poniedziałek 16 września 2019     Edyta, Kamil, Korneliusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Konferencja goni konferencję, a w kulturze...
Tak już w naszym Gorzówku jest, że konferencja goni konferencję, ale kiedy dochodzi do ważnych zmian, urzędnicy milczą.

Po moim ostatnim felietonie, w którym napisałam: "Jakimś dziwnym trafem tylko dwie instytucje kultury w Gorzowie (nota bene należące do Urzędu Marszałkowskiego) Teatr im. Osterwy i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna robią swoje, odpowiadając na zapotrzebowanie odbiorcy." - otrzymałam pismo wyjaśniające od dyr. MOS Danuty Błaszczak. Pani dyrektor poczuła się urażona zacytowanym zdaniem i próbowała mi wyjaśnić, jak wiele dzieje się w prowadzonej przez nią instytucji.

Przyznam, że zdanie wyrwane z kontekstu może sugerować, że tylko w instytucjach prowadzonych przez Urząd Marszałkowski prowadzi się działania kulturalne, ale kiedy uważny czytelnik dokładnie prześledzi cały akapit, na pewno zrozumie, że ostatnie zdanie stanowi odniesienie do innej kwestii, a mianowicie do niczym niezakłóconej - od lat - pracy teatru i biblioteki, zarówno z powodów lokalowych jak i podległościowych. A takich zmian w instytucjach miasta niestety, wciąż nie brakuje i o nich pisałam. Znam działania MOS nie od dziś i musiałabym postradać zmysły, by twierdzić, że nic się tam nie robi. Również w komentarzach - jak można się domyślać - ktoś z pracowników złośliwie wraca do niewłaściwie zrozumiałego zakończenia akapitu. Niepotrzebnie.

Swoim felietonem wywołałam jeszcze jeden temat. Sytuacji dawnego Klubu Lamus. Otóż, jak się okazuje, chwilę przed moim felietonem, z pracownikami byłego Lamusa podpisano nowe umowy, na mocy których należą dziś do MOS. Ponieważ na stronach internetowych żadnej z tych instytucji nie znalazłam informacji o szczegółach wprowadzonych zmian, przesłałam do miasta pytania:

1. Co zmieniło się po połączeniu MOS i KA Lamus?
2. Czy zmieniła się podległość pracownicza? Czy dyr. Z. Sejwa pozostał dyrektorem?
3. Dlaczego o połączeniu instytucji nie ma informacji na stronie MOS?
4. Czy miasto przesłało do mediów komunikat w sprawie połączenia i obecnej sytuacji po połączeniu?
5. Dlaczego wciąż działają dwie osobne strony internetowe, jeśli KA Lamus jest częścią MOS?

Na pytania odpowiedziała p.o. dyr. Wydziału Kultury i Promocji Ina Czaińska:
"Ad. 1. W wyniku podjęcia uchwały nr LXXV/825/2014 w sprawie połączenia instytucji kultury pn.”Kamienica Artystyczna Lamus” z instytucją kultury pn. Miejski Ośrodek Sztuki w jedną instytucję pn. Miejski Ośrodek Sztuki 2 stycznia 2015 r. z rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Organizatora zostały wykreślone instytucje podlegające połączeniu oraz została wpisana nowa instytucja pn. Miejski Ośrodek Sztuki.

Ad. 2. 1 stycznia 2015 r. na stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Sztuki została powołana Danuta Błaszczak, która zgodnie z art. 17 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej :Dz. U. z 2012 r. poz. 406 ze zm.) zarządza i reprezentuje instytucję. Zgodnie z uchwałą o połączeniu instytucji kultury pracownicy łączonych instytucji stali się pracownikami nowej instytucji, a zadaniem dyrektora instytucji kultury jest między innymi stworzenie regulaminu organizacyjnego zawierającego strukturę organizacyjną jednostki. Zgodnie z przyjętym regulaminem 2 stycznia 2015 r. dyrektor przedstawił pracownikom nowe warunki pracy i płacy. Zbigniew Sejwa z dniem 1 stycznia 2015 r. przestał być dyrektorem „Kamienicy Artystycznej Lamus”.

Ad. 3 i 5. Zgodnie z informacjami pozyskanymi od dyrektora MOS proces budowy strony internetowej instytucji potrwa do 15 lutego 2015 r. Odległy termin wynika z konieczności dostosowania strony www dla osób niepełnosprawnych zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U.2012, poz. 526). W związku z powyższym do 15 lutego będą istniały dwie strony internetowe, jednakże ze strony Miejskiego Ośrodka Sztuki jest bezpośrednie przekierowanie do strony Kamienicy Artystycznej Lamus.

Ad. 4. Uchwała o połączeniu instytucji kultury została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego, jak również na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta. Ponadto sesje Rady Miasta są otwarte dla mediów i informacje dotyczące połączenia instytucji były udzielane na bieżąco zainteresowanym."

I to ostatnie zdanie szczególnie mnie zainteresowało. W Gorzowie konferencja goni konferencję, dziennikarzy zwołuje się, by przekazać im informacje różnej wagi, ale kiedy dochodzi do ważnych zmian, urzędnicy milczą. O tym, że mieszkańcy nie mają świadomości, jak działa obecnie Lamus, kto tam rządzi i na jakich zasadach można się tam spotykać, niech świadczy sytuacja z Repetytorium, o którym również pisałam w poprzednim felietonie. Jego organizator, Andrzej Trzaskowski podał dzisiaj:

"Z przykrością informuję, że planowane na piątek, 23.01.2015 o godz. 18,00, w Klubie Lamus "Repetytorium ze Strategii Kultury" - z przyczyn ode mnie niezależnych - nie dojdzie do skutku."

Poszło o konieczność otrzymania zgody na piśmie.

Na Facebooku Piotr Steblin-Kamiński odniósł się do tego, pisząc o przyczynach odwołania wydarzenia:

"... Andrzej zapomniał po prostu, że od 1 stycznia Lamus zmienił swój status. Jest częścią MOS. A to już jest urząd, a to już poważna instytucja. Do tradycji wieloletniej należało, że ajent w dobrze pojętym interesie otrzymywał dużą samodzielność w dysponowaniu klubem. Gdy zdarzało się, że było inaczej nie wychodziło to klubowi na dobre. Pani dyrektor ustaliła inne, zgodne z regulaminem MOS procedury. Tak jako dyrektor teatru decyduje o wynajęciu sceny, tak jak dyrektorka filharmonii. Jak jest w MCK nie wiem. Nie wiem czy kawiarnia to może być użyczona bez wiedzy p. dyrektor. Jest jednak jedno ALE. Minęło już 3 tygodnie i warto może poinformować, jakie są procedury związane z Lamusem, jakie zależności pomiędzy MOS a stowarzyszeniem KA Lamus. Niewiedza szkodzi, wprowadza zadrażnienia, niemądre podejrzenia i komentarze. Plotki o kolejnym niepowodzeniu współpracy z ajentem baru, niejasnych zależnościach już zaczynają krążyć..."

Dodał też: "Z konieczności otrzymania zgody na spotkanie w Lamusie wynika, że to już nie jest ani klub, ani ogólnodostępna kawiarnia. I to trzeba wyjaśnić. Nie przypominam sobie, aby o spotkaniach w kawiarni Teatralnej decydował dyr. Tomaszewicz. Na moje urodziny tez zaproszę przyjaciół albo "pod filary" albo do "Teatralki". No bo jak mi gości nie wpuszczą..."

Wobec wspomnianej sytuacji trudno dziwić się Andrzejowi Trzaskowskiemu, który twierdzi: "Odpowiedź pani dyrektor MOS (w sprawie Repetytorium - dop. mój HK) przyjmuję z... zażenowaniem. Dalej nie rozumiem dlaczego muszę ja, albo ktokolwiek inny prosić panią dyrektor o zgodę na spotkanie się z kimkolwiek w miejscu publicznym, w godzinach jego otwarcia, kiedy (obojętnie jak liczne to spotkanie) nie zakłóca to jego pracy, a nadto wpisuje się doskonale w jego przeznaczenie i misję. Taki wymóg "opowiadania się" z kim, w jakiej intencji się spotykam odczuwam jako pogwałcenie moich i (zaproszonych przeze mnie gości) konstytucyjnych praw. I wewnętrzne, bzdurne moim zdaniem, regulaminy i ustalenia wewnętrzne MOS mnie nie odchodzą..."

Andrzej Trzaskowski dodał też: "Ja niczego nie zapomniałem. I wiem, kto jest dysponentem Klubu "Kamienica Lamus", tak nazwanej od wczoraj. I zaręczam, że lepiej od innych, w tym i pani dyrektor MOS. Ale o tym w stosownej chwili - po wnikliwej analizie dokumentów Stowarzyszenia Promocji Kultury "Kamienica" - gdzie jestem członkiem Komisji Rewizyjnej".

Jak więc widać, czas mija, a bałaganu, o którym pisałam w poprzednim felietonie, mamy ciąg dalszy.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca

21 stycznia 2015 22:35, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


" Jego organizator, Andrzej Trzaskowski..." jest powodem zakazu spotkania! To osobiste anse między "menagerami" Lamusa a p. Trzaskowskim!
Anonim_4167, 22.01.2015, 09:51, 78.8.20.219 ##

Kolejny raz pani redaktor potwierdza, że określenie jej gazety "gorzowski pudelek" jest bardzo trafne. Cytowanie blogów i wpisów na fb i artykuł gotowy. Nie chce się porozmawiać osobiście ze stronami. Poziom dziennikarstwa...

obserwator, 22.01.2015, 10:52, 83.25.198.175 ##

A i jeszcze jedno. Może lepiej było by popytać i dociec dlaczego urzędnicy z taką determinacją dążyli do bezsensownego łączenia tych instytucji, a teraz nie wiedzą co z tym fantem zrobić? Może wyśledzi pani jako wytrawy dziennikarz genezę tej kuriozalnej sytuacji? Może okazać się, że otworzy pani puszkę Pandory...
obserwator, 22.01.2015, 11:00, 83.25.198.175 ##

I znowu pan Trzaskowski bije pianę! Człowieku, daj już spokój. Aż żal, że portal zajmuje się tymi plotkami i wynurzeniami Pana Trzaskowskiego. Dajcie spokój tym spiskowym teoriom! Już widzę, jak pan Dziekański nie ma nic przeciwko temu, żeby zapytać go (a nie Wojtka, który prowadzi w Klubie bar), czy można się spotkać u niego w takiej sprawie. Bo to nie jest spotkanie kumpli przy kawie, to jest zapowiedziana, ogłoszona, oplakatowana impreza. I warto jednak gospodarza zapytać. Już nie chodzi o przepisy, ale o dobry obyczaj. Już któryś raz Pan Trzaskowski organizuje coś co odwołuje w ostatniej chwili "nie ze swojej winy". Cały świat się przeciwko niemu sprzysiągł. Biedactwo. Chcesz coś zorganizować, organizuj, a nie wypisuj bzdur i nie obwiniaj wszystkich dookoła o swoją nieudolność.
Anonim_5496, 22.01.2015, 15:51, 80.252.1.24 ##

To zwykłe s..... syństwo, Anonimie 5496 - to, co tutaj o mnie wypisujesz. A ma się to do prawdy tak, jak to, że Wojtek prowadzi Pod Filarami bar... Nic nie wiesz, Biedaku.
bytek, 23.01.2015, 01:37, 83.23.64.152 ##

Ostatnio w Operze Barbara Gutaj wypełniła po brzegi Filharmonię Gorzowskątak, ponoć zabrakło biletów. Ale uważam, że pomimo, że dziewczyna dotychczas grała w operach w Polsce, Rosji i Austrii, to jej potencjał również leży w grze aktorskiej. Dotychczas zagrała tylko w jednym filmie z narracją operową w telewizji na TVP 1 z reżyserem z Pink Floyd, ale dziewczyna już jako kilkuletnie dziecko przebierała się w różne postacie z bajek i je naśladowała i Ona może mieć wielki potencjał aktorski. Myślę, że powinna spróbować swoich sił w jakimś filmie w Polsce lub za granicą.
Anonim_9147, 24.01.2015, 19:31, 178.183.174.57 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Jak wygląda realizacja ZIT-ów?
Poziom kontraktacji środków ZIT Gorzowa Wlkp. w oparciu o wartość podpisanych umów o dofinansowanie wynosi obecnie 166,92 mln zł tj. ... <czytaj dalej>
Znów protest mieszkańców
Publikujemy treść protestu nadesłanego do redakcji 5 września. Protest przeciwko sprzedaży działki nr 250/34 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Gorzowie Wlkp. Domagamy ... <czytaj dalej>
Jeszcze więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów
Miasto szykuje kolejne pozytywne zmiany dla rowerzystów i spacerowiczów. Zainteresowane firmy budowlane, mogą już składać oferty na wykonanie elementów infrastruktury ... <czytaj dalej>
Nowy rok szkolny
Punktualnie o 12.00 w poniedziałek, 2 września br. w Filharmonii Gorzowskiej oficjalnie rozpocznie się w Gorzowie nowy rok szkolny. Uczniów, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"C & K Tynki" Mariusz Czarnecki

Al. Konstytucji 3 Maja 105 /7, Gorzów Wlkp.
tel. 508 629 779
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
Techshop Wojciech Piwosz

ul. Andersa 6 cm. 12, Gorzów Wlkp.
tel. 512 133 640
branża: Sprzedaż wysyłkowa <czytaj dalej>

Piłsudski rozdarty...
Na ekrany kina Helios wchodzi obraz w reżyserii Michała Rosy ... <czytaj dalej>
"Razem od pół wieku"
Dominika Muniak-Szadej zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Razem od pół ... <czytaj dalej>
Mamy innowacyjne pracownie
W siedzibie Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Pomorskiej 67 otwarto ... <czytaj dalej>
Gorzowianie z medalami Pucharu Polski w sumo
Puchar Polski młodzików i kadetów w sumo odbył się w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Uchwała gorzowskich radnych do kosza
Wojewoda Lubuski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w sprawie zmiany statutu Filharmonii Gorzowskiej. Uzasadnienie pochodzi z 25 lipca. Pełna treść Rozstrzygnięcia Nadzorczego poniżej. Powinnam zacząć od "a nie mówiłam"? W ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6a.jpg
Hanna Kaup:
Dlaczego będziemy pamiętać koncert zespołu Perfect
Koncert zespołu Perfect był ostatnim punktem obchodów 37. rocznicy Gorzowskich ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Jubileusz roku
Niedawno pisałam o ślubie roku, a to był chyba jubileusz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4362:
na nikogo bym nie zagłosował kto promuje obecną elitę partii politycznych i umożliwia im zawiadywanie Polską. w taki sposób jaki to robią. <czytaj dalej>
Anonim_9532:
jeszcze jakiś czas temu Inneko było wzorcowym przykładem firmy gdzie mobbing miał się bardzo dobrze a teraz ....Przyjazny Pracodawca!! ale jaja , <czytaj dalej>
Anonim_2416:
kolejny przekłamany film.
gimbaza pojdzie dna piłsudskiego do kina i będzie myslala ze to waleczny bohater.
a tchorz poddal bitwe warszaw <czytaj dalej>
Anonim_9315:
I co oczywiste, barierka tego dnia będzie otwarta!!! <czytaj dalej>
Anonim_1575:
Mieszkancy sa podmiotem wszelkich dzialan, nie urzednicy,nie adm, nie prezydent,nie inwestor. Przy Intermarche "inwestor" postawil stacje pa <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej