wtorek 29 września 2020     Michalina, Michał, Rafał
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dobroczynni nagrodzeni
eGorzowska - 3745_j6yxUkiitQbmLfsM4qMP.jpg

Nagrody za szczególne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego, czyli statuetki Człowiek – Człowiekowi rozdane.

14 kwietnia, po mszy świętej odprawionej w kościele Pierwszych Męczenników Polski, sześć wyróżnionych osób odebrało statuetki Człowiek – Człowiekowi.

Nagroda ustanowiona w 1999 roku dla osób o szczególnych osiągnięciach związanych z działalnością charytatywną prowadzoną na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ma formę statuetki i jest wręczana przez biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Stefana Regmunta. W historii nagrody wręczono już 82 statuetki.

W tym roku wyróżniono kandydatów indywidualnych. Są nimi: Małgorzata Janczuk z Zielonej Góry, Teresa Nowak z Krosna Odrzańskiego, Helena Bakusiewicz z Krosna Odrzańskiego, Wanda i Ryszard Białonowiczowie oraz Katarzyna Burzawa z Gorzowa, a także Stanisław Szuflak ze Szczecina.

W czasie uroczystości odsłonięto i poświecono tablicę upamiętniającą 20 lat działalności Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, prowadzone przez Augustyna Wiernickiego.

Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Michała Wróblewskiego.Charakterystyka wyróżnionych:
1. Małgorzata Janczuk jest wolontariuszem w Hospicjum domowym im. Św. Pawła oraz Hospicjum stacjonarnym w Zielonej Górze. Wykonuje prace pielęgnacyjne i higieniczne przy chorych w okresie terminalnym. Poświęca im też wiele czasu na czytanie, spacery, wspólną modlitwę. Chętnie włącza się w różne akcje i kampanie w Hospicjum. Jest to osoba, na którą chorzy zawsze mogą liczyć. Pani Małgorzata to osoba niezwykle skromna, z wrażliwą duszą i dobrym sercem, lubiana i podziwiana przez całe otoczenie.

2. Teresa Nowak całe swoje życie pomaga innym, prowadząc działalność dobroczynną. Główne dzieło to świetlica środowiskowa, działająca przy parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim. Pani Teresa Nowak całą sobą umiłowała dzieci i młodzież. Jest zawsze ochocza do pomocy, zatroskana i nieoczekująca podziękowań. Pomaga rodzicom w wychowywaniu ich dzieci w duchu katolickim. Pomimo tego, iż niewiele posiada, oddaje swoje nieustannie innym, pomnażając wielkie dobro.

3. Helena Bakusiewicz jest jednym z głównych motorów działań w parafii. Organizuje i nadzoruje akcje Parafialnego Zespołu Caritas, prowadzi placówkę dla dzieci i młodzieży. Organizuje dzieciom wypoczynek letni i zimowy. Pani Helena bezinteresownie pomaga z sercem i od serca. Zawsze jest szczera i prawdziwa w swoich działaniach. Nie załamuje się i nie rezygnuje, gdy na drodze do celu napotyka trudności. Jej nieustająca siła w działaniu na rzecz potrzebujących jest przykładem nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale dla nas wszystkich.

4. Wanda i Ryszard Białonowicz
od 16 lat stanowią rodzinę dla niepełnosprawnej Karoliny, dla której zatroszczyli się o niezbędny sprzęt medyczny i godne warunki do życia oraz rozwoju intelektualnego. Państwo Białonowicz całe swoje życie, prywatne i zawodowe podporządkowali trosce o życie Karoliny. Są oni przykładem prawdziwego życia chrześcijańskiego i wzorem służby drugiemu człowiekowi, w którym żyje Chrystus. Rodzina angażuje się także w życie parafii. Patrząc na ich postawę można się uczyć, jak poświęcić się trosce o chorych.

5. Katarzyna Burzawa od siedmiu lat codziennie gotuje i wydaje obiady w Jadłodajni dla Ubogich przy Stowarzyszeniu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Można powiedzieć, że tym samym ratuje życie ubogim. Jej pozytywne oddziaływanie na podopiecznych jest ogromne. Przez postawę służebną, wypływający z jej wiary, cierpliwość i wyrozumiałość oraz pogodę ducha, potrafi tworzyć „Boży klimat” sprzyjający kształtowaniu chrześcijańskiej nadziei u osób głodnych i niedożywionych.

6. Stanisław Szuflak od 1992 roku bierze czynny udział w działalności Ruchu Trzeźwości w Sanktuarium Rokitniańskim i na terenie całej diecezji. Dzięki łasce uzdrowienia i nawrócenia, bezgranicznie i bezinteresownie udziela się na rzecz osób uzależnionych od alkoholu. Pan Stanisław niezmordowanie świadczy o uzdrowieniu w Chrystusie, bierze udział w licznych inicjatywach, zgromadził do pracy grono wolontariuszy. Od kilkunastu lat współorganizuje diecezjalne pielgrzymki w intencji trzeźwości do Rokitna. Jest przykładem człowieka doświadczonego przez życie, który mocą Bożą potrafi służyć ludziom z niezwykłym oddaniem.
Głównym przesłaniem nagrody jest szerzenie zasady miłości bliźniego przez nagradzanie ludzi, którzy swoją postawą i działaniem rozpowszechniają i umacniają ideę dobroczynności w diecezji. Wnioskodawcami są organizacje lub instytucje działające na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi.

Tekst i foto Hanna Kaup


Fotorelacja:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-04-14_dobroczynni_nagrodzeni,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-04-14_dobroczynni_nagrodzeni_2,


14 kwietnia 2013 22:19, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Umowy dla Gorzowa
Trzy ważne dla Gorzowa umowy podpisali dziś wicemarszałek Łukasz Porycki i prezydent Jacek Wójcicki. To wsparcie w obszarze spraw społecznych, ... <czytaj dalej>
Policja szuka świadków
Policjanci Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. prowadzą postępowanie w sprawie wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy ... <czytaj dalej>
Zapomnieli o niepełnosprawnych?
Publikujemy tekst interpelacji radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz z Klubu Radnych #kochamGORZÓW. INTERPELACJA 92 Szanowny Prezydencie, w związku z przebudową ulicy Sikorskiego proszę o ... <czytaj dalej>
Komunikat
Publikujemy komunikat Gorzowskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób z Chorobą Alzheimera i Chorobami Pokrewnymi. Stowarzyszenia zaprasza: 9 i 23 września w godz. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Umowy dla Gorzowa
Trzy ważne dla Gorzowa umowy podpisali dziś wicemarszałek Łukasz Porycki ... <czytaj dalej>
26IX2020 - jak smakuje gorzowski rynek
26IX2020. Pierożki z farszem z jelenia, wątróbka drobiowa w postaci pasztetu ... <czytaj dalej>
Tym razem dramat
Ostatni tydzień września zapowiada w kinie Helios kolejne nowości. Tym ... <czytaj dalej>
24IX2020 - kolejny gorzowski mural
24IX2020. Gdyby ktoś chciał policzyć, to znalazłby w Gorzowie około 50 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2020 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - krystyna pronko (2).jpg
Hanna Kaup:
28IX2020 - leśne życie
28IX2020. Po kilku dniach opadów zaczynamy tęsknić do pięknych letnich dni, ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
27IX2020 - pierwsza rocznica z pierwszą gorzowianką
27IX2020. W rocznicę wspólnej działalności Roberta Piotrowskiego z gorzowskim klubem Sejf&Dym ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7431:
Szlifowanie kamieni, nie tylko przy ul.Sikorskiego : bez protestu wdychamy pyl, ktory osiada w naszych oskrzelach, plucach. Jest to poza Polska nie do <czytaj dalej>
Anonim_8858:
Ile to przedsięwzięcie kosztowało? <czytaj dalej>
Miejscowy:
Bardzo klimatyczny. Jedno mi "rzuca" się w oczy, powaga i smutek. A żużlowcy to elita, to przedstawiciele miasto, o niebo bardziej reprez <czytaj dalej>
Anonim_5959:
za..bisty mural <czytaj dalej>
Anonim_4963:
licytacje co dalej ? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej