środa 18 września 2019     Irena, Stanisław, Józef
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Czy lubuskie władze stać na lekceważenie naszego życia?

Wracam z Koszalina i nie mogę wyjść z podziwu nad tym, co chwilę temu oglądaliśmy. My, czyli czwórka dziennikarzy z Gorzowa, sprawczyni wyjazdu poseł Krystyna Sibińska, przewodniczący rady miasta Jerzy Sobolewski i dyrektor wydziału spraw społecznych Dorota Modrzejewska-Karwowska.

3 lipca wizytowaliśmy szpital wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie. Pomysł wyjazdu związany był z poszukiwaniem rozwiązań dotyczących stworzenia w Gorzowie centrum radioterapii, a więc budowy obiektu, dzięki któremu pacjenci onkologiczni nie musieliby wyjeżdżać na naświetlania do Szczecina, Poznania czy Zielonej Góry, a byliby leczeni kompleksowo na miejscu.

Dyrektor szpitala w Koszalinie Andrzej Kondaszewski czekał na nas z zastępcą Magdaleną Sikorą i kierownikiem działu marketingu Moniką Zarembą. Obecni byli również przedstawiciele firmy Euromedic, która wybudowała centrum onkologiczne z trzema bunkrami do naświetlania, czyli dyrektor ds. operacyjnych Anna Wilczyńska-Zając i dyrektor ds. rozwoju Cezary Oktaba.

Najpierw rozmawialiśmy prawie dwie godziny, a potem tyle samo zwiedzaliśmy szpital. Zwiedzaliśmy naprawdę, bo wiele rozwiązań było dla nas nowością. Najbardziej interesował nas oczywiście obiekt wybudowany przez spółkę kapitałową Euromedic, który nosi nazwę Międzynarodowe Centrum Onkoterapii. Sześć lat trwały rozmowy i ustalenia, zanim pomysł zaczęto realizować. Potem pół roku powstawał plan i około rok zanim zakończono prace budowlane i wyposażenie MCO.

Poza trzema bunkrami, w których odbywa się naświetlanie teleradioterapią i brachyterapią, obiekt ma oddział z 35 łóżkami – każde warte ok. 20 tys. zł, pozwalające na automatyczną rehabilitację pacjenta i przeciwdziałające odleżynom – z pokojami wyposażonymi w łazienki - także dostosowane do osób niepełnopsrawnych - i takie drobiazgi jak telewizory na ścianach. Aż trudno w to uwierzyć, ale widzieliśmy tam szczęśliwych pacjentów.
– Życzymy wam, żebyście trafili na takich lekarzy, jakich mamy tutaj. Oni dbają o wszystko, a w czasie obchodu zapytają o każdą kosteczkę. Cały personel jest tu cudowny, począwszy od tych biedaków, którzy nas naświetlają w tych bunkrach, skończywszy na samej górze – mówiły pacjentki.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Koszalinie to najwyższy poziom medycznych usług. Pracuje w nim 50 osób, z czego trzech lekarzy onkologów (wkrótce będzie czterech), pielęgniarki, technicy, fizycy i personel pomocniczy. Wszędzie panuje wymagana procedurami najwyższa sterylność i zasada dbałości o pacjenta. Pomyłka jest tu niemożliwa, bo chory poddawany leczeniu jest wielokrotnie sprawdzany.
– Nawet, jeśli w czasie kuracji zmieni się jego waga, promieniowanie zostanie zablokowane. Bo tu wszystko musi się zgadzać: pesel, specjalny numer nadany w szpitalu, wiek, waga i inne zapisane parametry - wyjaśnia wiceszef centrum dr n. med. Arleta Wojciechowska-Łącka, która przeprowadziła nas jak pacjenta przez wszytskie etapy jego pobytu, czyli od wizyty w gabinecie lekarskim, przez proces diagnozy – także badanie gamma kamerą – po naświetlanie z wykorzystaniem specjalnych masek, wykonywanych na miejscu dla każdego pacjenta. Byliśmy także u fizyków, którzy analizują zdjęcia diagnostyczne, by jak najdokładniej określić poziom dawki koniecznej do podania w konkretnym przypadku. Takie liczenie wymaga precyzji i bywa, że trwa do trzech dni. W tym czasie wyniki jednego fizyka sprawdza inny, a potem jeszcze dwóch lekarzy. Wszystko musi się zgadzać.

Pierwsi pacjenci trafili do Centrum w lipcu 2011. Co tydzień 80 poddawanych jest tele i radioterapii.
– Dziś wiemy, że gdybyśmy budowali kolejne centra, to 35 łóżek jest absolutnym minimum. Takie są potrzeby – powiedziała dyr. Anna Wilczyńska-Zając. Zaznaczyła, że jej firma zbudowała już podobne obiekty w Wałbrzychu i Pile, buduje w Otwocku i chciałaby w Gorzowie. Niestety, na pismo wysłane trzy miesiące temu do marszałek województwa lubuskiego nie dostała żadnej odpowiedzi.

Euromedic gwarantuje budowę trzybunkrowego centrum, bo ono pozwala na pełne leczenie pacjentów onkologicznych. Zapewnia także konieczny personel, który szkoli w USA.

Zasadność budowy centrum w Gorzowie podkreślił także dyr. Cezary Oktaba. – W ostatnim tygodniu minister zdrowia powiedział, że będzie dążył do zwiększenia wsparcia ośrodków, które będą proponowały całkowitą opiekę nad pacjentem onkologicznym. A my już dziś kompleksowo leczymy raka piersi i raka jelita grubego.

Z wizyty w koszalińskim szpitalu wyjeżdżaliśmy zbudowani i podłamani jednocześnie. Zbudowani, bo to, co zrobił dyr. Kondaszewski, musi budzić podziw; podłamani, bo mamy świadomość, jaka praca nas czeka. I nie chodzi tu o prace budowlane, ale o przekonanie marszałek Elzbiety Polak, by zechciała oddać w dzierżawę teren przy szpitalu. Na takiej bowiem zasadzie – dzierżawy terenu od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Euromedic wybudował w Koszalinie Centrum. Trzeba podkreślić, że ani szpital, ani Marszałek nie wyłożyli na to złotówki z sumy ok. 60 mln zł, którą wydała firma na budowę. Powstanie Centrum udowodniło, że można dogadać się także z zewnętrzną firmą, której dyrektor szpitala oddał 5 mln kontraktu z NFZ.
– Ale przecież zrobiłem to dla ludzi. Nikt tu nie wybudował prywatnej willi. Chodzi nam o zdrowie nas wszystkich. A prowadząc szpital, trzeba umieć dogadać się z każdym – dodał A. Kondaszewski.

Tylko tyle i aż tyle. Ciekawe, kiedy zrozumieją to nasze lubuskie władze? Bo że zrozumieć powinny, to oczywiste. Gdyby jednak były innego zdania, muszą mieć świadomość, że to oznacza lekceważenie spraw najwyższej wagi: ZDROWIA I ŻYCIA MIESZKAŃCÓW WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO.

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca

Fotorelacja z wizyty w Koszalinie:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-07-03_Koszalin_Mi%C4%99dzynarodowe_Centrum_Onkoterapii,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-07-03_Koszalin_Mi%C4%99dzynarodowe_Centrum_Onkoterapii_2,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-07-03_Koszalin_Mi%C4%99dzynarodowe_Centrum_Onkoterapii3,


3 lipca 2012 18:53, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to główny cel kolejnych prac remontowych, które drogowcy wykonają na terenie Nowego Miasta. Zadania ... <czytaj dalej>
Jak wygląda realizacja ZIT-ów?
Poziom kontraktacji środków ZIT Gorzowa Wlkp. w oparciu o wartość podpisanych umów o dofinansowanie wynosi obecnie 166,92 mln zł tj. ... <czytaj dalej>
Znów protest mieszkańców
Publikujemy treść protestu nadesłanego do redakcji 5 września. Protest przeciwko sprzedaży działki nr 250/34 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Gorzowie Wlkp. Domagamy ... <czytaj dalej>
Jeszcze więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów
Miasto szykuje kolejne pozytywne zmiany dla rowerzystów i spacerowiczów. Zainteresowane firmy budowlane, mogą już składać oferty na wykonanie elementów infrastruktury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"King" Hurtownia Papierosów Punkt Sprzedaży

ul. Małorolnych 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 81 90
branża: Papierosy, tytoń <czytaj dalej>
Robinland Robert Piekarski

ul. Sportowa 16 b l. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 792 456 104
branża: Instytuty, ośrodki badawcze <czytaj dalej>

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to główny cel kolejnych ... <czytaj dalej>
Usiedli przy otwartym stole
Wielokulturowy piknik z okazji 20-lecia województwa lubuskiego odbył się w ... <czytaj dalej>
INNEKO – Przyjazny Pracodawca
Tegoroczna edycja konferencji "Lubuski Przyjazny Pracodawca AWARD 2019” skierowana do ... <czytaj dalej>
Uratować od zapomnienia
Pod koniec sierpnia na Ukrainie uporządkowano dwa polskie cmentarze: w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
W kolejce po... rozum
Trudno, oj trudno żyje się dziś w którejś tam z kolei Rzeczypospolitej. Niby nowocześnie, niby lepiej, a każdego dnia aż chce mi się wyć z bezsilności, gdy zderzam się z ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - wood.jpg
Hanna Kaup:
Chopin w podgorzowskim lesie
To był jeden z piękniejszych koncertów chopinowskich. Niektórzy mówili, że ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Dlaczego będziemy pamiętać koncert zespołu Perfect
Koncert zespołu Perfect był ostatnim punktem obchodów 37. rocznicy Gorzowskich ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9315:
Trzeba podkreślić rolę i zaangażowanie członka Koła Łowieckiego w perfekcyjnym przygotowaniu całego kulturalnego wydarzenia Pana MARKA PAŁYSA <czytaj dalej>
Anonim_2416:
zastępcami trzeba jeszze umiec kierować.
inaczej obciazeni obowiazkami nic nie zdzialaja jak tylko zasteoujac szefa w jego obowiazkach <czytaj dalej>
Anonim_1676:
Przekaż jest prosty. Dostajemy nagrody to znaczy że jesteśmy fajni a Ci co twierdzą że nie jesteśmy fajni nie dostają nagrody. <czytaj dalej>
Anonim_9943:
Wystarczy jeden fałszywy ruch Pani z fałszywym uśmiechem a dżinsowy Kim będzie miał kolejną ofiarę do złożenia na stosie dla swojej kariery. <czytaj dalej>
Anonim_6888:
bandyterka w gorzowie to miasto jest coraz bardziej zdegradowane <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej