czwartek 2 kwietnia 2020     Maria, Franciszek, Urban
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Znów skandal
– To skandal. Kultura w lubuskim to nie tylko Zielona Góra. Gorzów kulturalny i inne miasteczka to w ciemnej dupie mogą żyć...? – pytał z oburzeniem dyr. Klubu Myśli Twórczej Zbigniew Sejwa w e-mailu przesłanym do redakcji „A gorzowska kultura gdzie?”

Dołączył też trzy linki do materiałów, które donoszą, że marszałek Elżbieta Polak dofinansuje zielonogórską kulturę. Nie całą – ma się rozumieć – ale tę, którą jej zdaniem tworzą ludzie z pasją, promujący równocześnie nasz region. Krótko mówiąc, pani marszałek w roku budżetowej posuchy postanowiła pomóc przetrwać ambasadorom kultury i sztuki z Zielonej Góry.

Dodajmy, że sprawa związana jest z cięciami, jakie prezydent Janusz Kubicki zrobił w kulturalnym budżecie miasta, pozostawiając na lodzie takie imprezy jak Festiwal Kabaretu i Kina Autorskiego Qest Europe, Bachanalia czy Festiwal Green Town of Jazz. Natomiast 2 mln zł przyznał Festiwalowi Piosenki Rosyjskiej oraz Winobraniu.

W związku z tym, władze województwa zapowiedziały, że część z tych imprez może uzyskać dofinansowanie z rezerwy budżetowej regionu lub – w ramach projektów unijnych – z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Trzeba jednak dodać, że w związku z zaistniałą sytuacją, środowisko kulturalne miasta nie siedziało z założonymi rękami. Pojawiły się grupy sprzeciwu, a listy w obronie Festiwalu Kina Autorskiego Quest Europe nadesłali m.in. Maja Komorowska, Krzysztof Globisz, Sylwester Chęciński. Pomysłodawczyni i organizatorka imprezy znalazła też dodatkowych sponsorów, więc zapewnia, że impreza odbędzie się na pewno.

I ta sytuacja zdenerwowała dyrektora Klubu Lamus Zbigniewa Sejwę. „W Gorzowie też wszyscy krzyczeli po ogłoszeniu budżetu na kulturę w mieście i jakoś pani marszałek się tym nie zainteresowała. Gorzowskich przedstawicieli kultury nikt do Urzędu Marszałkowskiego nie zaprosił na spotkanie, żeby pochylić się z troską nad biedą w kulturze. Poza tym, to właśnie jest mój krzyk – adresowany do mediów, bo na ulicę nie wyjdę” – pisał dalej do redakcji.

Mnie jednak to oburzenie nie przekonuje. W życiu o wszystko trzeba walczyć, a nie wypatrywać manny z nieba. Zielona Góra pokazała jedność, umiała w ideę zaangażować ludzi znanych, znalazła zrozumienie u władz, a one miały w czym wybierać. Zgadzam się z szefem Lamusa, że kiedy u nas Scena Letnia była zagrożona, to władze marszałkowskie nie zainteresowały się sprawą i nie wyraziły chęci finansowej pomocy, ale nie wiem, czy np. dyrektor teatru zwrócił się do nich z prośbą o wsparcie.
Poza tym, odnoszę wrażenie, że nasze środowisko jest przede wszystkim podzielone i skonfliktowane, nie potrafi się zorganizować i gdyby nie media (radni powinni byli nie głosować budżetu w pierwszej wersji, więc w poprawce nie widzę ich specjalnej zasługi), nie byłoby dofinansowania dla Jazz Clubu Pod Filarami ani Sceny Letniej. Widzę też, że najlepiej wychodzi nam kulturalne obrażanie się, np. na jeden klub, że dofinansowanie dostał; na inny, że trwoni kasę na paraartystyczne działania; na panią marszałek, że do siebie nie zaprosiła gorzowian i nie zaproponowała pomocy.

Z drugiej strony, chyba mamy ograniczone zaufanie do władz wojewódzkich, że nie chcemy czy boimy się informować ich o naszej trudnej sytuacji i prosić o pomoc. A już na pewno plamę dają nasi reprezentanci sejmiku, którzy nie wykazują się w sytuacjach, w których powinni zabiegać o pomoc dla północy województwa. Swoją drogą nie słyszałam, by któryś z nich podpowiedział, skąd i jakie pieniądze można by dostać na kulturalne działania.

No i jeszcze jedno. Dyr. Sejwa bardzo oburza się na decyzję marszałek Polak w sprawie dofinansowania zielonogórskich działań kulturalnych, wśród których rzeczywiście są sztandarowe imprezy o zasięgu ponadregionalnym.

Mam więc pytanie: Które z proponowanych przez Gorzów mają taki charakter? Nie dajmy się zwariować. Gorzowska kultura – poza teatrem i jazzem – ma niewielki zasięg i jest mocno odgrzewana. Gdzie więc kryje się ten skandal?

Hanna Kaup

redaktor naczelna/wydawca5 kwietnia 2011 22:02, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Perełka" Hotel Dla Zwierząt

ul. Wschodnia 34 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 95 53
branża: Hotele dla zwierząt <czytaj dalej>
Fil Tomasz Usługi Remontowo-Budowlane

ul. Armii Ludowej 19 m. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 94 79
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Jak radzić sobie z lękiem
Od wtorku 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ będą ... <czytaj dalej>
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - uniejow.jpg
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Darlene:
Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and
yur views arre fastidious in favor of new people.
<czytaj dalej>
Anonim_6234:
myślę źe marszałek Polakowa specjalnie wzięła do siebie do zielonej góry chorych na koronawirusa z regionu gorzowskiego żeby wysłupłać jaki <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Teraz Faraon to ja. Ludzie się zmieniają. <czytaj dalej>
Anonim_8674:
Żenujące, ponizajace dla przyznajacego nagrode, ze nie sprawdza, nie czyta , nie weryfikuje i dla odbierajacego za to co zrobili tylu pracownikom. W <czytaj dalej>
Anonim_2726:
nosił wilk razy kilka, ponieśli jednego i drugiego wilka <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej