
Członkowie gorzowskiego oddziału Koła Towarzystwa Walki z Kalectwem realizują projekt „Równość i Godność”. Chcą zwrócić uwagę władz administracyjnych wszystkich szczebli na stworzenie właściwych warunków do życia osób niepełnosprawnych.
W poniedziałkowe południe spod gorzowskiej katedry na wyprawę dookoła Polski wyruszyli członkowie gorzowskiego oddziału Koła Towarzystwa Walki z Kalectwem:
Małgorzata Korzeniowska,
Teresa Pruska-Kołodziej i
Bogusław Nowak. Przez 42 dni pokonają 2,5 tys. kilometrów. Wrócą 4 sierpnia. Będą im towarzyszyć piloci: Antoni Nowakowski i Wanda Szumna. W czasie podróży będą zebrać dokumenty, które przekażą do Rzecznika Praw Obywatelskich, Komisji Sejmowej Spraw Społecznych Kancelarii Premiera i Prezydenta RP, Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Czego domagają się osoby niepełnosprawne?
– Apelujemy, żeby wszystkie postanowienia, które zostały zapisane w ustawach i konwencji praw osób niepełnosprawnych były realizowane w praktyce. Chcemy zadbać o wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, a także, by matki narodzonych dzieci niepełnosprawnych mogły być zatrudniane jako ich opiekunki, a tym samym wypracowywałyby sobie prawo do emerytury – mówiła prezes gorzowskiego oddziału TWK
Danuta Leśniewska.
Szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych jest również to, żeby budynki użyteczności publicznej, urzędy, placówki kultury, szkoły, przedszkola, przychodnie a także budynki mieszkalne były bez barier architektonicznych, co oznacza też obniżenie krawężników czy wprowadzenie sygnalizacji dźwiękowej.
Dla osób, które – tak jak Teresa Pruska-Kołodziej czy Bogusław Nowak – na co dzień poruszają się na wózkach, szczególnie ważne jest, by dokonać weryfikacji kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i wszystkich przedmiotów potrzebnych do funkcjonowania w życiu codziennym w taki sposób, by udział w zakupie sprzętu nie przekraczał 20 proc. wartości obciążającej pacjenta.
Inne postulaty, na które gorzowska ekipa projektu „Równość i Godność” chce zwrócić uwagę, to:
• zapewnienie dostępu do wczesnej i systematycznej rehabilitacji w zakresie niepełnosprawności;
• powołanie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz federacje sportowe centralnego ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjnego „ZA METĄ” dla byłych wieloletnich sportowców, którzy stali się osobami niepełnosprawnymi.
Tekst i foto Hak
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_,
A oto ...
<czytaj dalej>Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ...
<czytaj dalej>Dzień modlitwy i pokuty
Pierwszy piątek Wielkiego Postu, przypadający w tym roku 19 lutego, jest dniem pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich ...
<czytaj dalej>Chirurgia ogólna wraca do pracy
Dobra wiadomość dla pacjentów Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Oddział wznawia ...
<czytaj dalej>