poniedziałek 8 marca 2021     Beata, Stefan, Wincenty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Mowa trawa, czyli
o dyrektorsko-marszałkowskiej wiarygodności
Kiedy jeszcze wielu z nas myślami było w okresie dopiero co minionych Świąt Wielkanocnych, rankiem 2 kwietnia marszałek Elżbieta Polak pojawiła się w gorzowskim szpitalu na kolejnej konferencji prasowej w sprawie przekształcenia placówki w jednostkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

„Nie udało się dotrzymać daty 1 kwietnia, ponieważ kilka rzeczy stopuje nasze prace. Są kłopoty z identyfikacją niektórych dokumentów, a także z rozliczeniem niektórych projektów unijnych” – przeczytaliśmy po południu w komunikacie rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Co uderza w tej informacji? Brak konkretów i próba dyplomatycznego obejścia tematu. „Kilka rzeczy”, które stopują prace i „niektóre” dokumenty czy „niektóre” projekty unijne to typowa mowa trawa, czyli – jak podaje słownik – głodne kawałki, kit, pustosłowie, gadka szmatka, z której dla zainteresowanego odbiorcy nie wynika nic.

Okazuje się, że dla marszałek Elżbiety Polak najważniejsze jest, że: „…mamy projekt umowy spółki” i że prezesem szpitala będzie Marek Twardowski. Pomijam drugą informację, choć może ona oznaczać, że szpital skazany jest na niebyt, bo w końcu taką placówką powinien zarządzać ktoś, kto potrafi rozmawiać z ludźmi, a nie ich straszyć. Ale może placówka bez długu (sic!) nie będzie przeszkadzała nowemu prezesowi w pracy.

Natomiast pusty śmiech mnie ogarnia, kiedy czytam o "projekcie umowy spółki". Celowo ten twór wzięłam w cudzysłów, bo rzecznik nie wyjaśnia, co ważnego w tym projekcie zawarto, z czego projektujący umowę wychodzą, co jest podstawą projektu umowy? Nic, znowu mowa trawa.

Moich wątpliwości nie rozwiewa również dalsza część komunikatu, w którym czytam:
„Podczas konferencji przedstawiono stan zaawansowania prac związanych z przekształceniem gorzowskiego szpitala. Zespół prawników sporządził nie tylko projekt umowy spółki. Przygotował też projekt wstępnych porozumień z wierzycielami i projekt pierwszego regulaminu organizacyjnego spółki. Pracownicy Departamentu Ochrony Zdrowia i osoby powołane do zespołu ds. przekształceń w urzędzie wykonali szereg zadań (podkr. moje)”.

I potem jeszcze coś, o czym mówiło się od miesięcy:
„Uzyskano od szpitala wykaz zobowiązań publicznoprawnych i cywilnoprawnych, ustalono kolejność rozmów z wierzycielami, wytypowano osoby do zespołów negocjacyjnych. Ruszyły najbardziej strategiczne negocjacje. Do 180 wierzycieli wysłano pisma w sprawie wyrażenia zgody na umorzenie części zadłużenia.”

Kolejne konferencja za nami, marszałek Polak natychmiast po świętach przyjechała specjalnie z Zielonej Góry, a w sprawie szpitala w Gorzowie wciąż nie wiemy nic. Wciąż nie rozumiemy, dlaczego np. SPSW płaci ogromne kwoty komornikom, a dług wciąż rośnie? A potencjalny pacjent, kierujący się logiką, rozumuje prosto i wie, że jeśli zaciąga kredyt i – nawet z opóźnieniem – zaczyna go spłacać, to na jakimś etapie jego dług musi być mniejszy. I ten potencjalny pacjent nie rozumie, kiedy wreszcie tak stanie się w gorzowskim szpitalu? A jeśli nie, to co jest tego przyczyną? Ten pacjent też chce wiedzieć, ile oddziałów było w momencie, gdy do szpitala przyszedł Marek Twardowski, a ile jest teraz. Ten pacjent nie potrzebuje PR-owych ulotek z świątecznymi życzeniami od pani marszałek (rozesłała ich 40 tys. za nasze pieniądze), bo wobec niedotrzymania obietnic i zapewnień w sprawie gorzowskiego szpitala, ta ulotka jest jak dziurawy balon, a jej adresaci - traktowani jak stado niezbyt rozgarniętych istot.

Na zakończenie komunikatu od rzecznika Urzędu Marszałkowskiego otrzymujemy informację, która zabija pacjenta: „Trwają czynności zmierzające do wyłonienia w drodze procedury zamówień publicznych rzeczoznawcy, który dokona wyceny nieruchomości przekazywanych nowej spółce. Trwa aktualizacja kwestionariusza wraz z załącznikami i weryfikacja dokumentów niezbędnych do uzyskania umorzenia. Przeprowadzana jest inwentaryzacja majątku szpitala”.

Ten pacjent nie ma już sił na pytania, dlaczego przez dziesięć miesięcy nie udało się wyłonić rzeczoznawcy do wyceny majątku i dlaczego nie przeprowadzono jeszcze jego inwentaryzacji?

Pozostaje pytanie ostatnie, ważne dla naszych decydentów: Jak dziś mają się wielomiesięczne zapewnienia dyrektora szpitala i marszałek województwa Elżbiety Polak o tym, że są przygotowani do przekształcenia placówki? Gdzie przepadła ich wiarygodność? Gdzie? No gdzie?

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca

3 kwietnia 2013 10:40, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nigdy nie wieżyłem w kompetencje Polakowej i Twardowskiego. To zielonogórskie muły, którym się wydaje,że arogancją wszystko załatwią. Tak im karze działać w pogardzie do wszystkiego co gorzowskie ich szefowa z PO B.Bukiewiczowa.
Anonim_6733, 03.04.2013, 15:16, 79.190.249.18 ##

"Nigdy nie wieżyłem w kompetencje " - bo siedziałeś we wieży z kości słoniowej... wystarczy zleźć na dół a wiara wróci! Uwierzysz bez wieży!
Anonim_8969, 03.04.2013, 15:21, 78.8.223.61 ##

... wszystko zlecają na zewnątrz... Nawet inwentaryzację majątku Szpitala. To co Oni tam, po tych biurach, całymi dniami robią? Za co biorą wypłaty? Ktoś z zewnątrz ma się zorientować w majątku szpitala, kiedy marszałkowscy i twardowscy odpowiedzialni za bieżące inwentaryzowanie, wycenę, odpisy amortyzacyjne itp. to "pijane dzieci we mgle"? Boże, co się ze mną dzieje? Czym więcej słucham i czytam "marszałkowskich", tym mniej rozumiem. Pomocy. Ostał się jeszcze w Szpitalu jakiś lekarz?
bytek, 03.04.2013, 17:13, 81.190.168.212 ##

wysłanie pism do wierzycieli to taki efekt jak by do lisa wysłał plan kurników w okolicy
Wierzyciele ruszyli do komorników
NIC Z TEGO NIE BEDZIE JAK TWARDOWSKI I AGNIESZKA pod nazorem POlakowej będą to dokonywać
gad, 03.04.2013, 18:57, 89.228.152.25 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Bokaro Szeligowscy" Sp.j.

ul. Kobylogórska 16, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 63 93
branża: Glazura, gres, terakota - detal <czytaj dalej>
"Xellion" Pośrednictwo Finansowe Beata Jagiełka

ul. Hawelańska 7 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 22 44
branża: Finansowanie, kredyty - doradztwo <czytaj dalej>
"Geodeta" Sp. z o.o.

ul. Pluty 5, Gorzów Wlkp.
tel. 602 729 841
branża: Geodezja - usługi, sprzęt <czytaj dalej>

Haniebne naklejki
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto ... <czytaj dalej>
Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_8183.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
NEWSWEEK prima aprilis <czytaj dalej>
Anonim_9354:
jakbym zachorował prędzej bym sie kazał wieźć do weterynarza jak do tego czerwonego szpitala. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej