poniedziałek 8 marca 2021     Beata, Stefan, Wincenty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dyrektorski rachunek sumienia
Stało się. Pokrzyczeliśmy, pokrzyczeliśmy a zarząd województwa zrobił to, co było wiadomo już od dawna. Marszałek rządzi, więc marszałek wie, co dla gorzowskiego szpitala jest dobre, a co nie.

Już po objęciu fotela dyrektorskiego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie przez Marka Twardowskiego i pierwszych spotkaniach z nim, wiadomo było, że nie ma odwrotu od przekształcenia placówki.

Co by nie mówić o dyrektorze, on mówić potrafi i kiedy nie wchodzi się z nim w polemikę, można mu nawet zaufać. A tego że dyrektor polemiki nie znosi, wiedzą doskonale ci, którzy się w szpitalu ostali.

Już na pierwszym spotkaniu w ubiegłym roku dyrektor przekonał mnie do faktu, że szpital długo się nie utrzyma (pisałam o tym choćby w felietonie „Uwierzyć dyrektorowi”) i dziwiło mnie tylko, że nie dali się przekonać inni, także z Rady Społecznej Szpitala, także sam przewodniczący NSZZ, który nie tylko w audycji dla telewizji Teletop (tam byliśmy razem) wytaczał wszelkie możliwe działa przeciwko dyrektorowi.

Przez pół roku urzędowania Marka Twardowskiego role się odmieniły. Dziś mnie nękają wątpliwości, a ci, którzy wątpili wcześniej, są za. Dlaczego? To powtórzyli w ostatnich dniach wielokrotnie, więc zajmę się tym, co mi nie pozwala spokojnie spać.

Otóż zwykle mam zasadę dawać szansę, zawierzyć słowom, które – tego oczekuję – powinny się jakoś zrealizować. W przypadku słów dyrektora Twardowskiego tak niestety, nie jest.

Trzeba by zrobić rachunek sumienia.
Po pierwsze: z obietnic dotyczących pełnego oddłużenia szpitala zostały nici.
Po drugie: z terminu przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego też dyrektor już się wycofał.
Po trzecie: z kolejnego terminu, który dotyczył złożenia w ministerstwie kompletu dokumentów na dofinansowanie, zrobił się najpierw maj, a w sobotę usłyszeliśmy, że najwcześniej zdarzy się to w wakacje (sic!)
Po czwarte: z obietnicy, że – cytuję: „Nie będą mieli łatwo (komornicy – dop. red.). A miliony nienależnie pobrane przez komorników też odbierzemy” będą kpiły jeszcze nasze wnuki.
Po piąte: komornicy nie tylko się nie przestraszyli, ale uczynili niespotykany w historii żadnego szpitala atak na swoje należności. W związku z powyższym oraz sobotnią wypowiedzią zastępcy dyrektora departamentu ochrony zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Tomasza Wróblewskiego – cytuję: „Po przekształceniu dług szpitala przejmie zarząd, więc najazd komorników z obawy przed likwidacją szpitala nie jest właściwy” – nieumiejętność prowadzenia rozmów z wierzycielami należy wpisać na listę zasadniczych błędów dyrektora Twardowskiego.

Dlaczego jeszcze zwątpiłam, gdy inni uwierzyli? Bo jak długo żyję, a jest tych lat trochę, nie słyszałam, by przeprowadzić coś, co nie ma ani biznesplanu, ani schematu działania, ani wyceny majątku, ani struktury, ani żadnej rzeczy, która jego jest. Gdyby ktoś z przedsiębiorców wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o dofinansowanie najlepszego na świecie projektu, a nie dostarczyłby tego, co powyżej – i całej tony dokumentów potwierdzających pomysł oraz zabezpieczających jego ryzyko – nigdy w życiu nie byłby potraktowany poważnie. Zresztą, obserwacja życia dowodzi, że zasada „jakoś to będzie” zdaje egzamin do pierwszego problemu, a potem – nie wiadomo jak i kiedy – tworzy się ich lawina.

Gdyby lekarz, chciał operować pacjenta bez sprawdzenia wszystkich jego wyników i właściwego przygotowania chorego, mogłoby się okazać, że ten nie przeżyłby nawet cięcia powłok skórnych.

Nie chciałabym, żeby tak stało się ze szpitalem w Gorzowie. Dziś pacjentowi jest wszystko jedno, kto zarządza placówką medyczną, byle ona ratowała mu zdrowie i życie nie tylko wtedy, gdy będzie trzeba wyciąć wyrostek, ale także, gdy pojawi się większy problem. Bo ten pacjent przez całe swoje życie płaci ubezpieczenie do wspólnej kasy i w sytuacji utraty zdrowia nie może być przedmiotem wożonym od Annasza do Kajfasza, bo gdzieś – czytaj: w Gorzowie – nie będzie opłacało się go przyjąć.

Jest jeszcze kilka faktów, które każą mi wątpić w słowa dyrektora Twardowskiego, ale o nich tym czasem sza, bo najważniejsze jest dobro społeczne.

Hanna Kaup

redaktor naczelny/wydawca

19 lutego 2013 22:17, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Euro Bank S.A. Bankomat

ul. Sikorskiego 11, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
Kancelaria Radcy Prawnego Agnieszka Śliwińska

ul. 9 Maja 56 m. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 501 679 494
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>

Haniebne naklejki
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto ... <czytaj dalej>
Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2503.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
NEWSWEEK prima aprilis <czytaj dalej>
Anonim_9354:
jakbym zachorował prędzej bym sie kazał wieźć do weterynarza jak do tego czerwonego szpitala. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej