wtorek 12 listopada 2019     Renata, Witold, Konrad
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O liściu za stodołą, dziennikarskim dnie
i politycznym lansie
Kilka dni zwlekałam z napisaniem tego felietonu, w oczekiwaniu na wieści, które nie uczyniłyby z niego kolejnego czarnego scenariusza z życia miasta i gminy Gorzów.

Niestety. Nie udało się. Pomysły i wypowiedzi radnych, polityków i działaczy wszelkiej maści czy zachowania tzw. miłośników sportu przyprawiają mnie o ból zębów.

O pomyśle z biletami czasowymi na miejską komunikację pisać nie będę, bo to jak inny pomysł z tej serii – z tabletami dla radnych – bez poparcia w analizie ekonomicznej, bez danych odnoszących się do gorzowskiej rzeczywistości, że o badaniu rynku nie wspomnę. Media jednak temat podchwyciły i było o czym gadać przez tydzień.

Nieco krócej żył pomysł radnego Synowca o likwidacji orkiestry Filharmonii Gorzowskiej i oddaniu przeznaczanych na nią pieniędzy na wsparcie MZK. Po artykule Darka Barańskiego, z którym zgadzam się w całej rozciągłości, sprawa umilkła. Darek ujął rzecz w słowa przemyślane, rzeczowe i spokojne. Ja, im dłużej o pomyśle rozważam, im dłużej przyglądam się stadionowym akcjom, tym bardziej chciałabym szanownego radnego „wychłostać” za taką myśl.

Od kogo, jak od kogo, ale od mecenasa Synowca należałoby oczekiwać patrzenia w przyszłość i myślenia o budowaniu elity tego miasta. To on jest autorem – obraźliwego dla niektórych – określenia mieszkańców Gorzowa mianem pierwszego pokolenia na sedesie. Mnie określenie się podoba, bo jest prawdziwe, ale jak się już na sedes siadło, Panie Radny, nie wolno na nowo pędzić ludzi za stodołę i kazać używać liścia.

Likwidacja orkiestry byłaby jednym z największych błędów w historii tego miasta. Orkiestra ma zostać i kwita. Przynajmniej na tej arenie nikt od nikogo smyczkiem między oczy nie oberwie, nikt racy nie rzuci i nie będzie kupczył niczyim nieszczęściem.

A wydarzenia na gorzowskim stadionie żużlowym podzieliły nie tylko kibiców – z których wielu toczy świętą wojnę od lat – ale też społeczeństwo i dziennikarzy. Relacjonujących w telewizji mecz sprawozdawców, którzy po wiadomości o tragicznej śmierci Lee Richardsona odeszli od mikrofonów, inni koledzy dziennikarze nazwali dziennikarskim dnem. Trochę delikatniej sprawę ujął Roman Błaszczak. Ale i z nim się nie zgadzam. „Dziennikarz nie jest od kreowania rzeczywistości. On jest po to, by ją przedstawiać. Został wynajęty i swoją robotę powinien zrobić” – powiedział.
Drogi Romku, taki dziennikarz, który w sytuacji wyjątkowej – widząc, co dzieje się w czasie meczu o podwyższonym ryzyku – ma odwagę zachować się tak, jak to powinien określać regulamin, obnaża jedynie słabość tych, którzy organizują mecze żużlowe od lat i nie zdążyli określić standardu. A dziennikarz od obnażania tego, co niewłaściwe jest. Musi mieć tylko charakter i odwagę, by pokazać, że klapki na oczy można założyć – co najwyżej – koniowi.

A jak już przy temacie odwagi jestem, to jeszcze słowo o politykach.

W środę, 16 maja, w Starostwie Powiatowym w Gorzowie odbyła się debata „Jak powstrzymać rosnący dług po szpitalu powiatowym w Kostrzynie nad Odrą”. Na debatę zaproszono – poza Premierem i Ministrami Zdrowia oraz Finansów – Lubuskiego Wojewodę, a także posłów i senatorów (pojawiły się jedynie Elżbieta Rafalska i Krystyna Sibińska) z: Stefanem Niesiołowskim, Józefem Zychem, Witoldem Pahlem czy Heleną Hatką.

Nikt z tej czwórki nie zaszczycił swoją obecnością wyjątkowo trudnej debaty. Czym byli zajęci? Józef Zych nawet nie odpowiedział na zaproszenie, Stefan Niesiołowski ma chyba za daleko, a Helena Hatka tak planowała inne sprawy, że pomyliła daty. Witold Pahl wizytował Areszt Śledczy w Międzyrzeczu, a potem uczestniczył w spotkaniu konsultacyjnym z mieszkańcami Skwierzyny odnośnie budowy hali widowiskowo-sportowej – o czym nie omieszkał poinformować na Facebooku. Pięknie i jak medialnie. Rano zdążył jeszcze w miejskiej telewizji naopowiadać populistycznych bzdur o tym, jakoby zadłużenie szpitala w Kostrzynie było porównywalne z tym w Drezdenku (kilka milionów), tylko zabrakło woli do działania, by dług zlikwidować. Nie wspomniał, bo może nie wiedział, że już w 2007 kostrzyński dług przekraczał 70 mln zł. Oczywiście, na zakończenie swej pięknej wypowiedzi zapewnił, że będzie wspierał w tym trudnym temacie powiat gorzowski ze wszystkich swoich sił. Mam nadzieję, że nie tak, jak miał to zrobić w sprawie organizacji kwesty i pomocy wileńskiemu hospicjum, o czym pisaliśmy w minionym roku. Do dziś poseł nie odpowiedział na nasze maile i esemesy. Pewnie dlatego, że bardzo jest zajęty pracą nad swoim nieustannym lansem.

Także wojewoda Marcin Jabłoński wybrał ten kierunek. Zamiast na debatę, pojechał w atrakcyjniejsze dla siebie miejsce. Przed studentami PWSZ wygłosił wykład. O czym tak ważnym? O takich tam oczywistościach związanych z pracą Urzędu Wojewódzkiego – jak zapewnił przed kamerą TV. Wystarczyło, że na debatę wysłał swojego zastępcę. I to on zebrał od domagających się zwrotu pieniędzy byłych pracowników SP ZOZ w Kostrzynie wiązankę, w której padały słowa o złodziejach, pięściach i bruku.

Jak kolejne tygodnie będą tak wyglądały, robię sobie urlop. Szkoda mojego cennego czasu na pisanie o bzdurach.

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca


17 maja 2012 19:28, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Co do orkiestry, to zgoda, nie powinno się jej likwidować, warto natomiast i chyba trzeba zlikwidować tę czapę administracyjnąna 70 etatów, 25 to muzycy, chyba jednak przesada.
Anonim_2485, 23.05.2012, 15:20, 150.254.196.178 ##

Pani redaktor,
Jest OGROMNA różnica między filharmonią, o której mówił radny Synowiec, a orkiestrą.
poznań nie m filharmonii, a orkiestra korzysta z auli UAM, jeżeli chodzi o koncerty oraz z budynku szkoły muzczynej, jeżeli chodzi o próby, a jest milion razy lepszą "Filharmonią" niż nasza.
karolina, 24.05.2012, 08:01, 150.254.143.232 ##

Czyzbysmy czytali różne wypowiedzi radnego Synowca, czy może ja nie rozumiem karoliny. Radny Synowiec mówił o likwidacji orkiestry, a nie filharmonii.W końcu, kiedy ktoś ją postawił, to na pewno radny nie optowałby za jej zburzeniem, bo jest po sprawie. Ale może karolina zna inne wypowiedzi radnego
janek, 24.05.2012, 08:15, 89.228.135.63 ##

Do karoliny. To oczywiste, że jest ogromna różnica między filharmonią a orkiestrą. I to o jej likwidacji, czytaj: orkiestry - mówił Synowiec. Więc ja też nie rozumiem, o co chodzi w komentarzu
Anonim_7596, 24.05.2012, 10:09, 93.175.129.29 ##

Cytuję za 66-400.pl
"...-komentuje Synowiec.Po chwili dodaje-
Sala koncertowa była i jest potrzebna w Gorzowie.Sam chodzę na koncerty i korzystam.Nie zmienia to faktu, że etatowa orkiestra jest zbędna.Nie ma szans, żeby osiągnęła poziom, który by ją wyróżniał w kraju".

Jestem ciekaw jakąż to wiedzę tajemną posiadł pan Synowiec, że JUŻ wie, że Orkiestra F.G. nie sięgnie wyżyn muzycznych!!!Ja widzę ciągły jej rozwój, słyszę dobrze wykonywane utwory. Chociażby w ostatnim koncercie, o którym pisałem w tym portalu. Nikt nie zechciał się odnieść do "Mojego zdania 61". Szkoda!
Z. Marek Piechocki
Anonim_2854, 24.05.2012, 10:27, 81.190.185.160 ##

Panie Marku, a czy Pan jeszcze nie wie, że komentowanie rządzi się zasadą - pisać źle. A czytał Pan dzisiejszy dodatek do gazety, która kocha nienawiść? Niejaki adalberto razi jadem w swoim felietonie
Anonim_7596, 24.05.2012, 11:10, 93.175.129.29 ##

Nie, nie czytałem. Ani też nie wiem jaka to gazeta i kto zacz "adalberto"...
może i szkoda... ale ja dzisiaj mam przyjemniejsze "rzeczy", jak wchłanianie jadu - byłem sobie w lesie rowerkiem (30 km) a pod wieczór idę posłuchać muzyki ukraińskiej a wieczorem na słuchanie wierszy znajomych poetów!O!
No właśnie! Wczoraj byłem na koncercie Muzyki Niemieckiej w WiMBP organizowanego przez WSZ w Gorzowie w ramach Tygodnia Kultury Europejskiej. To była "dobra" muzyka w niezłym wykonaniu studentów z Cottbus. Żal, że tak mało słuchaczy się pojawiło, a studenci wyszli podczas gry... trochę wstyd przed "zagranicznikami"!
Z.M.P.
Anonim_2854, 24.05.2012, 15:06, 81.190.185.160 ##

Sprawdź się! Odpowiedz na 15 pytań czy możesz być członkiem PiS!

1. Czy publicznie nazywasz Rzeczpospolitą Polską zniewoloną kolonią czyli "Kondominium", a demokratyczne wybranch przedstawicieli zaprzańcami bez honoru i zdrajcami?

2. Czy uważasz, że 75% obywateli jest tylko polskojęzycznych i nie są "Prawdziwymi Polakami"?

3. Czy nienawidzisz nawet Peruwiańczyków za to, że kiedyś zaprosili i odznaczyli Premiera Polski a nie Prezydenta?

4. Czy po cichu marzysz, żeby przed wyborami jak najwięcej Polaków straciło pracę, a bezrobocie wynosiło choćby i 90% załamały się ubezpieczenia i finanse, byle dzięki temu PiS zyskał kilka punktów w wyborach?

5. Czy złości cię, że Polska ma wzrost gospodarczy?

6. Czy uważasz, że rząd Marcinkiewicza a potem handel posadami z wicepremierem Lepperem i Giertychem to były najlepsze rządy od czasów Mieszka I?

7. Czy uczysz swoje dzieci, że można kraść, korzystać ze służbowych smochodów i mieszkań do celów prywatynych bo to nic złego?

8. Czy będąc za granicą urządzasz pijackie burdy niszcząc cudze mienie?

9. Czy Twojego Prezydenta dobijali premier i prezydent strzałami w tył głowy, a samolot strącił laserem Premier Rosji?

10. Czy zgadzasz się zapowiedzią Jarosława, że "z Rosją nie należy rozmawiać przez kolejne 30 lat". Czyli do 2041 roku?

11. Czy popierasz politykę zmiany masek, oszustw, kłamstwa, dzielenia Polaków w imię ich dobra?

12. Czy zamiast na groby swoich bliskich chodzisz z pochodniami i krzyżami przed ich ostatnie miejsce pracy i okrzykami wzywasz do linczu?

13. Czy bezkrytycznie podchodzisz do nominacji KC PiS i twoim szefem może być Koziołek Matołek lub Miś Colargol?

14. Czy w pełni popierasz pogląd, że większość elit dąży do "ostatecznego rozwiązania kwestii polskiej"?

15. Czy nie uznajesz wyniku demokratycznych wyborów uznając, że to kolejny spisek żydo-masonerii i opanowanych przez nich mediów?

Jeśli podałeś 100% na tak to, możesz zasilić szeregi PiS.
Anonim_7763, 25.05.2012, 17:26, 199.48.147.37 ##

Pomysł radnego Synowca to nic nowego, cała gorzowska kultura degradowana jest w tym kierunku, Cięcia, likwidacje, brak dotacji powoduje, ze przestajemy być twórcami życia kulturalnego miasta, natomiast stajemy się jedynie odbiorcami, dotyczy to również sportu. Miały powstać szkoły artystyczne dla gorzowskiej młodzieży, a powstała sala koncertowa dla przyjezdnych, to zły kierunek.
007, 29.05.2012, 11:40, 83.25.98.181 ##

kierunek fatalny wyznacza również magistracka kosiarka,działalność gorzowskich placówek kulturalnych wygląda nieefektywnie, ponieważ wychowana i zainteresowana tam kulturą młodzież opuszcza miasta i gdzie indziej realizuje nabyty potencjał,zupełnym dorabianiem ideologii jest pozbawianie Małyszyna własnego małego ośrodka,rozgonienie GDK-u i walące się MCK pozbawione jakiegokolwiek charakteru, że o Jazzklubie w "Filharmonii" nie wspomnę.
Anonim_5585, 30.05.2012, 08:40, 89.228.136.80 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych i gniazdo pojemników podziemnych w Gorzowie oraz po jednym PSZOK-u ... <czytaj dalej>
Kto przebuduje schody?
Przebudowa schodów łączących ul. Wróblewskiego z ul. Na Skarpie wraz z zagospodarowaniem terenu – to kolejne zadanie, które będzie realizowane ... <czytaj dalej>
Co ze stadionem przy Krasińskiego?
Modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego z pozytywną oceną ministerstwa. Gorzów jest na ostatniej prostej do pozyskania dofinansowania na modernizację stadionu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Tur-Go Trans" Sp. z o.o.

Al. 11 Listopada 91 /9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 05 34
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"MIX" Stefania Kowalska

ul. Witosa 34 D, Gorzów Wlkp.
tel. 95 781 70 22
branża: Sprzątanie wnętrz, mycie okien <czytaj dalej>
Maryniak Marek Usługi Kamieniarskie

ul. Żwirowa 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 41 95
branża: Kamieniarskie usługi <czytaj dalej>

Motocyklowe historie Jędrzeja Łagody
Klub „Na Zapiecku w Inneko” przy ul. Teatralnej zaprasza na ... <czytaj dalej>
Siedem premier
Kino Helios proponuje w nowym filmowym tygodniu aż siedem premier. ... <czytaj dalej>
Mamy Niepodległą, więc wyślij kartkę
Latem wysyłaliśmy kartki w akcji #StądJestem, a teraz możemy pozdrowić ... <czytaj dalej>
"Nietykalni" są wśród nas
Kiedy poznałam historię Michała Worocha, który – poruszając się na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - silje1.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
ryś:
A czy prawdą jest, że Inneko RCS wywozi odpady komunalne bez odpowiedniego zezwolenia?
W Rejestrze Działalności Regulowanej
ZCG MG6 ta <czytaj dalej>
krzyś:
ciekawe jak w takim towarzystwie odnalazłby się prezes Inneko RCS?

wychowanek prezesa Artura Cz.


<czytaj dalej>
Anonim_7993:
trudnosci ze znalezieniem pracownikow wykwalifikowanych wynikaja z braku szkolen przez przedsiebiorcow i przyjmowania na staze. zamiast tego szuka sie <czytaj dalej>
Anonim_7993:
o trudnosci znalezienia pracownika za minimum krajowe po wyzszych studiach do ksiegowosci??? <czytaj dalej>
Anonim_7897:
podsumowując w życiu cały czas kiwa każdy każdego (nauczyciel ucznia, dyrektor pracownika itd.) i wygrywa tylko ten, kto pierwszy kogo wykiwa ca <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej