
Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest 8 kwietnia. W Gorzowie odbyły się uroczystości zorganizowane z tej okazji.
W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej kilkadziesiąt osób najpierw spotkało się przy pomniku cygańskiej poetki Bronisławy Wajs Papuszy, a następnie wysłuchało referatów na temat Romów, wreszcie obejrzało występ zespołu „Romani Cierheń”.
– To dla nas najważniejszy dzień. Mamy polskie paszporty, polskie dowody, tu żyjemy i w tym dniu jesteśmy dostrzegani – powiedział prezes gorzowskiego Związku Romów Polskich
Robert Doliński.
– Nauczyliśmy się przez wieki współżycia z odmiennymi kulturami. To uczy nas nie tylko tolerancji, ale też spojrzenia na innego człowieka innymi oczami. Gorzów, to miejsce, to jest nasz wspólny los i wspólne życie – dodał dyrektor WiMBP
Edward Jaworski.
O tym, że w Gorzowie jest miejsce dla każdej narodowości, wspomniała wiceprezydent
Alina Nowak, a wicemarszałek
Maciej Szykuła - że społeczność romska wpisuje się w pejzaż nie tylko Gorzowa, ale województwa i Europy.
W pierwszej części spotkania odbyły się wystąpienia na temat Romów i działalności gorzowskiego Związku Romów Polskich.
Iga Borowska-Krajnik najpierw powitała romskie rodziny Majewskich, Kalinowskich i Dolińskich, a potem przypomniała, że kolebką ich kultury są Indie i że w Polsce pojawili się w początkach XV wieku.
W prezentacji nie zabrakło wspomnień o zawodach, m.in. o zapomnianym już niedźwiedniku, o roli muzyki i tańca w kulturze cygańskiej, a także o niepisanym zbiorze praw romskich zwanym Romanipen i o wartościach, wśród których najważniejszą jest wolność.
Bronisława Wajs Papusza, Karol Parno Gierliński,
Alfreda Nońcia Markowska,
Edward Dębicki czy najmłodszy, obecny prezes gorzowskiego Związku Romów Polskich Robert Doliński, to nazwiska, którym Romowie zawdzięczają propagowanie ich kultury i tradycji. Ich biogramy zawisły na ścianach WiMBP.
W prezentacji o charakterze kulturalnym wystąpił zespół „Romani Cierheń”, do którego należą również polskie dzieci. Już w sierpniu tego roku pokaże się w piątej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyczno-Wokalnego dla Dzieci Polskich i Romskich – Muzyka Łagodzi Obyczaje.
Tekst i foto Hanna Kaup
Fotorelacja:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2013-04-08_mamy_polskie_paszporty_i_polskie_dowody,
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ...
<czytaj dalej>Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych.
Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ...
<czytaj dalej>Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_,
A oto ...
<czytaj dalej>Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ...
<czytaj dalej>