poniedziałek 24 lutego 2020     Maciej, Bogusz, Modest
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Lipki w wielkim konflikcie
Dwa tygodnie temu, w felietonie „Konfliktowy donos” przewidziałam bieg wydarzeń i burzę, jaka rozpętała się po publikacji materiału „Kto ma rację”, o personalnych problemach między dyrektorem a niektórymi pracownikami szkoły w Lipkach Wielkich.

Burza trochę nawet przerosła moje oczekiwania, ale jedynie w kwestii nienawiści, jaką nie tylko widać, ale i czuć z każdej litery niektórych komentarzy pisanych z komputera, np. „inteligentniejszej od korzeniowskiego”.

Przeczytaj felieton http://www.egorzowska.pl/pokaz,felietony,1274,

To jasne, że każdy medal ma dwie strony. To jasne, że nie wszystkim to samo się podoba i nie wszyscy mają jednakową wytrzymałość. Kiedy jednak idzie o konflikt personalny, mówienie o przeciwnikach w sposób obraźliwy, wskazuje na poziom dialogu i rzuca zły cień na „niesłusznie oczernianych”.

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że niewielkie środowiska społeczne, a do takich należą szkoły w niewielkich wioskach, żyją własnym życiem i trudno w nich o zmiany, które dawno wprowadzono w innych miejscach. Często pracują tam ludzie wzajemnie od siebie zależni, także rodzinnie powiązani.

Ktoś z dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym ostatnio powiedział mi, że rządzą tam niemal mafijne układy. Jeśli jesteś uległy, potrafisz się podporządkować, czasami znieść obraźliwe słowo czy inne upokorzenie, będziesz żył. Mizernie, bo mizernie, ale jakoś. Jeśli nie, zniszczą cię. Najmniej dokuczliwe może być zwolnienie z pracy. Najbardziej – zaszczucie.

Zrozumiałe staje się więc, dlaczego konflikt w Lipkach Wielkich tak długo nabrzmiewał. Bo że istnieje, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Po ujawnieniu go, jeszcze bardziej rozpalił emocje i być może nawet rozognił sytuację, której nikt dotąd nie potrafił uzdrowić. Czy teraz będzie umiał?

Ludzie pytają, co na to Kuratorium, co związki zawodowe, co Inspekcja Pracy? O tym przeczytacie Państwo w następnych odcinkach „Kto ma rację”. Teraz odniosę się tylko do fragmentu rozmowy przeprowadzonej 19 stycznia z kuratorem Romanem Sondejem, który powiedział wtedy, że konfliktu personalnego nie zna, ale: „Szkoła na pewno ma problemy z jakością edukacji, bo realizuje program podniesienia efektywności kształcenia. Czekamy na efekty realizacji tego programu w tym roku. Ponieważ jest to drugi rok pracy szkoły z tym programem, jeśli w dalszym ciągu szkoła nie będzie osiągała poprawy, będziemy zastanawiać się, gdzie leży przyczyna. Na dzień dzisiejszy nie diagnozujemy tego, leży to w kompetencjach dyrektora szkoły, ale ponieważ program naprawczy jest realizowany w trybie nadzoru, niestety, ale dyrektor musi wywiązać się skutecznie. W naszej procedurze ustawiliśmy tak, że szkoły, które realizują program naprawczy, mają szansę niepowodzenia w jednym roku, jeżeli umiejętnie potrafią zdiagnozować przyczyny, wyciągać wnioski...”

Ja nie rozstrzygam, kto w sprawie ma rację, ale widzę, że problem jest wielki, jak Lipki, że wiele problematycznych spraw w szkole jakoś się nakłada i z siebie wynika. Wszystkim, a już szczególnie dyrektorowi, powinno zależeć na jak najszybszym rozwiązaniu konfliktu. Mam jednak świadomość, że potrzeba tu wyjątkowo sprawnego mediatora. Czy taki się znajdzie, by nie tylko szkołę, ale i wieś jak najszybciej oczyścić ze złej atmosfery?

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca

29 marca 2011 15:24, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Uczę się w tej szkole już 9 rok. Jestem w 3 klasie gimnazjum. Nigdy sytuacja miedzy niektórymi nauczycielami a dyrektorem nie była normalna i to było widać. Do dziś mam kontakt z kilkoma nauczycielami którzy odeszli z tej szkoły. Nie dziwie im się. Odeszli bo byli dobrzy i my uczniowie ich lubiliśmy, ale dyrektor nie potrafił tego zrozumieć. W szkole nie tylko pan Adam i pani Ewa tak sądzą . Jest wiele takich nauczycieli tylko po prostu boją się tego powiedzieć wprost. Boją się o pracę. Są nauczyciele, którzy kompletnie nie umieją uczyć. Nie będę wymieniać, lecz zapewne mają jakieś układy z dyrektorem, ponieważ już nie jedna skarga była kierowana w ich stronę, a może rządzi tym wszystkim pozycja społeczna? Jestem w młodym wieku i może nie patrze na to jak powinnam, ale widzę co się wokół mnie dzieje.
Uczennica, 14.04.2011, 21:55, 83.20.85.235 ##

Już kilka lat temu byłam uczennica tej szkoły i wiem jaka atmosfera tam panowała. Jedni nauczyciele byli lubiani a drudzy na każdy możliwy sposób poniżani. Ci drudzy nigdy nie mogli mieć własnego zdania tylko zgadzać się z dyrektorem który w większości spraw nie miał racji. Obrażanie pana Adama było chamskie bo moze tej osobie brak oglady i zazdrości panu Adamowi inteligencji ktorej sama nie posiada. Szkoda mi tych nauczycieli którzy nadal męczą się w tej szkole a nie wspomnę ilu ich się już przewinęło przez jej mury
Była uczennica, 15.04.2011, 08:31, 82.145.210.132 ##

widocznie jestem z lipek wielkich i anonimka musza przeczytaj artykol jeszcze raz albo dwa bo wyraznie wiac ze nie rozumieja. redaktorka nie wyrazaj wlasnej opini a glownie opinie kuratorium. jesli nie jestescie z tej szkoly i nie rozumiecie problemu to proponuje sie nie udzielac. problem z derektorem trwa juz 21 lat i wiem to z wlasnego doswiadczenia. Ewa nie daj sie czas na zmiany
me, 24.04.2011, 21:02, 86.28.185.217 ##

Spokojnie, czytać ze zrozumieniem potrafię. A problem to ma pani redaktor i ta para malkontentów, których przygarnęła. Redaktorka liczy zapewne na wielką aferę, co postawi ten nędzny portalik na nogi. Jak widać bez rezultatu, bo wyniki tych pomówień żałosne!
Anonimka, 25.04.2011, 20:59, 74.120.12.135 ##

Ludzieee ...
Zal mi czytać to co wy wypisujecie na tak dobrego dyrektora jakim jest p . Mandziuk . Zobaczycie , doprowadzicie do tego że naprawdę w końcu tak wspaniały dyrektor odejdzie , a przyjdzie taki który będzie rzeczywiście znęcał się na waszymi pociechami . ; ))
Pohamujcie się troszeczkę i ogarnijcie bo to co tu Ewa z Adamem piszą to szczyt wszystkiego , normalnie żal dupę ściska . Mam biologię z Adamem i sposób prowadzenia jego lekcji to żenada ponieważ prawnie nic nam nie tłumaczy każe po prostu pisać temat a resztę musimy wytłumaczyć sobie sami , zaś na lekcjach wychowania do życia w rodzinie posuwa się za daleko , patrzy mi i moim rówieśniczką na piersi pyta nas czy rodzice w domu się kłócą (wydaje mi się , że nie powinno go to interesować ), używa sformułowań "kutas , chuj , pizda , kurwa " . Ewa zaś prowadząc lekcje zajmuje się głównie uczennicami siedzącymi w pierwszych ławkach i nieraz uczniami ... Po prostu szkooda słów . Pan Ireneusz jest spooko i tak ma zostać ; ] .
...., 05.11.2011, 14:09, 188.47.163.251 ##

Pani Redaktor proszę podać informację:jak zakończył się konflikt, czy nagłośnienie dało pozytywny wynik, czy był sens nagłaśniać wewnętrzne problemy moralne w placówce? To jest ciekawe i pouczające.
Obiektywny, 01.07.2012, 12:54, 83.23.118.167 ##

Pani redaktor podwinęła ogon pod siebie i zamilkła... ciekawe
Anonimka, 02.07.2012, 18:34, 168.144.159.147 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Sonido Aparaty Słuchowe

ul. Sienkiewicza 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 72 72
branża: Aparaty słuchowe <czytaj dalej>
"Dan-Bud" Nadzór i Wykonawstwo Budowlane Danuta Janicka

ul. Mieszka I 68 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 30 60
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>

22II2020
22II2020. W tym roku minie dziesięć lat od czasu, gdy w ... <czytaj dalej>
Budowa ronda przy Rolniku
W związku z budową ronda przy Domu Handlowym Rolnik, w ... <czytaj dalej>
Dofinansowanie z RPO przyznane
„Pokoleniowy most - czyli od juniora do seniora” to projekt ... <czytaj dalej>
Miedź i srebro w Lubuskiem.
Będzie kopalnia za 15 mld zł?
Zanim marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak przekazała tę sensacyjną ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - a.jpg
Hanna Kaup:
23II2020
23II2020. BO, czyli Budżet Obywatelski miał być receptą na dawno oczekiwane ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
22II2020
22II2020. W tym roku minie dziesięć lat od czasu, gdy w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8857:
Qwert, smutne, ale prawdziwe to, co piszesz. To miasto zaprzepaściło szansę na rozwój, ale władza i jej bliscy mają się świetnie. Bo i PR najl <czytaj dalej>
Qwert:
Byłam w Gorzowie kilka dni temu. Napiszę krótko, to co się dzieje to sprawa dla prokuratury. Ale mieszkańcy obsypywani disco polo, zakazem sprzed <czytaj dalej>
Tomasz:
Nieudolność gorzowskich urzędników widoczna jest na każdym kroku. Najwyższa pora zatrudniać w Urzędzie tylko ludzi, którzy sa mieszkańcami n <czytaj dalej>
Anonim_1412:
do Anonim_3695

To że czegoś Pan/Pani nie rozumie, nie znaczy, że tego nie ma.
<czytaj dalej>
Anonim_9546:
A nie widać, co tu się dzieje? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej