środa 26 lutego 2020     Bogumił, Aleksandra, Mirosława
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gołe tyłki gorzowian

A na holere bylo mi to fszysko. Dobże, rze dostauam lek czszeciej czy czfartei generaci. Inaczej niepszeszyła bym teko szoku po powrocje ze śpitala. S saphanei reklamowym simietnikiem szkszynki pocztofei wylaua sie na mie warta. I od razu w suowie od jakieiś „redakci” z (cytuje) „Łokitka” zapowiedziaua, ze bedzie sie wylewaci co miesionc.

Tak chyba powinnam zacząć pisać i dać sobie święty spokój z ortografią, poprawnością składniową, gramatyczną, frazeologiczną i wszelką inną, która reguluje używanie języka ojczystego, której ciągle uczą w szkołach, której mnie uczono na studiach, której zasady sama przez lata wpajałam dzieciom i młodzieży.

A na cholerę było mi to wszystko? Zmarnowane młode życie i państwowe pieniądze, za które profesorowie: Jerzy Ziomek, Edward Balcerzan, Stanisław Barańczak i wielu innych wpajało mi na studiach miłość i poszanowanie dla języka i literatury. Dobrze, że dostałam przeciwnadciśnieniowy lek trzeciej czy czwartej generacji. Inaczej nie przeżyłabym tego szoku, jaki spotkał mnie po powrocie ze szpitala. Z zapchanej reklamowym śmietnikiem skrzynki pocztowej wylała się na mnie „Warta”. I od razu – w słowie od jakiejś „redakcji” z (cytuję) „Łokitka” zapowiedziała, że będzie się wylewać co miesiąc. Już chciałam dzwonić do sztabu zarządzania kryzysowego wojewody, ale wojewoda pewnie nic o tym zagrożeniu nie wie, choć i samemu prezydentowi Komorowskiemu też niedawno się wylało z powodu „bulu” i „nadzieji.”


„Warta”, która dopłynęła do mnie z całą masą niechcianych reklamówek, rzuca najczarniejszy cień na cały wojewódzki Gorzów i przynosi wstyd każdemu jego mieszkańcowi. Nie mam zamiaru owijać w bawełnę. Dość wyrozumiałości dla dyletanctwa, analfabetyzmu i niewiedzy. Gdzie choćby odrobina przyzwoitości biorących się za wydawanie miesięcznika, „którego jeszcze w Gorzowie nie było” i nazywających się „redakcją”? To, co – pożal się Boże – zrobili, to jakiś koszmarny żart, za który zapłacili – niestety – naiwni reklamodawcy. A są wśród nich poważni przedsiębiorcy, biznesmeni oraz firmy z najwyższej półki (na ich miejscu zażądałabym zwrotu kasy i odszkodowania za straty moralne). Nie mam pojęcia, w jaki sposób zostali omotani, by pokazać się w czymś, co nie grzeszy ani szatą graficzną, ani składem, ani pomysłem, a z dziennikarstwem ma tyle, ile przedszkolak ze studiami. Nic. Nul. Zero. Nothing. Ortografia, stylistyka, składnia, interpunkcja, poprawność gramatyczna to pojęcia w „redakcji” miesięcznika, „jakiego jeszcze nie było” obce i niepotrzebne. Stąd w tzw. wstępniaku mamy życzenia:
„Zokazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzymy Wam drodzy czytalnicy radosnych Świąt spędzonych w gronie rodzinnym. Bez kłutni przy stole o sprawach błachych, odpoczynku od bierzących spraw i pośpiechu z nimi związanym. A w świąteczny Poniedziałek dużo ruchu na świerzym powietrzu.”

Dla mnie to skandal i kolejny upadek obyczajów. Ktoś moje oburzenie skwitował stwierdzeniem, że w demokratycznym kraju każdy może sobie wydawać, co mu się żywnie podoba. Zgoda. W takim razie, dlaczego piętnujemy praktyki ludzi, którzy nie są lekarzami, a przyjmują chorych i biorą za to pieniądze? Albo „leczenie” raka, np. wodą utlenioną? Albo dlaczego, gdy chcą nam zważyć nadgniłe jabłko czy pomidora, odrzucamy je, skoro to ciągle jest jabłko i pomidor? Dlaczego na egzaminach z prawa jazdy musimy znać wszystkie przepisy, a nie tylko kilka? Dlaczego składamy reklamację na nierówno położone kafelki, źle podłączony kran, przemakające buty, krzywo podwiniętą spódnicę czy zapalniczkę, która nie daje ognia?

Ostatnimi czasy w Gorzowie wszyscy wydają tzw. gazety. Ma się rozumieć, że darmowe. Ma się rozumieć, że po to, by zarobić na reklamach. Przecież zawsze znajdzie się kilku naiwnych, którym zaproponuje się promocyjnie obecność w 50-tysięcznym nakładzie i oni będą zadowoleni. Tylko to, w czym się pojawiają, nie ma nic wspólnego z gazetami i dziennikarstwem, a jest zwykłą bezczelnością tych, którzy biorą się za robotę, o której nie mają bladego pojęcia. Ten ostatni twór z nieszczęsną Wartą w tytule przekracza wszelkie zasady przyzwoitości. Pisze, np., że: „5 zł to zeszyt i kretki”, a „60 zł to plecak i obówie do szkoły”, że (cytuję): „Na łamach naszego miesięcznika znajda Państwo również zdjęcia nowonarodzonych Gorzow-ian, swego rodzaju album rodzinny, tablo dzieci z oddzialu noworotkowego…”

Nie będę więcej przytaczać tych wiosennych „kwiatków” rodzimych „redaktorów”, bo one nie pachną, ale wydają smród na całą Polskę. Drogi Panie Synowiec. Nie miał Pan racji, pisząc, że jesteśmy pierwszym pokoleniem na sedesie. My ciągle tkwimy z tyłkami w pokrzywach, udając, że nikt tych naszych gołych tyłków nie widzi. Przy tym – zadowoleni z siebie – nadymamy się, jak byśmy walczyli z zatwardzeniem, gęby (jak pisał Gombrowicz) mamy nabrzmiałe do czerwoności, a obrzydliwie napaskudziwszy, podcieramy się dobrem wspólnym – Wartą.

Dość tego! Ja już nie apeluję o przyzwoitość, zdrowy rozsądek i poszanowanie zasad. Ja ich żądam. I będę o nie walczyć do końca świata i wszystkie dni dłużej. A jeśli pozwolimy na robienie z siebie pośmiewiska, to nie nazywajmy się ludźmi kulturalnymi i najlepiej od razu zburzmy Filharmonię, a na jej zgliszczach urządźmy dzikie igrzyska. Tylko koniecznie zróbmy na tym dobry interes. W końcu pieniądze nie śmierdzą, szczególnie gdy profesjonalizm i uczciwość to nic nieznaczące archaizmy, a zza pokrzyw wystają nam gołe tyłki.

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca


 


4 maja 2011 21:58, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nie chce mi sie wierzyć! To jakiś kawał? Moze ktoś zakpił z Pani?
Anonim_8413, 04.05.2011, 22:38, 89.79.182.49 ##

Ale jazda!!!
Anonim_6257, 05.05.2011, 10:13, 93.175.129.29 ##

Ja również jestem zszokowana tymi błędami!!! Chciałam nawet zadzwonić do redakcji z "gratulacjami", ale niestety podany numer już nie istnieje! :)
Anonim_3624, 05.05.2011, 16:33, 81.190.165.218 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Lubuskie a koronawirus
W związku z doniesieniami medialnymi oraz służb epidemiologicznych o dynamicznie rozwijającej się w Europie sytuacji w zakresie zakażenia koronawirusem zarząd ... <czytaj dalej>
Popielec i pokuta
W najbliższą środę 26 lutego wierni Kościoła katolickiego wkraczają w okres Wielkiego Postu. Czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, stanowiących szczyt ... <czytaj dalej>
Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa Ul.Łazienki 2 4 w Gorzowie Wlkp.

ul. Ogińskiego 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 54 71
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Filia

ul. Podmiejska 9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 76 66
branża: Ubezpieczeniowe firmy <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa 3212 Ul.Sikorskiego 121 w Gorzowie Wlkp.

ul. Armii Polskiej 29, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 68 39
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

24II2020
24II2020. Australia z początku XXI w. była tematem wystąpienia Agi Doberschuetz ... <czytaj dalej>
Fundusze na miejsca w przedszkolu
Prawie 900 tys. zł trafi do Gorzowa i Bogdańca w ... <czytaj dalej>
Nie bój się zadbać o zdrowie psychiczne.
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu najbliższych 10 ... <czytaj dalej>
Trakt Królewski do przebudowy
Przetarg na przebudowę Traktu Królewskiego w Gorzowie wygrało konsorcjum firm ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1d.jpg
Hanna Kaup:
25II2020
25II2020. Na spotkanie z Jerzym Bralczykiem w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
24II2020
24II2020. Australia z początku XXI w. była tematem wystąpienia Agi Doberschuetz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2842:
to z gołębiem - pyszne. <czytaj dalej>
Anonim_4846:
Może też napisać tak: Drodzy komentatorzy tego forum! Tłumaczenie wam czegokolwiek jest jak gra w szachy z gołębiem.
Nieważne, jak dobrze <czytaj dalej>
Anonim_2842:
Szanowni Państwo,
Realizacja projektu powiodła się. Cieszymy się, że kolejna inicjatywa z budżetu obywatelskiego, została wykonana. Schody <czytaj dalej>
Anonim_4846:
Od admina do Anonima 4846: Bardzo prosimy o nieobrażanie nikogo. Rzecznik jak rozumiemy, nie potrzebuje adwokata i świetnie sobie poradzi z udzielen <czytaj dalej>
Anonim_7969:
Bo inwestor prywatny liczy kasę. Tutaj mamy URZĘDNIKÓW - wysokość zarobków, zatrudnienie, nijak ma się do wykonanej pracy. A o wyborze na stoł <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej