środa 29 stycznia 2020     Franciszek, Zdzisław, Zenon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gorzów doświadczalnym poligonem?
Trudno otrząsnąć się po poniedziałkowej sesji sejmiku lubuskiego, który zjechał na obrady do Gorzowa. Fala krytyki przelała się już na urzędującego Prezydenta, który według większości albo się ośmieszył, albo skompromitował, albo co najmniej nie wykorzystał rzadko nadarzającej okazji, by pokazać, jak widzi swój Gorzów i dlaczego ogromny. A mógł pokazać tę wizję najważniejszym w województwie, z marszałek dwojga imion Polak na czele.

I nawet trudno dziwić się tym krytycznym opiniom, bowiem lud miłujący jest też ludem myślącym i chciałby, aby zamiast (albo chociaż również) słuchać porad i podszeptów importowo-tajemniczego przybysza z Centrali, Prezydent wsłuchał się i chciał rozważać szemranie swoich poddanych właśnie.

Mnie również zdziwiło wystąpienie Jacka Wójcickiego, który na pytanie: "Kto panu to napisał?", odpowiedział: "No, ja". I potem była nerwowa próba wyjaśnienia mi, że wie, co robi, że musiałby cztery godziny tłumaczyć to, co tłumaczył na sesji w miniony piątek, że nie ma zamiaru walczyć jak jego poprzednik (dodał też, że właśnie ja zaczynam tak robić (sic!). Prezydent podkreślił również, że bierze za swoje działania odpowiedzialność, natomiast na rozliczenie go przyjdzie czas za cztery lata.

Kolejny dzień żyję myślami z tego pechowego poniedziałku i mimo wszystko chciałabym wierzyć Prezydentowi. Niestety, wszelkie jego dotychczasowe działania i może jeszcze bardziej słowa odwodzą mnie od tego chcenia. No bo jak mam zachłysnąć się radosną myślą o budowie północnej obwodnicy, jeśli Prezydent o wielu prostszych, aczkolwiek ważnych sprawach dotyczących miasta nie wie. Np. o tym, że Gorzów nie ma Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2014-20. Zapytany o nią w poniedziałek, odpowiedział, że ma. Ale gdy wyjawiłam, że wiem o jej braku, dodał: "No, nie wiem. Muszę to sprawdzić". "Nie wiem". I znów: "Nie wiem". Oczywiście, o ważności strategii dla rozwoju spraw społecznych i pomocy potrzebującym przekonywać nie muszę. Dość powiedzieć, że ten brak może wyeliminować z konkursów organizacje i stowarzyszenia ubiegające się o dofinansowanie z nowego rozdania.

O szczegółach tej dziwnej sprawy wiem więcej, łącznie z tym, że do przedwczoraj członkowie rady formalnie działali na mocy decyzji byłego prezydenta Tadeusza Jędrzejczaka i to pod przewodnictwem Aliny Nowak, z takimi radnymi jak Grażyna Ćwiklińska i Radosław Wróblewski. Niemożliwe? Ależ tak. W Gorzowie tak. Niestety. To oczywiste, że bałagan zostawił poprzednik, ale czyja to działka? Wiadomo. No i czy nie było czasu, by ją uporządkować? A pani Wiceprezydent raczej nie bardzo wie, co w tej społecznej trawie piszczy.

Wracam więc do Prezydenta.
Idea budowy północnej części obwodnicy jest ideą człowieka z wizją. I posiadanie wizji powinno być godne pochwały. Ale czy takiej, jak przedstawiona w poniedziałek? Kiedy w marcu, dzięki Przedstawicielstwu Regionalnemu Komisji Europejskiej we Wrocławiu odbyłam dziennikarskie seminarium Śladami Funduszy Europejskich, pierwszym obiektem, który odwiedziliśmy w naszym województwie, była Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej Górze. Pani dyrektor Ewa Adaszyńska pracowała nad realizacją pomysłu ponad dekadę. Zbierała wiadomości, spotykała się z ludźmi, koncepcyjnie uczestniczyła w projektowaniu, a kiedy ruszyły dotacje, wiedziała, że wystartuje z projektem, bo ten projekt miała przygotowany. Teraz budzi on zachwyt każdego. Zrobiona z rozmachem, otwarta i przyjazna biblioteka po prostu rzuca na kolana. I pod tym względem stawia Zieloną Górę wśród największych miast w Polsce.
Podobnie, czyli z wizją o zielonogórskiej aglomeracji myśli marszałek Elżbieta Polak, stawiając choćby na rozwój parku technologicznego czy uczelni, że o Babimoście nie wspomnę.

My w Gorzowie jesteśmy w wizjonerskim lesie. Stać nas jedynie na odgrzewany pomysł o północnej obwodnicy i to w kategoriach obietnic bez pokrycia? No bo cóż to znaczy, że będziemy się starali, by fundusze zyskać od państwa? Jak będziemy się starali? Kiedy? Kto konkretnie? Choć raz chciałabym poznać jakiś harmonogram, by można było oczekiwać jego realizacji. Swoją drogą zastanawia mnie celowość budowy obwodnicy dziś. Gdyby powstała właśnie dekadę temu, ale teraz? I komu ma usprawnić dojazd? Jaki ruch rozładować? Jakie korki? Przejazd przez główne ulice miasta woła o pomstę do nieba, a my mamy starać się o kasę na obwodnicę? Gorzów to nie Warszawa ani Wrocław czy nawet Bydgoszcz. Tak więc chciałabym, żeby Prezydent miał wizję rozwoju naszego miasta. Wizję opartą na analizie potrzeb jego mieszkańców, a nie na podszeptach i pomysłach tych, którzy Gorzów traktują jako doświadczalny poligon.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca15 kwietnia 2015 23:59, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Szanowna Pani Redaktor, dziękuję za podjęcie tematu polityki społecznej Miasta. O obwodnicy nie ma, co debatować, bo to rzucone w przestrzeń hasło, które nie dość, że nie ma podstaw to jak mówią mądrzejsi ode mnie nie ma również szczególnej zasadności. Pomijając drogi, inwestycje, Zit-y i inne sprawy bardzo aktualne, to właśnie w kwestiach społecznych widzę największe zagrożenie dla naszego Miasta; zmuszona do odejścia dyrektor GCPR Pani B. Steblin – Kamieńska to jedyna osoba, która mogła jeszcze utrzymać to wszystko w „kupie” zastąpiona została dziewczyną zarządzającą dotychczas dwoma (2!!!) pracownikami socjalnymi w Lubniewicach. Zastępca Pani Kamieńskiej szuka roboty w okolicznych gminach i tylko patrzeć jak odejdzie… Pani Karwowska ( aktualnie dysponuje przynajmniej DOŚWIADCZENIEM) na zwolnieniu lekarskim ( być może naprawdę ma stan depresyjny, wielce prawdopodobne), Naczelnika Wydziału Edukacji brak. Okoliczności odejścia Pana Kozłowskiego w środowisku są znane. Jak to rokuje? Do rozważenia… kwestia zarządzenia w sprawie zmiany składu zespołu do prac nad strategią … cóż z BIP UM można wiele wyczytać również nerwowe ruchy władzy. Jest bardzo źle.
Anonim_8879, 16.04.2015, 08:50, 37.128.59.173 ##

PO DOJŚCIU DO WŁADZY LUDZI DLA MIASTA - GORZÓW STAJE SIĘ MIASTEM WYKLUCZAJĄCYM ROZWÓJ TYCH CO TU JESZCZE ZOSTALI. BRAWO PANI REDAKTOR. KAŻDY NOWY POMYSŁ "NOWYCH" NIE TRZYMA SIĘ KUPY. WZORCE BRANE Z WAŁBRZYCHA, BYTOMIA, ŁODZI PROWADZĄ TYLKO DO DEGRADACJI JAKA DOTKNĘŁA W/W WZORCE.

Anonim_9352, 16.04.2015, 09:15, 213.158.219.135 ##

Pomysł jest z serii tych co Carrefour w Deszcznie i lotnisko w Ulimiu. Pijarowska wrzutka, bez przygotowania. Chłopak pływał do niedawna w sadzawce i myślał, że to mu da moc by przepłynąć Wartę :)
Anonim_8137, 16.04.2015, 10:16, 150.254.196.28 ##

Chłop nie zielonego pojęcia o realizacji obwodnicy w tym miejscu .Kosztach również .Byłoby proste to poprzednicy ogłaszaliby w programach ,a ogłaszali obwodnice od Santoka do Bogdańca bo obwodnica bliższa możliwości zrealizowania
Anonim_8983, 16.04.2015, 10:20, 89.228.143.108 ##

Ręce opadają, co się wyrabia!Leżą sprawy społeczne, leży kultura. Gdzie ta szumnie zapowiadana rada kultury? Lamus zlikwidowany - co tam będzie? Nikt nie wie.Tylko usiąść i płakać! A miało być tak wspaniale.

mieszkaniec spakowany do wyjazdu, 16.04.2015, 11:08, 83.8.134.101 ##

Brak wizji, brak wizji i jeszcze raz brak wizji. W sprawach małych i dużych, ani w kulturze, ani w sporcie, ani w sprawach społecznych, ani rozwoju miasta. A bez tego ani rusz. Ktoś wójtowi na szybko spreparował wystąpienie na Sejmik. Wyciągnęli coś, o czym pojęcia nie mają. Jakie korki chcą rozładowywać? Jedyne korki w tej części miasta są, jak ludziska na giełdę jadą, a i to nie zawsze. Dwadzieścia lat temu można było takie plany snuć, bo inna była sytuacja. Dzisiaj nie ma to najmniejszego sensu. Jedynym rozwiązaniem dla tego miasta jest referendum odwołujące wójta!
Anonim_3858, 16.04.2015, 11:25, 80.252.1.24 ##

Referendum jest trudne do przeprowadzenia ( min.50% uprawnionych do głosowania żeby było ważne) ale myślę że warto spróbować - może się otrząsną.I myślę że Lubuskie PIS zadziała w tym kierunku zawsze to lepiej jeśli za taką inicjatywą stoją jakieś struktury. Jeśli w tym przypadku mają być partyjne to nich będą. Byle były.
Anonim_7477, 16.04.2015, 11:32, 37.128.59.173 ##

Przepraszam, błąd jw.: nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.
Anonim_7477, 16.04.2015, 11:43, 37.128.59.173 ##

Czyli 3/5 z tych, którzy głosowali w wyborach? No to może jest szansa.
Anonim_3858, 16.04.2015, 12:22, 80.252.1.24 ##

"No to może jest szansa."
A kto w zamian? Tadeusz wraca?
Anonim_4675, 16.04.2015, 12:29, 78.9.117.149 ##

Nie wiem, kto w zamian, ale takiego koszmaru się nie spodziewaliśmy. Może dałoby się namówić kogoś mądrego, tak jak namówili Wójcickiego.
Anonim_3858, 16.04.2015, 12:38, 80.252.1.24 ##

"Gorzów to nie Warszawa ani Wrocław czy nawet Bydgoszcz" - zapomniała pani wspomnieć o Zielonej Górze, śmiało bo o to pani chodziło w tym propagandowym gniocie. Wolę człowieka, który mówi "nie wiem, sprawdzę" od tego, który wie wszystko najlepiej.
Obwodnica Zachodnia to dobry, zaniechany pomysł, aktywujący, umożliwiający rewitalizację centrum.
O co wam chodzi w tym Gorzowie?! OD 20 lat nieprzychylni wam sąsiedzi degradują wam region, a wy dalej z klapami na oczach budujecie lubuskie.
Anonim_1979, 16.04.2015, 12:54, 217.153.158.76 ##

Prezydent powinien wiedzieć czy miasto ma wymagane dokumenty strategiczne. O to chodzi człowieku.
Anonim_2499, 16.04.2015, 13:01, 37.128.59.173 ##

No! Obwodnica (a raczej średnicówka) to rzeczywiście pomysł "aktywujący, umożliwiający rewitalizację centrum". Hahaha...
Anonim_3858, 16.04.2015, 13:04, 80.252.1.24 ##

Tak właśnie, a kolejni przedstawiciele naszych elit z p. Synowcem na czele wśród niezmiernie ważnych inwestycji w naszym mieście wymieniają głownie upiekszanie i remonty ulic. A gdzie rozwiązania gospodarcze? Chciałbym równiez zwrócić uwagę ze Gorzowski Ośrodek Technologiczny, którego uruchomienie jest wymieniane wsród starych pomysłów na rozwój Gorzowa juz działa od 2 lat. Straszne ze nasi radni nie wiedza takich podstawowych rzeczy.
Anonim_7453, 16.04.2015, 20:20, 83.20.126.67 ##

Dramat. Najpirw TJ zajeżdżał to miasto 16 latami tyranii i megalomanii a teraz eksperymenty.
Anonim_2886, 16.04.2015, 20:38, 83.8.244.3 ##

Ciekawa jestem, czy Prezydent i jego najbliższe otoczenie zdają sobie sprawę jak to wszystko wygląda i co myślą o nich mieszkańcy. Czy bańka szczęścia w której żyją dopuszcza do nich te informacje? Może sądzą że to wyborcy TJ debatują na forach? Jak daleko posunięta jest ta brawura i buta. Może Prezydent Szymankiewicz coś tam widzi - reszta ? - nie sądzę. I jeszcze kwestia LDM . Z tego co wiem - praktycznie już nie istnieją, tylko ci co są w Radzie no i oczywiście na stanowiskach, stoją przy wodzu. Czy oni wszyscy wiedzą, co się dzieje? Czy może faktycznie konieczne jest referendum...
Katarzyna , 16.04.2015, 21:58, 89.228.129.38 ##

obwodnica północna tak - ale najwcześniej w 2020. A do tego czasu wyremontować wszystkie najważniejsze drogi w mieście! z kazimierza wielkiego na czele!
Anonim_3819, 04.05.2015, 21:20, 83.25.6.18 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030
Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Powstaje w oparciu o rzetelną diagnozę: Potencjały woj. lubuskiego: Parki Naukowo-Technologiczne Dostępność transportowa i teleinformatyczna Duża ... <czytaj dalej>
Konkursy, konkursy. Marszałek dzieli pieniądze
Z początkiem roku mamy dobre informacje dla organizacji pozarządowych. Zarząd województwa przyjął uchwały w sprawie 7 konkursów na wsparcie zadań ... <czytaj dalej>
Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Tegoroczny tydzień ekumeniczny (18-25 stycznia) będzie obchodzony pod hasłem "Życzliwymi bądźmy", a materiały na międzywyznaniowe nabożeństwa ekumeniczne przygotowali tym razem ... <czytaj dalej>
Inneko kontra Eneris, czyli zgubna niechęć do współpracy
Publikujemy list, który otrzymaliśmy od byłego prezesa Inneko sp. z o.o. Artura Czyżewskiego. Złożenie w ubiegłym tygodniu najkorzystniejszej oferty przez konsorcjum ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Spaw-Kon" Tomasz Burak

ul. Wał Okrężny 39, Gorzów Wlkp.
tel. 711 72 72
branża: Bramy, kraty, ogrodzenia <czytaj dalej>
"Filius" Schody i Meble Sklepowe

ul. Niemcewicza 42, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 14 45
branża: Schody <czytaj dalej>
Muszyńska Joanna Gabinet Kosmetyczny

ul. Władysława Łokietka 32 /33, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 36 39
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>

25. Dzień Pamięci i Pojednania - obchody
Po raz 25. będziemy obchodzić Dzień Pamięci i Pojednania. Święto ... <czytaj dalej>
27I2020
27I2020. Dzień refleksyjny. Po pierwsze, 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Potworna ... <czytaj dalej>
Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030
Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Powstaje w ... <czytaj dalej>
Efekty śledztwa o muzyce Landsberga
Czy dawni mieszkańcy Landsberga lubili tańczyć? Jakiej muzyki słuchali na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów
i bezpieczeństwie konsumenta (cz. 2)
Od 1 marca mamy obowiązkowo segregować odpady. Czy jednak jesteśmy do tego przygotowani? Czy posiadamy wszelkie informacje konieczne do właściwego ich oddzielania? No i czy opakowania, w których kupujemy żywność, ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0769.jpg
Hanna Kaup:
28I2020
28I2020. Środek zimy, choć z opadów mamy tylko deszcz, którego natura ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
27I2020
27I2020. Dzień refleksyjny. Po pierwsze, 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Potworna ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Wq......y:
Do pani Poseł Sibinskiej, pozostałych polityków z Gorzowa, czy do strategii województwa należy włączenie Przychodni Kolejowej z ul. Dworcowej w <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Gorące Żary coś mówi nazwa ? <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Będzie film miasto krematorium. <czytaj dalej>
Anonim_9211:
to są środki unijne. a ile wpłaciliśmy do tej unii zeby je otrzymac? <czytaj dalej>
Tu:
Bardzo dziękuję za Pani imprezę, za zaangażowanie w dawaniu życia temu zdychającemu miastu. Gdyby radni i urzędnicy mieli tyle samozaparcia i p <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej