czwartek 5 grudnia 2019     Krystyna, Sabina, Norbert
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Debata o niczym (cz. I)
Piątkowa debata o kulturze wprowadziła mnie w ogromne przygnębienie. Miałam nadzieję, że chociaż w tej dziedzinie w Gorzowie potrafimy rozmawiać konkretnie, na temat, bez emocji – a jeśli już, to z poszanowaniem rozmówcy – taktownie i bez złośliwości. Niestety.

– Słabo mi, kiedy tego słucham – powiedział pod koniec debaty Tomasz Malewicz ze Stowarzyszenia Sztuka Miasta.
Słabo i mnie. Także po słowach dyrektora szkoły muzycznej im. W. J. Ciesielskiego Lecha Serpiny:
– Zlikwidujcie wszystkie kluby – zwrócił się do władz miasta i wydziału kultury – a młodzież niech pali, ćpa i chleje. I będziecie mieli Gorzów przystań.

Po spotkaniu w teatrze powstał obszerny tekst, więc zostanie opublikowany w dwóch częściach. Żeby poukładać fakty związane z koncepcją zmian w gorzowskiej kulturze i debatą w teatrze, dziś będzie po pierwsze, drugie i trzecie:

Po pierwsze: w tekście „Kochani Stratedzy Kultury” zamieszczonym tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,felietony,2276,  zwracam się – bez podziałów – do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób związani są z tworzeniem gorzowskiej kultury i nie interesuje mnie, czy siedzą oni za biurkami w wydziale kultury, czy są dyrektorami, prezesami, kierownikami w sieci miejskich ośrodków. Zwracam się także do najwyższych władz i do radnych miasta – nie tylko z właściwej komisji – którzy mają obowiązek dbać o wizerunek kultury w Gorzowie. A jeśli piastują ważne stanowiska i boją się wyrażać swoje zdanie, to ich problem. Dla mnie – dopóki jakkolwiek w kulturze działają – są jej strategami.

Po drugie
: debata, która odbyła się w Teatrze im. J. Osterwy, nie powinna była się odbyć, bo zabrała wszystkim cenny czas, a nie została w żadnym stopniu przygotowana. Tłumaczenie o takim zamyśle władz miasta i wydziału kultury obnażyło tylko ich nieudolność i brak znajomości tematu, bo żeby o czymś dyskutować, trzeba mieć choćby zarys planu. Tu zgadzam się z wypowiedziami radnego Radosława Wróblewskiego i dyrektora Zbigniewa Sejwy, którzy już na początku spotkania podkreślili, że źle się stało, iż propozycje zmian w kulturze w takiej formie ujrzały światło dzienne. – Wylano dziecko z kąpielą – powiedział Sejwa.

Po trzecie: to, co usłyszeliśmy w czasie debaty, zakrawało na farsę. Czym jest bowiem argument mówiący o konieczności likwidacji np. klubu w Małyszynie na podstawie opinii maturzystów i nauczycieli, którzy w badaniach ani razu nie wymienili tego klubu?

Kilkanaście lat temu, w czasie matury z języka polskiego, uczeń przygotowywał własny temat. Egzaminowałam takiego, który miał pochwalić się wiedzą o gorzowskiej kulturze. Z trudem wymienił jeden... Miejski Ośrodek Sztuki. Co się do tej pory zmieniło? Wiedza na egzaminach maturalnych jest na coraz niższym poziomie.

Ja wiem, dziś musimy swoje administracyjne pomysły poprzeć badaniami. Ale na litość boską, badajmy logicznie. Ilu nauczycieli z Gorzowa bierze udział w życiu kulturalnym naszych ośrodków? Jeśli nie muszą tego robić z nakazu dyrekcji szkoły, jeśli nie przygotowują dzieci do jakichś recytatorskich czy artystycznych konkursów – i są to głównie poloniści albo nauczyciele plastyki – to nie bywają w domach kultury. A młodzież? Ta z tzw. elitarnych liceów miewa imprezy w swoich szkołach, a pozostała czeka na weekend, by urwać się na imprę i to nie do domów kultury.

Inny paradoks, o którym dowiedzieliśmy się w piątek, dotyczy likwidowania etatów w celu uzyskania finansowych oszczędności z założeniem – o którym powiedziała dyr. Ewa Pawlak – że nie będzie… żadnych oszczędności. To już jest wyższa filozofia i nie potrafię się do niej odnieść. Po trzech godzinach debaty, nie mam pojęcia, o co chodzi. Zgadzam się za to z dyrektorem Teatru im. J. Osterwy Janem Tomaszewiczem, który podsumował wypowiedź dyrektor Pawlak m.in. na temat Jazz Clubu Pod Filarami, który jest marką samą w sobie, znaną nie tylko w kraju: – Skoro jest tak dobrze, dlaczego chcemy to zmienić?
Podobnego zdania był kurator BWA Gustaw Nawrocki, który dodał, że jeśli pojawi się zmiana nazwy MOS-u na Centrum Sztuki Współczesnej „Przystań”, to świat kultury zabije nas śmiechem.
Rzeczywiście, trudno oprzeć się wrażeniu, że brzmi to niemal jak Socjalistyczna Spółdzielnia Pracy „Zrozumiemy się”.

Cdn.

Hanna Kaup

redaktor naczelny/wydawca

19 lutego 2012 22:43, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Zgadzam się, dodam tylko, żę pani dyrektor dr Ewa Pawlak pokazała się też od najgorszej z możliwych stron. Nie dość że siedziała jakby w szklanej klatce, przez którą nie dochodziły żadne argumenty, nawet pracownika filharmonii, że łączenie jej z jazzm to poroniony pomysł, to jeszcze punkt 19.00 wstała i wyszła bez słowa. Gdybym była zwierzchnikiem takiego urzędnika, o wyciągnęłabym konsekwencje. Pani dr dyrektor nie wie o czym mówi, nie zna się, nie czuje potrzeby uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. Bo gdyby bylo inaczej, ankiety przeprowadziłaby w instyucjac a nie w szkołach. Bo jak npisała wyżej autorka, nauczyciele a tym bardziej dyrektorzy szkół udziału w życiu kulturalnym tego miasta z własnej woli nie biorą.
Anonim_4122, 20.02.2012, 12:44, 150.254.196.178 ##

Czy ktos z "zielonogorskiego zagłebia kabaretowego" był na widowni? Bo mialby za darmo materiał na kilka skeczy!
Anonim_7972, 20.02.2012, 12:45, 89.73.27.82 ##

Hania!
Wytrzymałem na tej tzw. debacie 2 godziny i tak smutno mi...
Żenada,żenua and paździerz!!!
Pozdrawiam serdecznie i życzę Ci lekkiego pióra oraz ciężkiej kasy!!
Lechu
:)
Anonim_4267, 20.02.2012, 14:17, 89.228.145.126 ##

Dość ( skromnie powiedziawszy... ) nieudolnie formułowałem - adresowane do pani wiceprezydent Nowak - moje pytanie w trakcie debaty. "Zacukałem się" - przyznaję. :) Skorzystam teraz z okazji, aby się popraswić i wyrazić prezyzyjnie. Czy nie można by zaproponować "Miastu" przygotowującemu restrukturyzację miejskich instytucji kultury, aby skorzystało z doświadczenia i wiedzy tzw. środowiska i powołało społeczny (!) zespół opiniujący i wspomagający swoją wiedzą, nową i nie do końca jeszcze zorientowaną w realiach dyrektor Wydziału Kultury? Bo "naskaczyć" na kogoś za oczywiście popełnione błędy, a wyrazić chęć pomocy, to dwie różne postawy...
bytek, 20.02.2012, 14:53, 83.23.27.198 ##

w kilku miastach odbywały się Kongresy Kultury, fokusy, panele,wystąpienia przygotowane,na koniec opracowanie wniosków - jak zwał , tak zwał ale potrzeba ogromna, bo inaczej urzędnicy nam urządzą,czekam na dalsze części z niecierpliwością
Anonim_1918, 20.02.2012, 16:14, 83.20.166.51 ##

Nam nauczycielom brakuje czasu na kulture po godzinach , bierzemy tez udzial tylko w takich imprezkach kulturalnych w ktorych dostajemy wyrazne polecenie pana dyrektora ze wypadaloby tam byc bo beda oficjele z UM. Tak jak kazano przyjsc nam na dzisiejsze spotkanie ktore bylo bardzo nudne i tylko na nim pogadaNO TO ZNACZY ODFAJKOWANO JESDZCZE JEDNA IMPREZKE.
Anonim_6711, 20.02.2012, 18:44, 83.20.67.169 ##

w calym Gorzowie spedzono do teatru ok 100 ludzi zeby podyskutowac o kulturze a Pani dr. Ewa Pawlak olala cale widowisko i o godz 19 opuscila teatr - widac z tego ze bylo nudno i nic nie przygotowano.
EWA, 20.02.2012, 18:57, 83.20.67.169 ##

Ludzie!!! Co wy piszecie??? Z rozumowaniem u was kiepsko chyba!!!
Po pierwsze, owszem Pani Ewa Pawlak wyszła, ale prowadzący przekazał informację jaki był tego powód. Czyżby uczestnicy na widowni mieli problem ze słuchem? A może byli tak zaślepieni i nie zauważyli i nie usłyszeli tego???
Po drugie, moim zdaniem Pani Ewa Pawlak zaprezentowała się bardzo dobrze. Mówiła jasno i konkretnie, tylko zgromadzeni mieli problem z przyjęciem racjonalnych argumentów. Widać to też i tutaj.
Ale poza przyjmowanie argumentów mieli też problem z rozumieniem. Widać Pani Hanna Kaup ma też z tym problem. Bo co to znaczy wyższa filozofia??? Droga Pani, nie słuchała Pani uważnie i ze zrozumieniem. Pani Pawlak nie mówiła o likwidacji etatów, a o nie dublowaniu się stanowisk. Jako przykład podała księgową, będzie jedna zamiast kilku. A pozostałe etaty "księgowe" zamiast finansami będą zajmować się kulturą. Przecież to proste. No ale widać nie każdy rozumie lub chce zrozumieć.
A Pan bytek....teraz to wie Pan co Pan może. Kompromitacja na całego. No co to było za pytanie na debacie??? Proszę wybaczyć ale wyglądało to tak jakby Pan był lekko na gazie, lub mocno na kacu...bełkot i nic więcej. Wcale się nie dziwię, że Pani Nowak nie zrozumiała pytania. Pewnie nie tylko ona....
Anonim_4533, 20.02.2012, 19:05, 81.190.174.171 ##

Do Anonima 4533. Zrozumiał Pan to co mówiła Pani dyrektor Pawlak, ale najwidoczniej nie wyłuskał Pan istoty tej wypowiedzi, która tak zbulwersowała środowisko ludzi zorientowanych w temacie. Najwyraźniej przedkłada Pan formę nad treść wypowiedzi. Bo to pani dyrektor Pawlak - w precyzyjnie dobranych słowach, ustawionych w poprawnie zbudowane zdania - "bełkotała" o możliwościach przesuwania "zaoszczędzonych księgowych" do działów pracy merytorycznej. I Pan to zrozumiał i popiera! Bo na kulturze każdy się, przecież, zna! Wystarczy chociaż chwilę popracować w np. księgowości Filharmonii Gorzowskiej? Tak Pan uważa?
bytek, 20.02.2012, 20:33, 83.23.27.198 ##

Otóż to Bytek, otóż to. A czy Anonim 4533 jest w stanie powiedzieć, ile teraz księgowych będzie wykonywało pracę, którą dotąd wykonywało ich aż osiem? Czy ten ogrom finansowych spraw weźmie na swoje barki pięć, sześć, siedem księgowych? Bo przecież nie jedna. Jakie konkrety padły, bo może nie słuchałem? A jak nie padły, to co to za przelewanie z pustego w próżne?
Anonim_5190, 20.02.2012, 20:40, 89.228.152.154 ##

Pani Pawlak to beton pod szklanym kloszem. Dlaczego wyszła? Bo dziecko? Trzeba było zostac na wychowawczym i bawić dziecko a nie brać się za poważne stanowiska, wywoływać rewolucję i wyjść, bo co? wszyscy mamy dzieci i kazdy musiał jakoś zorganizować na ten czas opiekę. A może niania urlop wzięła?Księgowa filarów też wzięła! Ponadto dyrektor wydziału kultury posłużyła się szantażem w stosunku do Dziekańskiego że nie ma gwarancji kto konkurs wygra na stanowisko dyrektora, za to propozycja przyłączenia filarów do filharmonii spowoduje że Dziekański nie straci pracy. A to już trąci o mobbing i to bardzo źle świadczy o tej pani. Tak się zapędziła że zapomniała, że ma ok. 100 świadków na sali.
Jakie argumenty? Jakie wyjaśnienia? Czy publiczność usłyszała co się stanie z ekipą GDK? Pani dyrektor nie miała odwagi powiedzieć, że pójdą na bruk?!
Pani dyrektor klepała wyuczone tezy na pamięć i kurczliwie trzymała się ich. Nie potrafiła nic nowego powiedzieć co wcześniej mówiła i nic nie wyjaśniła. Jest nastawiana na robienie kariery po trupach, w sensie dosłownym.
Anonim_8921, 20.02.2012, 21:16, 83.23.139.147 ##

Anonim_4533, 20.02.2012, 19:05, 81.190.174.171 ##

Nie bądź aż tak lojalna bo ciebie kiedyś też pogoni
Anonim_8921, 20.02.2012, 21:35, 83.23.139.147 ##

Magistrat uruchomił stronę, na której zbiera opinie o swoich pomysłach na reorganizację adres: www.gorzow.pl
Anonim_4122, 21.02.2012, 13:32, 150.254.196.178 ##

Super, niech ludzie się wypowiadają, ale magistrat także sam powinien zbierać opinie, które pojawiły sie na róznych portalach, no i oczywiście wziąć pod uwagę to, co usłyszał na debacie.
Anonim_4446, 21.02.2012, 13:43, 93.175.129.29 ##

Gorzów "Przystań"? Nie,to Gorzów PRZESTAŃ!
Anonim_3768, 26.02.2012, 15:42, 89.228.145.253 ##

A cos do zarcia było? O napitkach nie wspomne...
Anonim_4411, 26.02.2012, 16:34, 89.73.27.82 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Taki kalendarz warto mieć
Dwanaście spośród tysięcy wyjątkowych fotografii Gorzowa sprzed lat autorstwa Waldemara Kućki trafiło do miejskiego kalendarza na 2020 rok. W Mikołajki, ... <czytaj dalej>
Nowy prezes Inneko
Łukasz Marcinkiewicz uzupełni skład zarządu Grupy Kapitałowej Inneko. Rada nadzorcza powołała go na stanowisko prezesa. Funkcję tę ma pełnić trzy ... <czytaj dalej>
Może zostaniesz ławnikiem?
Informacja o uzupełniającym wyborze ławników. Rada Miasta informuje o przystąpieniu do uzupełniającego wyboru dwóch ławników do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim ... <czytaj dalej>
Słubice chcą być Europejską Stolicą Kultury
Lubuskie samorządy sięgają planami daleko i wysoko. Tak też jest w przypadku Słubic, które chcą pretendować do miana Europejskiej Stolicy Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Ikon" Usługi Budowlane

ul. Gwiaździsta 2 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 62 36
branża: Budowlane usługi - renowacje, remonty <czytaj dalej>
"AFP Geodezja" Piotr Foltyński

ul. Okulickiego 52 /5, Gorzów Wlkp.
tel. 665 720 610
branża: Geodezja - usługi, sprzęt <czytaj dalej>
"Mezar" Sp. z o.o. Hurtownia Narzędzi

ul. Przemysłowa 57, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 30 43
branża: Narzędzia <czytaj dalej>

W teatrze spotkasz Mikołaja

To już tradycja w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie. ... <czytaj dalej>
Sto lat Barbary Pilch
W Gorzowie żyje dziesięciu stulatków. Jedną z nich jest Barbara ... <czytaj dalej>
Choroba, która odbiera przyszłość
Ruch, czyli troska o sprawność fizyczną i słońce to recepta ... <czytaj dalej>
Sanatorium Egle Birsztany – koniecznie sami sprawdźcie
Dziś oststni odcinek podróży do Birsztan i Druskiennik na Litwę ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzowskie "wioski potiomkinowskie"
Ostatnia rozmowa jeszcze z dyrektorem Filharmonii Gorzowskiej Mariuszem Wróblem w radiu Gorzów odbiła się szerokim echem głównie wśród osób „zaangażowanych” w odejście tegoż. Jak się można było spodziewać, największe obrażenie (jak mawia ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
Hanna Kaup:
Blues Noah na najwyższym poziomie
Takie koncerty jak ten niedzielny w wykonaniu Noah Wotherspoon Band ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2117:
Dokładnie. Zawsze mnie fascynowało że dla rodowitych "Gorzowiaków", permanentny stan patologii w mieście jest powodem do dumy... Parafr <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
W nawiązaniu do skandalicznego wpisu Anonima 1853.
Przestaję się dziwić, że wielu Osobom zaangażowanym w opisywanie oblicza kulturalnego Mi <czytaj dalej>
Anonim_1853:
wyjątkowo chamsko insynuacyjny komentarz pani redaktor nt radnej ktora naprawde movno i uczciwie angazuje sie w sprawy spoleczne inorgsnozacje roznyc <czytaj dalej>
Anonim_2882:
fsamraz <czytaj dalej>
Anonim_1853:
"gorzowianie" to nie tylko mateczne miasto Gorzów. niemal połowa mieszkancow metropolii gorzowskiej zamieszkała na jego obrzezach w wiosk <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej