piątek 26 lutego 2021     Bogumił, Aleksandra, Mirosława
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przedszkole, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnej rodziny
eGorzowska - 2682_JCNe9DZ0mmrJNC2rp6la.jpg

W Przedszkolu Integracyjnym nr 9 trwają zajęcia adaptacyjne dla niedawno przyjętych maluchów. Raz w tygodniu, z wykwalifikowaną kadrą, wspólnie z rodzicami i co ważne – nieodpłatnie. To nowe. Nowe i bardzo dobre.

Każdy, kto ma odchowane dzieci, wie, z czym wiąże się oddanie maluszka do przedszkola. Stres, nerwy i płacz. Sama pamiętam ten moment. O ile córka nie stawiała żadnego oporu, ja kompletnie nie mogłam na niczym się skoncentrować. Zachowanie innych dzieci w szatni także nie napawało optymizmem. Nerwowy spacer wokół ogrodzenia, ze trzy telefony w ciągu dnia, czy wszystko w porządku. Generalnie pustka i brak koncentracji. Minęło 18 lat. Przyszła kolej na syna. I co? Prawdziwe zaskoczenie, niespodzianka – zajęcia adaptacyjne. Na czym one polegają? Kto je prowadzi i po co?

Odbywają się raz w tygodniu w każdy wtorek. Dzieci pląsają i bawią się wspólnie z rodzicami pod okiem specjalistów. Poznają otoczenie, samych siebie i przyzwyczajają się do personelu. Z kolei rodzice mają możliwość zaobserwowania relacji swoich pociech z rówieśnikami. W zabawach nie ma przypadku. Dzieciom czas organizuje nauczyciel wychowania przedszkolnego wspólnie z fizjoterapeutą, oligofrenopedagogiem, logopedą i psychologiem. Każde spotkanie przebiega pod innym hasłem np. „balonikowy przyjaciel”, „latający dywan” czy „gimnastyka buzi i języka” i w takich kierunkach podążają dzieci w grach i zabawach wspólnie z rodzicami. Opiekunowie nie kryją zadowolenia.
– Świetny pomysł. Jestem zachwycona. Przedszkole przestało być abstrakcją dla mojego synka. Teraz często pyta, kiedy go zostawię na dłużej i pójdę do pracy – mówi mama Tytusa pani Karolina.
Babcia Tomka, pani Czesława, z przyjemnością obserwuje postępy wnuka i tym samym się uspokaja. Jest pewna, że chłopiec sobie poradzi w kontaktach z rówieśnikami. Progres w zachowaniu swojej córki Emilki widzi także pani Ewa.
– Bezwzględnie takie zajęcia są potrzebne – dodaje.
– Korzyść jest obopólna. Wszyscy możemy się bliżej poznać. A to z pewnością załagodzi stres. Bardzo pozytywne przedsięwzięcie – podkreśla mama bliźniaczek Weroniki i Wiktorii pani Małgorzata.
Właściwie nie ma rodzica, który nie byłby zadowolony.
– We wszystkich przedszkolach takie zajęcia adaptacyjne powinny się odbywać – puentuje mama Oli pani Karolina.


Spotkań adaptacyjnych placówka opracowała kilkanaście. Pierwsza część zakończy się w czerwcu. Druga zacznie w ostatnim tygodniu sierpnia. Rodzice nie płacą za zajęcia. Nad całością czuwa nauczyciel wychowania przedszkolnego Karolina Grzebyta:
– Zaproponowane przez nas spotkania są pomostem pomiędzy dzieckiem, rodzicem a przedszkolem. To przedszkolu powinno zależeć na uzyskaniu zaufania rodzica. Zatrudniając nianię, zadajemy mnóstwo pytań, chcemy wszystko o niej wiedzieć: jakie są jej zwyczaje, jakie ma plany wobec naszego dziecka, co zamierza z nim robić? Dlaczego nie mielibyśmy uzyskać takich informacji od przedszkola? Nasza placówka stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnej rodziny. Dajemy od siebie tyle, ile możemy. Chcemy mieć pewność, że dzieci dostaną od nas to, co najlepsze – mówi.

Przedszkole nr 9 istnieje od 1974 roku. Mieści się na Widoku. Obecnie posiada status placówki integracyjnej. Corocznie uczęszcza do niego około 85 dzieci, w tym do 20 niepełnosprawnych. Dyrektor placówki Danuta Turłaj przyznaje, że zajęcia adaptacyjne są nowatorskim pomysłem wypływającym z potrzeby serca:
– Powstały na bazie prowadzonej obserwacji zachowań rodziców i dzieci, które z wielkim niepokojem pierwszego września przekraczały próg naszego przedszkola. Stwierdziliśmy, że trzeba to zmienić.
Z realizacją programu adaptacyjnego przedszkole ruszyło pięć lat temu. Zajmowała się nimi wówczas nauczycielka Beata Grzegorczyk. Początki były niepewne. Nikt nie wiedział, czy program przyjmie się w środowisku. A jednak się udało.

– W ostatni wtorek, widząc rodziców oczekujących na zajęcia, dostrzegłam w ich spojrzeniu ufność i spokój. A dzieci ? No cóż – uwierzmy w mądrość dzieci. One czują, gdzie będzie im dobrze. Zaczęły identyfikować się z paniami i z miejscem, określając je jako MOJE PRZEDSZKOLE. Czy można chcieć czegoś więcej? – kończy, uśmiechając się, dyrektor Danuta Turłaj.

Jak zapewnia pomysłodawczyni, przedszkole nie zrezygnuje z tych zajęć. Zapewnia, że jest bardzo dumna z zaangażowania rodziców i personelu w ich realizację. Dodaje, że Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 9 usytuowane „Na Zielonym Wzgórzu” jest przyjazne dla dzieci, rodziców i otaczającego świata.

Placówka z racji statusu nie ma żadnego obowiązku (nałożonego stosownymi przepisami) wprowadzenia zajęć integracyjnych. Przy obecnym zapotrzebowaniu na miejsce w przedszkolach reklama jako taka także nie jest potrzebna. Tak więc zagościła inna jakość. Nastało nowe… nowe i bardzo dobre. I niechaj tak zostanie.

Tekst i foto Katarzyna Radkiewicz

Więcej zdjęć z przedszkola w galerii eGo FOTO:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-06-15_Przedszkole_nr_9,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-06-15_Przedszkole_nr_9_II,


15 czerwca 2012 17:29, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Dzień modlitwy i pokuty
Pierwszy piątek Wielkiego Postu, przypadający w tym roku 19 lutego, jest dniem pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich ... <czytaj dalej>
Chirurgia ogólna wraca do pracy
Dobra wiadomość dla pacjentów Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Oddział wznawia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Auto-Delta" Sklep Motoryzacyjny

ul. Sportowa 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 01 51
branża: Samochody - części, akcesoria - detal <czytaj dalej>
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1

ul. Kombatantów 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 93 14
branża: Biblioteki, czytelnie <czytaj dalej>

Promuj lubuskie przez kulturę
Promocja województwa przez kulturę, sztukę i ochronę dziedzictwa narodowego – ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. ... <czytaj dalej>
O tym trzeba rozmawiać!
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na ... <czytaj dalej>
Tragiczny finał
Drugą połowę minionego tygodnia zdominowała w Gorzowie sprawa 80-letniego mężczyzny, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1969.jpg
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Mach Mach, czyli Machiavelli Machulskiego
Na ten dzień czekałam jak wielu innych z utęsknieniem. Już ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6337:
Mądrala, która czeka tylko, by wylać żółć. Daj sobie trochę luzu. Świat od razu będzie fajniejszy <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Dwie śmieciarki w pogotowiu. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Jak można mieć depresję, skoro w Polsce nie ma problemów ? Gospodarka kwitnie, wyprzedza Japonię. <czytaj dalej>
Anonim_3962:
Wiesz to się bardzo łatwo udziela takich rad po fakcie. Zresztą nie wiemy jak bardzo rodzina była w to zaangażowana i jakie informacje o pacjenci <czytaj dalej>
Anonim_4851:
Bardzo dobra reakcja czerwonego szpitala w spr swojego personelu. Nie wiem czy nie powinno zostac wszczete postępowanie dowodowe o nieumyślne doprow <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej