poniedziałek 21 października 2019     Urszuli, Celiny, Hilarego
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Czy lubuskie władze stać na lekceważenie naszego życia?

Wracam z Koszalina i nie mogę wyjść z podziwu nad tym, co chwilę temu oglądaliśmy. My, czyli czwórka dziennikarzy z Gorzowa, sprawczyni wyjazdu poseł Krystyna Sibińska, przewodniczący rady miasta Jerzy Sobolewski i dyrektor wydziału spraw społecznych Dorota Modrzejewska-Karwowska.

3 lipca wizytowaliśmy szpital wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie. Pomysł wyjazdu związany był z poszukiwaniem rozwiązań dotyczących stworzenia w Gorzowie centrum radioterapii, a więc budowy obiektu, dzięki któremu pacjenci onkologiczni nie musieliby wyjeżdżać na naświetlania do Szczecina, Poznania czy Zielonej Góry, a byliby leczeni kompleksowo na miejscu.

Dyrektor szpitala w Koszalinie Andrzej Kondaszewski czekał na nas z zastępcą Magdaleną Sikorą i kierownikiem działu marketingu Moniką Zarembą. Obecni byli również przedstawiciele firmy Euromedic, która wybudowała centrum onkologiczne z trzema bunkrami do naświetlania, czyli dyrektor ds. operacyjnych Anna Wilczyńska-Zając i dyrektor ds. rozwoju Cezary Oktaba.

Najpierw rozmawialiśmy prawie dwie godziny, a potem tyle samo zwiedzaliśmy szpital. Zwiedzaliśmy naprawdę, bo wiele rozwiązań było dla nas nowością. Najbardziej interesował nas oczywiście obiekt wybudowany przez spółkę kapitałową Euromedic, który nosi nazwę Międzynarodowe Centrum Onkoterapii. Sześć lat trwały rozmowy i ustalenia, zanim pomysł zaczęto realizować. Potem pół roku powstawał plan i około rok zanim zakończono prace budowlane i wyposażenie MCO.

Poza trzema bunkrami, w których odbywa się naświetlanie teleradioterapią i brachyterapią, obiekt ma oddział z 35 łóżkami – każde warte ok. 20 tys. zł, pozwalające na automatyczną rehabilitację pacjenta i przeciwdziałające odleżynom – z pokojami wyposażonymi w łazienki - także dostosowane do osób niepełnopsrawnych - i takie drobiazgi jak telewizory na ścianach. Aż trudno w to uwierzyć, ale widzieliśmy tam szczęśliwych pacjentów.
– Życzymy wam, żebyście trafili na takich lekarzy, jakich mamy tutaj. Oni dbają o wszystko, a w czasie obchodu zapytają o każdą kosteczkę. Cały personel jest tu cudowny, począwszy od tych biedaków, którzy nas naświetlają w tych bunkrach, skończywszy na samej górze – mówiły pacjentki.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Koszalinie to najwyższy poziom medycznych usług. Pracuje w nim 50 osób, z czego trzech lekarzy onkologów (wkrótce będzie czterech), pielęgniarki, technicy, fizycy i personel pomocniczy. Wszędzie panuje wymagana procedurami najwyższa sterylność i zasada dbałości o pacjenta. Pomyłka jest tu niemożliwa, bo chory poddawany leczeniu jest wielokrotnie sprawdzany.
– Nawet, jeśli w czasie kuracji zmieni się jego waga, promieniowanie zostanie zablokowane. Bo tu wszystko musi się zgadzać: pesel, specjalny numer nadany w szpitalu, wiek, waga i inne zapisane parametry - wyjaśnia wiceszef centrum dr n. med. Arleta Wojciechowska-Łącka, która przeprowadziła nas jak pacjenta przez wszytskie etapy jego pobytu, czyli od wizyty w gabinecie lekarskim, przez proces diagnozy – także badanie gamma kamerą – po naświetlanie z wykorzystaniem specjalnych masek, wykonywanych na miejscu dla każdego pacjenta. Byliśmy także u fizyków, którzy analizują zdjęcia diagnostyczne, by jak najdokładniej określić poziom dawki koniecznej do podania w konkretnym przypadku. Takie liczenie wymaga precyzji i bywa, że trwa do trzech dni. W tym czasie wyniki jednego fizyka sprawdza inny, a potem jeszcze dwóch lekarzy. Wszystko musi się zgadzać.

Pierwsi pacjenci trafili do Centrum w lipcu 2011. Co tydzień 80 poddawanych jest tele i radioterapii.
– Dziś wiemy, że gdybyśmy budowali kolejne centra, to 35 łóżek jest absolutnym minimum. Takie są potrzeby – powiedziała dyr. Anna Wilczyńska-Zając. Zaznaczyła, że jej firma zbudowała już podobne obiekty w Wałbrzychu i Pile, buduje w Otwocku i chciałaby w Gorzowie. Niestety, na pismo wysłane trzy miesiące temu do marszałek województwa lubuskiego nie dostała żadnej odpowiedzi.

Euromedic gwarantuje budowę trzybunkrowego centrum, bo ono pozwala na pełne leczenie pacjentów onkologicznych. Zapewnia także konieczny personel, który szkoli w USA.

Zasadność budowy centrum w Gorzowie podkreślił także dyr. Cezary Oktaba. – W ostatnim tygodniu minister zdrowia powiedział, że będzie dążył do zwiększenia wsparcia ośrodków, które będą proponowały całkowitą opiekę nad pacjentem onkologicznym. A my już dziś kompleksowo leczymy raka piersi i raka jelita grubego.

Z wizyty w koszalińskim szpitalu wyjeżdżaliśmy zbudowani i podłamani jednocześnie. Zbudowani, bo to, co zrobił dyr. Kondaszewski, musi budzić podziw; podłamani, bo mamy świadomość, jaka praca nas czeka. I nie chodzi tu o prace budowlane, ale o przekonanie marszałek Elzbiety Polak, by zechciała oddać w dzierżawę teren przy szpitalu. Na takiej bowiem zasadzie – dzierżawy terenu od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Euromedic wybudował w Koszalinie Centrum. Trzeba podkreślić, że ani szpital, ani Marszałek nie wyłożyli na to złotówki z sumy ok. 60 mln zł, którą wydała firma na budowę. Powstanie Centrum udowodniło, że można dogadać się także z zewnętrzną firmą, której dyrektor szpitala oddał 5 mln kontraktu z NFZ.
– Ale przecież zrobiłem to dla ludzi. Nikt tu nie wybudował prywatnej willi. Chodzi nam o zdrowie nas wszystkich. A prowadząc szpital, trzeba umieć dogadać się z każdym – dodał A. Kondaszewski.

Tylko tyle i aż tyle. Ciekawe, kiedy zrozumieją to nasze lubuskie władze? Bo że zrozumieć powinny, to oczywiste. Gdyby jednak były innego zdania, muszą mieć świadomość, że to oznacza lekceważenie spraw najwyższej wagi: ZDROWIA I ŻYCIA MIESZKAŃCÓW WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO.

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca

Fotorelacja z wizyty w Koszalinie:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-07-03_Koszalin_Mi%C4%99dzynarodowe_Centrum_Onkoterapii,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-07-03_Koszalin_Mi%C4%99dzynarodowe_Centrum_Onkoterapii_2,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-07-03_Koszalin_Mi%C4%99dzynarodowe_Centrum_Onkoterapii3,


3 lipca 2012 18:53, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Ludzie kultury i sztuki mogą ubiegać się o stypendia
Można ubiegać się o stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. Prezydent Miasta zaprasza wszystkie ... <czytaj dalej>
Porozmawiajmy o budżecie obywatelskim

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego powoli dobiega końca. Zapraszamy mieszkańców do dyskusji na temat całego procesu, regulaminu, oceny oraz ewentualnych uwag. O ... <czytaj dalej>
Centrum Gorzowa od-nowa
W Gorzowie powstanie atrakcyjne miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Spójna przestrzeń w przyszłości połączy nadwarciański bulwar z ulicą Sikorskiego ... <czytaj dalej>
Grand Prix za kampanię promocyjną
Miasto Gorzów otrzymało nagrodę Grand Prix w konkursie KRYSZTAŁY PR w kategorii najlepsza kreatywna kampania promocyjna. To wyróżnienie za działania ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Spółdzielnia Inwalidów "Warta"

ul. Sikorskiego 30, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 58 10
branża: Papiernicze artykuły - produkcja <czytaj dalej>
"Goimpex" Aneta Żbikowska-Sulej

ul. Władysława Łokietka 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 47 31
branża: Medyczny sprzęt, wyposażenie <czytaj dalej>
Danowski Mirosław Zakład Usług Ogólnobudowlanych

ul. Sikorskiego 75 lok. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 20 35
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Ludzie kultury i sztuki mogą ubiegać się o stypendia
Można ubiegać się o stypendia dla osób zajmujących się twórczością ... <czytaj dalej>
Porozmawiajmy o budżecie obywatelskim

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego powoli dobiega końca. Zapraszamy mieszkańców do ... <czytaj dalej>
Trzecie miejsce w rowerowej rywalizacji
Najaktywniejsi gorzowianie w walce o Puchar Rowerowej Stolicy Polski odebrali ... <czytaj dalej>
Nauczycielskie nagrody
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 69 nauczycieli gorzowskich placówek oświatowych ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2019 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1ba.jpg
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Zniewalający koncert
W minionym tygodniu odbyła się w Gorzowie I ogólnopolska konferencja ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7864:
krzywde sie robi dzieciom
zmuszajac je do uzyskiwania srednich powyzej 5.0

kujony nie beda miec zycia

400zl stypendium a sy <czytaj dalej>
Anonim_4362:
lepiej w Różankach. obok asfaltowni. <czytaj dalej>
Anonim_9152:
Z tym redaktorem to bym nie przesadzała. naczelna i wydawca i owszem. rączka rączkę myje. pieniążek za lokowanie produktu wpadnie. redaktorem to <czytaj dalej>
Anonim_2211:
ja chcialam wlasnie Pania nasladowac,ale lenistwo jakos mnie meczy. A poza tym : nasladownictwo lepsze od wlasnych pomyslow, inwencji, fantazji ??? <czytaj dalej>
Anonim_7864:
ktoś kto kogoś naśladuje jest miernotą bez kręgosłupa <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej