
Od 1 stycznia 2013 r. wchodzą nowe przepisy dotyczące meldunku. Poświęcimy im mniej czasu.
1 stycznia 2013 przestaną obowiązywać niektóre przepisy dotyczące obowiązku meldunkowego. Pozwolą na załatwienie sprawy w jednym miejscu, a nie jak dotąd w dwóch.
Obowiązek meldunkowy nakładał na nas konieczność złożenia wizyt w dwóch urzędach. Trzeba było w jednym się wymeldować, a dopiero potem w drugim zameldować. Ta zasada zostaje zniesiona z nowym rokiem. Od 1 stycznia 2013 wszystko zrobimy w jednym urzędzie.
Jak pisze Portal Samorządowy: "Ułatwienia w kwestiach meldunkowych przewiduje ustawa o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Od 1 stycznia 2013 r. zniesione zostaną niektóre zapisy dotyczące obowiązku meldunkowego.
Oprócz tego, że wszystkie czynności wykonamy w jednym urzędzie, a więc tam, gdzie będziemy chcieli się zameldować. Poza tym, ustawa znosi obowiązek podawania przy zameldowaniu informacji o wykształceniu i obowiązku wojskowym a także przedkładania książeczki wojskowej. Nie będzie też sankcji karnych za niedopełnienie obowiązku meldunkowego m.in. dla obywateli polskich czy UE.
Obecnie, zgodnie z przepisami, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi m.in. grzywna. Dłuższy będzie także termin na zgłoszenie meldunku. Z aktualnych 4 dni, termin zostanie wydłużony do 30 dni.
Co jeszcze wprowadza nowa ustawa?
"Formalności meldunkowych będzie można dopełnić w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Będzie mógł nas m.in. zarówno zameldować, jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące. Ponadto zniknie obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy.
Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie będą mieli obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Nie będzie także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Zgodnie z ustawą obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony z początkiem stycznia 2016 roku - informuje Portal Samorządowy.
JanKa
Foto www.msw.gov.pl
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_,
A oto ...
<czytaj dalej>Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ...
<czytaj dalej>Dzień modlitwy i pokuty
Pierwszy piątek Wielkiego Postu, przypadający w tym roku 19 lutego, jest dniem pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich ...
<czytaj dalej>Chirurgia ogólna wraca do pracy
Dobra wiadomość dla pacjentów Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Oddział wznawia ...
<czytaj dalej>