środa 26 lutego 2020     Bogumił, Aleksandra, Mirosława
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Uwierzyć dyrektorowi
Mamy nowego dyrektora szpitala wojewódzkiego w Gorzowie. Jest nim były wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Mamy bardzo trudną sytuację rosnącego zadłużenia placówki. Nie mamy wyjścia, tylko uwierzyć dyrektorowi.

Nowy dyrektor SPSW w Gorzowie urzęduje od 1 czerwca 2012 roku. Objął swoje stanowisko niemal w dziesiątą rocznicę najgorszej decyzji władz samorządowych województwa lubuskiego, na mocy której połączono trzy szpitale w jeden. Od tamtej pory, z niemal 80 mln długu, zrobiło się około 250 mln, czyli – jak by nie liczyć – przybywało średnio po 17 mln rocznie.

Dyrektor Twardowski został wybrany spośród kilku kandydatów. Twierdzi, że przez sześć lat, które są przed nim, ma zadanie do wykonania. I on zadanie to wykona. Tak oddłuży gorzowski szpital, że potem już „gorzowianie sobie poradzą” – jak powiedział w minionym tygodniu na spotkaniu z kierownikami jednostek szpitalnych.

Pracę podzieli na dwa etapy. O pierwszym mówił równo godzinę. „Po trzech dniach mojego urzędowania podjąłem jedyną i nieodwołalną decyzję o przekształceniu naszego szpitala w spółkę z o.o. Nie ma innego wyjścia. Im wcześniej to zrobimy, tym większe szanse zdobycia około 150 mln zł. Co zrobić z resztą długu? Na to też mam pewien pomysł, ale za wcześnie o nim mówić. Najpierw zajmiemy się przekształceniem.” Dlaczego tak szybko? Bo tylko te szpitale, które przejdą proces przekształcenia do 31 grudnia 2013, mają szansę na finansowe wsparcie. I obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Potem nie będzie grosza. I nigdy już w Polsce nie będzie programu oddłużeniowego, bo te szpitale, które wpadły w długi i same sobie poradziły, nie pozwolą, by innym dawać kasę za niegospodarność” – tłumaczył.

Były wiceminister przedstawił też inne uwagi i wnioski po wstępnej analizie bogatej szpitalnej dokumentacji. Odniósł się do wszelkich kontroli, których protokoły kończyły się wskazaniem, że szpital sam nie wyjdzie z zadłużenia, a jedyną formą ratunku jest przekształcenie. Poza tym, wyraził zdziwienie, że w gorzowskim szpitalu są odziały generujące straty, podczas gdy w całej Polsce te same oddziały przynoszą zyski. „To trzeba zmienić” – podkreślał kilkakrotnie.

„Nie będę też tolerował tzw. radosnej twórczości, czyli pism, w których wyraża się opinię, że dobrze by było zakupić to czy owo, taki czy inny sprzęt. Jeśli pojawią się takie podania, to muszą być opatrzone analizą rachunku ekonomicznego i wskazaniem, jaka to będzie korzyść dla szpitala. A więc jeśli wydamy milion, to ile zarobimy… I ordynatorzy powinni te finansowe prawidłowości znać. Jeśli powiedzą, że są lekarzami a na zarządzaniu się nie znają, to mogą sobie szukać nowej pracy. Szpital to firma, która ma się bilansować.”

Jak przystało na wiceministra, który wprowadza nową jakość, Marek Twardowski nie będzie tolerował niczego, co stoi na granicy prawa, a taki – w gorzowskim szpitalu – jest układ zbiorowy. „Ja nie powiem złego słowa o swoich poprzednikach, bo oni na pewno robili, co mogli. Pan Andrzej Szmit zaproponował nowy układ zbiorowy i on mi się podoba. Swoje poprawki wniosły do niego związki zawodowe. I one mi się nie podobają. I w tej kwestii nie będę wdawał się ze związkami w dyskurs. Powtórzę: Nie będę tolerował niczego, co stoi na granicy prawa” – tłumaczył.

Nowością są także sposoby kontaktowania się z obecnym dyrektorem. „Powołałem osobistego doradcę. Tego nauczyłem się w najlepszej szkole życia – w Ministerstwie. Codziennie rano pani Iwonka będzie zdawała mi relację ze spraw ważnych i ważniejszych, a ja podejmę decyzję, czym się zajmiemy.”

Dyrektor Twardowski poinformował, że od środy 20 czerwca będzie wizytował każdy oddział – zacznie od Dekerta – by dokładnie zapoznać się z jego pracą. Zapowiedział, że należy odchodzić od planowych zabiegów, bo NFZ za nie nie zapłaci. „To jest kolejne niebezpieczeństwo. Do NFZ po prostu nie spływają składki, więc nie ma czym dzielić. A jeśli będziemy wykonywać usługi, za które nam nie zapłacą, wpadniemy w spiralę długu.”

Na zakończenie pochwalił personel medyczny i całą załogę za kompetencje i wyraził oczekiwanie na właściwą współpracę. „Nie przyszedłem tu jako miotła. Nie mam zamiaru nikogo zwalniać. Koszty osobowe nie są tu największym problemem, bo nie przekraczają 60 proc. W niektórych szpitalach wynoszą ponad 70 proc. i to jest patologia. Ale oczywiście będziemy szukać pieniędzy wszędzie… Także zajmiemy się negocjacjami z wierzycielami. I możecie państwo ich ostrzec, że jeśli nie będą chcieli współpracować, to nie będą mieli łatwo. Mam na myśli tych największych, którzy żerują na cudzym nieszczęściu. Szanuję i rozumiem niewielkich, którzy przez to, że im nie płacimy, upadają, a przecież nie są niczemu winni.” I przytoczył przypadek negocjacji - z pewną farmaceutyczną firmą - leku antyalergicznego dla niemowląt. Z powodu wdrożenia nowej linii technologicznej firma zażądała kwoty trzy razy wyższej niż dotąd. Wiceminister nie zgodził. się. W Stanach załatwił lek, potem w ministerstwie zgodę na dopuszczenie do obrotu w Polsce jako jedynym kraju Unii Europejskiej, a nieuczciwej firmie nie zapłacił. „Tak też zrobię z dużymi wierzycielami. Nie będą mieli łatwo. A miliony nienależnie pobrane przez komorników też odbierzemy” – zakończył.

Mówił godzinę z zegarkiem w ręku. Był zasadniczy i pewny siebie. Podkreślał że, nikt nie ma szans, by wywrzeć na niego jakikolwiek polityczny wpływ, że nie rozumie niesnasek zielonogórsko-gorzowskich i nie ma zamiaru o nich słyszeć ani mówić, a pracę w szpitalu w Gorzowie traktuje jako kolejne wyzwanie. „Wiele w swoim życiu uporządkowałem i zrobiłem. To moje nowe wyzwanie, które mam zamiar doprowadzić do końca” podkreślał.

Co więc zostaje nam? Uwierzyć kolejnemu dyrektorowi?

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca

Foto: rynekzdrowia.pl


19 czerwca 2012 07:55, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Na zdrowie dla niemieckiego gorzowskiego biznesu.
Anonim_7528, 21.06.2012, 11:50, 62.152.145.135 ##

Chuck Norris
Anonim_5322, 21.06.2012, 12:12, 83.25.94.88 ##

No trocę to wszystko dziwne
Anonim_8592, 21.06.2012, 14:45, 150.254.196.178 ##

poczekamy, zobaczymy?
Anonim_7948, 21.06.2012, 15:01, 79.184.132.184 ##

Oby nie bylo tak, ze slyszymy to co chcemy uslyszec, a fakty beda inne.
Anonim_9419, 22.06.2012, 10:55, 62.243.123.66 ##

Zdrowy rozsądek podpowiada, że nie może być tak dobrze, jak głosi pan dyrektor. Może media się zainteresują, dlaczego szpital nie płaci za to, za co powinien?
Anonim_8665, 22.06.2012, 11:10, 93.175.129.29 ##

Trzeci akapit - jest Taborski, powinien być Twardowski
Anonim_8382, 26.06.2012, 10:46, 195.206.126.24 ##

"...I ordynatorzy powinni te finansowe prawidłowości znać. Jeśli powiedzą, że są lekarzami a na zarządzaniu się nie znają, to mogą sobie szukać nowej pracy. Szpital to firma, która ma się bilansować.” Takie słowa trochę niepokoją... Pomoc medyczna zawsze ma się opłacać? W Polsce i tak nie chce się leczyć osób starszych, więc co myśleć o wizji Pana Dyrektora. Oby była niezwykle sensowna...
Anonim_8177, 02.07.2012, 12:09, 78.8.5.142 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Lubuskie a koronawirus
W związku z doniesieniami medialnymi oraz służb epidemiologicznych o dynamicznie rozwijającej się w Europie sytuacji w zakresie zakażenia koronawirusem zarząd ... <czytaj dalej>
Popielec i pokuta
W najbliższą środę 26 lutego wierni Kościoła katolickiego wkraczają w okres Wielkiego Postu. Czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, stanowiących szczyt ... <czytaj dalej>
Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Mentecki Mariusz Sprzedaż Owoców i Warzyw

ul. Małorolnych 1 paw. 21, Gorzów Wlkp.
tel. 601 398 430
branża: Owoce, warzywa - hurt <czytaj dalej>
"Euforia" Salon Fryzjerski Emilia Szydełko

ul. Armii Ludowej 15 A, Gorzów Wlkp.
tel. 501 106 766
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>

24II2020
24II2020. Australia z początku XXI w. była tematem wystąpienia Agi Doberschuetz ... <czytaj dalej>
Fundusze na miejsca w przedszkolu
Prawie 900 tys. zł trafi do Gorzowa i Bogdańca w ... <czytaj dalej>
Nie bój się zadbać o zdrowie psychiczne.
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu najbliższych 10 ... <czytaj dalej>
Trakt Królewski do przebudowy
Przetarg na przebudowę Traktu Królewskiego w Gorzowie wygrało konsorcjum firm ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 7g.jpg
Hanna Kaup:
25II2020
25II2020. Na spotkanie z Jerzym Bralczykiem w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
24II2020
24II2020. Australia z początku XXI w. była tematem wystąpienia Agi Doberschuetz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2842:
to z gołębiem - pyszne. <czytaj dalej>
Anonim_4846:
Może też napisać tak: Drodzy komentatorzy tego forum! Tłumaczenie wam czegokolwiek jest jak gra w szachy z gołębiem.
Nieważne, jak dobrze <czytaj dalej>
Anonim_2842:
Szanowni Państwo,
Realizacja projektu powiodła się. Cieszymy się, że kolejna inicjatywa z budżetu obywatelskiego, została wykonana. Schody <czytaj dalej>
Anonim_4846:
Od admina do Anonima 4846: Bardzo prosimy o nieobrażanie nikogo. Rzecznik jak rozumiemy, nie potrzebuje adwokata i świetnie sobie poradzi z udzielen <czytaj dalej>
Anonim_7969:
Bo inwestor prywatny liczy kasę. Tutaj mamy URZĘDNIKÓW - wysokość zarobków, zatrudnienie, nijak ma się do wykonanej pracy. A o wyborze na stoł <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej