wtorek 19 listopada 2019     Elżbieta, Seweryn, Paweł
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Debata o niczym (cz. I)
Piątkowa debata o kulturze wprowadziła mnie w ogromne przygnębienie. Miałam nadzieję, że chociaż w tej dziedzinie w Gorzowie potrafimy rozmawiać konkretnie, na temat, bez emocji – a jeśli już, to z poszanowaniem rozmówcy – taktownie i bez złośliwości. Niestety.

– Słabo mi, kiedy tego słucham – powiedział pod koniec debaty Tomasz Malewicz ze Stowarzyszenia Sztuka Miasta.
Słabo i mnie. Także po słowach dyrektora szkoły muzycznej im. W. J. Ciesielskiego Lecha Serpiny:
– Zlikwidujcie wszystkie kluby – zwrócił się do władz miasta i wydziału kultury – a młodzież niech pali, ćpa i chleje. I będziecie mieli Gorzów przystań.

Po spotkaniu w teatrze powstał obszerny tekst, więc zostanie opublikowany w dwóch częściach. Żeby poukładać fakty związane z koncepcją zmian w gorzowskiej kulturze i debatą w teatrze, dziś będzie po pierwsze, drugie i trzecie:

Po pierwsze: w tekście „Kochani Stratedzy Kultury” zamieszczonym tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,felietony,2276,  zwracam się – bez podziałów – do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób związani są z tworzeniem gorzowskiej kultury i nie interesuje mnie, czy siedzą oni za biurkami w wydziale kultury, czy są dyrektorami, prezesami, kierownikami w sieci miejskich ośrodków. Zwracam się także do najwyższych władz i do radnych miasta – nie tylko z właściwej komisji – którzy mają obowiązek dbać o wizerunek kultury w Gorzowie. A jeśli piastują ważne stanowiska i boją się wyrażać swoje zdanie, to ich problem. Dla mnie – dopóki jakkolwiek w kulturze działają – są jej strategami.

Po drugie
: debata, która odbyła się w Teatrze im. J. Osterwy, nie powinna była się odbyć, bo zabrała wszystkim cenny czas, a nie została w żadnym stopniu przygotowana. Tłumaczenie o takim zamyśle władz miasta i wydziału kultury obnażyło tylko ich nieudolność i brak znajomości tematu, bo żeby o czymś dyskutować, trzeba mieć choćby zarys planu. Tu zgadzam się z wypowiedziami radnego Radosława Wróblewskiego i dyrektora Zbigniewa Sejwy, którzy już na początku spotkania podkreślili, że źle się stało, iż propozycje zmian w kulturze w takiej formie ujrzały światło dzienne. – Wylano dziecko z kąpielą – powiedział Sejwa.

Po trzecie: to, co usłyszeliśmy w czasie debaty, zakrawało na farsę. Czym jest bowiem argument mówiący o konieczności likwidacji np. klubu w Małyszynie na podstawie opinii maturzystów i nauczycieli, którzy w badaniach ani razu nie wymienili tego klubu?

Kilkanaście lat temu, w czasie matury z języka polskiego, uczeń przygotowywał własny temat. Egzaminowałam takiego, który miał pochwalić się wiedzą o gorzowskiej kulturze. Z trudem wymienił jeden... Miejski Ośrodek Sztuki. Co się do tej pory zmieniło? Wiedza na egzaminach maturalnych jest na coraz niższym poziomie.

Ja wiem, dziś musimy swoje administracyjne pomysły poprzeć badaniami. Ale na litość boską, badajmy logicznie. Ilu nauczycieli z Gorzowa bierze udział w życiu kulturalnym naszych ośrodków? Jeśli nie muszą tego robić z nakazu dyrekcji szkoły, jeśli nie przygotowują dzieci do jakichś recytatorskich czy artystycznych konkursów – i są to głównie poloniści albo nauczyciele plastyki – to nie bywają w domach kultury. A młodzież? Ta z tzw. elitarnych liceów miewa imprezy w swoich szkołach, a pozostała czeka na weekend, by urwać się na imprę i to nie do domów kultury.

Inny paradoks, o którym dowiedzieliśmy się w piątek, dotyczy likwidowania etatów w celu uzyskania finansowych oszczędności z założeniem – o którym powiedziała dyr. Ewa Pawlak – że nie będzie… żadnych oszczędności. To już jest wyższa filozofia i nie potrafię się do niej odnieść. Po trzech godzinach debaty, nie mam pojęcia, o co chodzi. Zgadzam się za to z dyrektorem Teatru im. J. Osterwy Janem Tomaszewiczem, który podsumował wypowiedź dyrektor Pawlak m.in. na temat Jazz Clubu Pod Filarami, który jest marką samą w sobie, znaną nie tylko w kraju: – Skoro jest tak dobrze, dlaczego chcemy to zmienić?
Podobnego zdania był kurator BWA Gustaw Nawrocki, który dodał, że jeśli pojawi się zmiana nazwy MOS-u na Centrum Sztuki Współczesnej „Przystań”, to świat kultury zabije nas śmiechem.
Rzeczywiście, trudno oprzeć się wrażeniu, że brzmi to niemal jak Socjalistyczna Spółdzielnia Pracy „Zrozumiemy się”.

Cdn.

Hanna Kaup

redaktor naczelny/wydawca

19 lutego 2012 22:43, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Zgadzam się, dodam tylko, żę pani dyrektor dr Ewa Pawlak pokazała się też od najgorszej z możliwych stron. Nie dość że siedziała jakby w szklanej klatce, przez którą nie dochodziły żadne argumenty, nawet pracownika filharmonii, że łączenie jej z jazzm to poroniony pomysł, to jeszcze punkt 19.00 wstała i wyszła bez słowa. Gdybym była zwierzchnikiem takiego urzędnika, o wyciągnęłabym konsekwencje. Pani dr dyrektor nie wie o czym mówi, nie zna się, nie czuje potrzeby uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. Bo gdyby bylo inaczej, ankiety przeprowadziłaby w instyucjac a nie w szkołach. Bo jak npisała wyżej autorka, nauczyciele a tym bardziej dyrektorzy szkół udziału w życiu kulturalnym tego miasta z własnej woli nie biorą.
Anonim_4122, 20.02.2012, 12:44, 150.254.196.178 ##

Czy ktos z "zielonogorskiego zagłebia kabaretowego" był na widowni? Bo mialby za darmo materiał na kilka skeczy!
Anonim_7972, 20.02.2012, 12:45, 89.73.27.82 ##

Hania!
Wytrzymałem na tej tzw. debacie 2 godziny i tak smutno mi...
Żenada,żenua and paździerz!!!
Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci lekkiego pióra oraz ciężkiej kasy!!
Lechu
:)
Anonim_4267, 20.02.2012, 14:17, 89.228.145.126 ##

Dość ( skromnie powiedziawszy... ) nieudolnie formułowałem - adresowane do pani wiceprezydent Nowak - moje pytanie w trakcie debaty. "Zacukałem się" - przyznaję. :) Skorzystam teraz z okazji, aby się popraswić i wyrazić prezyzyjnie. Czy nie można by zaproponować "Miastu" przygotowującemu restrukturyzację miejskich instytucji kultury, aby skorzystało z doświadczenia i wiedzy tzw. środowiska i powołało społeczny (!) zespół opiniujący i wspomagający swoją wiedzą, nową i nie do końca jeszcze zorientowaną w realiach dyrektor Wydziału Kultury? Bo "naskaczyć" na kogoś za oczywiście popełnione błędy, a wyrazić chęć pomocy, to dwie różne postawy...
bytek, 20.02.2012, 14:53, 83.23.27.198 ##

w kilku miastach odbywały się Kongresy Kultury, fokusy, panele,wystąpienia przygotowane,na koniec opracowanie wniosków - jak zwał , tak zwał ale potrzeba ogromna, bo inaczej urzędnicy nam urządzą,czekam na dalsze części z niecierpliwością
Anonim_1918, 20.02.2012, 16:14, 83.20.166.51 ##

Nam nauczycielom brakuje czasu na kulture po godzinach , bierzemy tez udzial tylko w takich imprezkach kulturalnych w ktorych dostajemy wyrazne polecenie pana dyrektora ze wypadaloby tam byc bo beda oficjele z UM. Tak jak kazano przyjsc nam na dzisiejsze spotkanie ktore bylo bardzo nudne i tylko na nim pogadaNO TO ZNACZY ODFAJKOWANO JESDZCZE JEDNA IMPREZKE.
Anonim_6711, 20.02.2012, 18:44, 83.20.67.169 ##

w calym Gorzowie spedzono do teatru ok 100 ludzi zeby podyskutowac o kulturze a Pani dr. Ewa Pawlak olala cale widowisko i o godz 19 opuscila teatr - widac z tego ze bylo nudno i nic nie przygotowano.
EWA, 20.02.2012, 18:57, 83.20.67.169 ##

Ludzie!!! Co wy piszecie??? Z rozumowaniem u was kiepsko chyba!!!
Po pierwsze, owszem Pani Ewa Pawlak wyszła, ale prowadzący przekazał informację jaki był tego powód. Czyżby uczestnicy na widowni mieli problem ze słuchem? A może byli tak zaślepieni i nie zauważyli i nie usłyszeli tego???
Po drugie, moim zdaniem Pani Ewa Pawlak zaprezentowała się bardzo dobrze. Mówiła jasno i konkretnie, tylko zgromadzeni mieli problem z przyjęciem racjonalnych argumentów. Widać to też i tutaj.
Ale poza przyjmowanie argumentów mieli też problem z rozumieniem. Widać Pani Hanna Kaup ma też z tym problem. Bo co to znaczy wyższa filozofia??? Droga Pani, nie słuchała Pani uważnie i ze zrozumieniem. Pani Pawlak nie mówiła o likwidacji etatów, a o nie dublowaniu się stanowisk. Jako przykład podała księgową, będzie jedna zamiast kilku. A pozostałe etaty "księgowe" zamiast finansami będą zajmować się kulturą. Przecież to proste. No ale widać nie każdy rozumie lub chce zrozumieć.
A Pan bytek....teraz to wie Pan co Pan może. Kompromitacja na całego. No co to było za pytanie na debacie??? Proszę wybaczyć ale wyglądało to tak jakby Pan był lekko na gazie, lub mocno na kacu...bełkot i nic więcej. Wcale się nie dziwię, że Pani Nowak nie zrozumiała pytania. Pewnie nie tylko ona....
Anonim_4533, 20.02.2012, 19:05, 81.190.174.171 ##

Do Anonima 4533. Zrozumiał Pan to co mówiła Pani dyrektor Pawlak, ale najwidoczniej nie wyłuskał Pan istoty tej wypowiedzi, która tak zbulwersowała środowisko ludzi zorientowanych w temacie. Najwyraźniej przedkłada Pan formę nad treść wypowiedzi. Bo to pani dyrektor Pawlak - w precyzyjnie dobranych słowach, ustawionych w poprawnie zbudowane zdania - "bełkotała" o możliwościach przesuwania "zaoszczędzonych księgowych" do działów pracy merytorycznej. I Pan to zrozumiał i popiera! Bo na kulturze każdy się, przecież, zna! Wystarczy chociaż chwilę popracować w np. księgowości Filharmonii Gorzowskiej? Tak Pan uważa?
bytek, 20.02.2012, 20:33, 83.23.27.198 ##

Otóż to Bytek, otóż to. A czy Anonim 4533 jest w stanie powiedzieć, ile teraz księgowych będzie wykonywało pracę, którą dotąd wykonywało ich aż osiem? Czy ten ogrom finansowych spraw weźmie na swoje barki pięć, sześć, siedem księgowych? Bo przecież nie jedna. Jakie konkrety padły, bo może nie słuchałem? A jak nie padły, to co to za przelewanie z pustego w próżne?
Anonim_5190, 20.02.2012, 20:40, 89.228.152.154 ##

Pani Pawlak to beton pod szklanym kloszem. Dlaczego wyszła? Bo dziecko? Trzeba było zostac na wychowawczym i bawić dziecko a nie brać się za poważne stanowiska, wywoływać rewolucję i wyjść, bo co? wszyscy mamy dzieci i kazdy musiał jakoś zorganizować na ten czas opiekę. A może niania urlop wzięła?Księgowa filarów też wzięła! Ponadto dyrektor wydziału kultury posłużyła się szantażem w stosunku do Dziekańskiego że nie ma gwarancji kto konkurs wygra na stanowisko dyrektora, za to propozycja przyłączenia filarów do filharmonii spowoduje że Dziekański nie straci pracy. A to już trąci o mobbing i to bardzo źle świadczy o tej pani. Tak się zapędziła że zapomniała, że ma ok. 100 świadków na sali.
Jakie argumenty? Jakie wyjaśnienia? Czy publiczność usłyszała co się stanie z ekipą GDK? Pani dyrektor nie miała odwagi powiedzieć, że pójdą na bruk?!
Pani dyrektor klepała wyuczone tezy na pamięć i kurczliwie trzymała się ich. Nie potrafiła nic nowego powiedzieć co wcześniej mówiła i nic nie wyjaśniła. Jest nastawiana na robienie kariery po trupach, w sensie dosłownym.
Anonim_8921, 20.02.2012, 21:16, 83.23.139.147 ##

Anonim_4533, 20.02.2012, 19:05, 81.190.174.171 ##

Nie bądź aż tak lojalna bo ciebie kiedyś też pogoni
Anonim_8921, 20.02.2012, 21:35, 83.23.139.147 ##

Magistrat uruchomił stronę, na której zbiera opinie o swoich pomysłach na reorganizację adres: www.gorzow.pl
Anonim_4122, 21.02.2012, 13:32, 150.254.196.178 ##

Super, niech ludzie się wypowiadają, ale magistrat także sam powinien zbierać opinie, które pojawiły sie na róznych portalach, no i oczywiście wziąć pod uwagę to, co usłyszał na debacie.
Anonim_4446, 21.02.2012, 13:43, 93.175.129.29 ##

Gorzów "Przystań"? Nie,to Gorzów PRZESTAŃ!
Anonim_3768, 26.02.2012, 15:42, 89.228.145.253 ##

A cos do zarcia było? O napitkach nie wspomne...
Anonim_4411, 26.02.2012, 16:34, 89.73.27.82 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Nie będzie deptaka w rejonie Hawelańskiej, ale...
Gorzów zasługuje na to, aby mieć prawdziwe centrum - to główna idea projektu "Centrum Gorzowa od-nowa". W piątek (15 listopada) ... <czytaj dalej>
Komunikat w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń
W województwie lubuskim, w pobliżu Wschowy, zdiagnozowano odosobniony przypadek wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń. Najbliższy przypadek wykryty u dzika w skali ... <czytaj dalej>
Przebudowa ulicy Szczecińskiej
W czwartek (14 listopada) planowane jest rozpoczęcie prac na ulicy Szczecińskiej, na odcinku o długości około 350 m - od ... <czytaj dalej>
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Przedszkole Miejskie nr 1 im. "Świat Bajeczki Jedyneczki"

ul. Kosynierów Gdyńskich 29, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 37 73
branża: Przedszkola - publiczne <czytaj dalej>
Administracja Domów Mieszkalnych nr 1

ul. Mickiewicza 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 71 47
branża: Spółdzielnie mieszkaniowe, administracje <czytaj dalej>
Kardyś Barbara Gabinet Dermatologiczny

ul. Sikorskiego 115, Gorzów Wlkp.
tel. 606 596 252
branża: Lekarze - dermatolodzy <czytaj dalej>

Radosław Wróblewski wyróżniony
Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego Odznaką Za Zasługi dla ... <czytaj dalej>
Nie będzie deptaka w rejonie Hawelańskiej, ale...
Gorzów zasługuje na to, aby mieć prawdziwe centrum - to ... <czytaj dalej>
Rozegraj lubuskie. Grę stworzyli gorzowianie
Możesz zostać radnym województwa i podejmować decyzje, które wpłyną na ... <czytaj dalej>
Poświęcić wszystko, by ratować...
Wśród premier nowego tygodnia znajdziecie polski film "1800 gramów". To ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
By rozbrzmiewały oklaski... - refleksje po XXXVI Gorzowskich Spotkaniach Teatralnych
Zakończyły się XXXVI Gorzowskie Spotkania Teatralne. Od 10 do 16 listopada obejrzeliśmy siedem spektakli. Było różnorodnie, z publicznością, która wypełniła widownię po brzegi. No, może poza jednym. Może nawet najlepszym. Listopadowe ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - facet2b.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5343:
niech będzie sobie ta "telewizja" taka przaśna fajna powiatowa...taka fsamraz na miarę miasteczka G.od 17.30 ramówka a do 17.30 plansza <czytaj dalej>
Anonim_9872:
kluwak to wlasciciel portalu gorzowianinm dziennikarz tvnu. <czytaj dalej>
Anonim_7232:
Prezydent na posła. Taka będzie wizja nowej telewizji. Nie po to Ktoś przejął telewizję we współpracy z byłym doradcą. Pan Adam ma większe <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Czyli co? Miejska tuba propagandowa? <czytaj dalej>
Anonim_1519:
Brawo Muzeum! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej