poniedziałek 8 marca 2021     Beata, Stefan, Wincenty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dość skandali! Prezydent może odejść!
Trudno mi uspokoić myśli po tym, jak we wtorek zachował się prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak. Zaproszony osobiście przeze mnie ponad miesiąc temu, wiedział, czemu będzie poświęcone sympozjum „Do trzech razy… SZTUKA”, kto się na nim pojawi i kto zabierze głos w sprawie Filharmonii Gorzowskiej.

Najpierw skwitował to w swoim stylu, czyli lekceważąco wobec innych gości, ale gdy wyjaśniłam, jaki jest cel spotkania, zgodził się i nakazał sekretarce wpisać wydarzenie do kalendarza. Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Wierzyłam więc, że będzie. Do ostatniej chwili. Nawet, kiedy zobaczyłam wyraźnie poruszoną dyrektor wydziału kultury Ewę Pawlak, która zakomunikowała mi decyzję prezydenta trzy minuty przed rozpoczęciem spotkania, nie miałam pojęcia, o co chodzi i że padną takie słowa:

„Pan prezydent – po wiedzy, jaką powziął dzisiaj po przeczytaniu szczegółowo informacji w Internecie co do szczegółowej tematyki dzisiejszego spotkania, a także co do składu osobowego, który ma się wypowiadać też o perspektywach w szczególności filharmonii – uznał, że nie weźmie udziału w tym spotkaniu w sytuacji, gdy w konkursie na dyrektora filharmonii, który właśnie trwa, startuje osoba służbowo związana z dyrektorem Simfonia Baltica w Słupsku, jest po prostu skandalem, dlatego niestety go dzisiaj tutaj nie będzie.”

Powiedzieć: „nie rozumiem”, to za mało. Powiem więc, że zabija mnie ludzka głupota i brak kultury, nienawiść i szukanie wszędzie i we wszystkim podstępu. Że wstyd mi za prezydenta miasta nie tylko przed gorzowianami, którzy przyszli 21 maja do filharmonii, ale też i właściwie przede wszystkim przed obecnymi na sympozjum gośćmi: z Wrocławia – Zbigniewem Lewandowskim z małżonką, którzy prowadzą u nas Małą Akademię Jazzu, z Poznania prof. Marcinem Sompolińskim z Fundacji Fabryka Sztuki i ze Słupska dyr. Sinfonia Baltica Bohdanem Jarmołowiczem, który przyjechał na zaproszenie Andrzeja Trzaskowskiego, bo przed trzydziestu laty pracowali razem. Przyjechał również dlatego, bo wizytuje wszystkie nowe filharmonie w Polsce. Przyjechał, by nam powiedzieć, że mamy obiekt – jego zdaniem – jeden z najładniejszych, jakie widział. Pytał o projektanta, wykonawcę i powiedział, że FG wcale nie jest za duża na nasze miasto, że takie obiekty należy budować z myślą o przyszłości i gratulował prezydentowi Tadeuszowi Jędrzejczakowi pomysłu i realizacji. Powiedział mi to w krótkim spotkaniu przed rozpoczęciem sympozjum i powtórzył publicznie, chociaż wcześniej Tadeusz Jędrzejczak – ustami Ewy Pawlak – poczęstował go nie czarną polewką, ale najgorszym słowem, którego do dziś nie można przełknąć.

Godząc się na prowadzenie sympozjum, naiwnie sądziłam, że da się odczarować gorzowskie piekiełko, że da się oczyścić atmosferę wokół filharmonii, że pójdzie w świat komunikat o świetnej instytucji, jaką od dwóch lat mamy i o tym, że z podobnymi - także personalnymi czy finansowymi problemami - borykają się dziś właściciele i dyrektorzy wszystkich instytucji kultury w całym kraju, że idziemy w dobrym kierunku, a dokładne ścieżki wytyczy wybrany dyrektor. Meloman Roman Buszkiewicz – uzupełniając wcześniejszą prezentację Filharmonii Gorzowskiej – przedstawił swoją, w której przypomniał, ile się w Gorzowie przez te dwa lata działo.

Pan prezydent – już o tym kiedyś pisałam – posłuchał pewnie jakichś doradców (być może są wśród nich anonimowi komentatorzy z forum, którzy popisali się swoją aktywnością przed sympozjum, wylewając na innych pomyje; cóż, lęk wyzwala w człowieku najbardziej zwierzęce instynkty), bo nie wierzę, żeby sam mógł wymyślić te bzdury, które kazał wygłosić Ewie Pawlak, i kolejny raz w swojej karierze zrobił coś, czego nie wolno mu będzie zapomnieć. Dyrektor wydziału kultury dostała polecenie służbowe i – jak twierdzi – musiała je wykonać.

Droga Pani Dyrektor, rozumiem Panią, ale tym razem nie usprawiedliwiam. Została Pani przez prezydenta rzucona na pożarcie i zgodziła się Pani na to, a przecież – wziąwszy pod uwagę szacunek do gościa, kim by on nie był – powinna była Pani decyzję prezydenta przedstawić inaczej. Mnie by słowa o „skandalu” nie przeszły przez gardło, a Pani na pewno wie, jak można było zakomunikować nieobecność swojego szefa. I ja tego od Pani oczekiwałam. Powinna była Pani uratować Gorzów, jego kulturę i wreszcie prezydenta, który uważa, że wszyscy chcą go pogrążyć. Szkoda, że nie rozumie, że takimi decyzjami i słowami pogrąża się sam. A to, co zrobił we wtorek Pani ustami, już poszło w świat.

– Tragiczne, to było po prostu tragiczne. Gdzie tu kultura? Nie, słów brak. Po czymś takim nasi dziennikarze roznieśliby prezydenta. On nie miałby już życia – dziwili się goście z Wrocławia.
Innych wypowiedzi cytować nie będę.

Mimo kwasu, który rozlał się po całej sali, mimo publicznej potwarzy wobec gościa, Bohdan Jarmołowicz odpowiedział na nasze pytania i zachował się tak, że Tadeusz Jędrzejczak mógłby się od niego uczyć manier.

Były też podziękowania i gratulacje inicjatywy.
– Świetny pomysł, a wyszło, jak w Gorzowie – powiedział jeden z uczestników sympozjum.
– Gratuluję pomysłu i realizacji. Słuchałem z przyjemnością i powiem pani, że w Poznaniu nikt by na coś takiego nie przyszedł – mówił prof. Sompoliński.

Gwoli ścisłości należy odnotować, że dyr. wydziału kultury wyszła ze spotkania, choć wiedziała, że ma je podsumować, a ja prosiłam, by została z nami do końca. Rozumiem, że to wyjście było również na polecenie służbowe.

Po tym, czego byłam naocznym świadkiem, rozumiem rozgoryczenie wielu mieszkańców Gorzowa, rozumiem opinie typu: „Mówiłem, że trzeba już zgasić światło i wyprowadzić... sztandar” albo: „Miejmy nadzieję, że 6 czerwca dostanie czerwoną kartkę – każda zmiana będzie na lepsze”. Dziś nie pozostaje mi nic innego, jak podsumować to, co zdarzyło się 21 maja za sprawą naszego włodarza. Dość skandali w tym mieście. Prezydent zrobił swoje, prezydent może odejść.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca


PS
Po opublikowaniu tego felietonu, wysłuchałam wypowiedzi prezydenta Jędrzejczaka dla Radia Gorzów, w której przekonał mnie, ile są warte jego słowa i jakim jest mistrzem w kreowaniu rzeczywistości według własnego uznania. O plakacie, który pokazałam mu miesiąc temu, a na którym widniały wszystkie nazwiska gości pan prezydent zapomniał?

22 maja 2013 09:19, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nie tylko może, ale powinien...albo w końcu mu to ślepa dama ze Szczecina umożliwi!
Anonim_2598, 22.05.2013, 09:48, 83.12.84.210 ##

Nie można wymagać zbyt wiele od buraka, człowiek ze wsi wyjedzie, wieś z człowieka nigdy... 1,5 m złości i gówna...
Anonim_7563, 22.05.2013, 09:54, 89.228.136.134 ##

Pani Hanno - tytuł felietonu powinien brzmieć: " Dość skandali! Prezydent MUSI odejść. "Gratuluję" gorzowianom, że co wybory prezydenckie, głosują na tego pana.
Anonim_4752, 22.05.2013, 11:12, 83.23.119.134 ##

Panie prezydencie uprzekmie informuję iż pani Pawlak nie wykonała polecenia służbowego - prowadząca spotkanie kilkakrotnie prosiła o pozostanie do końca spotkania aby mogła się odnieść do pytań a pani dyrektor wydziału kultury uciekła jak szara myszka !!!
Anonim_7974, 22.05.2013, 12:42, 37.130.227.133 ##

Na sympozium była mowa dokąd zmierza FG jeśli ku wielkiemu domu kultury to może pani M.Pera będzie miała co ta robić (chociaż nie było widocznego żadnego zainteresowania do momontu powołania na po. dryrektora), ale jeśli chcemu kontynuować prace poprzednich dyrektorów i chcemy mieć filharmonię z prawdziwego zdarzenia to pani Małgosi też musimi podziękować - wiemy że stanowisko i budynek każdemu możę się bardzo spodobać
Anonim_7621, 22.05.2013, 12:50, 31.31.74.235 ##

Za dużo pije i nic nie pamięta :)
Anonim_8913, 22.05.2013, 14:13, 89.228.140.143 ##

burak zawsze zostanie burakiem, a p.Pawlak mimo że jest dyrektorem wydziału kultury to z kulturą ma niewiele

Anonim_7714, 22.05.2013, 14:25, 89.228.146.91 ##

Prezydent ma prawo do takich decyzji i nie ma w obowiązku uczestniczenia w takich spotkaniach.
Anonim_1552, 22.05.2013, 14:37, 188.125.245.102 ##

"Prezydent ma prawo do takich decyzji i nie ma w obowiązku uczestniczenia w takich spotkaniach" - Jasne, że nie ma. Jak jednak wiadomo, zgodził się na udział, potwierdził swoją obecność i ją zaplanował.
Anonim_2091, 22.05.2013, 14:43, 81.190.164.81 ##

Prezydent ma prawo nie przyjść, ale nie ma prawa obrażać.

Anonim_4696, 22.05.2013, 16:58, 79.184.87.231 ##

Pani Haniu, jest pani człowiekiem małej wiary, "bo nie wierzę, żeby sam mógł wymyślić te bzdury".
Anonim_7593, 22.05.2013, 20:25, 91.226.7.252 ##

Prezydent jak Prezydent. Mnie za to przeraża Pani Ewa Pawlak - specjalistka od komunikacji, która całą komunikację kulturalnie burzy... chociaż słowo skandal do kulturalnyach nie należy. Zastanawiam się, czemu dziennikarze i mieszkańcy tego nie widzą. Ta Pani robi rewolucję w Kulturze zwyczajnie się na niej nie znając. Zrzucacie całą odpowiedzialność na Prezydenta a to właśnie ta Pani mu podsuwa propozycje i rozwiązania. I tak wszystkich wykończy w białych rękawiczkach. To nie ja!
To ON!

Anonim_6426, 22.05.2013, 21:10, 81.190.174.129 ##

Nie po raz pierwszy prezydent w ostatniej chwili odwołuje swoje zaplanowane i potwierdzone spotkania. Po cóż nam taki prezydent, który lekceważy mieszkańców, którzy go wybrali? A pani Pawlak, z przykrością patrzę, jak się coraz bardziej pogrąża i nie ponosi za to żadnych konsekwencji. Czy z tego stanowiska można spaść niżej, czy tylko piąć się dalej wyżej. Im bardziej żenujące są te wyczyny tym większa pewność tego i kolejnych stanowisk.

Anonim_2579, 22.05.2013, 22:49, 83.20.120.247 ##

"...rozumiem Panią, ale tym razem nie usprawiedliwiam. Została Pani przez prezydenta rzucona na pożarcie ..." - czy to nie jest usprawiedliwienie?
Anonim_1474, 23.05.2013, 08:12, 78.8.84.1 ##

Tyle gadania. Zabrać stołki i po zabawie.
Anonim_2663, 23.05.2013, 14:09, 178.183.173.102 ##

Jak można powiedzieć, że to polecenie służbowe? Przecież to to samo co "mam przełożonego gdzieś". To jest dowód na to, że Pawlak stworzyła sobie swoje podwórko i rozdaje każdemu zabawki jak chce i gdzie chce.

Anonim_6348, 23.05.2013, 18:39, 37.47.134.64 ##

Wziąć widły i jak w oborze posprzątać. W pierwszej kolejności te co robią największy gnój w kulturze - dyrekcję od kultury i zarozumiałą p.o. dyrektora filharmonii.
Anonim_4659, 23.05.2013, 22:55, 94.254.198.235 ##

Trochę z innej beczki, pragnę przypomnieć prezydentowi i jego pracownikom że skontrolować zwolnienie lekarskie Krzysztofa II może także pracodawca !!!
Anonim_8956, 24.05.2013, 12:18, 173.254.216.67 ##

Komisja wyboru dyrektora FG już jest powołana, decyzja już jest zakceptowana, gorzowska Perła kultury musi zostać, brawo demokracja !!!
Anonim_3493, 24.05.2013, 14:44, 171.25.193.20 ##

Czy Pani jest chora? Jest Pani mało powiedzieć niszowym wydawcą - czegoś tam, a chce Pani szacunku na miarę TVN-u. Każdy by Panią zlał, kolokwialnie mówiąc, Pan Prezydent nie ma czasu na Pani pierdoły.
Anonim_7739, 24.05.2013, 19:43, 37.30.111.206 ##

Do anonima 7739. Trudno polemizować z kimś bez twarzy, ale spróbuję. Nie chciałem się wypowiadać - jako pomysłodawca i organizator Sympozjum - w "sprawie", być własnym adwokatem. Ale pewne sprawy trzeba wyjaśnić. To ja, a nie wspierająca mnie medialnie i prowadząca Sympozjum Pani red. Kaup powinna, za inicjatywę obywatelską, "zbierać baty" i być celem chamskich ataków. Jeżeli już to proszę te ataki skierować na mnie - Andrzeja Trzaskowskiego, zamieszkałego w Gorzowie od urodzenia, członka społeczności lokalnej, który waży się mieć własne zdanie i daje temu wyraz. Proszę to zrobić na piśmie (e-mail: amb1@gazeta.pl), lub telefonicznie (tel. 607 778 409). Przeczytam, odsłucham i najpewniej spotkamy się - jeśeli uznam, że narusza to moje dobra osobiste - w Sądzie. Tego mośesz być, anonimie, pewny. Ustalenie kim jesteś, jakie były motywy, którymi się kierowałeś, jest dla specjalistów policyjnych rutynową czynnością przygotowawczą. Nie jesteś i nie pozostaniesz anonimowy. A Panią red. Hannę Kaup pozostaw w spokoju i anonimowo przeproś. Kiedyś zrozumiesz, że wspierając mnie medialnie w zorganizowaniu Sympozjum, działała i w twoim imieniu. Piszę to, bo ciągle, mimo kolejnych zawodów, wierzę w człowieka.
bytek, 24.05.2013, 21:56, 83.23.63.247 ##

Panie Andrzeju nie do tego te forum służy żeby pan straszył policją lub sądem, jedni piszą tak drudzy piszą siak każdy ma prawo do wyrażenia swojej opini, ale faktycznie prezydent ma coraz mniej czasu i dlatego się tak denerwuje a jak się człowiek denerwuje to robi różne głupoty
Anonim_5925, 25.05.2013, 00:44, 209.222.8.196 ##

Fakt - nie do tego służy forum. Trochę mnie poniosło... ale, czy tylko mnie? A przy okazji: polecam wspaniale wyważony, świetny artykuł A. Szymańskiej w dzisiejszym Głosie Gorzowa (GL). Tam złośliwy, ale nad wyraz inteligentny, obeznany z naszą gorzowską rzeczywistością chochlik wstawił w słowo "robić" literkę "z" i wyszło "rozbić". I całe zdanie nabrało niezamierzonej pewnie głębi. Gdzie? Kto będzie szukał znajdzie. Polecam.
bytek, 25.05.2013, 09:44, 79.186.34.36 ##

A skandalem nie można nazwa tego iż w konkursie startuje osoba związana służbowo z panem prezydentem i panią Pawlak, z osobami które będą wybierały dyrektora, jeśli była bym bardziej złośliwa mogła bym dodać że być może zmieniono termin przesłuchania kandydatów może ze względu takiego że miejski kandydat blado wyglądał na tle konkurencji i trzeba było uzupełnić dokumenty
Anonim_9812, 27.05.2013, 07:57, 77.247.181.164 ##

Następnym skandalem jest forma szukania nowego dyrektora FG której wogóle nie było, widać po kandydatach którzy są spokrewnieni wyłącznie z mieszkańcami województwa lubuskiego - kandydaci zostali ogłoszeni w piątkowym dzienniku 66-400.pl http://www.66-400.pl/baza/tygodnik/2013_05_24_66400g.pdf
Anonim_8614, 27.05.2013, 12:47, 72.52.91.18 ##

Pani Hanno skoro znamy już kandydatów na dyrektora FG czy można prosić o szybką sondę ?
Anonim_8868, 28.05.2013, 09:59, 96.44.189.102 ##

Po odbytych przesłuchaniach widać że filharmonia znalazła sie na marginesie. Nikogo z Polski już nie interesuje jej los. Za chwile bycie muzykiem w prowincjonalnej orkiestrze nie bedzie sie w ogóle liczyć . Ambitni ludzie ją opuszczą bo bycie tu oznacza tylko ostre hamowanie w karierze. A za chwile pani dyrygent będzie zmeczona i dojazdami i praca z nijaką orkiestra oszukaną - nie takie były plany na otwarcie i zniechęconą tym co jest. Pan Borkowski był na miejscu, pracował na co dzień. Pani dyrygent tylko dojeżdża, kasuje i wyjeżdża . A dyrektor - zabawka. Infantylna, zarozumiała ... uwierzyła w siebie za sprawą wiadomo kogo.
Anonim_4659, 30.05.2013, 11:15, 83.21.104.153 ##

W obecnej chorej sytuacji w której głownym kandydatem jest osoba powiązana służbowo zarówno z przewodniczącą komisji jak i prezydenta przedstawiciele z ministerstwa kultury powinni unieważnić konkurs i ogłosić nowy ogólnopolski, wystarczy wysłać informację do wszystkich filharmonii i teatrów w polsce
Anonim_9293, 30.05.2013, 14:16, 87.236.194.158 ##

Może odejść,a może nigdy nie powinien zostać prezydentem???
Anonim_5151, 30.05.2013, 16:27, 37.109.219.126 ##

Pera została dyrem filharmonii
Anonim_6292, 30.05.2013, 20:09, 91.226.7.172 ##

Mam nadzieję że będzie dłużej niż ostatni dyrektor ponieważ od czerwca już nie będzie miała oparcia w prezydencie a od lipca będzie nagonka żeby ją zwolnić
Anonim_9848, 30.05.2013, 21:24, 88.198.14.171 ##

Najprawdopodobniej pani dyrektor nie będzie miała łatwo. Nie wiadomo jeszcze, czy nie będzie większej chryi z tym konkursem
Anonim_2098, 30.05.2013, 21:37, 81.190.164.81 ##

Wszyscy sa za mali żeby konkurs ruszyć, nawet radni już odpuścili
Anonim_7343, 31.05.2013, 00:17, 194.132.32.43 ##

Kolejny raz "gorzowska mafia" pokazała, że jest nie do ruszenia i może robić co tylko jej się rzewnie podoba. Biedny jest ten nasz Gorzów, oj biedny.
Anonim_3372, 31.05.2013, 12:05, 89.228.136.254 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"ŻAK" Centrum Nauki i Biznesu

ul. Sikorskiego 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 26 53
branża: Szkoły - pomaturalne i policealne <czytaj dalej>
"Juventur-Gorzów" Sp. z o.o.

Wełniany Rynek 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 26 51
branża: Turystyczne agencje, biura podróży <czytaj dalej>
Active-Com Waldemar Dzikowicki

ul. Paderewskiego 76 /12, Gorzów Wlkp.
tel. 667 727 472
branża: Komputery - serwis, usługi <czytaj dalej>

Haniebne naklejki
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto ... <czytaj dalej>
Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4c.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
NEWSWEEK prima aprilis <czytaj dalej>
Anonim_9354:
jakbym zachorował prędzej bym sie kazał wieźć do weterynarza jak do tego czerwonego szpitala. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej