poniedziałek 8 marca 2021     Beata, Stefan, Wincenty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kochani Stratedzy Kultury
Kochani Stratedzy Kultury, nie niszczcie tego, co w tym mieście najlepsze.

Najpierw zaskoczył mnie wywiad, jaki niedawno przeprowadziła dyrektor wydziału kultury Ewa Pawlak z dyrektorem Klubu Myśli Twórczej Lamus Zbigniewem Sejwą – bądź co bądź jej podwładnym. Myślałam, że to pomyłka, bo przecież żaden dyrektor, żaden prezydent nie chodzi do swoich zastępców, nie robi z nimi wywiadów i potem nie publikuje ich ani w gazecie, ani w internecie. No więc wywiad z Sejwą dał mi do myślenia.

Nie musiałam długo czekać na kolejne kulturalne zaskoczenie.
W pierwszy piątek lutego Ewa Pawlak powiadomiła opinię publiczną, że w tym roku z mapy kulturalnej miasta zniknie Klub Nauczyciela i Dom Kultury Małyszyn, za rok Grodzki Dom Kultury, natomiast MOS zostanie połączony z Lamusem, a w 2014 Jazz Club Pod Filarami wchłonie Filharmonia Gorzowska.

Tak wygląda wypracowana przez okrąglutki rok strategia rozwoju gorzowskiej kultury. Aż chciałoby się powiedzieć: strata gorzowskiej kultury. A ponieważ Pani Dyrektor oczekuje dyskusji na ten temat, oto moje zdanie.

Klub Nauczyciela to twór skostniały. Jego działalność jest niszowa i w żadnym stopniu nie wpływa na rozwój mieszkańców. Z nazwy wynika, że powinien skupiać nauczycieli, których w Gorzowie nie brakuje. Niestety, nie pamiętam żadnego spektakularnego wydarzenia z ich udziałem. Więc Klub Nauczyciela bez żalu.

Dom Kultury Małyszyn, choć na peryferiach miasta, to jest miejscem, do którego nierzadko przybywają także gorzowianie. Sporo się tam dzieje, ale jeśli placówka działa prężnie, ale nieekonomicznie, jeśli pani dyrektor zaproponowano – i to są moje domysły oparte na obserwacji i ostatniej wypowiedzi dyrektor Wysockiej, np. przejście na emeryturę -  to wcale mnie nie dziwi taka jej reakcja. Najmniej ważni przecież są odbiorcy kultury, a najbardziej ci, którzy nią zarządzają. Przecież miłośnicy muzyki, tańca i szeroko pojętej sztuki nie pójdą przez miasto z trumną, symbolizującą śmierć gorzowskiej kultury. Nie założą na twarz masek. Nie będą też wykrzykiwać obraźliwych haseł.

No więc, jeśli chodzi o to posunięcie, to ono mnie co najmniej dziwi.

Za rok zniknie Grodzki Dom Kultury. Ale jak? Czy to znaczy, że np. seniorzy już mogą żegnać się z Klubem Jedynka? Że ci, którzy w GDK stawiają pierwsze teatralne, fotograficzne, plastyczne czy literackie kroki już mogą szukać innych miejsc? Może najlepiej poza Gorzowem, bo tu na takie działania – jak się okazuje – nie ma pieniędzy. Więc kolejne posunięcie też dziwne, chyba że chodzi tylko o zmiany na stanowiskach dyrektorów.
Wiadomo również, że Stratedzy zakładają zmiany w nazwach instytucji, a tego już nie rozumiem. To przecież pozorowane działania i nie wiem, co mają dać rozwojowi gorzowskiej kultury.

2013 to także data połączenia MOS-u z Lamusem. Jeśli z tego ma powstać jeden dyrektor, niech się dzieje wola Strategów, bo to, że niewielki klubik w centrum miasta był i jest zarządzany przez osobnego dyrektora, stanowiło i nadal stanowi spore nadużycie. Nie mniej jednak już dziś mogę się założyć, kto przejmie stery w nowej połączonej placówce. I nie będzie to obecna szefowa MOS-u. Jak z tego połączenia ma urodzić się prawdziwa sztuka, a nie odświeżane kulturalne kotlety – jestem za.

Wreszcie rok 2014 ma nam przynieść zarządzanie Jazz Clubem Pod Filarami przez Gorzowską Filharmonię. I tę wiadomość, Szanowni Stratedzy, proponuję wpisać w karty gorzowskiej historii jako czarny żart tysiąclecia. Sama nie wiem, jak to nazwać, bo ktoś, kto podpisuje się pod taką propozycją, nie może rozumieć, na czym polega osobowość kulturalna i jaka jest jej wartość nie dla urzędnika, ale odbiorcy kultury właśnie. A to on – Szanowni Urzędnicy – jest tu najważniejszy i jemu to się należy. Bo nawet, jeśli to Wy dzielicie miejską kasę, to nie pochodzi ona tylko z Waszych kieszeni. I warto o tym pamiętać.

Łączenie Filarów z Filharmonią nie ma żadnego uzasadnienia i nie przyniesie żadnych oszczędności. Łączenie Filarów z Filharmonią to zabijanie tego, nad czym Bogusław Dziekański pracował przez ostatnie 30 lat. I niech Was, Szanowni Stratedzy, nie kłuje ani w oczy, ani w serca, że Jazz Club Pod Filarami jest identyfikowany z Dziekańskim. A z kim ma być? A z kim jest identyfikowana krakowska Piwnica Pod Baranami? Choć występowały i występują tam najróżniejsze osobowości, do dziś, kiedy mówimy „Piwnica Pod Baranami”, myślimy „Piotr Skrzynecki”. I nikomu to nie przeszkadza. Takimi osobowościami tworzy się charakter miasta i jego kultury. Powinno nas przynajmniej cieszyć, jeśli nie napawać dumą, że i u nas zdarzył się taki KTOŚ jak Dziekański. Nie wiem, co przyjdzie mi w tym mieście zrobić, jeśli górę wezmą jakieś urzędniczo-personalne nieuzasadnione pomysły.

No więc, Szanowni Stratedzy, nie niszczcie tego, co w tym mieście najlepsze. Na pewno nie dożylibyście czasów, w których jazz w Gorzowie ktokolwiek identyfikowałby z jakimkolwiek prezydentem, dyrektorem wydziału kultury, filharmonii czy jakąkolwiek radą miasta. Dajcie sobie spokój z tym łączeniem i pokażcie, że potraficie budować markę miasta, wykorzystując to, co w nim najlepsze.

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca

5 lutego 2012 19:44, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Czy Pani Redaktor czyta w myślach - na dodatek telepatycznie? Bo przecież nie widzieliśmy się od parunastu dni!
Podpisuję się tutaj i ja! A połączenie "Filarów" i Filharmonii z powodu jednego etatu (tzn. zaoszczędzenia) uważam za NIEGODZIWE -proszę zobaczyć ile Dziekański ma sponsorów prywatnych, którzy płacą np. za wydruk plakatów i.t.d.. Na pewno suma ta przekracza wynagrodzenie etatu! Poza tym "Filary" tu JUŻ INSTYTUCJA (i od lat rozsławia Miasteczko Gorzów). Filharmonia to raczkujące dziecko. I nie wiadomo co z niego wyrośnie!Na razie jakiegoś spektakularnego występu nie zanotowałem - poza obcymi - np. z M. Vengerowem...A dotychczasowa jej działalność wymagałaby osobnego omówienia. Wszak to już ponad pół roku istnienia.Ale kto by to czytał, kto by posłuchał i kogo to obchodzi. Grają? Grają! Imprezy są? Są!
Z.M.P.
Anonim_8733, 07.02.2012, 11:41, 81.190.181.83 ##

No cóż, śmiech na sali ta propozycja połączenia. Przecież ci ludzie, którzy o tym decydują, doskonale wiedzą, co oznaczają Filary. Czy ich zawiść jest aż tak wielka, że przysłania im zdrowy rozsądek? A przecież Gorzów niby tak kocha zwykłych niezwykłych. na pewno Boguś Dziekański się nie obrazi, ale jest kolejnym przykładem człowieka bez wielkich tytułów, który pokochał jazz, wkłada serce w to, co robi i robi to coraz lepiej. Jemu udało się stworzyć charakter tej gorzowskiej "Piwnicy Pod Filarami". Nie wolno nikomu tego niszczyć.
Anonim_6565, 07.02.2012, 12:05, 93.175.129.29 ##

W jaki sposob z Lamusowego kotleta ma sie narodzić Sztuka? Jezeli potencjalny dyrektor to impotent sztuki? Przerobi MOS na największy Bufet w Mieście - i bedzie serwował sztuke mięsa zamiast Sztuki!
Anonim_9221, 07.02.2012, 12:30, 87.99.63.100 ##

To mi wyglada na "chowanie drzewa w lesie"! Wiadomo ze na temat Filarow odezwą sie protesty... i sprawa zaniknie - nikt ew. kandydatów na Prezia nie podpisze sie w swoim programie pod planem wcielenia Filarow do Filharmonii (nazwa podobna ale jaka różnica w działalności!)
Mam wrażenie ze chodzi o odwrocenie uwagi na aneksje MOS przez Sejwę! Ustawić sie na kolejne lata? Nie dać sie odegnac od koryta? Wiecej - zacząć rzadzic korytem! Bo Lamusik juz nie wystarcza?
Inne ruchy to "dzialania maskujace"!
Anonim_7537, 07.02.2012, 12:41, 89.73.27.82 ##

Problem włączenia filarów do filharmonii to jedno, a jeszcze pozostają konkursy na dyrektorów instytucji kultury, które mają się odbyć w tym roku (wymusza to zmiana ustawy o prowadzeniu działaności kultaralnej). Jezeli Dziekańskiego będą chcieli wysadzić z siodła to zrobią to przy konkursie, niezależnie co się stanie z filarami.
Dziekański - człowiek w sile wieku i do emerytury troche mu zostało, ale jak widać troska co sie stanie z filarami jak zabraknie Dziekańskiego, bo "filary to jego dziecko" (mniej więcej tak mówiła p.Nowak), jest niczym więcej jak urządzenie komuś pogrzebu za jego życia. Ileż trzeba mieć w sobie nienawisci żeby publicznie ogłosić światu taką strategię. Pani Pawlak jest największym rozczarowaniem - wydawałoby się, że osoba inteligentna a tak się wystawiła omotana wizjami Zbyszka Sejwy, a może jeszcze kogoś... Strach mysleć. Szkoda...
Anonim_5131, 07.02.2012, 13:35, 93.175.129.29 ##

Zbyszek Sejwa powinien wylecieź z posady za to, że rozpiżył środowisko twórców i animatorów kultury miast - za co i na co dostaje pieniądze - ich w ICH KLUBIE integrować, reprezentować i wspierać. Zrobił z Klubu Myśli Twórczej domek kultury propagujący tylko te dziedziny sztuki na których się, ponoć, zna. I za to powinien być rozliczony, I to jak najszybciej! I przestać w końcu mącić i wykorzystywać chwilowe bezrybie w zarządzaniu gorzowską kulturą, gdzie i rak bywa rybą...
bytek, 07.02.2012, 15:14, 79.186.37.62 ##

W środowisku mówiło się że Lidia Przybyłowicz zostawiła po sobie WIELKIE NIC. Sądzę że Ewa Pawlak biją ją na głowę. Zniszczyć 30 letnią pracę szefa jazz klubu pod filarami jednym pociągnięciem pióra. Nie wiem ile lat trzeba będzie żeby odrobić rządy tej ostatniej. Konia z rzędem temu kto widział E.Pawlak na jakiejkolwiek imprezie "bez przymusu". Nie zna się nie czuje nie bywa ale wie ale zna się ale ... Pani już dziękujemy. Wracaj kobieto skąd przyjechałaś i proś aby Ci środowisko i mieszkańcy Gorzowa wybaczyli.
Anonim_1536, 07.02.2012, 17:12, 83.11.71.196 ##

Gordon, Strebejko, Rzeszewski, Świerczyński... długa jest lista osób ktore by na kopach Sejwe wyniosły z Lamusa!
Anonim_7537, 07.02.2012, 17:18, 89.73.27.82 ##

No tak, Zbyszek Sejwa to specyficzna osobowość. Żeby tworzyć w mieście kulturę, trzeba też umieć współżyć z odbiorcą, jak właśnie Boguś czy choćby nieodżałowany szef BWA Jerzy Gąsior. Od kiedy odszedł, przy Pomorskiej brak prawdziwego artystycznego ducha.
Anonim_5501, 07.02.2012, 17:28, 89.228.152.154 ##

Obiema rękami podpisuję się pod tym artykułem! Brawo, pani redaktor:)
Anonim_5155, 07.02.2012, 20:20, 159.205.80.174 ##

I ja się podpisuję!!! Zmianom serwowanym przez panią Ewę P. mówię stanowcze nie!!! Uważam,że wydział kultury (celowo pisane małą literą)zapomniał o swojej podstawowej funkcji, a mianowicie powinien wspierać KULTURĘ, a nie ją rujnować!!!!!!!!!!! To nic innego jak PROFANACJA KULTURY!!!! Joanna W.
Anonim_9913, 07.02.2012, 20:31, 89.228.140.167 ##

a ja tam myślę, że zmiany są potrzebne i konieczne, ponadto jeżeli dotykają one sportu, to dlaczego kulturę mają ominąć ;)

Anonim_5841, 07.02.2012, 22:17, 78.133.191.226 ##

Zmiany pewnie i sa potrzebne. Ale nie w tej formie! Ekipa Sejwy proponuje zmianę stołków w tej samej obsadzie. Te same pyski w tym samym anturażu!
Anonim_3223, 07.02.2012, 22:40, 89.73.27.82 ##

dziwię się....dlaczego teatr nie zostanie wchłonięty przez filharmonię?! po co na prowincji teatr i inne placówki związane z kulturą i sztuką?!
...mam nadzieję, że projekt upadku gorzowskiej kultury zostanie spalony na stosie!
grr, 08.02.2012, 06:59, 89.228.149.232 ##

Kompromitacja dr E.Pawlak i wydziału kultury
Anonim_5131, 08.02.2012, 08:36, 93.175.129.29 ##

odbieranie podmiotowej tożsamości osłabia- kastruje -instytucję,dziwię się postawie szefa Lamusa, w końcu ktoś inny kiedyś inaczej poprowadzi te miejsce.Cała reforma ma oczywisty cel ale nie powstała z miłości i zrozumienia dla odbiorców i twórców kultury,utrwala dominację Filharmonii w panoramie miasta, która przestaje być ogniwem w tkance kulturalnej miasta a staje celem samym w sobie.To nie jest tak,że GDK nie jest potrzebne a Małyszyn to sala weselna.

antonim, 08.02.2012, 09:11, 89.228.151.101 ##

Jaki jazzman przyjedzie do Gorzowa na koncert w... Filharmonii? Na zaproszenie jakiegos Nowaka! Albo Sejwy! Przeciez ludzie w sieci czytaja - wiedzą kto i co soba przedstawia! Bogusia znaja z dobrej strony - Sejwa wystepuje jako matacz i maciciel! Likwidator klimatow bohemy w Gorzowie!
Anonim_8818, 08.02.2012, 10:02, 89.73.27.82 ##

Jak Pawlak z Kargulem, czyli Sejwą biorą się za delikatną materię kultury, to nic dobrego z tego nie wyniknie. Pawlak nie ma żadnych potrzeb kulturalnych, nie rozumie kultury, ze sztuki to lubi tylko sztukę mięsa. No i nie mając o świecie kultury żadnego pojęcia daje sobie wciskać kit Sejwy i Kowalskiej. Powtarza jak mantrę wpakowane do jej tępej głowy zdania i nie słucha argumentów innych. Chce po prostu stworzyć kołchozy kulturalne, którymi będzie zarządzać jak fabryką czy inną produkcją. Ci manipulanci gorzowskiej kultury to "dzieci" naszego prezydenta z wyrokiem. Co roku jakieś chryje wychodzą. Odbiorcy sztuki przyznali Filarom statuetkę "Ale Sztuka!" to Jędrzejczak chciał wywalić Dziekańskiego z roboty. W następnym roku Ale Sztuka! trafiła do MCK i dyrektor Ewy Hornik, to za chwilę wywalił ją z roboty a Filarom prawie o połowę uciął dotację. Ktoś słyszy, że coś się dzieje w MCK pod nową dyrekcją? Bo wygląda na to, że nie dzieje się nic. Tej pani dyrektor prezydent na pewno nie wyrzuci. On wyrzuca i niszczy wszystkich myślących samodzielnie, mających własne zdanie i jakąś osobowość, a hołubi tylko pracowników z mentalnością urzędnika rodem z Gogola i carskiej Rosji, służalców-padalców.
Anonim_7618, 08.02.2012, 18:35, 83.23.137.202 ##

Pogadali? Pogadali! No więc szykować sie na sezon żuzlowy! Udział obowiazkowy!
Anonim_6429, 08.02.2012, 18:46, 89.73.27.82 ##

Nie pogadali, tylko domagają się nieniszczenia kultury. Inaczej to miast w ogóle przestanie istnieć.
Anonim_7437, 09.02.2012, 10:10, 93.175.129.29 ##

Jazz Club Pod Filarami jest klubem, który potrzebuje być instytucją, aby klub mógł swobodnie rozwijać się na rynku w niezamożnym mieście Gorzów. Jazz Club nie jest instytucją po to, aby pełnić działania klubu. Tę różnicę niech Państwo radni zauważą. Koncerty jazzowe nie są ułożone według ścisłego harmonogramu rocznego. Często załatwia się je przez telefon, bez umowy, na za dwa tygodnie. W takim systemie rynku nie ma miejsca na pisemne podania o dodatkowy budżet i trzy podpisy innych dyrektorów. Proszę zrozumieć, że prężnie działający klub przeniesiony pod dyktaturę molocha biurokratycznego nie będzie miał możliwości swobodnego działania i rozwoju. A Jazz Club Pod Filarami jest wart wiele. W innych miastach jesteśmy znani z tego klubiku, żużlu i prezydenta (no i kaset ze Stilonu:) ). Coroczna wysoka pozycja rangowa w Jazz Forum jest poparciem wyjątkowości tego miejsca. Muzycy odbierają je jako gościnne - gdzie szef osobiście wita się z uśmiechem; domowe - gdzie mogą zjeść te niby zwykłe pierogi, lecz jakie wyjątkowe w tym miejscu; klimatyczne - gdzie gra się przyjemnie rewelacyjne koncerty ze świetną publicznością. To są opinie muzyków, którzy choć raz zagrali, osób z zagranicy i naszych rodowitych (przy czym wyrażając opinię nie wiedzieli skąd jestem). W porównaniu do innych klubów, których już trochę poznałam, Gorzów ma coś bardzo wyjątkowego. Nie niszczcie naszej kultury, tradycji, naszej dumy. Jeżeli chcą Państwo politycy odciążyć Pana Bogusława, niech dadzą mu chociaż parę lat wolności, gdzie nie będzie musiał zajmować się kolejnymi pomysłami, fanaberiami i konszachtami polityków. To Wasze rzucane kłody są problemem, nie biurokracja 2,5 etatowego klubu.

JazzŚwiatPolskaGorzów, 09.02.2012, 10:54, 77.65.49.214 ##

JazzŚwiatPolskaGorzów - i wszystko na ten temat. Wydział kultury i ci wszyscy od strategii strzelili sobie w stopę. Środowisko kulturalne miasta powinno pokazać swoją siłę i nie dopuscić do tej grandy
Anonim_7437, 09.02.2012, 11:14, 93.175.129.29 ##

Teatr Hanuszkiewicza Teatr Grotowskiego Owczarnia Wienczyslawa Filary Dziekanskiego to naprawde dobrze brzmi . Warszawa Wroclaw Jaworki dumne sa z takich okreslen synonimow.Gorzow zas chce sie wyroznic niestety negatywnie
Anonim_9654, 09.02.2012, 22:17, 83.20.172.31 ##

Jedyne wytłumaczenie na te beznadziejne plany rozwoju kultury upatruję w tym, że ta pani nie jest stąd i nigdy nie zrozumie tego miasta. Ta startegia nie powinna być rozwojem, ale upadkiem kultury. Sprawdzcie jak radzi sobie WSB po jej wspaniałych rządach.
Anonim_2247, 18.02.2012, 22:30, 83.20.193.105 ##

"Kompromitacja dr E.Pawlak i wydziału kultury" napisał Anonim_5131. Po wczorajszej debacie trzeba dodać: kompromitacja, wstyd, brak dobrych manier, jednym słowem SKANDAL. Szefowa wydziału kultury wychodzi z debaty nie mówiąc słowa.
Anonim_5315, 18.02.2012, 22:42, 89.228.152.154 ##

przeprowadziliśmy się tu kilkanaście lat temu i do tej pory nie narzekałem. Ale od niedawna ze zgrozą patrzę na uprawianą "politykę" kulturalną. Czy zarządzający w ogóle odwiedzają placówki kulturalne które tak łatwo chcą likwidować/zmieniać/łączyć? Mój syn chodził na zajęcia fotograficzne do GDK, córka ze szkoły na historię filmu do MOS, sam odwiedzam Filary, z żoną chodzimy do Teatru, a ostatnio byliśmy na Walentynkach w kinie w MOS. Nie ma posuchy. Skąd więc nagle taki problem z gorzowską kulturą? Oszczędności potrzebne? Nie mam nic do Filharmonii, bo ma swoich odbiorców, ale może Gorzów na nią nie stać i stąd nagle potrzeba dodatkowych środków?
Dla mnie kultura to przede wszystkim ludzie i jakoś tam gdzie chodzę jeszcze się nie zawiodłem - nie brakuje im zaangażowania w tym, co robią. Ale jak widać to nie starcza włodarzom kultury. A może ich nie znają? Może dla nich są tylko statystyką?
Anonim_1912, 19.02.2012, 16:54, 79.186.111.168 ##

debata trwała 3 godziny, dużo o instytucjach, mało o sztuce,zabrakło kultury wydziałowi:)
Anonim_9595, 19.02.2012, 21:37, 89.228.151.101 ##

Bezczelna impertynencka bez znajmomości przepisów na które się powołuje i jak sie okazało na koniec ... bez kultury. Wiecie o kim mowa?

Anonim_9843, 20.02.2012, 09:43, 93.175.129.29 ##

Opamiętajcie się Szanowni Stratedzy!!!!
Jazz Club Pod Filarami to prawdziwy FILAR gorzowskiej kultury!!!!
B.Sch.
Anonim_3922, 09.03.2012, 19:33, 188.47.137.5 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Łukawski Paweł Biuro Prawno-Finansowe

ul. Gwiaździsta 8 l. 74, Gorzów Wlkp.
tel. 502 288 875
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>
"Inter San" Hurtownia

ul. Sikorskiego 22, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 83 96
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Coraz więcej skierowań na badania
Gorzowski szpital wydłuża godziny pracy punktu pobierania wymazów. Niedawno informowaliśmy o ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0434.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
Anonim_4851:
Wie gehst? <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
"Wie bist du?". Kto tak w Niemczech pyta? To tak bardziej z czytanki, po niemieckiemu. ;) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej