niedziela 11 kwietnia 2021     Filip, Leon, Marek
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Co słychać po pierwszym dzwonku?
eGorzowska - 5536_ZgoO76PhcHhaWGoQT3nG.jpgPierwszy dzwonek to nie jedyny głośny dźwięk, który usłyszeli w tym roku pierwszoklasiści. Wszechobecny w szkołach hałas dla wielu dzieci, szczególnie tych idących po raz pierwszy do szkoły, może być szokiem, potęgującym stres związany z pierwszymi dniami w nowym środowisku.

Wielki szkolny korytarz pełen biegających i przekrzykujących się uczniów – tyle z pierwszego dnia w szkole zapamiętają maluchy trafiające bezpośrednio z domów lub przedszkoli do szkoły.
Nic dziwnego: hałas na korytarzach i w stołówkach, wzmocniony przez niewłaściwie wykończenie tych pomieszczeń, utrzymuje się na poziomie 80-90 dB, a jego maksymalne poziomy (trzaskanie drzwiami, krzyki itp.) często przekraczają 110 dB. Niewiele ciszej jest w świetlicach czy na salach sportowych w czasie gier zespołowych. To tak, jakby uczniowie na przerwie byli wyprowadzani na pobocze drogi, którą pędzą sznury tirów i gdzie co jakiś czas ktoś strzela z pistoletu – komentuje alarmująco wysoki poziom hałasu w polskich szkołach, zajmujący się akustyką w placówkach oświatowych Mikołaj Jarosz.

Hałas, na jaki narażeni są uczniowie w szkole, rzadko kiedy sam w sobie jest groźny dla ich słuchu. Będąc jednak istotną częścią składową dziennej dawki hałasu (ruch uliczny, głośna muzyka lub programy telewizyjne itp.), może zwiększać ryzyko jego pogorszenia. Natomiast należy zwrócić uwagę na pozasłuchowy wpływ hałasu na organizm. Hałas w szkole wywołuje stres i sprawia, że uczniowie są rozdrażnieni i szybciej się męczą. Trudniej im skoncentrować uwagę, ale za to łatwiej o wybuchy agresji. Co istotne, stwierdzono, że negatywny wpływ hałasu na naszą psychikę utrzymuje się przez pewien czas po jego ustąpieniu. Oznacza to, że uczniowie wracający do klasy po przerwie spędzonej na głośnym korytarzu, nie są wypoczęci i rozluźnieni, ale raczej zmęczeni, rozkojarzeni i potrzebują więcej czasu aby się skupić na temacie lekcji – dodaje Mikołaj Jarosz.

Dotyczy to szczególnie najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze szkołą, a nowa sytuacja może ich przytłoczyć. Dlatego w wielu szkołach podejmuje się działania organizacyjne mające chronić dzieci m.in. przed nadmiernym hałasem, np. poprzez wydzielanie w budynku strefy dla najmłodszych klas, wyznaczanie dla nich osobnych godzin korzystania ze stołówki czy aranżowanie wydzielonych szatni i świetlic. Często tym zabiegom towarzyszą akcje edukacyjne, mające skłonić uczniów do cichszego zachowania.

- W naszej szkole od dawna mamy wydzieloną część budynku, w której uczą się najmłodsze dzieci. Pierwszą liczną grupę sześciolatków przyjęliśmy 3 lata temu i z każdym rokiem ich liczba systematycznie rośnie. Obserwacja ich zachowania potwierdziła moje przekonanie, że obniżenie wieku szkolnego nie jest problemem. Należy jednak postarać się zoptymalizować warunki pobytu młodszych dzieci w szkole. Postawiłam na miejsce relaksu i aktywności ruchowej, w którym chronione przed dokuczliwym hałasem dzieci, spędzałyby przerwy, mając możliwość w miarę swobodnej aktywności ruchowej - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Świebodzinie Grażyna Chmielewska. - Hałas wywołuje zmęczenie fizyczne i psychiczne. Małe dzieci zdumiewająco szybko regenerują siły fizyczne, natomiast znacznie trudniej im wrócić do równowagi emocjonalnej. O ciche miejsce podczas przerwy w szkole jest trudno, ale udało nam się znaleźć pomieszczenie, które mogłoby stać się taką enklawą relaksu i odpoczynku. Nie pozostało więc nic innego, jak znaleźć sposób na jego wyciszenie – dodaje Grażyna Chmielewska.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Świebodzinie jest laureatem konkursu Ciszej Proszę. Materiały, które otrzymała od Kapituły, pozwolą poprawić akustykę w sali rekreacyjnej, przeznaczonej właśnie dla pierwszaków.

Skutecznym rozwiązaniem problemu jest adaptacja akustyczna najbardziej uciążliwych
i „głośnych” pomieszczeń. Umiejętne wykorzystanie nawet najprostszych rozwiązań akustycznych, np. zamontowanie sufitu dźwiękochłonnego czy paneli ściennych może znacząco przyczynić się do poprawy komfortu nauki w szkołach oraz zwiększyć skuteczność przyswajania wiedzy oraz skłonność do radzenia sobie z problemami. Odpowiednio zaaranżowane korytarz czy stołówka mogą być nawet o kilkanaście decybeli cichsze, niż typowe pomieszczenia, w których nie zastosowano materiałów dźwiękochłonnych.

IW

23 września 2014 08:01, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Polska obszarem wysokiego ryzyka
Polska została zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka. Rozporządzenie obowiązuje od niedzieli 21 marca. W związku z powyższym, nie wprowadzono rozporządzenia odnośnie ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Nie pałac, a budynek pasywny
Nieprawdziwe są informacje, że Urząd Marszałkowski buduje pałac za 80 mln zł. Budowa budynku pasywnego jest projektem kluczowym w Strategii ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"C & K Tynki" Mariusz Czarnecki

Al. Konstytucji 3 Maja 105 /7, Gorzów Wlkp.
tel. 508 629 779
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
Balana Krzysztof Auto-Części Handel i Usługi

ul. Siedlicka 52 a, Gorzów Wlkp.
tel. 605 781 422
branża: Sprzedaż wysyłkowa <czytaj dalej>
"Sazan" Sklep Wędkarski Danuta Richter

ul. DworcowaGorzów Wlkp.,
tel. 95 720 76 13
branża: Wędkarstwo <czytaj dalej>

Pomagamy Markowi Dziedzicowi
Nikt sobie nie wyobraża takiej sytuacji, dopóki sam jej nie ... <czytaj dalej>
350 tys. zł dla niepełnosprawnych
Dokładnie 350 tys. zł zostanie przeznaczone na rehabilitację zawodową i ... <czytaj dalej>
Zrób to sam. Najlepiej zaraz, żeby nie zapomnieć
Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia. Potrwa do 30 ... <czytaj dalej>
Wiosenne kwiaty naszych okolic
Czas pierwszych kwiatów już minął. Przekwitły ranniki zimowe, po przebiśniegach ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2021 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
350 tys. zł dla niepełnosprawnych
Dokładnie 350 tys. zł zostanie przeznaczone na rehabilitację zawodową i <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
Hanna Kaup:
Niekorzystna eutrofizacja wód
Nieczęsto w codziennym języku spotykamy słowo „eutrofizacja”. Warto wiedzieć, czym ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Piękne, dostojne, płochliwe i pod ochroną
Są piękne, dostojne i bardzo płochliwe. Można je spotkać nad ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4134:
Tak. Tak za bezdurno. Ale ten ksiądz jest niepodobny do swoich ziomali. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Wójt Wilkowyjów do podwładnego Dudy: "Duda, sprawdź pod jakie dotacje unijne możemy podciągnąć ten projekt! Migiem!"

Cyta <czytaj dalej>
Anonim_4379:
Kiedy wreszcie do wszystkich dotrze że Unia Europejska to również my? <czytaj dalej>
Anonim_4327:
Aale toyota.
I tak za bezdurno? A gdzie Bog zapłać?
Ładniejszy dużo kościól jak gorzowska katedra złupiona na "remącie" <czytaj dalej>
Anonim_7564:
oczywiście że tak <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej