóz od wszystkich według odpowiedniego przelicznika. Jak to możliwe, by nie znaleźć w państwie prawa takiego przepisu, który pozwoliłby te sprawy w miarę uczciwie uregulować?

A że "państwo duńskie" kroi nas jak jeleni, świadczy o tym twór zwany Związkiem Celowym Gmin MG6. To "dzięki" niemu i jego niewydolności nadgorliwy obywatel, który zapłacił za wywóz nieczystości z wyprzedzeniem, ma iść z podaniem o zwrot nadpłaconej kwoty, a w międzyczasie raz jeszcze zapłacić w spółdzielni. NIE!!! Tego już za dużo. W takim bagnie żyć się nie da. Po co mam prosić o zwrot pieniędzy? By spółdzielnia przelała je znów na konto MG6? Dlaczego my, ludzie myślący, na to się godzimy? Dlaczego ktoś pozwala sobie nami tak manipulować?

Sama mam zwyczaj robienia drobnych opłat z góry za dłuższy okres, bo dla mnie obowiązkowa należność to święta sprawa. Opłaciłam więc wywóz nieczystości do września. A jeśli MG6 spodziewał się zmian, winien wystosować odpowiedni komunikat, by tacy jak ja wstrzymali się z zapłatą. Nie zrobił tego, więc teraz niech sam ze spółdzielnią reguluje kwestię zapłaconych kwot.

Całe to zamieszanie ma też drugie dno. Jak mnie bowiem poinformował pracownik spółdzielni, masowo napływają tam wnioski o wymeldowanie. Dlaczego? Dlatego, że sprytny Polak potrafi. Nie każdy oczywiście, ale wielu świetnie wychodzi oszczędzanie na naiwności innych. Tak więc należy się spodziewać, że ściągalność za wywóz nieczystości za bardzo nie wzrośnie. Może nawet okaże się kolejnym bublem, za który znów zapłacą uczciwi. Ja się na to nie godzę!

I niech mi nikt nie mówi, że to ustawa narzucona z góry, bo zaraz zapytam: A kto tam u góry jest? Czarodziej z Krainy Oz, Chuck Norris czy jakiś twór nieznanej rzeczywistości? Kogo wybraliśmy, żeby tam był? Dlaczego nie znalazł się żaden mądry, by przewidzieć to, co przewidzieli normalni zjadacze chleba? No i kto oraz po co utworzył MG6?

W niedzielę wybory. W Gorzowie koła partii rządzącej co chwilę wymyślają jakieś akcje - ze sztandarowym usuwaniem wraków - ale nie przypominam sobie, by zaangażowały się w poprawę tego, co nam najmocniej doskwiera. Gdyby więc ktokolwiek chciał, żebym na niego lub jego wybrańca zagłosowała, niech najpierw pokaże, że kieruje się zdrowym rozsądkiem, zamiast karmić nas konferencjami o jakichś akcyjkach niczym sensacyjkami na plotkarskich portalach. Niechby zajął się sprawami znaczącymi, bo - powtórzę kolejny raz - na taki burdel ja już się nie godzę. I nie będę stać w kolejce do MG 6 z żadnym podaniem. Nie zapłacę drugi raz za wywóz nieczystości w spółdzielni, by ta przelała znów kasę do MG 6. Nie dam sobie włożyć na plecy tego bagażu, który ktoś inny powinien udźwignąć. I mam nadzieję, że jeśli nie wszyscy, to większość gorzowian tak zrobi. A jeśli MG 6 nie potrafi załatwić przeniesienia zapłaconych kwot na swoje konto, nie potrafi dogadać się w tej sprawie ze spółdzielniami, to natychmiast należy zgłosić konieczność likwidacji tego tworu.
Co Pan na to, Panie Prezydencie? Jest Pan przecież przewodniczącym zarządu, następcą tego, który załatwił nam tę śmieciową niespodziankę w bardzo kosztownym opakowaniu.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca

6 maja 2015 21:04, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pani redaktor, całkowicie zgadzam się z wypowiedzią, zwłaszcza o konieczności odzyskiwania własnych środków od MG6, bo bzdura to totalna, że mam być ukarana za zapłatę za śmieci... To chyba niezgodne z prawem jest, że ludzie uczciwi są zmuszani do dodatkowej pracy (której nie mam ochoty robić), by jeszcze raz płacić za to samo, chociaż prawidłowo i w terminie zapłaciliśmy za wywóz śmieci. Niech jeszcze odsetki zaczną naliczać, to zacznę rzucać inwektywami. :)
Ania, 07.05.2015, 12:02, 46.20.51.5 ##

nic dodać, nic ująć - smutna prawda
Anonim_7559, 07.05.2015, 18:19, 93.175.134.8 ##

Pod rozwagę Pani Kaup. Pamiętam jak Pani Redaktor akceptowała propozycję, aby wysokość opłaty za wywóz śmieci była zależna od zużycia wody. No wlaśnie, taka sama głupota, jak ustalanie opłaty za sprztątanie klatki schodowej w zalezności od metrażu mieszkania. Za wode i ścieki płaci sie osobno i to krocie. Osoba czy rodzina zużywająca wiecej wody niż zarastający brudem sąsiedzi i produkuący "tonę" śmieci byliby ukarani wyższą opłatą za śmieci. Taka sama niedorzeczność i nieuczciwość.
Anonim_9497, 08.05.2015, 09:44, 213.109.32.2 ##

ps. społeczna nieuczciwość.
Anonim_9497, 08.05.2015, 09:45, 213.109.32.2 ##

ps. 2 W MG-6 powinna byc kontrola, bo to że należności nie są ksiegowane na odrębnym rachunku załozonym dla każdego kontrahenta to naruszenie prawa i możliwości przekrętów.
Czy jest to dopuszczalne w zakładzie energetycznym, gazowni, spółdzielni? Nie bo tam każdy pieniądz liczy i egzekwuje swoje należnośći od pana X, czy Y. A tu pieniądze przeciekają - nie wiadomo gdzie. Kto płaci kto nie płaci, to jest niegospodarność i kwalifikouje się na zgłoszenie do organów, które tym sie zajmą.
Anonim_9497, 08.05.2015, 09:52, 213.109.32.2 ##

Nie sądzę aby możliwe było bezpośrednie połączenie opłat za śmieci ze zużyciem wody, nie o to chyba chodziło. Monitorowanie zużycia wody jest możliwe do przeprowadzenia w odróżnieniu od zużycia energii. Wówczas wyklucza się możliwość przekrętów typu zgłoszenie 1 mieszkańca do opłat za śmieci a kubików nastukane na minimum 3 osoby w gospodarstwie domowym. To daje podstawy do dalszej weryfikacji. Nie będą przecież naliczać opłat za śmieci od kubika to chyba logiczne.
Anonim_3872, 08.05.2015, 10:34, 37.128.59.173 ##

Te wszystkie REBy, czy ADMy to skostniała pozostałość po dawnych czasach... Jako właściciel nieruchomości walczę z takim REBem, który "administruje" moja wspólnotą.To mistrzowie w pozorowaniu pracy, zwoływaniu zebrań, na których cuda głoszą, a potem trudno się nawet dodzwonić.Ręce mi już opadają!
Anonim_8668, 09.05.2015, 10:54, 83.20.206.78 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to główny cel kolejnych prac remontowych, które drogowcy wykonają na terenie Nowego Miasta. Zadania ... <czytaj dalej>
Jak wygląda realizacja ZIT-ów?
Poziom kontraktacji środków ZIT Gorzowa Wlkp. w oparciu o wartość podpisanych umów o dofinansowanie wynosi obecnie 166,92 mln zł tj. ... <czytaj dalej>
Znów protest mieszkańców
Publikujemy treść protestu nadesłanego do redakcji 5 września. Protest przeciwko sprzedaży działki nr 250/34 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Gorzowie Wlkp. Domagamy ... <czytaj dalej>
Jeszcze więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów
Miasto szykuje kolejne pozytywne zmiany dla rowerzystów i spacerowiczów. Zainteresowane firmy budowlane, mogą już składać oferty na wykonanie elementów infrastruktury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Sazan" Sklep Wędkarski Danuta Richter

ul. Marcinkowskiego 90, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 15 78
branża: Wędkarstwo <czytaj dalej>
Instalacje Budowlane

ul. 30 Stycznia 26 lok. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 791 069 285
branża: Elektroinstalatorstwo <czytaj dalej>

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to główny cel kolejnych ... <czytaj dalej>
Jeśli nie możesz być w Warszawie, posłuchaj radia
Gorzowska premiera książki „Jedzie Pan Jazz” miała miejsce w czerwcu. ... <czytaj dalej>
Usiedli przy otwartym stole
Wielokulturowy piknik z okazji 20-lecia województwa lubuskiego odbył się w ... <czytaj dalej>
INNEKO – Przyjazny Pracodawca
Tegoroczna edycja konferencji "Lubuski Przyjazny Pracodawca AWARD 2019” skierowana do ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
W kolejce po... rozum
Trudno, oj trudno żyje się dziś w którejś tam z kolei Rzeczypospolitej. Niby nowocześnie, niby lepiej, a każdego dnia aż chce mi się wyć z bezsilności, gdy zderzam się z ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4d.jpg
Hanna Kaup:
Chopin w podgorzowskim lesie
To był jeden z piękniejszych koncertów chopinowskich. Niektórzy mówili, że ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Dlaczego będziemy pamiętać koncert zespołu Perfect
Koncert zespołu Perfect był ostatnim punktem obchodów 37. rocznicy Gorzowskich ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9315:
Trzeba podkreślić rolę i zaangażowanie członka Koła Łowieckiego w perfekcyjnym przygotowaniu całego kulturalnego wydarzenia Pana MARKA PAŁYSA <czytaj dalej>
Anonim_2416:
zastępcami trzeba jeszze umiec kierować.
inaczej obciazeni obowiazkami nic nie zdzialaja jak tylko zasteoujac szefa w jego obowiazkach <czytaj dalej>
Anonim_1676:
Przekaż jest prosty. Dostajemy nagrody to znaczy że jesteśmy fajni a Ci co twierdzą że nie jesteśmy fajni nie dostają nagrody. <czytaj dalej>
Anonim_9943:
Wystarczy jeden fałszywy ruch Pani z fałszywym uśmiechem a dżinsowy Kim będzie miał kolejną ofiarę do złożenia na stosie dla swojej kariery. <czytaj dalej>
Anonim_6888:
bandyterka w gorzowie to miasto jest coraz bardziej zdegradowane <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej