poniedziałek 8 marca 2021     Beata, Stefan, Wincenty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Uwierzyć dyrektorowi
Mamy nowego dyrektora szpitala wojewódzkiego w Gorzowie. Jest nim były wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Mamy bardzo trudną sytuację rosnącego zadłużenia placówki. Nie mamy wyjścia, tylko uwierzyć dyrektorowi.

Nowy dyrektor SPSW w Gorzowie urzęduje od 1 czerwca 2012 roku. Objął swoje stanowisko niemal w dziesiątą rocznicę najgorszej decyzji władz samorządowych województwa lubuskiego, na mocy której połączono trzy szpitale w jeden. Od tamtej pory, z niemal 80 mln długu, zrobiło się około 250 mln, czyli – jak by nie liczyć – przybywało średnio po 17 mln rocznie.

Dyrektor Twardowski został wybrany spośród kilku kandydatów. Twierdzi, że przez sześć lat, które są przed nim, ma zadanie do wykonania. I on zadanie to wykona. Tak oddłuży gorzowski szpital, że potem już „gorzowianie sobie poradzą” – jak powiedział w minionym tygodniu na spotkaniu z kierownikami jednostek szpitalnych.

Pracę podzieli na dwa etapy. O pierwszym mówił równo godzinę. „Po trzech dniach mojego urzędowania podjąłem jedyną i nieodwołalną decyzję o przekształceniu naszego szpitala w spółkę z o.o. Nie ma innego wyjścia. Im wcześniej to zrobimy, tym większe szanse zdobycia około 150 mln zł. Co zrobić z resztą długu? Na to też mam pewien pomysł, ale za wcześnie o nim mówić. Najpierw zajmiemy się przekształceniem.” Dlaczego tak szybko? Bo tylko te szpitale, które przejdą proces przekształcenia do 31 grudnia 2013, mają szansę na finansowe wsparcie. I obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Potem nie będzie grosza. I nigdy już w Polsce nie będzie programu oddłużeniowego, bo te szpitale, które wpadły w długi i same sobie poradziły, nie pozwolą, by innym dawać kasę za niegospodarność” – tłumaczył.

Były wiceminister przedstawił też inne uwagi i wnioski po wstępnej analizie bogatej szpitalnej dokumentacji. Odniósł się do wszelkich kontroli, których protokoły kończyły się wskazaniem, że szpital sam nie wyjdzie z zadłużenia, a jedyną formą ratunku jest przekształcenie. Poza tym, wyraził zdziwienie, że w gorzowskim szpitalu są odziały generujące straty, podczas gdy w całej Polsce te same oddziały przynoszą zyski. „To trzeba zmienić” – podkreślał kilkakrotnie.

„Nie będę też tolerował tzw. radosnej twórczości, czyli pism, w których wyraża się opinię, że dobrze by było zakupić to czy owo, taki czy inny sprzęt. Jeśli pojawią się takie podania, to muszą być opatrzone analizą rachunku ekonomicznego i wskazaniem, jaka to będzie korzyść dla szpitala. A więc jeśli wydamy milion, to ile zarobimy… I ordynatorzy powinni te finansowe prawidłowości znać. Jeśli powiedzą, że są lekarzami a na zarządzaniu się nie znają, to mogą sobie szukać nowej pracy. Szpital to firma, która ma się bilansować.”

Jak przystało na wiceministra, który wprowadza nową jakość, Marek Twardowski nie będzie tolerował niczego, co stoi na granicy prawa, a taki – w gorzowskim szpitalu – jest układ zbiorowy. „Ja nie powiem złego słowa o swoich poprzednikach, bo oni na pewno robili, co mogli. Pan Andrzej Szmit zaproponował nowy układ zbiorowy i on mi się podoba. Swoje poprawki wniosły do niego związki zawodowe. I one mi się nie podobają. I w tej kwestii nie będę wdawał się ze związkami w dyskurs. Powtórzę: Nie będę tolerował niczego, co stoi na granicy prawa” – tłumaczył.

Nowością są także sposoby kontaktowania się z obecnym dyrektorem. „Powołałem osobistego doradcę. Tego nauczyłem się w najlepszej szkole życia – w Ministerstwie. Codziennie rano pani Iwonka będzie zdawała mi relację ze spraw ważnych i ważniejszych, a ja podejmę decyzję, czym się zajmiemy.”

Dyrektor Twardowski poinformował, że od środy 20 czerwca będzie wizytował każdy oddział – zacznie od Dekerta – by dokładnie zapoznać się z jego pracą. Zapowiedział, że należy odchodzić od planowych zabiegów, bo NFZ za nie nie zapłaci. „To jest kolejne niebezpieczeństwo. Do NFZ po prostu nie spływają składki, więc nie ma czym dzielić. A jeśli będziemy wykonywać usługi, za które nam nie zapłacą, wpadniemy w spiralę długu.”

Na zakończenie pochwalił personel medyczny i całą załogę za kompetencje i wyraził oczekiwanie na właściwą współpracę. „Nie przyszedłem tu jako miotła. Nie mam zamiaru nikogo zwalniać. Koszty osobowe nie są tu największym problemem, bo nie przekraczają 60 proc. W niektórych szpitalach wynoszą ponad 70 proc. i to jest patologia. Ale oczywiście będziemy szukać pieniędzy wszędzie… Także zajmiemy się negocjacjami z wierzycielami. I możecie państwo ich ostrzec, że jeśli nie będą chcieli współpracować, to nie będą mieli łatwo. Mam na myśli tych największych, którzy żerują na cudzym nieszczęściu. Szanuję i rozumiem niewielkich, którzy przez to, że im nie płacimy, upadają, a przecież nie są niczemu winni.” I przytoczył przypadek negocjacji - z pewną farmaceutyczną firmą - leku antyalergicznego dla niemowląt. Z powodu wdrożenia nowej linii technologicznej firma zażądała kwoty trzy razy wyższej niż dotąd. Wiceminister nie zgodził. się. W Stanach załatwił lek, potem w ministerstwie zgodę na dopuszczenie do obrotu w Polsce jako jedynym kraju Unii Europejskiej, a nieuczciwej firmie nie zapłacił. „Tak też zrobię z dużymi wierzycielami. Nie będą mieli łatwo. A miliony nienależnie pobrane przez komorników też odbierzemy” – zakończył.

Mówił godzinę z zegarkiem w ręku. Był zasadniczy i pewny siebie. Podkreślał że, nikt nie ma szans, by wywrzeć na niego jakikolwiek polityczny wpływ, że nie rozumie niesnasek zielonogórsko-gorzowskich i nie ma zamiaru o nich słyszeć ani mówić, a pracę w szpitalu w Gorzowie traktuje jako kolejne wyzwanie. „Wiele w swoim życiu uporządkowałem i zrobiłem. To moje nowe wyzwanie, które mam zamiar doprowadzić do końca” podkreślał.

Co więc zostaje nam? Uwierzyć kolejnemu dyrektorowi?

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca

Foto: rynekzdrowia.pl


19 czerwca 2012 07:55, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Na zdrowie dla niemieckiego gorzowskiego biznesu.
Anonim_7528, 21.06.2012, 11:50, 62.152.145.135 ##

Chuck Norris
Anonim_5322, 21.06.2012, 12:12, 83.25.94.88 ##

No trocę to wszystko dziwne
Anonim_8592, 21.06.2012, 14:45, 150.254.196.178 ##

poczekamy, zobaczymy?
Anonim_7948, 21.06.2012, 15:01, 79.184.132.184 ##

Oby nie bylo tak, ze slyszymy to co chcemy uslyszec, a fakty beda inne.
Anonim_9419, 22.06.2012, 10:55, 62.243.123.66 ##

Zdrowy rozsądek podpowiada, że nie może być tak dobrze, jak głosi pan dyrektor. Może media się zainteresują, dlaczego szpital nie płaci za to, za co powinien?
Anonim_8665, 22.06.2012, 11:10, 93.175.129.29 ##

Trzeci akapit - jest Taborski, powinien być Twardowski
Anonim_8382, 26.06.2012, 10:46, 195.206.126.24 ##

"...I ordynatorzy powinni te finansowe prawidłowości znać. Jeśli powiedzą, że są lekarzami a na zarządzaniu się nie znają, to mogą sobie szukać nowej pracy. Szpital to firma, która ma się bilansować.” Takie słowa trochę niepokoją... Pomoc medyczna zawsze ma się opłacać? W Polsce i tak nie chce się leczyć osób starszych, więc co myśleć o wizji Pana Dyrektora. Oby była niezwykle sensowna...
Anonim_8177, 02.07.2012, 12:09, 78.8.5.142 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Moto Kord" Firma Motoryzacyjna

ul. Marcinkowskiego 14 c, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 05 25
branża: Samochody - części, akcesoria - detal <czytaj dalej>
PHU "Bartolini" S.C.

ul. Marcinkowskiego 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 91 85
branża: Restauracje <czytaj dalej>
"Mat" Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Mateusz Śwital

ul. Bohaterów Lenino 1 a l. 6, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Marketingowe agencje <czytaj dalej>

Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Coraz więcej skierowań na badania
Gorzowski szpital wydłuża godziny pracy punktu pobierania wymazów. Niedawno informowaliśmy o ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0531.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
Anonim_4851:
Wie gehst? <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
"Wie bist du?". Kto tak w Niemczech pyta? To tak bardziej z czytanki, po niemieckiemu. ;) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej