piątek 26 kwietnia 2024     Maria, Marcelina, Marzena
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Złe nawyki, które szkodzą naszym oczom
eGorzowska - 8039_RhueM0yvfj9HQ6V76vEd.jpgCoraz więcej osób ma świadomość, że aby cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długie lata, należy dbać o siebie i swoje zdrowie. To dlatego staramy się spędzać czas coraz aktywniej. Chcąc jak najdłużej zachować piękny wygląd skóry i włosów chętnie sięgamy po kosmetyki pielęgnacyjne.
W trosce o serce i układ krążenia spacerujemy, gimnastykujemy się lub uprawiamy jogging. Jednocześnie, często zapominamy o naszych oczach, które również potrzebują uwagi i zainteresowania.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie, lawinowo przybywa osób skarżących się na problemy ze wzrokiem. Wystarczy rozejrzeć się po szkolnym korytarzu, żeby zauważyć, jak wiele dzieci nosi okulary. W XXI w. młodzież czas międzylekcyjny spędza wpatrzona w ekrany telefonów komórkowych, co ma ogromny wpływ na ich wzrok. Okuliści alarmują, że pogorszenie widzenia urasta do poważnego problemu społecznego. Zagrożeń czyhających na nasze oczy jest coraz więcej, a my wciąż nie do końca jesteśmy świadomi ich negatywnych skutków.

ELEKTRONIKA – ZA DŁUGO, ZA BLISKO, ZA CZĘSTO
Oko ludzkie biologicznie przystosowane było głównie do patrzenia w dal. Nasi przodkowie, żyjąc na otwartych przestrzeniach, potrzebowali dobrego wzroku, by wypatrywać zwierzyny lub ewentualnego niebezpieczeństwa.
Tymczasem digitalizacja świata oraz związane z tym coraz wcześniejsze zapoznawanie dzieci ze sprzętem elektronicznym sprawiły, że oko od najmłodszych lat musi wykonywać długotrwałą pracę wzrokową z bliska. Mnogość urządzeń elektronicznych (laptopy, tablety, smartfony, systemy nawigacji samochodowej) w codziennym życiu oraz czas, który współczesny człowiek spędza przed wszelkiego rodzaju monitorami powodują, że coraz więcej osób skarży się na problemy z widzeniem na różne odległości oraz zmęczenie i pieczenie oczu, pojawiające się pod koniec dnia.

Trudno wyobrazić sobie XXI w. bez zaawansowanej elektroniki, dlatego tak ważne jest racjonalne korzystanie z nowinek technologicznych oraz unikanie negatywnego działania tzw. światła niebieskiego.

W trosce o oczy należy zadbać o dobre ustawienie monitora, odpowiedni kąt patrzenia i dobre światło. Jeżeli jesteśmy zmuszeni do częstej i długiej pracy przed komputerem, starajmy się znaleźć co pół godziny dosłownie kilka minut, na to, aby przenieść wzrok z ekranu na obiekty znajdujące się w dalszej odległości. Możemy również zastosować kilka prostych ćwiczeń, polegających np. na wykonywaniu oczami „ósemek”, spoglądania kolejno w górę, w dół, w prawo i lewo oraz na delikatnym zaciskaniu powiek. Ta prosta gimnastyka wpływa pozytywnie na pracę mięśni poruszających oczami. Warto także pomyśleć o okularach, wyposażonych w soczewki relaksacyjne oraz powłoki antyrefleksyjne.

Soczewki relaksacyjne stworzono z myślą o osobach, które wykonują długotrwałą pracę wzrokową w odległościach bliskich np. przy komputerze. Umożliwiają ostre widzenie we wszystkich kierunkach i na każdą odległość, chronią oczy przed zmęczeniem i pozwalają użytkownikom na dłuższą i bardziej efektywną aktywność, zarówno podczas pracy, jak i w czasie wolnym – delikatnie wspomagają naturalną akomodację naszych oczu. Zadaniem powłok antyrefleksyjnych jest natomiast likwidacja uciążliwych dla wzroku refleksów świetlnych i odbić. Dzięki temu powłoki te zapobiegają zmęczeniu i nadwyrężeniu oczu oraz zwiększają kontrast i poprawiają jakość widzenia. Jest wiele rodzajów powłok antyrefleksyjnych – na szczególną uwagę zasługuje powłoka Blue Control, której zadaniem jest neutralizacja nadmiaru niebieskiego światła, emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych.

SŁOŃCE – OCHRONA NIEZBĘDNA PRZEZ CAŁY ROK

Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni, dlatego należy szczególnie podkreślić, że w przypadku narządu wzroku promienie UV to nie tylko problem lata i pełnego słońca – to problem całoroczny. Pierwsze symptomy nadmiernej ekspozycji oczu na słońce to zazwyczaj łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie czy uczucie suchości i piasku pod powiekami. Do poważniejszych skutków długotrwałego i nadmiernego wystawiania oczu na słońce zalicza się zmiany na spojówkach, takie jak np. skrzydlik, czerniaki naczyniówki, zapalenie rogówki, uszkodzenia siatkówki, zaćmę, a także zwyrodnienie plamki żółtej, w skrajnych przypadkach prowadzące nawet do utraty widzenia. Nie warto ryzykować. Najlepszą metodą na ochronę wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego są odpowiednio dobrane okulary - latem przeciwsłoneczne, a w pozostałych miesiącach bezbarwne, ale zawsze z filtrem UV.

Przy wyborze okularów należy pamiętać o tym, że zawsze powinny posiadać filtr chroniący oczy przed promieniowaniem UV. W przypadku okularów przeciwsłonecznych sprawa jest podwójnie ważna, bowiem barwione przyciemnione okulary przeciwsłoneczne bez dobrej jakości filtra UV mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Ograniczenie ilości światła docierającego do naszych oczu daje bowiem źrenicom sygnał do rozszerzenia się, przez co do oka wpada więcej szkodliwego promieniowania UV, które uszkadza delikatne tkanki. Dlatego tak ważne jest, aby kupować okulary tylko ze sprawdzonych źródeł. Aby uchronić się przed podrażnieniem oczu przez czynniki pogodowe, warto zaopatrzyć się w soczewki fotochromowe zawierające filtry UV. Soczewki te reagują na intensywność światła i przyciemniają lub rozjaśniają się w zależności od aktualnych warunków oświetleniowych. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ przechodząc z pomieszczenia na zewnątrz każdorazowa zmiana okularów z korekcyjnych na przeciwsłonecznie nie jest już konieczna.

NIEODPOWIEDNIE WARUNKI PRACY I NAUKI

Złe oświetlenie, zła pozycja ciała, zła temperatura i wilgotność powietrza zarówno latem (klimatyzacja), jak i zimą (ogrzewanie) sprawiają, że oczy stają się przemęczone. Dlatego właśnie tak istotna jest prawidłowa organizacja stanowiska pracy czy nauki: równomierne oświetlenie, odpowiednia odległość wzroku od monitora, odpowiednio duży rozmiar czcionki na ekranie, wilgotność i temperatura powietrza. Ważna jest także sama wysokość monitora. Obecnie bardzo często korzystamy z laptopów, które początkowo przeznaczone były do sporadycznego korzystania. Ekran w laptopie znajduje się za nisko dla naszych oczu, dlatego jeżeli pracujemy na laptopie, korzystniej dla naszych oczu jest, kiedy jest on podłączony do zewnętrznego monitora.

Nie zapominajmy także o … mruganiu. Badania dowiodły, że skupieni na czytanym tekście lub obrazie mrugamy aż pięciokrotnie rzadziej niż np. podczas rozmowy ze znajomymi. Może to prowadzić do zaburzeń filmu łzowego, pokrywającego przednią powierzchnię gałki ocznej i pojawienia się dolegliwości, znanych jako Zespół Suchego Oka. Może on objawiać się uczuciem piasku pod powiekami, pieczeniem, bólem, przekrwieniem spojówek, a nawet nadmiernym łzawieniem.

NIEZDROWA DIETA

O ile zwykle zdajemy sobie sprawę, że komputery, promieniowanie UV, złe oświetlenie, nieodpowiednie warunki pracy czy nauki nie działają korzystnie na nasz wzrok, o tyle często nie uświadamiamy sobie, że to nie wszystko. Negatywny wpływ na oczy ma również nieodpowiednia dieta. Palenie papierosów powoduje, że substancje zawarte w dymie papierosowym upośledzają procesy sprawnego przepływu krwi w organizmie, a niedostateczne dotlenienie i odżywienie zdecydowanie pogarsza ostrość widzenia i może powodować zwyrodnienia siatkówki oraz innych tkanek oka. Niewystarczająca ilość snu sprawia, że osłabione naczynia krwionośne pękają, skutkując zaczerwieniem oczu. Niewłaściwy demakijaż lub też jego brak najczęściej prowadzą do zapalenia spojówek – bardzo szkodliwy dla oczu jest nocny odpoczynek w pełnym makijażu. Eyeliner czy kredka, stosowane na wewnętrznej stronie powieki – tak zwanej linii wodnej rzęs, to dodatkowe ryzyko infekcji – podobnie jak przesypianie nocy w soczewkach kontaktowych.

PO POMOC DO OKULISTY
Wciąż bardzo niewiele osób korzysta z regularnych wizyt kontrolnych u specjalistów. Zazwyczaj szukamy pomocy dopiero wtedy, gdy odczuwamy niepokojące objawy. W przypadku wzroku jest jeszcze gorzej – większość bagatelizuje zaczerwienie, łzawienie czy ból oczu w przekonaniu, że to nic takiego i samo przejdzie. Równie niedbale podchodzimy do wyboru odpowiednich okularów. To ogromny błąd, który może nas kosztować bardzo wiele. Czy na pewno warto?

wg www.hoya.eu

14 września 2017 19:25, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
200 lat dla pani Zofii
Nieczęsto zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat”, z racji chwili, modyfikowano w sekwencji życzeń na lat „dwieście”. Tak właśnie ... <czytaj dalej>
Oni tu zostają
„Zostaję!” to hasło nowej kampanii promującej Gorzów, która ma zwrócić uwagę na zalety naszego miasta, dzięki którym jest ono doskonałym ... <czytaj dalej>
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
MegFinanse

ul. Czereśniowa 6 pok. 104, Gorzów Wlkp.
tel. 721 329 089
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>
AKRUSS Agnieszka Kowalska

ul. Nadbrzeżna 17 /46(Wildom), Gorzów Wlkp.
tel. 507 301 755
branża: Tłumacze <czytaj dalej>

Co na to władze miasta?
Wobec informacji o planowanym na 2 maja Marszu Flagi i ... <czytaj dalej>
Utrudnienia na węźle Pyrzyce
W czwartek 25 kwietnia 2024 r o 10.00 rozpocznie się ... <czytaj dalej>
Będzie się działo na Kosynierów
Wykonawca prac na ul. Kosynierów Gdyńskich, od wtorku (23 kwietnia), ... <czytaj dalej>
Zginęła w swoje 32. urodziny
Data 22 kwietnia 1940 jest uznawana za prawdopodobny dzień śmierci ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
admin ego:
70 tys. osób umiera...
8 mln Polaków regularnie pali, a 70 tys. umiera corocznie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Synagoga w Chmielniku
Synagoga w Chmielniku jest jedną z największych w woj. świętokrzyskim. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
Zlikwiduje się wszelkie dyktaty i nakazy unijne, cofnie się unijne imunitety, bo za dużo zasłaniają. Generalnie unia przestanie mieć cokowliek <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Jedni mówią , że życie zaczyna się po "pięćdziesiątce", a inni że dopiero po drugiej.
Wszystkiego dobrego Pani Zofio ... <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Język taki a nie inny dla podkreślenia bezsilności. Mam dokładnie takie samo zdanie. Zakleilismy się w skorupie narodowej martylologii i nie wyle <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Jeżeli zapotrzebowanie na takie odruchy "narodowościowe" rośnie, znaczy że w społeczeństwie coś się psuje. Staje się sfrustrowane, <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Gumofilce na traktory i do Warszawy. Żoliborz wam pomoże. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej