środa 23 października 2019     Marleny, Edwarda, Seweryna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gorzów doświadczalnym poligonem?
Trudno otrząsnąć się po poniedziałkowej sesji sejmiku lubuskiego, który zjechał na obrady do Gorzowa. Fala krytyki przelała się już na urzędującego Prezydenta, który według większości albo się ośmieszył, albo skompromitował, albo co najmniej nie wykorzystał rzadko nadarzającej okazji, by pokazać, jak widzi swój Gorzów i dlaczego ogromny. A mógł pokazać tę wizję najważniejszym w województwie, z marszałek dwojga imion Polak na czele.

I nawet trudno dziwić się tym krytycznym opiniom, bowiem lud miłujący jest też ludem myślącym i chciałby, aby zamiast (albo chociaż również) słuchać porad i podszeptów importowo-tajemniczego przybysza z Centrali, Prezydent wsłuchał się i chciał rozważać szemranie swoich poddanych właśnie.

Mnie również zdziwiło wystąpienie Jacka Wójcickiego, który na pytanie: "Kto panu to napisał?", odpowiedział: "No, ja". I potem była nerwowa próba wyjaśnienia mi, że wie, co robi, że musiałby cztery godziny tłumaczyć to, co tłumaczył na sesji w miniony piątek, że nie ma zamiaru walczyć jak jego poprzednik (dodał też, że właśnie ja zaczynam tak robić (sic!). Prezydent podkreślił również, że bierze za swoje działania odpowiedzialność, natomiast na rozliczenie go przyjdzie czas za cztery lata.

Kolejny dzień żyję myślami z tego pechowego poniedziałku i mimo wszystko chciałabym wierzyć Prezydentowi. Niestety, wszelkie jego dotychczasowe działania i może jeszcze bardziej słowa odwodzą mnie od tego chcenia. No bo jak mam zachłysnąć się radosną myślą o budowie północnej obwodnicy, jeśli Prezydent o wielu prostszych, aczkolwiek ważnych sprawach dotyczących miasta nie wie. Np. o tym, że Gorzów nie ma Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2014-20. Zapytany o nią w poniedziałek, odpowiedział, że ma. Ale gdy wyjawiłam, że wiem o jej braku, dodał: "No, nie wiem. Muszę to sprawdzić". "Nie wiem". I znów: "Nie wiem". Oczywiście, o ważności strategii dla rozwoju spraw społecznych i pomocy potrzebującym przekonywać nie muszę. Dość powiedzieć, że ten brak może wyeliminować z konkursów organizacje i stowarzyszenia ubiegające się o dofinansowanie z nowego rozdania.

O szczegółach tej dziwnej sprawy wiem więcej, łącznie z tym, że do przedwczoraj członkowie rady formalnie działali na mocy decyzji byłego prezydenta Tadeusza Jędrzejczaka i to pod przewodnictwem Aliny Nowak, z takimi radnymi jak Grażyna Ćwiklińska i Radosław Wróblewski. Niemożliwe? Ależ tak. W Gorzowie tak. Niestety. To oczywiste, że bałagan zostawił poprzednik, ale czyja to działka? Wiadomo. No i czy nie było czasu, by ją uporządkować? A pani Wiceprezydent raczej nie bardzo wie, co w tej społecznej trawie piszczy.

Wracam więc do Prezydenta.
Idea budowy północnej części obwodnicy jest ideą człowieka z wizją. I posiadanie wizji powinno być godne pochwały. Ale czy takiej, jak przedstawiona w poniedziałek? Kiedy w marcu, dzięki Przedstawicielstwu Regionalnemu Komisji Europejskiej we Wrocławiu odbyłam dziennikarskie seminarium Śladami Funduszy Europejskich, pierwszym obiektem, który odwiedziliśmy w naszym województwie, była Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej Górze. Pani dyrektor Ewa Adaszyńska pracowała nad realizacją pomysłu ponad dekadę. Zbierała wiadomości, spotykała się z ludźmi, koncepcyjnie uczestniczyła w projektowaniu, a kiedy ruszyły dotacje, wiedziała, że wystartuje z projektem, bo ten projekt miała przygotowany. Teraz budzi on zachwyt każdego. Zrobiona z rozmachem, otwarta i przyjazna biblioteka po prostu rzuca na kolana. I pod tym względem stawia Zieloną Górę wśród największych miast w Polsce.
Podobnie, czyli z wizją o zielonogórskiej aglomeracji myśli marszałek Elżbieta Polak, stawiając choćby na rozwój parku technologicznego czy uczelni, że o Babimoście nie wspomnę.

My w Gorzowie jesteśmy w wizjonerskim lesie. Stać nas jedynie na odgrzewany pomysł o północnej obwodnicy i to w kategoriach obietnic bez pokrycia? No bo cóż to znaczy, że będziemy się starali, by fundusze zyskać od państwa? Jak będziemy się starali? Kiedy? Kto konkretnie? Choć raz chciałabym poznać jakiś harmonogram, by można było oczekiwać jego realizacji. Swoją drogą zastanawia mnie celowość budowy obwodnicy dziś. Gdyby powstała właśnie dekadę temu, ale teraz? I komu ma usprawnić dojazd? Jaki ruch rozładować? Jakie korki? Przejazd przez główne ulice miasta woła o pomstę do nieba, a my mamy starać się o kasę na obwodnicę? Gorzów to nie Warszawa ani Wrocław czy nawet Bydgoszcz. Tak więc chciałabym, żeby Prezydent miał wizję rozwoju naszego miasta. Wizję opartą na analizie potrzeb jego mieszkańców, a nie na podszeptach i pomysłach tych, którzy Gorzów traktują jako doświadczalny poligon.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca15 kwietnia 2015 23:59, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Szanowna Pani Redaktor, dziękuję za podjęcie tematu polityki społecznej Miasta. O obwodnicy nie ma, co debatować, bo to rzucone w przestrzeń hasło, które nie dość, że nie ma podstaw to jak mówią mądrzejsi ode mnie nie ma również szczególnej zasadności. Pomijając drogi, inwestycje, Zit-y i inne sprawy bardzo aktualne, to właśnie w kwestiach społecznych widzę największe zagrożenie dla naszego Miasta; zmuszona do odejścia dyrektor GCPR Pani B. Steblin – Kamieńska to jedyna osoba, która mogła jeszcze utrzymać to wszystko w „kupie” zastąpiona została dziewczyną zarządzającą dotychczas dwoma (2!!!) pracownikami socjalnymi w Lubniewicach. Zastępca Pani Kamieńskiej szuka roboty w okolicznych gminach i tylko patrzeć jak odejdzie… Pani Karwowska ( aktualnie dysponuje przynajmniej DOŚWIADCZENIEM) na zwolnieniu lekarskim ( być może naprawdę ma stan depresyjny, wielce prawdopodobne), Naczelnika Wydziału Edukacji brak. Okoliczności odejścia Pana Kozłowskiego w środowisku są znane. Jak to rokuje? Do rozważenia… kwestia zarządzenia w sprawie zmiany składu zespołu do prac nad strategią … cóż z BIP UM można wiele wyczytać również nerwowe ruchy władzy. Jest bardzo źle.
Anonim_8879, 16.04.2015, 08:50, 37.128.59.173 ##

PO DOJŚCIU DO WŁADZY LUDZI DLA MIASTA - GORZÓW STAJE SIĘ MIASTEM WYKLUCZAJĄCYM ROZWÓJ TYCH CO TU JESZCZE ZOSTALI. BRAWO PANI REDAKTOR. KAŻDY NOWY POMYSŁ "NOWYCH" NIE TRZYMA SIĘ KUPY. WZORCE BRANE Z WAŁBRZYCHA, BYTOMIA, ŁODZI PROWADZĄ TYLKO DO DEGRADACJI JAKA DOTKNĘŁA W/W WZORCE.

Anonim_9352, 16.04.2015, 09:15, 213.158.219.135 ##

Pomysł jest z serii tych co Carrefour w Deszcznie i lotnisko w Ulimiu. Pijarowska wrzutka, bez przygotowania. Chłopak pływał do niedawna w sadzawce i myślał, że to mu da moc by przepłynąć Wartę :)
Anonim_8137, 16.04.2015, 10:16, 150.254.196.28 ##

Chłop nie zielonego pojęcia o realizacji obwodnicy w tym miejscu .Kosztach również .Byłoby proste to poprzednicy ogłaszaliby w programach ,a ogłaszali obwodnice od Santoka do Bogdańca bo obwodnica bliższa możliwości zrealizowania
Anonim_8983, 16.04.2015, 10:20, 89.228.143.108 ##

Ręce opadają, co się wyrabia!Leżą sprawy społeczne, leży kultura. Gdzie ta szumnie zapowiadana rada kultury? Lamus zlikwidowany - co tam będzie? Nikt nie wie.Tylko usiąść i płakać! A miało być tak wspaniale.

mieszkaniec spakowany do wyjazdu, 16.04.2015, 11:08, 83.8.134.101 ##

Brak wizji, brak wizji i jeszcze raz brak wizji. W sprawach małych i dużych, ani w kulturze, ani w sporcie, ani w sprawach społecznych, ani rozwoju miasta. A bez tego ani rusz. Ktoś wójtowi na szybko spreparował wystąpienie na Sejmik. Wyciągnęli coś, o czym pojęcia nie mają. Jakie korki chcą rozładowywać? Jedyne korki w tej części miasta są, jak ludziska na giełdę jadą, a i to nie zawsze. Dwadzieścia lat temu można było takie plany snuć, bo inna była sytuacja. Dzisiaj nie ma to najmniejszego sensu. Jedynym rozwiązaniem dla tego miasta jest referendum odwołujące wójta!
Anonim_3858, 16.04.2015, 11:25, 80.252.1.24 ##

Referendum jest trudne do przeprowadzenia ( min.50% uprawnionych do głosowania żeby było ważne) ale myślę że warto spróbować - może się otrząsną.I myślę że Lubuskie PIS zadziała w tym kierunku zawsze to lepiej jeśli za taką inicjatywą stoją jakieś struktury. Jeśli w tym przypadku mają być partyjne to nich będą. Byle były.
Anonim_7477, 16.04.2015, 11:32, 37.128.59.173 ##

Przepraszam, błąd jw.: nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.
Anonim_7477, 16.04.2015, 11:43, 37.128.59.173 ##

Czyli 3/5 z tych, którzy głosowali w wyborach? No to może jest szansa.
Anonim_3858, 16.04.2015, 12:22, 80.252.1.24 ##

"No to może jest szansa."
A kto w zamian? Tadeusz wraca?
Anonim_4675, 16.04.2015, 12:29, 78.9.117.149 ##

Nie wiem, kto w zamian, ale takiego koszmaru się nie spodziewaliśmy. Może dałoby się namówić kogoś mądrego, tak jak namówili Wójcickiego.
Anonim_3858, 16.04.2015, 12:38, 80.252.1.24 ##

"Gorzów to nie Warszawa ani Wrocław czy nawet Bydgoszcz" - zapomniała pani wspomnieć o Zielonej Górze, śmiało bo o to pani chodziło w tym propagandowym gniocie. Wolę człowieka, który mówi "nie wiem, sprawdzę" od tego, który wie wszystko najlepiej.
Obwodnica Zachodnia to dobry, zaniechany pomysł, aktywujący, umożliwiający rewitalizację centrum.
O co wam chodzi w tym Gorzowie?! OD 20 lat nieprzychylni wam sąsiedzi degradują wam region, a wy dalej z klapami na oczach budujecie lubuskie.
Anonim_1979, 16.04.2015, 12:54, 217.153.158.76 ##

Prezydent powinien wiedzieć czy miasto ma wymagane dokumenty strategiczne. O to chodzi człowieku.
Anonim_2499, 16.04.2015, 13:01, 37.128.59.173 ##

No! Obwodnica (a raczej średnicówka) to rzeczywiście pomysł "aktywujący, umożliwiający rewitalizację centrum". Hahaha...
Anonim_3858, 16.04.2015, 13:04, 80.252.1.24 ##

Tak właśnie, a kolejni przedstawiciele naszych elit z p. Synowcem na czele wśród niezmiernie ważnych inwestycji w naszym mieście wymieniają głownie upiekszanie i remonty ulic. A gdzie rozwiązania gospodarcze? Chciałbym równiez zwrócić uwagę ze Gorzowski Ośrodek Technologiczny, którego uruchomienie jest wymieniane wsród starych pomysłów na rozwój Gorzowa juz działa od 2 lat. Straszne ze nasi radni nie wiedza takich podstawowych rzeczy.
Anonim_7453, 16.04.2015, 20:20, 83.20.126.67 ##

Dramat. Najpirw TJ zajeżdżał to miasto 16 latami tyranii i megalomanii a teraz eksperymenty.
Anonim_2886, 16.04.2015, 20:38, 83.8.244.3 ##

Ciekawa jestem, czy Prezydent i jego najbliższe otoczenie zdają sobie sprawę jak to wszystko wygląda i co myślą o nich mieszkańcy. Czy bańka szczęścia w której żyją dopuszcza do nich te informacje? Może sądzą że to wyborcy TJ debatują na forach? Jak daleko posunięta jest ta brawura i buta. Może Prezydent Szymankiewicz coś tam widzi - reszta ? - nie sądzę. I jeszcze kwestia LDM . Z tego co wiem - praktycznie już nie istnieją, tylko ci co są w Radzie no i oczywiście na stanowiskach, stoją przy wodzu. Czy oni wszyscy wiedzą, co się dzieje? Czy może faktycznie konieczne jest referendum...
Katarzyna , 16.04.2015, 21:58, 89.228.129.38 ##

To nie poligon ale hucpa. Ma rację polityk którego nie popieram, na co nam ( Prezydentowi) doradca PR(szerp jak mówi o sobie, a jak tak mówi to za mądry nie jest) na etacie? Toż to zwykłe oszustwo, pijarem Prezydenta powinny być dokonania a nie pijarowskie sztuczki, to pierwszy pracownik UM którego powinien odprawić, efekt PR murowany!
Anonim_3916, 16.04.2015, 22:54, 89.228.154.51 ##

Mówi się tu i tam, że w dotychczasowej siedzibie Lamusa, Magistrat zamierza zlokalizować Wydział Konsultacji Społecznych...bez konsultacji ...;-)
Anonim_8357, 17.04.2015, 10:26, 37.128.59.173 ##

"...Wydział Konsultacji Społecznych..." za mały lokal - raczej PKS powinien powstać... (Punkt Konsultacji Społecznych) połączony z PKP (Punkt Kontroli Publicznych) - Już kiedyś taka wersja powstała - idea połączenia PKS z PKP... może trzeba ją zrealizować?
Kontrolę miało by MZK... (Miejski Zakład Konsultacji)... z siedzibą w zabytkowym tramwaju.
Świnster mógłby patronować i bronić konsultantów i doradców. Prezydencie bądź jak Stalowy Człowiek! Stal górą nad Zielona Górą!
Anonim_3559, 17.04.2015, 11:08, 78.9.113.166 ##

A nie nie, bo ja się tu zapędziłam... używając skrótu. Jest to bowiem wydział konsultacji, promocji i rewitalizacji. Najnowszy twór człowieka ze stali, co to wie jak co trzeba przykryć żeby resztę rozpieprzyć...
Anonim_9415, 17.04.2015, 11:17, 37.128.59.173 ##

Niektórzy nowi radni już w grudniu głośno cieszyli się ze zmian kadrowych, które będą następować. Niektórzy z nich nie ukrywali, że będą one dotyczyły również gorzowskich spółek - nikt nie zamierzał robić w nich audytów, kontroli. Nikogo to nie interesowało, czy np. ZUO jest jednym z najlepszych tego typu przedsiębiorstw w Polsce. Z góry założone, że zmiany nastąpią.


Anonim_7381, 17.04.2015, 11:20, 83.20.126.67 ##

REFERENDUM ODWOŁUJĄCE PREZYDENTA WYDAJE SIĘ KONIECZNE!
Anonim_3559, 17.04.2015, 12:29, 78.9.113.166 ##

Jeszcze trochę i Gorzów stanie się jak miejscem które kojarzyć się będzie niczym więcej niż badziewiem i tandetą - „kolorowych jarmarków, blaszanych zegarków, pierzastych kogucików, baloników na druciku, motyli drewnianych, koników bujanych, cukrowej waty i z piernika chaty”. Zróbmy całoroczny Odpust na Chrobrego to się na pewno ożywi.
Anonim_5128, 17.04.2015, 12:41, 81.190.178.116 ##

Powszechne wybory, demokracja to absurdalny sposób wyłaniania rządzących. Na takie stanowisko jak prezydent miasta powinien być rozpisany konkurs może być miedzynarodowy coś na kształt konkursu dla wysoko wykwalifikowanej kadry menedżerskiej. Byłyby przynajmniej gwarancje profesjonalizmu. Teraz można nic nie potrafiąc i niewiele wiedząc za pomocą sprytnej kampanii wyborczej wywindować się na tak eksponowane stanowisko.
Anonim_1457, 17.04.2015, 15:04, 213.158.221.175 ##

Anonim_1457. Takim konkursem, sprawdzianem dla pretendentów i wyborców jest kampania wyborcza właśnie. My, wyborcy, swój sprawdzian sromotnie oblaliśmy, niestety...
bytek, 17.04.2015, 17:30, 83.20.156.27 ##

Gorzowianie zostali oszukani. Nic co mówił Wójcicki i LDM w kampanii wyborczej nie pokrywa się z ich działaniami. Przypominam jakie były hasła; współrządzenie, jawność, merytorka. Co mamy? Kolesiostwo, prowizorka, kupczenie stanowiskami i majątkiem miasta.To jest oszustwo wyborcze.
Katarzyna, 18.04.2015, 17:35, 89.228.129.38 ##

Wizję rozwoju województwa widziałbym tak:
- Szpital w Kostrzynie bo w Gorzowie pęka w szwach takie kolejki
- pociąg Gorzów-Berlin po korzystnych cenach biletów
- aglomeracja gorzowska

Wiza rozwoju miasta:
- zreformować istniejące szkoły techniczne i zawodowe do rynku pracy i rozwoju zainteresowań uczniów
- wyższa szkoła z prawdziwego zdarzenia z połączenia PWSZ i AWF w Akademię, pójścia w kierunki techniczne i medyczne (zamiast fizjoterapii) i połączenie z UZ w uniwersytet lubuski.
- naprawiona infrastruktura drogowa i chodnikowa w całym mieście
- rewitalizacja parków i centrum
- 100letnia inwestycja w tramwaje - 2-torowe nie jedno. Ścieżkę na Górczyn skorygować. I ma być gotowe do 2020!
wizja, 18.04.2015, 19:28, 83.25.5.206 ##

Kolesiostwo to układ pani S. E. dyrektor urzedu i pani E. P. dyrektor wydz kultury i sportu. Kolezanki z pwsz. Rączka rączke myje. Pani EP odpuszczone zostaną grzechy za rozwalenie gorzowskiej kultury? Na to wygląda. Koleżanka obroni ale lud nie wybaczy i nie zapomni.
Pan Steblin będzie miał o czym pisać przez 3,5 roku. Do kolejnych wyborów.
Anonim_1111, 19.04.2015, 00:46, 83.8.239.181 ##

Tak a obie Panie łączy osoba Marcinkiewicza, który z jakiegoś tytułu (i nie jest to tytuł doktora) wykłada na PWSZ. Ale to odnóże układu jakoś łatwiej znieść ludzie przynajmniej mają jakieś kompetencje. Gorsze są te rejony z Deszczna kochanki i sekretarki po licencjacie na dyrektorskich stołkach.Tak Steblin będzie miał co robić, dobrze że tragedia sprzyja natchnieniu.
:-), 19.04.2015, 09:44, 89.228.129.38 ##

obwodnica północna tak - ale najwcześniej w 2020. A do tego czasu wyremontować wszystkie najważniejsze drogi w mieście! z kazimierza wielkiego na czele!
Anonim_3819, 04.05.2015, 21:20, 83.25.6.18 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Ludzie kultury i sztuki mogą ubiegać się o stypendia
Można ubiegać się o stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. Prezydent Miasta zaprasza wszystkie ... <czytaj dalej>
Porozmawiajmy o budżecie obywatelskim

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego powoli dobiega końca. Zapraszamy mieszkańców do dyskusji na temat całego procesu, regulaminu, oceny oraz ewentualnych uwag. O ... <czytaj dalej>
Centrum Gorzowa od-nowa
W Gorzowie powstanie atrakcyjne miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Spójna przestrzeń w przyszłości połączy nadwarciański bulwar z ulicą Sikorskiego ... <czytaj dalej>
Grand Prix za kampanię promocyjną
Miasto Gorzów otrzymało nagrodę Grand Prix w konkursie KRYSZTAŁY PR w kategorii najlepsza kreatywna kampania promocyjna. To wyróżnienie za działania ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Grzegorzek Jan Sklep Meblowy

ul. Maczka 1 D, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 82 48
branża: Meble <czytaj dalej>

Zdrowie i Bezpieczeństwo w Pracy
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp. oraz Polskie Towarzystwo ... <czytaj dalej>
60-lecie gorzowskiej Odzieżówki
Zespół Szkół Odzieżowych im. Krzysztofa Kieślowskiego skończył 6o lat. Jubileusz ... <czytaj dalej>
Ludzie kultury i sztuki mogą ubiegać się o stypendia
Można ubiegać się o stypendia dla osób zajmujących się twórczością ... <czytaj dalej>
Stypendia dla Lubuskich Talentów
Rusza program stypendialny Lubuskie Talenty. Ma podwyższyć potencjał edukacyjny 260 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2019 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6a.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8335:
Czy ktoś już podjął decyzję w sprawie likwidacji naszej miernej Filhamonii. Czy moze nadal utrzymuję z moich podatków grupę domorosłych ,,muz <czytaj dalej>
Anonim_7864:
dostosowane zeby nauczyciele mieli miejsca pracy. a juz kiekoniecznie jej asbolwenci w wl"wyuczonym" zawodzie <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Czas płynie czy tego chcemy, czy nie. I na to nie mamy wpływu. Historia szkoły, jej przeobrażeń podyktowanych przez czas, koniecznych w zmieniaj <czytaj dalej>
Anonim_7864:
krzywde sie robi dzieciom
zmuszajac je do uzyskiwania srednich powyzej 5.0

kujony nie beda miec zycia

400zl stypendium a sy <czytaj dalej>
Anonim_4362:
lepiej w Różankach. obok asfaltowni. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej