poniedziałek 24 lutego 2020     Maciej, Bogusz, Modest
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kasa, kasa, kasa, czyli taaakie buty
Choć niby jestem na urlopie, gorzowskie wydarzenia nie dają mi spać spokojnie.

Konia z rzędem temu, kto potrafi zrozumieć sytuację w szpitalu, który gorszego czasu nie przeżywał nawet wtedy, gdy przed jego wejściem stanęła ekipa TVN i od łóżek odeszli strajkujący kardiolodzy. Z lekarzami w końcu się dogadano, a kardiologia jest dziś najlepszym oddziałem, który przynosi większe zyski, niż niejeden szpital powiatowy.

Niestety, z innymi oddziałami jest gorzej. Właściwie – od czasu pojawienia się dyr. Marka Twardowskiego – okazało się, że gorzej jest wszędzie, bo nikt wcześniej nie umiał powstrzymać spirali długu, a teraz grozi szpitalowi paraliż, bo nie ma czym zapłacić dostawcom. Żeby pacjent mógł być leczony w gorzowskim szpitalu, a on sam nie został zamknięty jeszcze przed restrukturyzacją, szef placówki uznał, że „Ostatnia pełna wypłata już była” i osobom zatrudnionym na umowy cywilno-prawne nie zapłaci całych poborów, bo musi zapłacić za leki i środki opatrunkowe.
A to taaakie buty?

Zmroziła mnie ta decyzja, bo to oznacza początek końca. Niestety, przeżyłam już kilka podobnych sytuacji, kiedy szefostwo decydowało o niewypłacaniu pieniędzy pracownikom i do dziś mam – na papierze – kilkadziesiąt tysięcy u tych, którzy ze spokojem chodzą lub jeżdżą po gorzowskich ulicach, uśmiechają się do mnie, a ja kasy za swoją ciężką pracę nie zobaczę.

Zastanawia mnie i oburza jednocześnie fakt dyskryminacji szpitalnych pracowników – bo inaczej nazwać tego nie można – i podział na lepszych, tych z umowami o pracę i gorszych – cywilno-prawnych, którym wypłatę można wstrzymać. Na jakiej zasadzie? Nie byłam na konferencji, więc zapytać nie mogłam, czy dyrektor nie wypłaci połowy pieniędzy tym, którzy otrzymują w szpitalu wypłaty z kilku umów, czy pojedzie po wszystkich, łącznie z tymi, którzy specjalnie założyli firmy, by odciążyć szpital od płacenia obowiązkowych składek?
Ja nie pytam o przyzwoitość, która każe szanować każdego jednakowo. Ja pytam, czy dyrektor nie pamięta już swoich deklaracji, jakie wygłaszał na spotkaniach z załogą, że nieuczciwością byłoby utrudniać życie tym, którzy pozakładali swoje często jednoosobowe firmy, stanowiące ich jedyne źródło utrzymania, dlatego im trzeba płacić, a wziąć się za komorników, którzy wyciągają ze szpitala ogromną kasę? Co zostało z tych zapewnień? Czy przeciwnik – czytaj komornik – okazał się nie do ruszenia, a słabego można wykorzystać? Dla mnie sprawa jest niejasna. Liczę, że 20 września 50 proc. poborów dostaną tylko ci, którym szpital wypłaca z dwóch, trzech, a może nawet czterech umów, którzy – podejrzewam, że to ciągle się zdarza, choć na razie powiedziano o przypadkach dwóch zwolnionych lekarzy – w tym samym czasie zarabiają tak, jakby ich doba miała 48 godzin, bo – jak zapewne słusznie myśli decydujący – oni sobie poradzą.

Czasami decyzje szefów bywają… niezrozumiałe.

Mam też na myśli inną gorzowską placówkę i zakup „niezbędnych” do jej pracy – jak uznał były szef – maszyn czyszczących obuwie. 10 tys. zł za trzy sztuki. O reszcie wydatków na otwieracz do listów, alkomaty czy drogą kamerę dla Kuratorium Oświaty nie wspomnę. Interesuje mnie to cudo do obuwia, które znajdziesz głównie w hotelach i to odpowiedniej kategorii. A tu masz. Jest i w gorzowskim kuratorium. W liczbie trzech. Na tym kawałku korytarzyka?
Nie pojmuję, taaakie to buty.

Czwarte piętro. Wjazd windą. Przejście połowy korytarza Urzędu Skarbowego. I jest. Obiekt pożądania zapracowanych urzędników. To, co? To znaczy, że najpierw można zapaskudzić windę, potem skarbową podłogę, ale już do kuratorium koniecznie trzeba wejść w czyściutkich bucikach? I szmatek, szczotek czy innych czyścideł pracownicy kuratorium nie posiadają? Schylić się do własnego buta nie potrafią? Wypucować go przed wyjściem z domu nie zdążą? Nie rozumiem. Taaakie buty.

Te ostatnie z dzisiejszego felietonu dotyczą filharmonii. I decyzji dyr. Piotra Borkowskiego o dyrygowaniu bez honorarium. Ile ono wynosi, za nic dyrygent nie chciał powiedzieć. Taka już u nas tradycja, że o kasie się nie rozmawia, bo mogliby zlinczować, bo może artysta dostaje za dużo. Ja tam uważam, że powinien dostawać tyle, na ile ceni go świat. No, chyba że kasa, która płaci, jest pusta. A ta w Gorzowie nie tylko świeci, ale i drażniąco błyszczy pustką i wspomnieniem o tłustych latach. I wiedział o tym ten, kto decydował się na zatrudnienie dyrektora-dyrygenta. Ten, z którym dyrektor-dyrygent spotkał się ostatnio po oświadczeniu wygłoszonym przed dziennikarzami. Jeden z nich powiedział:
– Borkowski mizernie wyglądał, taki zarośnięty. Ale zegarek na ręce miał, hoho, jakieś siedem koła, na bank. Do tego przecież miasto płaci mu za mieszkanie i może samochód (myślę, że chodzi o ryczałt, ale głowy nie dam – dop. mój).

Jeśli chodzi o mieszkanie, sytuacja się wyjaśniła. Nowy dyrektor odebrał artystycznemu przywilej. Decyzja została przyjęta do wiadomości. Ale co w tej trawie ciągle piszczy? Nie wiem. Przeczuwam, że z tego falseciku może zrobić się bas baryton, o którym usłyszy cały świat. Oby znów się nie okazało, że to taaakie buty.

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca

15 września 2012 09:01, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ale pse Pani pan Dyrygent Piotr Borkowski poprowadzi Orkiestrę w najbliższy piątek, co przeczytałem na stronie Filharmonii Gorzowskiej. I daje to pewność, że Czwarta Beethovena zabrzmi, jak powinna... podobnie orkiestracja Koncertu Skrzypcowego...
Z.M.P.
Anonim_2386, 18.09.2012, 19:51, 37.47.47.177 ##

To 5 groszy na zdrowie dla PO-jadów.
Anonim_9772, 20.09.2012, 11:18, 62.152.148.159 ##

Byłem na próbie. Na części pierwszej - Koncert skrzypcowy LvB sporo dobrze wychowanej młodzieży, więc "fajnie". Na częsci drugiej - Czwartej LvB juz tylko kilka osób - więc szkoda! Za pulpitem pan Piotr Borkowski - kilka, jakże słusznych, uwag - ciary będą wieczorem; w każdym bądź razie spodziewam się po wysłuchaniu próby!
Z.M.P.
Anonim_2386, 21.09.2012, 15:34, 81.190.175.227 ##

Też byłem. Po wysłuchaniu, z próby wyszedłem z przekonaniem, że NASZA orkiestra filharmoniczna to WARTOSC, którą trzeba wspierać, rozwijać, znaleźć sposób na to, aby mogła zalśnić pełnym blaskiem. Jest warta tego. I to piszę ja - stary malkontent.
bytek, 22.09.2012, 09:25, 79.184.91.92 ##

"co przeczytałem na stronie Filharmonii Gorzowskiej. I daje to pewność, że " - nikt tego nie przeczyta.... kto tam zaglada? Takie info powinno wisieć na stronie gdzie ruch...
Anonim_6948, 22.09.2012, 09:56, 78.8.221.213 ##

Mafija de la PO-jole. Nie ważna jest litera prawa, ważny jest jego duch. Proponuję przedterminowe wybory.
Anonim_9772, 25.09.2012, 14:53, 62.152.150.89 ##

Szanowna Pani Kaup, ten szpital na Dekerta jest teraz na tej nowej amerykańskiej saunie "Słowianki" Tam złote rybki pływają, są akwaria bąbelkowe i kubeł z zimną wodą i tam każdy zaczyna być zdrowy.
Anonim_9772, 03.10.2012, 18:39, 62.152.149.95 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Avans" Centrum Zachód Sp. z o.o.

ul. Pomorska 71, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 39 18
branża: RTV - detal <czytaj dalej>
Open Finance S.A.

ul. Pocztowa 1, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>
"Lit" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe

ul. Dworcowa 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 73 02
branża: Świece, znicze <czytaj dalej>

22II2020
22II2020. W tym roku minie dziesięć lat od czasu, gdy w ... <czytaj dalej>
Budowa ronda przy Rolniku
W związku z budową ronda przy Domu Handlowym Rolnik, w ... <czytaj dalej>
Dofinansowanie z RPO przyznane
„Pokoleniowy most - czyli od juniora do seniora” to projekt ... <czytaj dalej>
Miedź i srebro w Lubuskiem.
Będzie kopalnia za 15 mld zł?
Zanim marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak przekazała tę sensacyjną ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 11-1.jpg
Hanna Kaup:
23II2020
23II2020. BO, czyli Budżet Obywatelski miał być receptą na dawno oczekiwane ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
22II2020
22II2020. W tym roku minie dziesięć lat od czasu, gdy w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Tomasz:
Nieudolność gorzowskich urzędników widoczna jest na każdym kroku. Najwyższa pora zatrudniać w Urzędzie tylko ludzi, którzy sa mieszkańcami n <czytaj dalej>
Anonim_1412:
do Anonim_3695

To że czegoś Pan/Pani nie rozumie, nie znaczy, że tego nie ma.
<czytaj dalej>
Anonim_9546:
A nie widać, co tu się dzieje? <czytaj dalej>
Anonim_3563:
Ciekawe zwyczaje pan redaktor. Zanim dostała odpowiedź na pytania już skazała wszystkich. po co odpowiedzi na te pytania skoro tak napisane, że s <czytaj dalej>
Anonim_3695:
depresje mają leniwcy żyjący z garnuszka państwa

człowiek pracujący (ciężko) w prywatnym rynku nie ma nigdy depresji bo nie ma na n <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej