poniedziałek 16 września 2019     Edyta, Kamil, Korneliusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Uwierzyć dyrektorowi
Mamy nowego dyrektora szpitala wojewódzkiego w Gorzowie. Jest nim były wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Mamy bardzo trudną sytuację rosnącego zadłużenia placówki. Nie mamy wyjścia, tylko uwierzyć dyrektorowi.

Nowy dyrektor SPSW w Gorzowie urzęduje od 1 czerwca 2012 roku. Objął swoje stanowisko niemal w dziesiątą rocznicę najgorszej decyzji władz samorządowych województwa lubuskiego, na mocy której połączono trzy szpitale w jeden. Od tamtej pory, z niemal 80 mln długu, zrobiło się około 250 mln, czyli – jak by nie liczyć – przybywało średnio po 17 mln rocznie.

Dyrektor Twardowski został wybrany spośród kilku kandydatów. Twierdzi, że przez sześć lat, które są przed nim, ma zadanie do wykonania. I on zadanie to wykona. Tak oddłuży gorzowski szpital, że potem już „gorzowianie sobie poradzą” – jak powiedział w minionym tygodniu na spotkaniu z kierownikami jednostek szpitalnych.

Pracę podzieli na dwa etapy. O pierwszym mówił równo godzinę. „Po trzech dniach mojego urzędowania podjąłem jedyną i nieodwołalną decyzję o przekształceniu naszego szpitala w spółkę z o.o. Nie ma innego wyjścia. Im wcześniej to zrobimy, tym większe szanse zdobycia około 150 mln zł. Co zrobić z resztą długu? Na to też mam pewien pomysł, ale za wcześnie o nim mówić. Najpierw zajmiemy się przekształceniem.” Dlaczego tak szybko? Bo tylko te szpitale, które przejdą proces przekształcenia do 31 grudnia 2013, mają szansę na finansowe wsparcie. I obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Potem nie będzie grosza. I nigdy już w Polsce nie będzie programu oddłużeniowego, bo te szpitale, które wpadły w długi i same sobie poradziły, nie pozwolą, by innym dawać kasę za niegospodarność” – tłumaczył.

Były wiceminister przedstawił też inne uwagi i wnioski po wstępnej analizie bogatej szpitalnej dokumentacji. Odniósł się do wszelkich kontroli, których protokoły kończyły się wskazaniem, że szpital sam nie wyjdzie z zadłużenia, a jedyną formą ratunku jest przekształcenie. Poza tym, wyraził zdziwienie, że w gorzowskim szpitalu są odziały generujące straty, podczas gdy w całej Polsce te same oddziały przynoszą zyski. „To trzeba zmienić” – podkreślał kilkakrotnie.

„Nie będę też tolerował tzw. radosnej twórczości, czyli pism, w których wyraża się opinię, że dobrze by było zakupić to czy owo, taki czy inny sprzęt. Jeśli pojawią się takie podania, to muszą być opatrzone analizą rachunku ekonomicznego i wskazaniem, jaka to będzie korzyść dla szpitala. A więc jeśli wydamy milion, to ile zarobimy… I ordynatorzy powinni te finansowe prawidłowości znać. Jeśli powiedzą, że są lekarzami a na zarządzaniu się nie znają, to mogą sobie szukać nowej pracy. Szpital to firma, która ma się bilansować.”

Jak przystało na wiceministra, który wprowadza nową jakość, Marek Twardowski nie będzie tolerował niczego, co stoi na granicy prawa, a taki – w gorzowskim szpitalu – jest układ zbiorowy. „Ja nie powiem złego słowa o swoich poprzednikach, bo oni na pewno robili, co mogli. Pan Andrzej Szmit zaproponował nowy układ zbiorowy i on mi się podoba. Swoje poprawki wniosły do niego związki zawodowe. I one mi się nie podobają. I w tej kwestii nie będę wdawał się ze związkami w dyskurs. Powtórzę: Nie będę tolerował niczego, co stoi na granicy prawa” – tłumaczył.

Nowością są także sposoby kontaktowania się z obecnym dyrektorem. „Powołałem osobistego doradcę. Tego nauczyłem się w najlepszej szkole życia – w Ministerstwie. Codziennie rano pani Iwonka będzie zdawała mi relację ze spraw ważnych i ważniejszych, a ja podejmę decyzję, czym się zajmiemy.”

Dyrektor Twardowski poinformował, że od środy 20 czerwca będzie wizytował każdy oddział – zacznie od Dekerta – by dokładnie zapoznać się z jego pracą. Zapowiedział, że należy odchodzić od planowych zabiegów, bo NFZ za nie nie zapłaci. „To jest kolejne niebezpieczeństwo. Do NFZ po prostu nie spływają składki, więc nie ma czym dzielić. A jeśli będziemy wykonywać usługi, za które nam nie zapłacą, wpadniemy w spiralę długu.”

Na zakończenie pochwalił personel medyczny i całą załogę za kompetencje i wyraził oczekiwanie na właściwą współpracę. „Nie przyszedłem tu jako miotła. Nie mam zamiaru nikogo zwalniać. Koszty osobowe nie są tu największym problemem, bo nie przekraczają 60 proc. W niektórych szpitalach wynoszą ponad 70 proc. i to jest patologia. Ale oczywiście będziemy szukać pieniędzy wszędzie… Także zajmiemy się negocjacjami z wierzycielami. I możecie państwo ich ostrzec, że jeśli nie będą chcieli współpracować, to nie będą mieli łatwo. Mam na myśli tych największych, którzy żerują na cudzym nieszczęściu. Szanuję i rozumiem niewielkich, którzy przez to, że im nie płacimy, upadają, a przecież nie są niczemu winni.” I przytoczył przypadek negocjacji - z pewną farmaceutyczną firmą - leku antyalergicznego dla niemowląt. Z powodu wdrożenia nowej linii technologicznej firma zażądała kwoty trzy razy wyższej niż dotąd. Wiceminister nie zgodził. się. W Stanach załatwił lek, potem w ministerstwie zgodę na dopuszczenie do obrotu w Polsce jako jedynym kraju Unii Europejskiej, a nieuczciwej firmie nie zapłacił. „Tak też zrobię z dużymi wierzycielami. Nie będą mieli łatwo. A miliony nienależnie pobrane przez komorników też odbierzemy” – zakończył.

Mówił godzinę z zegarkiem w ręku. Był zasadniczy i pewny siebie. Podkreślał że, nikt nie ma szans, by wywrzeć na niego jakikolwiek polityczny wpływ, że nie rozumie niesnasek zielonogórsko-gorzowskich i nie ma zamiaru o nich słyszeć ani mówić, a pracę w szpitalu w Gorzowie traktuje jako kolejne wyzwanie. „Wiele w swoim życiu uporządkowałem i zrobiłem. To moje nowe wyzwanie, które mam zamiar doprowadzić do końca” podkreślał.

Co więc zostaje nam? Uwierzyć kolejnemu dyrektorowi?

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca

Foto: rynekzdrowia.pl


19 czerwca 2012 07:55, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Na zdrowie dla niemieckiego gorzowskiego biznesu.
Anonim_7528, 21.06.2012, 11:50, 62.152.145.135 ##

Chuck Norris
Anonim_5322, 21.06.2012, 12:12, 83.25.94.88 ##

No trocę to wszystko dziwne
Anonim_8592, 21.06.2012, 14:45, 150.254.196.178 ##

poczekamy, zobaczymy?
Anonim_7948, 21.06.2012, 15:01, 79.184.132.184 ##

Oby nie bylo tak, ze slyszymy to co chcemy uslyszec, a fakty beda inne.
Anonim_9419, 22.06.2012, 10:55, 62.243.123.66 ##

Zdrowy rozsądek podpowiada, że nie może być tak dobrze, jak głosi pan dyrektor. Może media się zainteresują, dlaczego szpital nie płaci za to, za co powinien?
Anonim_8665, 22.06.2012, 11:10, 93.175.129.29 ##

Trzeci akapit - jest Taborski, powinien być Twardowski
Anonim_8382, 26.06.2012, 10:46, 195.206.126.24 ##

"...I ordynatorzy powinni te finansowe prawidłowości znać. Jeśli powiedzą, że są lekarzami a na zarządzaniu się nie znają, to mogą sobie szukać nowej pracy. Szpital to firma, która ma się bilansować.” Takie słowa trochę niepokoją... Pomoc medyczna zawsze ma się opłacać? W Polsce i tak nie chce się leczyć osób starszych, więc co myśleć o wizji Pana Dyrektora. Oby była niezwykle sensowna...
Anonim_8177, 02.07.2012, 12:09, 78.8.5.142 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Jak wygląda realizacja ZIT-ów?
Poziom kontraktacji środków ZIT Gorzowa Wlkp. w oparciu o wartość podpisanych umów o dofinansowanie wynosi obecnie 166,92 mln zł tj. ... <czytaj dalej>
Znów protest mieszkańców
Publikujemy treść protestu nadesłanego do redakcji 5 września. Protest przeciwko sprzedaży działki nr 250/34 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Gorzowie Wlkp. Domagamy ... <czytaj dalej>
Jeszcze więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów
Miasto szykuje kolejne pozytywne zmiany dla rowerzystów i spacerowiczów. Zainteresowane firmy budowlane, mogą już składać oferty na wykonanie elementów infrastruktury ... <czytaj dalej>
Nowy rok szkolny
Punktualnie o 12.00 w poniedziałek, 2 września br. w Filharmonii Gorzowskiej oficjalnie rozpocznie się w Gorzowie nowy rok szkolny. Uczniów, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Insant" S.C. Jerzy Jasiński Roman Mieszkowicz

ul. Mościckiego 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 14 17
branża: Telewizja kablowa <czytaj dalej>
"Euro Vend" Sp.j. B.Duda B.Łukaszewicz

ul. Kostrzyńska 1, Gorzów Wlkp.
tel. 505 660 010
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>

Piłsudski rozdarty...
Na ekrany kina Helios wchodzi obraz w reżyserii Michała Rosy ... <czytaj dalej>
"Razem od pół wieku"
Dominika Muniak-Szadej zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Razem od pół ... <czytaj dalej>
Mamy innowacyjne pracownie
W siedzibie Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Pomorskiej 67 otwarto ... <czytaj dalej>
Gorzowianie z medalami Pucharu Polski w sumo
Puchar Polski młodzików i kadetów w sumo odbył się w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Uchwała gorzowskich radnych do kosza
Wojewoda Lubuski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w sprawie zmiany statutu Filharmonii Gorzowskiej. Uzasadnienie pochodzi z 25 lipca. Pełna treść Rozstrzygnięcia Nadzorczego poniżej. Powinnam zacząć od "a nie mówiłam"? W ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 11-1.jpg
Hanna Kaup:
Dlaczego będziemy pamiętać koncert zespołu Perfect
Koncert zespołu Perfect był ostatnim punktem obchodów 37. rocznicy Gorzowskich ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Jubileusz roku
Niedawno pisałam o ślubie roku, a to był chyba jubileusz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4362:
na nikogo bym nie zagłosował kto promuje obecną elitę partii politycznych i umożliwia im zawiadywanie Polską. w taki sposób jaki to robią. <czytaj dalej>
Anonim_9532:
jeszcze jakiś czas temu Inneko było wzorcowym przykładem firmy gdzie mobbing miał się bardzo dobrze a teraz ....Przyjazny Pracodawca!! ale jaja , <czytaj dalej>
Anonim_2416:
kolejny przekłamany film.
gimbaza pojdzie dna piłsudskiego do kina i będzie myslala ze to waleczny bohater.
a tchorz poddal bitwe warszaw <czytaj dalej>
Anonim_9315:
I co oczywiste, barierka tego dnia będzie otwarta!!! <czytaj dalej>
Anonim_1575:
Mieszkancy sa podmiotem wszelkich dzialan, nie urzednicy,nie adm, nie prezydent,nie inwestor. Przy Intermarche "inwestor" postawil stacje pa <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej