piątek 5 marca 2021     Adrian, Fryderyk, Oliwia
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dobroczynni nagrodzeni
eGorzowska - 3745_j6yxUkiitQbmLfsM4qMP.jpg

Nagrody za szczególne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego, czyli statuetki Człowiek – Człowiekowi rozdane.

14 kwietnia, po mszy świętej odprawionej w kościele Pierwszych Męczenników Polski, sześć wyróżnionych osób odebrało statuetki Człowiek – Człowiekowi.

Nagroda ustanowiona w 1999 roku dla osób o szczególnych osiągnięciach związanych z działalnością charytatywną prowadzoną na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ma formę statuetki i jest wręczana przez biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Stefana Regmunta. W historii nagrody wręczono już 82 statuetki.

W tym roku wyróżniono kandydatów indywidualnych. Są nimi: Małgorzata Janczuk z Zielonej Góry, Teresa Nowak z Krosna Odrzańskiego, Helena Bakusiewicz z Krosna Odrzańskiego, Wanda i Ryszard Białonowiczowie oraz Katarzyna Burzawa z Gorzowa, a także Stanisław Szuflak ze Szczecina.

W czasie uroczystości odsłonięto i poświecono tablicę upamiętniającą 20 lat działalności Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, prowadzone przez Augustyna Wiernickiego.

Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Michała Wróblewskiego.Charakterystyka wyróżnionych:
1. Małgorzata Janczuk jest wolontariuszem w Hospicjum domowym im. Św. Pawła oraz Hospicjum stacjonarnym w Zielonej Górze. Wykonuje prace pielęgnacyjne i higieniczne przy chorych w okresie terminalnym. Poświęca im też wiele czasu na czytanie, spacery, wspólną modlitwę. Chętnie włącza się w różne akcje i kampanie w Hospicjum. Jest to osoba, na którą chorzy zawsze mogą liczyć. Pani Małgorzata to osoba niezwykle skromna, z wrażliwą duszą i dobrym sercem, lubiana i podziwiana przez całe otoczenie.

2. Teresa Nowak całe swoje życie pomaga innym, prowadząc działalność dobroczynną. Główne dzieło to świetlica środowiskowa, działająca przy parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim. Pani Teresa Nowak całą sobą umiłowała dzieci i młodzież. Jest zawsze ochocza do pomocy, zatroskana i nieoczekująca podziękowań. Pomaga rodzicom w wychowywaniu ich dzieci w duchu katolickim. Pomimo tego, iż niewiele posiada, oddaje swoje nieustannie innym, pomnażając wielkie dobro.

3. Helena Bakusiewicz jest jednym z głównych motorów działań w parafii. Organizuje i nadzoruje akcje Parafialnego Zespołu Caritas, prowadzi placówkę dla dzieci i młodzieży. Organizuje dzieciom wypoczynek letni i zimowy. Pani Helena bezinteresownie pomaga z sercem i od serca. Zawsze jest szczera i prawdziwa w swoich działaniach. Nie załamuje się i nie rezygnuje, gdy na drodze do celu napotyka trudności. Jej nieustająca siła w działaniu na rzecz potrzebujących jest przykładem nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale dla nas wszystkich.

4. Wanda i Ryszard Białonowicz
od 16 lat stanowią rodzinę dla niepełnosprawnej Karoliny, dla której zatroszczyli się o niezbędny sprzęt medyczny i godne warunki do życia oraz rozwoju intelektualnego. Państwo Białonowicz całe swoje życie, prywatne i zawodowe podporządkowali trosce o życie Karoliny. Są oni przykładem prawdziwego życia chrześcijańskiego i wzorem służby drugiemu człowiekowi, w którym żyje Chrystus. Rodzina angażuje się także w życie parafii. Patrząc na ich postawę można się uczyć, jak poświęcić się trosce o chorych.

5. Katarzyna Burzawa od siedmiu lat codziennie gotuje i wydaje obiady w Jadłodajni dla Ubogich przy Stowarzyszeniu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Można powiedzieć, że tym samym ratuje życie ubogim. Jej pozytywne oddziaływanie na podopiecznych jest ogromne. Przez postawę służebną, wypływający z jej wiary, cierpliwość i wyrozumiałość oraz pogodę ducha, potrafi tworzyć „Boży klimat” sprzyjający kształtowaniu chrześcijańskiej nadziei u osób głodnych i niedożywionych.

6. Stanisław Szuflak od 1992 roku bierze czynny udział w działalności Ruchu Trzeźwości w Sanktuarium Rokitniańskim i na terenie całej diecezji. Dzięki łasce uzdrowienia i nawrócenia, bezgranicznie i bezinteresownie udziela się na rzecz osób uzależnionych od alkoholu. Pan Stanisław niezmordowanie świadczy o uzdrowieniu w Chrystusie, bierze udział w licznych inicjatywach, zgromadził do pracy grono wolontariuszy. Od kilkunastu lat współorganizuje diecezjalne pielgrzymki w intencji trzeźwości do Rokitna. Jest przykładem człowieka doświadczonego przez życie, który mocą Bożą potrafi służyć ludziom z niezwykłym oddaniem.
Głównym przesłaniem nagrody jest szerzenie zasady miłości bliźniego przez nagradzanie ludzi, którzy swoją postawą i działaniem rozpowszechniają i umacniają ideę dobroczynności w diecezji. Wnioskodawcami są organizacje lub instytucje działające na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi.

Tekst i foto Hanna Kaup


Fotorelacja:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-04-14_dobroczynni_nagrodzeni,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-04-14_dobroczynni_nagrodzeni_2,


14 kwietnia 2013 22:19, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Bistro" Bar Krystyna Zawitkowska

ul. Słoneczna 50 /51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 12 36
branża: Bary <czytaj dalej>
"Seville" Krzysztof Oziembłowski

ul. Koniawska 18, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 43 24
branża: Samochody - wynajem, zarządzanie flotą <czytaj dalej>
Firma Usługowo-Handlowa "Bogacz" Dariusz Bogacz

ul. Wylotowa 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 99 00
branża: Samochody - elektromechanika <czytaj dalej>

Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Coraz więcej skierowań na badania
Gorzowski szpital wydłuża godziny pracy punktu pobierania wymazów. Niedawno informowaliśmy o ... <czytaj dalej>
Wie bist du? - Jak się masz?
Miasto Gorzów rusza z projektem o niemieckiej nazwie „Wie bist ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 2b.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
Anonim_4851:
Wie gehst? <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
"Wie bist du?". Kto tak w Niemczech pyta? To tak bardziej z czytanki, po niemieckiemu. ;) <czytaj dalej>
Anonim_4982:
Z Wilna: Bóg zapłać za pomoc. <czytaj dalej>
Anonim_4851:
Znowu ten miejski inżynier ruchu. Spichrzowa zamknięta, Łokietka zamykają i z Chrobrego Jagiełły znowu korki. I tak cały rok. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej