środa 19 lutego 2020     Arnold, Konrad, Marceli
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Instrukcja obsługi krzesła
Zorganizowane w poniedziałek 16 lutego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej konsultacje pod hasłem poprawy komunikacji tzw. obywatela z władzą (Prezydent Gorzowa nie lubi tego słowa) to - moim zdaniem działania o charakterze instrukcji obsługi krzesła. Wszyscy podskórnie wiedzą, jak je traktować, by właściwie wykorzystać, ale niektórzy wpadli na pomysł, by dorobić do tego filozofię.

Kiedy dowiedziałam się o proponowanym spotkaniu, zadałam sobie trud znalezienia i ludzi, którzy w poniedziałek przylecieli do Gorzowa, i tematu, z którym przybyli. W ciągu godziny przejrzałam i założenia, i kanon konsultacji społecznych
(tu linki do źródeł: http://siecsplot.pl/static/upload/moj-samorzad/poradnik-cay.pdf, http://www.kanonkonsultacji.pl/x/985575), wysłuchałam też radiowej rozmowy z listopada 2014 z Oktawiuszem Chrzanowskim z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i ogarnęło mnie nieodparte wrażenie, że po południu stracę dwie godziny. Tak też się stało.

Oczywiste oczywistości zostały nam przedstawione z pełną dynamiką coachów, którzy są do takich wystąpień przygotowani. Pamiętam, jak za tzw. komunizmu krążyła w naszym akademiku sporych rozmiarów kartka z rubrykami. Były w nich słowa, wyrażenia i zwroty. Wystarczyło z taką płachtą stanąć na mównicy i dwie godziny można było gadać, gadać, gadać bez zająknięcia i bez treści. Ale teraz przyszło nowe.

Jak mogę przypuszczać, ze spotkania w bibliotece wyszli również zadowoleni. Moim zdaniem jednak, nie tak to nowe powinno wyglądać. Odnoszę bowiem wrażenie, że obecna władza próbuje nam sprowadzić specjalistów, którzy o mieście nie wiedzą nic, są doskonałymi teoretykami i czekają, aż to obywatel powie im, co w tej gorzowskiej trawie piszczy. A Prezydent i jego doradcy, świadomi istnienia gotowych rozwiązań, powinni stworzyć ze swoich pracowników a nawet liderów zwycięskiego ugrupowania Ludzi dla Miasta, zespół, którzy w dwa tygodnie (to naprawdę niemało) ogarnie teorię zaplanowanych pięciu spotkań i wtedy zaprosi gorzowian do dyskusji nad swoimi propozycjami. A tak mamy zabawę w akademickie dywagacje o tym, dla kogo mają być te konsultacje i po co?

Wielu obecnych na wspomnianym spotkaniu po półgodzinnym monologu specjalisty ze zdziwienia przecierało oczy, niektórzy asekuracyjnie mówili, by zostać do końca i dać szansę, inni przyznawali, że mają mętlik w głowie. Po pytaniach: kto? co? w jakim celu? nie mogłam odpędzić obrazu z baśni Andersena "Nowe szaty cesarza".

Dziś na FB Jan Koniarek zapytał, co z tych konsultacji powstanie. Ja nie wiem. Ale to, ku czemu zmierzają, już dawno zostało sklasyfikowane, opisane i opublikowane. Także w necie. Za darmo, bo to efekty projektów unijnych, które mają służyć wszystkim. Wystarczy lektura i analiza.

Andrzej Trzaskowski jest zdania, że sprawdzi się tu propozycja Gustawa Nawrockiego, który chce "konsultacji społecznych poprzez organizowanie (tolerowanych przez władze Miasta) osiedlowych Hyde-Parków, sejmików, a później wieców wyrażających poparcie, lub społeczną dezaprobatę wobec poczynań władzy". Uważa, że to najlepiej "siedzi" w polskiej i europejskiej tradycji społecznego dialogu.

Według mnie, to wszystko już było i niestety, się nie sprawdziło. Mamy XXI wiek, przed nami już ktoś to robił, próbował i do czego doszliśmy? Ludzie dziś potrzebują Mistrza. A może nim być ktoś odważny, inteligentny, mądry i przede wszystkim z zasadami. Ktoś, kto i wytłumaczy, czego nie warto lub nie można, i pociągnie za sobą. Działaniem, nie gadaniem buduje się nowe.

Mam podstawowe pytanie: dlaczego władza nie reaguje na to, co dzieje się nawet nie na forach różnych portali (bo tam panuje anonimowość, a rzecznika prasowego wciąż brak), ale np. na Facebooku. To też forum. I to jakie. Władza zebrała tam tysiące polubień. I te polubienia to konkretni ludzie. Niektórzy z nich ciągle jeszcze chcą rozmawiać, współuczestniczyć w tworzeniu tu i teraz. Bo rewitalizacja nie zacznie się dziać od momentu, gdy Wojciech Kłosowski opracuje odpowiedni dokument, ona nie dzieje się od poniedzIłaku. Ona zachodzi, a świadomi tego gorzowianie dali sygnał nowo wybranej władzy, że są gotowi, tyle że nie do gadania, ale do działania. I to forum (FB) jako narzędzie wybrali ci, którzy startowali do wyborów, ci którzy przegrali, i ci którzy wygrali. Wszyscy oni tam są - poukrywani, wycofani - obok ludzi, którym jeszcze chce się gadać. Gdybym widziała reakcję władzy na jakiekolwiek opinie, głosy, maile, propozycje, może bym uwierzyła w kolejną ideę. A tak?

Powiem krótko: Gorzów trzeba znać, rozumieć i czuć. Do tego potrzebne są autorytety, a takie na pewno mamy. Przywożenie ludzi z zewnątrz to świadectwo jak samemu niewiele się wie o mieście. I cieszy mnie, że nie jestem odosobniona w sądach. Mirosław Rawa napisał: "Klucz do sukcesu jest w Gorzowie. Wszystko co dobre jest w Gorzowie. Trzeba tylko to dostrzec. Nikt nic za nas nie załatwi".

Hanna Kaup

redaktor naczelna/wydawca

Wykorzystywanie zdjęć bez zgody redakcji zabronione

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 1/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 2/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 3/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 4/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 5/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 6/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 7/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 8/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 9/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 10/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 11/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 12/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 13/14

instrukcja obslugi krzesla, zdjęcie 14/14


18 lutego 2015 11:52, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dobrze, że mnie nie było, bo miałam iść na spotkanie. Dla mnie to niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Szlaban przy FG można otworzyć bez konsultacji.
rudaelka1 fanka Landsberga, 19.02.2015, 09:54, 83.26.135.61 ##

Szlaban przed FG pięknie wychodzi na zdjęciach i jest częścią akcji Gorzów Przystań , która przynosi równie dziwne efekty jak ona sama.Tymczasem ZG stała się jednym z największych miast w Polsce i nie jest przystanią.My natomiast będziemy nadal czymś małym i równie niepozornym jak ww. przystań, która nie kojarzy się z miastem będącym stolicą jakiegokolwiek województwa.
Ciekaw jestem czy jest gdzieś na świecie lub w Polsce inny podobny obiekt kultury z równie reprezentacyjnym szlabanem?Może ktoś wie , widział lub dysponuje stosownym zdjęciem ?Wieść gminna nie mówi nic na temat pomysłodawcy owego szlabanu .Ciekawi mnie kto wpadł na tak genialny pomysł?Może trzeba przyznać nagrodę lub dyplom ?
Przed czym ów szlaban ma bronić dostępu?Wymowa jest jasna-aby nie chodzić do FG?!
Anonim_7752, 19.02.2015, 11:12, 5.173.86.178 ##

Z ciężkim sercem muszę przyznać Pani racje...dziękuje za obiektywizm którego media w Gorzowie niestety nie mają
monika dorota, 19.02.2015, 14:55, 37.209.158.176 ##

Straszny smutek na twarzach mówiących i słuchających . Wystarczyło do zmian wyrazu twarzy tylko 3 miesiące
Anonim_8138, 19.02.2015, 15:00, 89.228.152.39 ##

Kiedys z otwarciem Lutyckiej miał jeden z redaktorów teraz problem z szlabanem .Pani redaktor ma w całej rozciągłości rację jak interlokutorzy z FB . Tylko ,że było to do przewidzenia już w połowie ubiegłego roku .Teraz z dnia na dzień przewidywania się sprawdzają . Do tego doszły szwadrony pomocników z PO( Zielonej Góry też ) i z całego Kraju
Anonim_8138, 19.02.2015, 15:07, 89.228.152.39 ##

Chamstwo i brak kultury wychodzi od ludzi z komitetu wyborczego TJ. Ich okret zatonął i z bezsilności kąsają i obrażają. Tylko tyle mogą. Proces im wytoczyc panie prezydencie!
Anonim_4894, 19.02.2015, 18:44, 83.8.204.234 ##

Świetny i bardzo obiektywny tekst. A dla towarzysza co pisze, że to ludzie TJ tu piszą to naprostuję, że autorce zdecydowanie bliżej do obecnego prezydenta niż do poprzedniego Prezydenta.
Wojciech , 19.02.2015, 19:27, 89.228.152.130 ##

Szkoda, że nie została Pani do końca spotkania. Może wówczas wychwyciłaby Pani tę subtelną różnicę pomiędzy podawaniem mieszkańcom gotowych rozwiazań do wyboru, a konsultacjami, mającymi na celu wsłuchać się w potrzeby mieszkańców i wysłuchania ich opinii o akceptowalnych przez większość sposobach rozwiązania problemu. Wiece? Sejmiki? Wyrażanie dezaprobaty lub poparcia? Czyli niekontrolowany jazgot garstki ludzi, którym się wydaje, że są głosem miasta i mogą w jego imieniu się wypowiadać. Państwo przedmówcy jesteście pod wrażeniem obiektywizmu autorki? Zaiste już same zdjęcia pod artykułem są tego żywym dowodem. Byłem na spotkaniu i widziałem wielu zaangażowanych i aktywnie biorących udział w spotkaniu, ba nawet znakomita większość zapowiedziała swoją obecność na kolejnych spotkaniach. Może tym razem będzie coś o obsłudze taboretów i dlatego tak się wyrywali.
Anonim_9255, 19.02.2015, 22:43, 31.61.138.193 ##

Drogi anonimie atakujący komentujących i autorkę, a może byś się przedstawił?
Wojciech , 19.02.2015, 23:07, 89.228.152.130 ##

To były popierdułki. Poziom 6 klasy
Anonim_7339, 19.02.2015, 23:23, 77.254.94.146 ##

"niekontrolowany jazgot garstki ludzi, którym się wydaje, że są głosem miasta i mogą w jego imieniu się wypowiadać" - to całkiem trafna definicja LDM, czyżby powstała przy ożywieniu Chrobrego?
Anonim_2593, 19.02.2015, 23:23, 83.11.204.60 ##

Pani Haniu. Pani słowa "wszystko co dobre jest w Gorzowie" - święte. Proszę zwrócić jednak uwagę, że nie tylko w Gorzowie jest dobre, z zewnątrz też może do nas przybyć. Też nie lubię bicia piany i nieraz próbując podsumować czyjeś wystąpienie, potrafiłem powiedzieć tylko 1 zdanie, ale... uważam, że z Gorzowem coś jest mocno nie tak i zastanawiam się czy to nie właśnie przez Gorzowian tak jest. Dlatego bardzo liczę i na nową ekipę i na ludzi z zewnątrz, mając nadzieję, że powstanie masa krytyczna, która pchnie to miasto w lepszym kierunku. Szczerze mówiąc liczę na cokolwiek, bo choć ludzi mamy tutaj świetnych, to niestety tak szybko znikają za zachodnią granicą, że aż strach :(
Jacek, 19.02.2015, 23:32, 5.173.230.211 ##

Jeśli nie było to spotkanie przedwyborcze to inicjatywie należy chyba tylko przyklasnąć... 16 lat jedynie słusznych decyzji, skutecznie zabetonowało relacje "obywatela z władzą". Jeśli ktoś stara się to zmienić i mamy konsultacje, pytania, poszukiwania,"akademickość" na różnym poziomie, fachowców zaproszonych, przyjezdnych i naszych... Super! O co kaman ?!... Pomagajmy angażować mieszkańców, a "instrukcja obsługi krzesła" jest do tego świetnym pretekstem. Jak za niski poziom, proszę poczekać na wyższy. Tak to zazwyczaj funkcjonuje.
Tendencyjność felietonu wyraźnie wynika z jakiegoś ograniczenia autorki. Czyżby wybory? To ohyda.

Anonim_9734, 20.02.2015, 02:56, 217.153.158.76 ##

Z doświadczenia wiem, że pozyskiwanie wiedzy bywa nudne i nie zawsze ciekawe. Dlatego do pewnego stopnia zgadzam się z opiniami Autorki. W każdym jednak wypadku należy pamiętać, że z reguły pozyskujemy wiedzę wtedy, kiedy jej nie mieliśmy. I tu jest hund begraben! Nie pamiętam, aby w Gorzowie Wielkopolskim odbywało się kiedykolwiek, organizowane na taką skalę, szkolenie z zasad prowadzenia konsultacji społecznych. Skala zainteresowania i obecność władz na tym spotkaniu świadczą, że było ono potrzebne. Osobiście bardzo się cieszę, że jest dążenie do prowadzenia rzetelnych konsultacji społecznych w naszym mieście. Po ich przeprowadzeniu będzie można, za społeczną aprobatą, wybatożyć autora szlabanu przy FG (oraz autora koncepcji parkingu - 400 m od wejścia). Będzie można być może (o ile mieszkańcy się zgodzą i na ich warunkach) otworzyć ową mityczną ulicę Lutycką. W końcu, będzie można zablokować pomysły postjędrzejczakowskich technokratów z ZUO na zlikwidowanie osiedla Chróścik. Tam, zresztą "konsultacje" były dwa razy już (w 2010 i ostatnio) ale i zarząd ZUO i władze bimbały sobie na nie i nadal forsowały swoje antyludzkie pomysły. Konsultacje społeczne są niezbędne. W Gorzowie niewielu wie jak je prawidłowo wykonywać a jeszcze mniej kiedykolwiek wykonywało. Dlatego pomimo początkowych trudności należy przyswajać nową wiedzę. Nie zmienia to faktu, że pewne sprawy, prawie bezkosztowo, można rozwiązać i konsultacji do tego nie potrzeba.
Piotr Klatta, 20.02.2015, 08:26, 89.228.134.51 ##

Spektakularne akcje na Chrobrego, gdzie kadry fotografów pokazują niby większe ilości uczestników, a jak jest to wiedzą Ci co byli, wysyłanie Walentynki do premier, co jeszcze ? Prezydencie, nie daj się wciągać w te licealne teatrzyki LDMu. Gorzowianie potrzebują lidera, motywatora. O wiele lepsze zagranie PRowe byłoby gdyby władza spotykała się z waznymi w woj. regionie, Polsce politykami i rozmawiała o konkretach. Nie róbmy kolejny mostów z balonów a zróbmy prawdziwe podwaliny pod most walki o nasz Gorzów. Podpisuję się pod felietonem. Zaszłości PRLu z radami sportu, które nic nie wniosą (wspomnicie to słowa), i konsultacjami to już było i nie wróci. Opakowujemy w ładne sreberka słabe akcje....niestety.
Anonim_8186, 20.02.2015, 09:06, 88.199.125.77 ##

Uważam, że tzw. konsultacje społeczne w większości przypadków to zwykłe bicie piany. Jeżeli władza po nie sięga to z dwóch powodód : albo nie wie jak rządzić i wtedy zasłania się "opinią społeczeństwa" albo stwarza pozory wpływania ludzi na decyzje władzy. Jak poza tym sprawić, aby społeczność, która miałaby być podmiotem konsultacji była w pełni reprezentatywna? Biorą w nich udział jednostki pieniacze, które chcą coś przeforsować kosztem innych.
Ta choroba demokratyzacji, wieców i konsultacji prowadzi w ślepy zaułek. Rządzić powinien wąski zespół osób kompetentnych, których decyzje zwłaszcza gospodarcze mogłyby stworzyć warunki do tego, aby wszyscy mieszkańcy miasta poczuwali się do przynależności do tej społeczności.
Ale jak zaczną się rządy w oparciu o tzw. konsultacje w wyniku, których będą powstawać grupy wyalienowanych np. melomani-zamknięcie filharmonii, przedsiębiorcy-zbyt wysokie daniny na rzecz miasta, to obecna władza niczym nie będzie się różnić od poprzedniej.
Anonim_1867, 20.02.2015, 09:08, 213.158.218.12 ##

Chciałem jeszcze podyskutować, ale widzę, że jakaś niezwykłą głupota wyłazi z ludzi w komentarzach. Szanowni Państwo, guzik warte konsultacje przeprowadzała rządząca od 16 lat ekipa prezydenta Tadeusza Jędrzejczaka. Z baraku dobrych praktyk, wiedzy, lenistwa i chciejstwa jest tak nadal. Dobry przykład to ZUO. W mojej opinii najpierw napisali, zapewne na grube miliony, projekt zakładający konieczność zmiany planów zagospodarowania dla Chróścika, a potem dopiero zaczęli się pytać ludzi czy zgodzą się na takie zmiany. Chore, głupie, technokratyczne, podłe, chciwe, złe i działające na szkodę firmy. Na szkodę, bo mieszkańcy najprawdopodobniej nie zgodzą się na zmianę i trzeba będzie oddawać pieniądze. A przecież ktoś kilka złotych przytulił, prawda? Szanowni Komentujący Anonimowo. Spróbuję Wam wyjaśnić: NIE JESTEŚMY MARSJANAMI!!! Mamy takie same procesy społeczne jak reszta Europy, Kanada czy USA. Jeśli tam konsultacje społeczne przynoszą pozytywne efekty, to u nas też tak będzie. Te efekty to trafność i zwiększona trwałość inwestycji. My nie możemy sobie pozwolić na kolejne białe słonie albo budowanie pałaców pośrodku dżungli.Pretensje, i to uzasadnione, można mieć do tego, że wszystko tak długo trwa. Niestety taki mamy klimat.
Piotr Klatta, 20.02.2015, 11:25, 89.228.134.51 ##

Profesjonaliści z doświadczeniem nie potrzebują konsultacji we,, wszystkim,,.Gdy idę do dentysty, to nie robi on,, konsultacji społecznych,, jak leczyć ząb. Zaczyna być śmiesznie...Bardzo śmiesznie Teatrzyk,, gimnazjalistów,, trwa..
Anonim_1797, 20.02.2015, 11:59, 213.158.218.84 ##

Ciekaw jestem czy też się odbędą konsultacje w sprawie pieczenia kurczaka?
99111, 21.02.2015, 11:09, 5.173.86.178 ##

Ha ha ha unia tonie.
Anonim_3721, 23.02.2015, 23:50, 62.152.145.109 ##

Ludzie nie powinni decydować.
Konsultacje społeczne oznaczają że pewne grupy społeczne mniejszościowe będą lobbowały swoje sprawy
Tak jest np z windą dla 1LO w ramach budzetu obywatelskiego.
Kazdy wie ze na piaskach najwazniejsza rzecza bylaby nowa ulica kazimierza wielkiego bo jest powybijana nowe miejsca parkingowe na koncu tej ulicy, tramwaje i remont szkoly sp21 ktora zle wyglada.

Kazdy wie ze na os slonecznym trzeba nowej asfaltowej kostrzynskiej jednojezdniowej nowe tramwaje i nowa ulica sloneczna z zatoczkami na auta sciezkami rowerowymi do aleje 11 listopada remnt krzyzowki slonecznej z rewitalizacja i pomalowana estakada na obrazek osiedle sloneczne ze sloncem. Pomalowane domy handlowe i osiedle nabierze blasku.

Trzeba byc gamoniem zeby przenosic szkole na dabrowskiego i muzyczna wyludniajac te czesc gorzowa centrum wyprowadzajac ruch samochodowy. Potrzeba parkingu naprzeciw macdonald bduzego bezplatnego

Potrzeba dostosowania edukacyjnego szkol do rynku pracy obecnego i przyszlego.
Trzeba miec wizje rozumiec nie tyle miasto co innowacje gospodarke powstawanie rozwoj malych i srednich firm

Trzeba rozumiec komunikacje ze tramwajowa w ramsch finansowanie ue jest kluczowa dla Gorzowa i ze trzeba puscic linie na zawarcie z petla przy nova park.
Anonim_8762, 25.02.2015, 09:57, 31.63.213.149 ##

Mam wrażenie, że takie akcje są pomysłem jakiejś - za przeproszeniem - "starej panny", "albo starej ciotki", ostatecznie kogoś, kto nie ma co robić, na co tracić pieniędze i czas... Boże, oby Gorzów nie szedł w tym kierunku. AMEN
Anonim_3539, 03.03.2015, 14:22, 185.5.99.77 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
Premiera, na którą czekali miłośnicy disco-polo
Czy w walentynki może być nieromantycznie? Przekonaj się o tym. ... <czytaj dalej>
W Gorzowie powstanie centrum logistyczne
W najbliższy piątek, 14 lutego, przy ul. Szczecińskiej zostanie wmurowany ... <czytaj dalej>
Szpitalne obcowanie ze sztuką
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie rozpoczyna działalność Galeria Sztuki ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
Hanna Kaup:
18II2020
18II2020. Milord, doktorka, furgon militarny, lando, klap break, landolet, to tylko ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3695:
na wsi takie rzeczy to normalka
jak jacuś po polu jeździł kombajnem <czytaj dalej>
Anonim_9892:
do Taczki. Słucham z przyjemnością tego pana. On się w "gorzówku" marnuje, on do rządu powinien iść. Jak on mówi, to gdyby nie mój <czytaj dalej>
Anonim_4857:
sami debila wybrsliscie sobie na wójta gorzowa więc co sie dziwicie <czytaj dalej>
Taczka :
Co na to nasz najlepszy bajerant, rzecznik UM? Znowu jakieś bzdury. <czytaj dalej>
Anonim_9546:
Podobno rzecznik potwierdził, że to miasto zlecilo wycinkę, ale winą obarczył wykonawcę. Skandal <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej