wtorek 13 kwietnia 2021     Ida, Hermenegilda, Przemysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przedszkole, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnej rodziny
eGorzowska - 2682_JCNe9DZ0mmrJNC2rp6la.jpg

W Przedszkolu Integracyjnym nr 9 trwają zajęcia adaptacyjne dla niedawno przyjętych maluchów. Raz w tygodniu, z wykwalifikowaną kadrą, wspólnie z rodzicami i co ważne – nieodpłatnie. To nowe. Nowe i bardzo dobre.

Każdy, kto ma odchowane dzieci, wie, z czym wiąże się oddanie maluszka do przedszkola. Stres, nerwy i płacz. Sama pamiętam ten moment. O ile córka nie stawiała żadnego oporu, ja kompletnie nie mogłam na niczym się skoncentrować. Zachowanie innych dzieci w szatni także nie napawało optymizmem. Nerwowy spacer wokół ogrodzenia, ze trzy telefony w ciągu dnia, czy wszystko w porządku. Generalnie pustka i brak koncentracji. Minęło 18 lat. Przyszła kolej na syna. I co? Prawdziwe zaskoczenie, niespodzianka – zajęcia adaptacyjne. Na czym one polegają? Kto je prowadzi i po co?

Odbywają się raz w tygodniu w każdy wtorek. Dzieci pląsają i bawią się wspólnie z rodzicami pod okiem specjalistów. Poznają otoczenie, samych siebie i przyzwyczajają się do personelu. Z kolei rodzice mają możliwość zaobserwowania relacji swoich pociech z rówieśnikami. W zabawach nie ma przypadku. Dzieciom czas organizuje nauczyciel wychowania przedszkolnego wspólnie z fizjoterapeutą, oligofrenopedagogiem, logopedą i psychologiem. Każde spotkanie przebiega pod innym hasłem np. „balonikowy przyjaciel”, „latający dywan” czy „gimnastyka buzi i języka” i w takich kierunkach podążają dzieci w grach i zabawach wspólnie z rodzicami. Opiekunowie nie kryją zadowolenia.
– Świetny pomysł. Jestem zachwycona. Przedszkole przestało być abstrakcją dla mojego synka. Teraz często pyta, kiedy go zostawię na dłużej i pójdę do pracy – mówi mama Tytusa pani Karolina.
Babcia Tomka, pani Czesława, z przyjemnością obserwuje postępy wnuka i tym samym się uspokaja. Jest pewna, że chłopiec sobie poradzi w kontaktach z rówieśnikami. Progres w zachowaniu swojej córki Emilki widzi także pani Ewa.
– Bezwzględnie takie zajęcia są potrzebne – dodaje.
– Korzyść jest obopólna. Wszyscy możemy się bliżej poznać. A to z pewnością załagodzi stres. Bardzo pozytywne przedsięwzięcie – podkreśla mama bliźniaczek Weroniki i Wiktorii pani Małgorzata.
Właściwie nie ma rodzica, który nie byłby zadowolony.
– We wszystkich przedszkolach takie zajęcia adaptacyjne powinny się odbywać – puentuje mama Oli pani Karolina.


Spotkań adaptacyjnych placówka opracowała kilkanaście. Pierwsza część zakończy się w czerwcu. Druga zacznie w ostatnim tygodniu sierpnia. Rodzice nie płacą za zajęcia. Nad całością czuwa nauczyciel wychowania przedszkolnego Karolina Grzebyta:
– Zaproponowane przez nas spotkania są pomostem pomiędzy dzieckiem, rodzicem a przedszkolem. To przedszkolu powinno zależeć na uzyskaniu zaufania rodzica. Zatrudniając nianię, zadajemy mnóstwo pytań, chcemy wszystko o niej wiedzieć: jakie są jej zwyczaje, jakie ma plany wobec naszego dziecka, co zamierza z nim robić? Dlaczego nie mielibyśmy uzyskać takich informacji od przedszkola? Nasza placówka stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnej rodziny. Dajemy od siebie tyle, ile możemy. Chcemy mieć pewność, że dzieci dostaną od nas to, co najlepsze – mówi.

Przedszkole nr 9 istnieje od 1974 roku. Mieści się na Widoku. Obecnie posiada status placówki integracyjnej. Corocznie uczęszcza do niego około 85 dzieci, w tym do 20 niepełnosprawnych. Dyrektor placówki Danuta Turłaj przyznaje, że zajęcia adaptacyjne są nowatorskim pomysłem wypływającym z potrzeby serca:
– Powstały na bazie prowadzonej obserwacji zachowań rodziców i dzieci, które z wielkim niepokojem pierwszego września przekraczały próg naszego przedszkola. Stwierdziliśmy, że trzeba to zmienić.
Z realizacją programu adaptacyjnego przedszkole ruszyło pięć lat temu. Zajmowała się nimi wówczas nauczycielka Beata Grzegorczyk. Początki były niepewne. Nikt nie wiedział, czy program przyjmie się w środowisku. A jednak się udało.

– W ostatni wtorek, widząc rodziców oczekujących na zajęcia, dostrzegłam w ich spojrzeniu ufność i spokój. A dzieci ? No cóż – uwierzmy w mądrość dzieci. One czują, gdzie będzie im dobrze. Zaczęły identyfikować się z paniami i z miejscem, określając je jako MOJE PRZEDSZKOLE. Czy można chcieć czegoś więcej? – kończy, uśmiechając się, dyrektor Danuta Turłaj.

Jak zapewnia pomysłodawczyni, przedszkole nie zrezygnuje z tych zajęć. Zapewnia, że jest bardzo dumna z zaangażowania rodziców i personelu w ich realizację. Dodaje, że Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 9 usytuowane „Na Zielonym Wzgórzu” jest przyjazne dla dzieci, rodziców i otaczającego świata.

Placówka z racji statusu nie ma żadnego obowiązku (nałożonego stosownymi przepisami) wprowadzenia zajęć integracyjnych. Przy obecnym zapotrzebowaniu na miejsce w przedszkolach reklama jako taka także nie jest potrzebna. Tak więc zagościła inna jakość. Nastało nowe… nowe i bardzo dobre. I niechaj tak zostanie.

Tekst i foto Katarzyna Radkiewicz

Więcej zdjęć z przedszkola w galerii eGo FOTO:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-06-15_Przedszkole_nr_9,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-06-15_Przedszkole_nr_9_II,


15 czerwca 2012 17:29, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Polska obszarem wysokiego ryzyka
Polska została zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka. Rozporządzenie obowiązuje od niedzieli 21 marca. W związku z powyższym, nie wprowadzono rozporządzenia odnośnie ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Nie pałac, a budynek pasywny
Nieprawdziwe są informacje, że Urząd Marszałkowski buduje pałac za 80 mln zł. Budowa budynku pasywnego jest projektem kluczowym w Strategii ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Climatechnik.pl"

ul. Marcinkowskiego 14, Gorzów Wlkp.
tel. 91 729 10 01
branża: Klimatyzacja <czytaj dalej>

Rewolucyjne zmiany w gorzowskim szpitalu
Gorzowski spzital to chyba największy sukces ostatnich lat. Jeszcze niedawno ... <czytaj dalej>
A gdybym tak uwierzył, czyli jak rękopisy Papuszy trafiły do Gorzowa
- Wszyscy mówili – łącznie z Morawskim i Furmanem – ... <czytaj dalej>
Niekorzystna eutrofizacja wód
Nieczęsto w codziennym języku spotykamy słowo „eutrofizacja”. Warto wiedzieć, czym ... <czytaj dalej>
Pomagamy Markowi Dziedzicowi
Nikt sobie nie wyobraża takiej sytuacji, dopóki sam jej nie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2021 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
350 tys. zł dla niepełnosprawnych
Dokładnie 350 tys. zł zostanie przeznaczone na rehabilitację zawodową i <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - omaraa.jpg
Hanna Kaup:
Miejsce, do którego coraz rzadziej zagląda człowiek
- Niech pani pojedzie do Podjenina. Tam jest piękny kościółek, ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Niekorzystna eutrofizacja wód
Nieczęsto w codziennym języku spotykamy słowo „eutrofizacja”. Warto wiedzieć, czym ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4134:
Tak. Tak za bezdurno. Ale ten ksiądz jest niepodobny do swoich ziomali. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Wójt Wilkowyjów do podwładnego Dudy: "Duda, sprawdź pod jakie dotacje unijne możemy podciągnąć ten projekt! Migiem!"

Cyta <czytaj dalej>
Anonim_4379:
Kiedy wreszcie do wszystkich dotrze że Unia Europejska to również my? <czytaj dalej>
Anonim_4327:
Aale toyota.
I tak za bezdurno? A gdzie Bog zapłać?
Ładniejszy dużo kościól jak gorzowska katedra złupiona na "remącie" <czytaj dalej>
Anonim_7564:
oczywiście że tak <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej