środa 19 lutego 2020     Arnold, Konrad, Marceli
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dupka zawsze z tyłu,
czyli o świecie głupoty, absurdu i nienawiści
Nie wytrzymuję. Nie dam rady dłużej milczeć, gdy głupota i nienawiść wylewają się z każdego miejsca naszego małego światka.

Wirtualna rzeczywistość jest odbiciem tego, co dzieje się w naszych domach, rodzinach, szkołach, zakładach pracy. Tropienie absurdu i głupoty nie wymaga dziś tyle zachodu, co niegdyś. Przed laty, kiedy kupowało się gazetę, kiedy pojawiały się jakieś wiadomości, owszem, zdarzały się w nich błędy (bo nie popełnia ich ten, kto nic nie robi), ale to była rzadkość i dotyczyła głównie pisowni "nie" z czasownikami lub imiesłowami. Dziś reguł prawie nie ma. Każdy pisze, co chce i jak chce, bez cienia zażenowania - o wstydzie nie wspomnę. A przecież, jeśli nie używamy słowników w wydaniach książkowych, to są one dostępne również w Internecie. Wystarczy więc wpisać w wyszukiwarkę i odnaleźć właściwą formę. Ot, tak z poszanowania języka, a więc tego, co stanowi o nas samych, o Polakach.

Poniedziałkowa, ledwie pobieżna lektura netu przyprawiła mnie o zawrót głowy. Najpierw wyczytałam informację szefa Komitetu Nauk Pedagogicznych Bogusława Śliwerskiego, który na swoim blogu (http://sliwerski-pedagog.blogspot.com/2015/02/wspoczuje-rodzicom-szesciolatkow.html) pisze: "Współczuję rodzicom sześciolatków" i przytacza wpis z ćwiczeń do I klasy szkoły podstawowej: "Spróbuj zapamiętać, że mała litera b ma kółeczko (dupkę) z tyłu. Dupka zawsze jest z tyłu :)". Na forum FB rozgorzała dyskusja, komu i jak bardzo podoba się "dupka" w nauczaniu rodzimego języka. Nikt nie zwrócił uwagi, że "b" ma kółeczko jednak z przodu (gdyby miało z tyłu, byłoby literką "d"). No chyba że autorem podręcznika jest jakiś miłośnik języka hebrajskiego.

Wśród natłoku informacji nie mogło zabraknąć tych z obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Dominika Bachońska pod tytułem: "Prawie 300 osób pobiegło by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych" napisała:
"1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w parku Górczyńskim w Gorzowie Wlkp. pobiegło 250 zawodników. W tym samym czasie wystartowali także więźniowie gorzowskiego zakładu karnego. W ten nietypowy sposób oddali hołd bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego". No i ja nie wiem, jak mam to rozumieć. Biegło 300 czy 250? I czy więźniowie w tym biegu nie byli zawodnikami? Po co te podziały? Czy może problem wynika z pośpiechu? Moim zdaniem w takim temacie potrzebne jest wyważenie i poprawność.

Jakoś ten wpis nie doczekał się komentarzy, ale za to wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego z 1 marca i owszem. Brzmi ona dokładnie tak: "Szanowni państwo, pamiętamy i mamy w zasadzie jasny plan działania związanego z potrzebą odbudowy narodowej, w narodowym wymiarze pamięci o ofiarach czasów stalinowskich, o ofiarach, które były ofiarami właśnie tych żołnierzy wyklętych".

Na kanale YouTube ponad 300 tys. razy wyświetlono 20-sekundowy filmik (https://www.youtube.com/watch?v=4FNumHa_ZKs). Pod nim pojawiły się komentarze. Najłagodniejsze mówią o tym, że przejęzyczył się, pomylił, wali gafy. Za to większość jest w duchu poniższych:

Ireneusz Sosnowski
: "Jak długo jeszcze prezydentem w moim kraju beędzie ten kretyn?"
polak551: "Oni chyba nas sprawdzają ile możemy wytrzymac, bo takim debilem to juz nie można sie tylko urodzić".
Łukasz Dudek: "wydaje się być osobą z zaburzeniami psychicznymi lub urazami neurologicznymi".
Olcia 73: "co z debil i idiota" (wszędzie zapis oryginalny).

Słowa Bronisława Komorowskiego: "...pamiętamy o ofiarach, które były ofiarami właśnie tych żołnierzy wyklętych" oznaczają po prostu ofiarę złożoną przez żołnierzy z ich życia i wynika to z kontekstu całego zdania. Rozumienie, że "Ofiary czasów stalinowskich to ofiary Żołnierzy Wyklętych" - jak napisał jeden z portali - jest zwykła manipulacją. Można mieć różne zdanie na temat Komorowskiego jako prezydenta, można go oczywiście krytykować, bo na to się godził, kandydując na urząd, ale muszą być jakieś granice. Oczywiście, Prezydent mógł użyć innej, jaśniejszej konstrukcji zdania, ale przecież inaczej nie da się rozumieć sensu wypowiedzi w konkretnej chwili i miejscu.

Każdego dnia coraz dobitniej widzę, jak po jednej i drugiej stronie politycznej barykady ktoś na nas czyha, ktoś próbuje nas ogłupiać, nami manipulować i podsycać nienawiść. A mnie wkurza nienawiść Polaka do Polaka, nieprzebieranie w słowach i rzucanie ich na lewo i prawo. Ja się na to nie godzę, bo daleko tak nie zajdziemy. Będę o tym mówić, bo milczenie jest przyzwalaniem na zło, które czai się w absurdzie, nienawiści i głupocie.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca

2 marca 2015 15:47, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ich problem.
Anonim_2536, 06.03.2015, 09:46, 178.183.177.100 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
Premiera, na którą czekali miłośnicy disco-polo
Czy w walentynki może być nieromantycznie? Przekonaj się o tym. ... <czytaj dalej>
W Gorzowie powstanie centrum logistyczne
W najbliższy piątek, 14 lutego, przy ul. Szczecińskiej zostanie wmurowany ... <czytaj dalej>
Szpitalne obcowanie ze sztuką
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie rozpoczyna działalność Galeria Sztuki ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1120.jpg
Hanna Kaup:
18II2020
18II2020. Milord, doktorka, furgon militarny, lando, klap break, landolet, to tylko ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3695:
na wsi takie rzeczy to normalka
jak jacuś po polu jeździł kombajnem <czytaj dalej>
Anonim_9892:
do Taczki. Słucham z przyjemnością tego pana. On się w "gorzówku" marnuje, on do rządu powinien iść. Jak on mówi, to gdyby nie mój <czytaj dalej>
Anonim_4857:
sami debila wybrsliscie sobie na wójta gorzowa więc co sie dziwicie <czytaj dalej>
Taczka :
Co na to nasz najlepszy bajerant, rzecznik UM? Znowu jakieś bzdury. <czytaj dalej>
Anonim_9546:
Podobno rzecznik potwierdził, że to miasto zlecilo wycinkę, ale winą obarczył wykonawcę. Skandal <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej