wtorek 18 lutego 2020     Konstancja, Maksym, Bernadeta
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Znów skandal
– To skandal. Kultura w lubuskim to nie tylko Zielona Góra. Gorzów kulturalny i inne miasteczka to w ciemnej dupie mogą żyć...? – pytał z oburzeniem dyr. Klubu Myśli Twórczej Zbigniew Sejwa w e-mailu przesłanym do redakcji „A gorzowska kultura gdzie?”

Dołączył też trzy linki do materiałów, które donoszą, że marszałek Elżbieta Polak dofinansuje zielonogórską kulturę. Nie całą – ma się rozumieć – ale tę, którą jej zdaniem tworzą ludzie z pasją, promujący równocześnie nasz region. Krótko mówiąc, pani marszałek w roku budżetowej posuchy postanowiła pomóc przetrwać ambasadorom kultury i sztuki z Zielonej Góry.

Dodajmy, że sprawa związana jest z cięciami, jakie prezydent Janusz Kubicki zrobił w kulturalnym budżecie miasta, pozostawiając na lodzie takie imprezy jak Festiwal Kabaretu i Kina Autorskiego Qest Europe, Bachanalia czy Festiwal Green Town of Jazz. Natomiast 2 mln zł przyznał Festiwalowi Piosenki Rosyjskiej oraz Winobraniu.

W związku z tym, władze województwa zapowiedziały, że część z tych imprez może uzyskać dofinansowanie z rezerwy budżetowej regionu lub – w ramach projektów unijnych – z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Trzeba jednak dodać, że w związku z zaistniałą sytuacją, środowisko kulturalne miasta nie siedziało z założonymi rękami. Pojawiły się grupy sprzeciwu, a listy w obronie Festiwalu Kina Autorskiego Quest Europe nadesłali m.in. Maja Komorowska, Krzysztof Globisz, Sylwester Chęciński. Pomysłodawczyni i organizatorka imprezy znalazła też dodatkowych sponsorów, więc zapewnia, że impreza odbędzie się na pewno.

I ta sytuacja zdenerwowała dyrektora Klubu Lamus Zbigniewa Sejwę. „W Gorzowie też wszyscy krzyczeli po ogłoszeniu budżetu na kulturę w mieście i jakoś pani marszałek się tym nie zainteresowała. Gorzowskich przedstawicieli kultury nikt do Urzędu Marszałkowskiego nie zaprosił na spotkanie, żeby pochylić się z troską nad biedą w kulturze. Poza tym, to właśnie jest mój krzyk – adresowany do mediów, bo na ulicę nie wyjdę” – pisał dalej do redakcji.

Mnie jednak to oburzenie nie przekonuje. W życiu o wszystko trzeba walczyć, a nie wypatrywać manny z nieba. Zielona Góra pokazała jedność, umiała w ideę zaangażować ludzi znanych, znalazła zrozumienie u władz, a one miały w czym wybierać. Zgadzam się z szefem Lamusa, że kiedy u nas Scena Letnia była zagrożona, to władze marszałkowskie nie zainteresowały się sprawą i nie wyraziły chęci finansowej pomocy, ale nie wiem, czy np. dyrektor teatru zwrócił się do nich z prośbą o wsparcie.
Poza tym, odnoszę wrażenie, że nasze środowisko jest przede wszystkim podzielone i skonfliktowane, nie potrafi się zorganizować i gdyby nie media (radni powinni byli nie głosować budżetu w pierwszej wersji, więc w poprawce nie widzę ich specjalnej zasługi), nie byłoby dofinansowania dla Jazz Clubu Pod Filarami ani Sceny Letniej. Widzę też, że najlepiej wychodzi nam kulturalne obrażanie się, np. na jeden klub, że dofinansowanie dostał; na inny, że trwoni kasę na paraartystyczne działania; na panią marszałek, że do siebie nie zaprosiła gorzowian i nie zaproponowała pomocy.

Z drugiej strony, chyba mamy ograniczone zaufanie do władz wojewódzkich, że nie chcemy czy boimy się informować ich o naszej trudnej sytuacji i prosić o pomoc. A już na pewno plamę dają nasi reprezentanci sejmiku, którzy nie wykazują się w sytuacjach, w których powinni zabiegać o pomoc dla północy województwa. Swoją drogą nie słyszałam, by któryś z nich podpowiedział, skąd i jakie pieniądze można by dostać na kulturalne działania.

No i jeszcze jedno. Dyr. Sejwa bardzo oburza się na decyzję marszałek Polak w sprawie dofinansowania zielonogórskich działań kulturalnych, wśród których rzeczywiście są sztandarowe imprezy o zasięgu ponadregionalnym.

Mam więc pytanie: Które z proponowanych przez Gorzów mają taki charakter? Nie dajmy się zwariować. Gorzowska kultura – poza teatrem i jazzem – ma niewielki zasięg i jest mocno odgrzewana. Gdzie więc kryje się ten skandal?

Hanna Kaup

redaktor naczelna/wydawca5 kwietnia 2011 22:02, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Alpin Pach"

ul. Pułaskiego 63, Gorzów Wlkp.
tel. 600 093 301
branża: Wysokościowe prace <czytaj dalej>
Zakład Blacharsko-Lakierniczy

ul. Puszkina 48, Gorzów Wlkp.
tel. 691 262 023
branża: Samochody - blacharstwo, lakiernictwo <czytaj dalej>

17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
Premiera, na którą czekali miłośnicy disco-polo
Czy w walentynki może być nieromantycznie? Przekonaj się o tym. ... <czytaj dalej>
W Gorzowie powstanie centrum logistyczne
W najbliższy piątek, 14 lutego, przy ul. Szczecińskiej zostanie wmurowany ... <czytaj dalej>
Szpitalne obcowanie ze sztuką
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie rozpoczyna działalność Galeria Sztuki ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - fama.jpg
Hanna Kaup:
18II2020
18II2020. Milord, doktorka, furgon militarny, lando, klap break, landolet, to tylko ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3695:
na wsi takie rzeczy to normalka
jak jacuś po polu jeździł kombajnem <czytaj dalej>
Anonim_9892:
do Taczki. Słucham z przyjemnością tego pana. On się w "gorzówku" marnuje, on do rządu powinien iść. Jak on mówi, to gdyby nie mój <czytaj dalej>
Anonim_4857:
sami debila wybrsliscie sobie na wójta gorzowa więc co sie dziwicie <czytaj dalej>
Taczka :
Co na to nasz najlepszy bajerant, rzecznik UM? Znowu jakieś bzdury. <czytaj dalej>
Anonim_9546:
Podobno rzecznik potwierdził, że to miasto zlecilo wycinkę, ale winą obarczył wykonawcę. Skandal <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej