poniedziałek 27 stycznia 2020     Angela, Jan, Przybysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O liściu za stodołą, dziennikarskim dnie
i politycznym lansie
Kilka dni zwlekałam z napisaniem tego felietonu, w oczekiwaniu na wieści, które nie uczyniłyby z niego kolejnego czarnego scenariusza z życia miasta i gminy Gorzów.

Niestety. Nie udało się. Pomysły i wypowiedzi radnych, polityków i działaczy wszelkiej maści czy zachowania tzw. miłośników sportu przyprawiają mnie o ból zębów.

O pomyśle z biletami czasowymi na miejską komunikację pisać nie będę, bo to jak inny pomysł z tej serii – z tabletami dla radnych – bez poparcia w analizie ekonomicznej, bez danych odnoszących się do gorzowskiej rzeczywistości, że o badaniu rynku nie wspomnę. Media jednak temat podchwyciły i było o czym gadać przez tydzień.

Nieco krócej żył pomysł radnego Synowca o likwidacji orkiestry Filharmonii Gorzowskiej i oddaniu przeznaczanych na nią pieniędzy na wsparcie MZK. Po artykule Darka Barańskiego, z którym zgadzam się w całej rozciągłości, sprawa umilkła. Darek ujął rzecz w słowa przemyślane, rzeczowe i spokojne. Ja, im dłużej o pomyśle rozważam, im dłużej przyglądam się stadionowym akcjom, tym bardziej chciałabym szanownego radnego „wychłostać” za taką myśl.

Od kogo, jak od kogo, ale od mecenasa Synowca należałoby oczekiwać patrzenia w przyszłość i myślenia o budowaniu elity tego miasta. To on jest autorem – obraźliwego dla niektórych – określenia mieszkańców Gorzowa mianem pierwszego pokolenia na sedesie. Mnie określenie się podoba, bo jest prawdziwe, ale jak się już na sedes siadło, Panie Radny, nie wolno na nowo pędzić ludzi za stodołę i kazać używać liścia.

Likwidacja orkiestry byłaby jednym z największych błędów w historii tego miasta. Orkiestra ma zostać i kwita. Przynajmniej na tej arenie nikt od nikogo smyczkiem między oczy nie oberwie, nikt racy nie rzuci i nie będzie kupczył niczyim nieszczęściem.

A wydarzenia na gorzowskim stadionie żużlowym podzieliły nie tylko kibiców – z których wielu toczy świętą wojnę od lat – ale też społeczeństwo i dziennikarzy. Relacjonujących w telewizji mecz sprawozdawców, którzy po wiadomości o tragicznej śmierci Lee Richardsona odeszli od mikrofonów, inni koledzy dziennikarze nazwali dziennikarskim dnem. Trochę delikatniej sprawę ujął Roman Błaszczak. Ale i z nim się nie zgadzam. „Dziennikarz nie jest od kreowania rzeczywistości. On jest po to, by ją przedstawiać. Został wynajęty i swoją robotę powinien zrobić” – powiedział.
Drogi Romku, taki dziennikarz, który w sytuacji wyjątkowej – widząc, co dzieje się w czasie meczu o podwyższonym ryzyku – ma odwagę zachować się tak, jak to powinien określać regulamin, obnaża jedynie słabość tych, którzy organizują mecze żużlowe od lat i nie zdążyli określić standardu. A dziennikarz od obnażania tego, co niewłaściwe jest. Musi mieć tylko charakter i odwagę, by pokazać, że klapki na oczy można założyć – co najwyżej – koniowi.

A jak już przy temacie odwagi jestem, to jeszcze słowo o politykach.

W środę, 16 maja, w Starostwie Powiatowym w Gorzowie odbyła się debata „Jak powstrzymać rosnący dług po szpitalu powiatowym w Kostrzynie nad Odrą”. Na debatę zaproszono – poza Premierem i Ministrami Zdrowia oraz Finansów – Lubuskiego Wojewodę, a także posłów i senatorów (pojawiły się jedynie Elżbieta Rafalska i Krystyna Sibińska) z: Stefanem Niesiołowskim, Józefem Zychem, Witoldem Pahlem czy Heleną Hatką.

Nikt z tej czwórki nie zaszczycił swoją obecnością wyjątkowo trudnej debaty. Czym byli zajęci? Józef Zych nawet nie odpowiedział na zaproszenie, Stefan Niesiołowski ma chyba za daleko, a Helena Hatka tak planowała inne sprawy, że pomyliła daty. Witold Pahl wizytował Areszt Śledczy w Międzyrzeczu, a potem uczestniczył w spotkaniu konsultacyjnym z mieszkańcami Skwierzyny odnośnie budowy hali widowiskowo-sportowej – o czym nie omieszkał poinformować na Facebooku. Pięknie i jak medialnie. Rano zdążył jeszcze w miejskiej telewizji naopowiadać populistycznych bzdur o tym, jakoby zadłużenie szpitala w Kostrzynie było porównywalne z tym w Drezdenku (kilka milionów), tylko zabrakło woli do działania, by dług zlikwidować. Nie wspomniał, bo może nie wiedział, że już w 2007 kostrzyński dług przekraczał 70 mln zł. Oczywiście, na zakończenie swej pięknej wypowiedzi zapewnił, że będzie wspierał w tym trudnym temacie powiat gorzowski ze wszystkich swoich sił. Mam nadzieję, że nie tak, jak miał to zrobić w sprawie organizacji kwesty i pomocy wileńskiemu hospicjum, o czym pisaliśmy w minionym roku. Do dziś poseł nie odpowiedział na nasze maile i esemesy. Pewnie dlatego, że bardzo jest zajęty pracą nad swoim nieustannym lansem.

Także wojewoda Marcin Jabłoński wybrał ten kierunek. Zamiast na debatę, pojechał w atrakcyjniejsze dla siebie miejsce. Przed studentami PWSZ wygłosił wykład. O czym tak ważnym? O takich tam oczywistościach związanych z pracą Urzędu Wojewódzkiego – jak zapewnił przed kamerą TV. Wystarczyło, że na debatę wysłał swojego zastępcę. I to on zebrał od domagających się zwrotu pieniędzy byłych pracowników SP ZOZ w Kostrzynie wiązankę, w której padały słowa o złodziejach, pięściach i bruku.

Jak kolejne tygodnie będą tak wyglądały, robię sobie urlop. Szkoda mojego cennego czasu na pisanie o bzdurach.

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca


17 maja 2012 19:28, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Co do orkiestry, to zgoda, nie powinno się jej likwidować, warto natomiast i chyba trzeba zlikwidować tę czapę administracyjnąna 70 etatów, 25 to muzycy, chyba jednak przesada.
Anonim_2485, 23.05.2012, 15:20, 150.254.196.178 ##

Pani redaktor,
Jest OGROMNA różnica między filharmonią, o której mówił radny Synowiec, a orkiestrą.
poznań nie m filharmonii, a orkiestra korzysta z auli UAM, jeżeli chodzi o koncerty oraz z budynku szkoły muzczynej, jeżeli chodzi o próby, a jest milion razy lepszą "Filharmonią" niż nasza.
karolina, 24.05.2012, 08:01, 150.254.143.232 ##

Czyzbysmy czytali różne wypowiedzi radnego Synowca, czy może ja nie rozumiem karoliny. Radny Synowiec mówił o likwidacji orkiestry, a nie filharmonii.W końcu, kiedy ktoś ją postawił, to na pewno radny nie optowałby za jej zburzeniem, bo jest po sprawie. Ale może karolina zna inne wypowiedzi radnego
janek, 24.05.2012, 08:15, 89.228.135.63 ##

Do karoliny. To oczywiste, że jest ogromna różnica między filharmonią a orkiestrą. I to o jej likwidacji, czytaj: orkiestry - mówił Synowiec. Więc ja też nie rozumiem, o co chodzi w komentarzu
Anonim_7596, 24.05.2012, 10:09, 93.175.129.29 ##

Cytuję za 66-400.pl
"...-komentuje Synowiec.Po chwili dodaje-
Sala koncertowa była i jest potrzebna w Gorzowie.Sam chodzę na koncerty i korzystam.Nie zmienia to faktu, że etatowa orkiestra jest zbędna.Nie ma szans, żeby osiągnęła poziom, który by ją wyróżniał w kraju".

Jestem ciekaw jakąż to wiedzę tajemną posiadł pan Synowiec, że JUŻ wie, że Orkiestra F.G. nie sięgnie wyżyn muzycznych!!!Ja widzę ciągły jej rozwój, słyszę dobrze wykonywane utwory. Chociażby w ostatnim koncercie, o którym pisałem w tym portalu. Nikt nie zechciał się odnieść do "Mojego zdania 61". Szkoda!
Z. Marek Piechocki
Anonim_2854, 24.05.2012, 10:27, 81.190.185.160 ##

Panie Marku, a czy Pan jeszcze nie wie, że komentowanie rządzi się zasadą - pisać źle. A czytał Pan dzisiejszy dodatek do gazety, która kocha nienawiść? Niejaki adalberto razi jadem w swoim felietonie
Anonim_7596, 24.05.2012, 11:10, 93.175.129.29 ##

Nie, nie czytałem. Ani też nie wiem jaka to gazeta i kto zacz "adalberto"...
może i szkoda... ale ja dzisiaj mam przyjemniejsze "rzeczy", jak wchłanianie jadu - byłem sobie w lesie rowerkiem (30 km) a pod wieczór idę posłuchać muzyki ukraińskiej a wieczorem na słuchanie wierszy znajomych poetów!O!
No właśnie! Wczoraj byłem na koncercie Muzyki Niemieckiej w WiMBP organizowanego przez WSZ w Gorzowie w ramach Tygodnia Kultury Europejskiej. To była "dobra" muzyka w niezłym wykonaniu studentów z Cottbus. Żal, że tak mało słuchaczy się pojawiło, a studenci wyszli podczas gry... trochę wstyd przed "zagranicznikami"!
Z.M.P.
Anonim_2854, 24.05.2012, 15:06, 81.190.185.160 ##

Sprawdź się! Odpowiedz na 15 pytań czy możesz być członkiem PiS!

1. Czy publicznie nazywasz Rzeczpospolitą Polską zniewoloną kolonią czyli "Kondominium", a demokratyczne wybranch przedstawicieli zaprzańcami bez honoru i zdrajcami?

2. Czy uważasz, że 75% obywateli jest tylko polskojęzycznych i nie są "Prawdziwymi Polakami"?

3. Czy nienawidzisz nawet Peruwiańczyków za to, że kiedyś zaprosili i odznaczyli Premiera Polski a nie Prezydenta?

4. Czy po cichu marzysz, żeby przed wyborami jak najwięcej Polaków straciło pracę, a bezrobocie wynosiło choćby i 90% załamały się ubezpieczenia i finanse, byle dzięki temu PiS zyskał kilka punktów w wyborach?

5. Czy złości cię, że Polska ma wzrost gospodarczy?

6. Czy uważasz, że rząd Marcinkiewicza a potem handel posadami z wicepremierem Lepperem i Giertychem to były najlepsze rządy od czasów Mieszka I?

7. Czy uczysz swoje dzieci, że można kraść, korzystać ze służbowych smochodów i mieszkań do celów prywatynych bo to nic złego?

8. Czy będąc za granicą urządzasz pijackie burdy niszcząc cudze mienie?

9. Czy Twojego Prezydenta dobijali premier i prezydent strzałami w tył głowy, a samolot strącił laserem Premier Rosji?

10. Czy zgadzasz się zapowiedzią Jarosława, że "z Rosją nie należy rozmawiać przez kolejne 30 lat". Czyli do 2041 roku?

11. Czy popierasz politykę zmiany masek, oszustw, kłamstwa, dzielenia Polaków w imię ich dobra?

12. Czy zamiast na groby swoich bliskich chodzisz z pochodniami i krzyżami przed ich ostatnie miejsce pracy i okrzykami wzywasz do linczu?

13. Czy bezkrytycznie podchodzisz do nominacji KC PiS i twoim szefem może być Koziołek Matołek lub Miś Colargol?

14. Czy w pełni popierasz pogląd, że większość elit dąży do "ostatecznego rozwiązania kwestii polskiej"?

15. Czy nie uznajesz wyniku demokratycznych wyborów uznając, że to kolejny spisek żydo-masonerii i opanowanych przez nich mediów?

Jeśli podałeś 100% na tak to, możesz zasilić szeregi PiS.
Anonim_7763, 25.05.2012, 17:26, 199.48.147.37 ##

Pomysł radnego Synowca to nic nowego, cała gorzowska kultura degradowana jest w tym kierunku, Cięcia, likwidacje, brak dotacji powoduje, ze przestajemy być twórcami życia kulturalnego miasta, natomiast stajemy się jedynie odbiorcami, dotyczy to również sportu. Miały powstać szkoły artystyczne dla gorzowskiej młodzieży, a powstała sala koncertowa dla przyjezdnych, to zły kierunek.
007, 29.05.2012, 11:40, 83.25.98.181 ##

kierunek fatalny wyznacza również magistracka kosiarka,działalność gorzowskich placówek kulturalnych wygląda nieefektywnie, ponieważ wychowana i zainteresowana tam kulturą młodzież opuszcza miasta i gdzie indziej realizuje nabyty potencjał,zupełnym dorabianiem ideologii jest pozbawianie Małyszyna własnego małego ośrodka,rozgonienie GDK-u i walące się MCK pozbawione jakiegokolwiek charakteru, że o Jazzklubie w "Filharmonii" nie wspomnę.
Anonim_5585, 30.05.2012, 08:40, 89.228.136.80 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030
Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Powstaje w oparciu o rzetelną diagnozę: Potencjały woj. lubuskiego: Parki Naukowo-Technologiczne Dostępność transportowa i teleinformatyczna Duża ... <czytaj dalej>
Konkursy, konkursy. Marszałek dzieli pieniądze
Z początkiem roku mamy dobre informacje dla organizacji pozarządowych. Zarząd województwa przyjął uchwały w sprawie 7 konkursów na wsparcie zadań ... <czytaj dalej>
Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Tegoroczny tydzień ekumeniczny (18-25 stycznia) będzie obchodzony pod hasłem "Życzliwymi bądźmy", a materiały na międzywyznaniowe nabożeństwa ekumeniczne przygotowali tym razem ... <czytaj dalej>
Inneko kontra Eneris, czyli zgubna niechęć do współpracy
Publikujemy list, który otrzymaliśmy od byłego prezesa Inneko sp. z o.o. Artura Czyżewskiego. Złożenie w ubiegłym tygodniu najkorzystniejszej oferty przez konsorcjum ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"IT Serwis" Sp. z o.o. Sklep Firmowy

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 51 30
branża: Telefony komórkowe <czytaj dalej>
"Merc-Serwis" Części Michał Takuszewicz

ul. Warszawska 217, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 51 68
branża: Samochody - części, akcesoria - detal <czytaj dalej>
"Ecomasa Polska" Sp. z o.o.

ul. Władysława Łokietka 14 lok. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 601 849 601
branża: Leśnictwo <czytaj dalej>

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030
Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Powstaje w ... <czytaj dalej>
Nowy film Romana Polańskiego
To jest nowy film Romana Polańskiego: "Oficer i szpieg", czyli ... <czytaj dalej>
To wcale nie były sceny z filmu Barei
To był kolejny zwykły dzień pracy funkcjonariuszy drogówki. Ale ten ... <czytaj dalej>
Czy to się w Gorzowie przyjmie?
W marcu na gorzowskich drogach mają jeździć elektryczne hulajnogi. Taka ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów
i bezpieczeństwie konsumenta (cz. 2)
Od 1 marca mamy obowiązkowo segregować odpady. Czy jednak jesteśmy do tego przygotowani? Czy posiadamy wszelkie informacje konieczne do właściwego ich oddzielania? No i czy opakowania, w których kupujemy żywność, ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 11-1.jpg
Hanna Kaup:
26I2020
26I2020. Co nadzwyczajnego może być w niedzielnej kawie przed kinem? Choćby ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
25I2020
25I2020. Czasami widzę ludzi, którzy w śmietnikach szukają tego, co da ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9211:
to są środki unijne. a ile wpłaciliśmy do tej unii zeby je otrzymac? <czytaj dalej>
Tu:
Bardzo dziękuję za Pani imprezę, za zaangażowanie w dawaniu życia temu zdychającemu miastu. Gdyby radni i urzędnicy mieli tyle samozaparcia i p <czytaj dalej>
Anonim_7857:
piksel, ty jakiś wypalony jesteś :( <czytaj dalej>
piksel:
dęta impreza mające podnieść ego pani Natalii , no cóż nawet w Gorzówku snobizm nie ma granic <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Dla narkomanów wymyślono podawany jako antidotum preparat łagodzący głód narkotyczny, dla alkoholików jeszcze nie. Może działania wspomagają <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej