piątek 16 kwietnia 2021     Julia, Erwina, Benedykt
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Tego balu nie zostawię
eGorzowska - 2231_oqhJdMX0VPcQfGcZIBh.jpg

W Balu Żużlowca chodzi głównie o to, by zebrać jak najwięcej pieniędzy, które zostaną przekazane gorzowskiemu Hospicjum im. Św. Kamila. – Podejrzewam, że dziś padnie kolejny rekord i zbierzemy jakieś 280 tys. zł – zawyrokował w sobotę prezydent Tadeusz Jędrzejczak.

– Nie wiem, naprawdę nie wiem, jak dzisiaj będzie – mówił na początku VI Balu Żużlowca prezes Stali Władysław Komarnicki.
– Myślę, że o tym, co się tu dziś dzieje i o Gorzowie znowu będzie się głośno mówić nie tylko u nas, ale w całej Polsce, a nawet w Europie – dodał dyrektor Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Marek Lewandowski.
– Podejrzewam, że padnie kolejny rekord i zbierzemy jakieś 280 tys. zł – zawyrokował prezydent Tadeusz Jędrzejczak.
Miał rację. 21 stycznia, miłośnicy klubu żużlowego Stal Gorzów zebrali niemal 277 tys. zł. To jeszcze nieostateczna kwota. Ta powinna być znana do wtorku, gdy zostaną zliczone pieniądze z wszystkich licytacji.

Przebić wicewojewodę
Zanim naprawdę rozpoczęły się licytacje, VI Charytatywny Bal Żużlowca miał już na swoim koncie 57 tys. zł, które przekazały gorzowskie firmy. Błyskawicznie rozprowadzone losy loterii fantowej
dały kolejne pieniądze – 5 278 złotych. Potem Władysław Grzywna, bez którego szef Stali nie wyobraża już sobie balu, ze znanym sobie poczuciem humoru, ściągał niebagatelne sumy od chętnych do zakupu gadżetów. Całe 5 tys. zł dał nowy właściciel rękawic bokserskich Dariusza Michalczewskiego. Tyle samo Renata Komarnicka za rakiety tenisowe Karoliny Woźniackiej oraz miłośnik nalewek wicewojewody Jana Świrepo. 3,5 tys. pani Beata, której spodobał się obraz podarowany przez wojewodę Marcina Jabłońskiego. – Tym razem przegrałem, ale w przyszłym roku muszę wymyśleć coś, czym przebiję wicewojewodę – żartował M. Jabłoński.

Ma o czym myśleć, bo Jan Świrepo, który był już na czterech balach, podarował na cele hospicjum 13 tys. zł. – Każdego roku przynoszę po 20 nalewek. Zwykle każda jest w innym smaku. Było ich już 80, a wylicytowana suma dała… 13 tysięcy – mówił wicewojewoda. Zdradził też, że najlepsza jest jego piołunówka na miodzie z szafranem.

W czasie VI Balu – oprócz licytacji – były też tańce. Poza zespołem Artura Vaniana na scenie wystąpił Papa D. z Pawłem Stasiakiem. W godzinnym koncercie przypomniał znane wszystkim przeboje z lat. 80. i 90.

100 tys. od gorzowian
VI Bal był trzecim dla szefa Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Marka Lewandowskiego. Dyrektor nie krył zadowolenia z coraz większych kwot, które zasilą jego placówkę: – Jesteśmy na początku balu, a już kwota jest ogromna. To niewątpliwie zasługa pana Komarnickiego, który potrafi być bardzo sugestywny wobec swoich gości, bo widać, że oni są przygotowani do licytacji. Bal ten wpisał się nie tylko w krajobraz Gorzowa. Wieści o nim chodzą nie tylko po Polsce, ale może i nawet po Europie. Jaką kwotę wylicytują, zobaczymy, ale chyba nie powinienem się niczemu dziwić, bo widać, że może paść kolejny rekord.

Darczyńcami dużej części z niemal 280 tys. zł mogą czuć się wszyscy gorzowianie. W czasie balu radny rady miasta Roman Sondej ogłosił, że Uchwałą z grudnia 2011, w ramach dotacji miasta, 100 tys. zł zostanie przekazane na hospicjum. – Uważam, że nie może być inaczej, choć w 2011 nie było ani złotówki z kasy miasta – skomentował informację Marek Lewandowski. – Przecież jest to działanie na rzecz zdrowia, zadanie publiczne, które realizujemy. Zielona Góra wspiera swoje hospicjum znacznie większymi kwotami.

Dyrektor hospicjum podkreślił też promowanie idei hospicyjnej. – Pamiętajmy, że tu chodzi nie tylko o ludzi chorych onkologicznie, ale też o ich rodziny, które często nie potrafią sobie poradzić z sytuacją, jaka ich dotyka. Jeśli chorzy umierają w godziwych warunkach, swój ból i cierpienie znoszą pod taką opieką, jakiej każdy by sobie życzył, to jest to coś, co też powinno do świadomości społecznej docierać – podkreślił.

Zdradził też, na co przeznaczy zebrane w czasie VI Balu pieniądze: – Kiedy potrzeba półtora miliona, żeby dopełnić budżet, to każda dodatkowa złotówka napawa optymizmem. Dzięki temu balowi będę mógł sobie pozwolić na kupno samochodu dla pielęgniarek. Jeden z naszych stanął i już nie dało się go uruchomić. Zespół medyczny i terapeutyczny jeździ codziennie do pacjentów, więc brak środka transportu jest ogromnym utrudnieniem. Dlatego będzie szansa na kupno małego, taniego samochodu, może na raty.

Czynić dobro
Atmosfera VI Balu była jak zawsze wyjątkowa i zna ją tylko ten, kto choć raz tam był. Ale każdy podkreśla, że to ma swój nadrzędny cel: – Każdego roku poziom jest wyższy, więcej pieniędzy się zbiera, a przy tym jest wspaniała zabawa. Robimy to dla szczytnego celu – mówił kapitan Stali Tomasz Gollob. – Dzielimy się tym, co mamy, wspomagamy, wspieramy. Cel charytatywny –hospicjum. Jestem przekonany, że dziś padnie kolejny rekord. Jest koło północy, kwota przekroczyła już 160 tys. zł, a mamy jeszcze mnóstwo interesujących rzeczy do licytacji – dodał.

Gorzowski bal na rzecz chorych onkologicznie wymyślił przed laty Władysław Komarnicki pod wpływem siostry Michaeli Rak, dziś budującej hospicjum w Wilnie. – Na moją prośbę siostra dziś tu była – mówił W. Komarnicki. – Ona jest specyficznym człowiekiem. Ja ją cenię za entuzjazm, chęć i wolę czynienia dobra. I ona we mnie jedną rzecz zaszczepiła. Kiedyś przyszła i powiedziała: „Ja wiem, że pan nam pomaga jako osoba fizyczna i prawna, ale wiem, że pan może nam jeszcze więcej pomóc”. I to z jej inspiracji pomyślałem sobie, co by jeszcze można było wymyśleć. I wymyśliłem Bal Żużlowca. Za kilka miesięcy przestanę być prezesem klubu. Wtedy wiele rzeczy na pewno zostawię, ale tego balu na pewno nie zostawię.
--------------------------
VI Bal na rzecz Hospicjum Św. Kamila okazał się rekordowy. Zebrano ponad 277 tys. zł. Padały też rekordowe kwoty z licytacji, m.in.:
• motocykl Kamil – 31, 5 tys. zł
• kask Tomasza Golloba – 10,5 tys. zł
• portret Edwarda Jancarza namalowany przez Witolda Macha – 10 tys. zł
• dwudniowy pobyt w Brukseli u europosła Artura Zasady – 6,5 tys. zł
• koszulka Realu Madryt – 5 tys. zł
• kurtka Krzysztofa Hołowczyca – 4, 5 tys. zł

Tekst i foto Hanna Kaup


Więcej zdjęć w galerii eGo FOTO:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-01-22_Bal_21_stycznia_212,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-01-22_VI_Bal_2,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-01-22_VI_Bal_3,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-01-22_VI_Bal_4,, zdjęcie 1/5

, zdjęcie 2/5

, zdjęcie 3/5

, zdjęcie 4/5

, zdjęcie 5/5


22 stycznia 2012 22:55, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Polska obszarem wysokiego ryzyka
Polska została zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka. Rozporządzenie obowiązuje od niedzieli 21 marca. W związku z powyższym, nie wprowadzono rozporządzenia odnośnie ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Nie pałac, a budynek pasywny
Nieprawdziwe są informacje, że Urząd Marszałkowski buduje pałac za 80 mln zł. Budowa budynku pasywnego jest projektem kluczowym w Strategii ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
G.P. Tynki Maszynowe

ul. Narutowicza 25 /8, Gorzów Wlkp.
tel. 605 429 484
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
Jacek Malanowicz

ul. Pluty 10 l. 9, Gorzów Wlkp.
tel. 692 662 561
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

Afera rowerowa
Jak informuje Urząd Marszałkowski, w sobotę na skwerze przed Urzędem ... <czytaj dalej>
Daj znać, gdy nie możesz przyjść na wizytę
Jeśli nie możesz przyjść na umówioną wizytę do lekarza, koniecznie ... <czytaj dalej>
Zaplanuj sprzątanie
To nie będzie sprzątanie mieszkania, ale wspólnego domu. Zbigniew Rudziński ... <czytaj dalej>
Rewolucyjne zmiany w gorzowskim szpitalu
Gorzowski spzital to chyba największy sukces ostatnich lat. Jeszcze niedawno ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2021 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
350 tys. zł dla niepełnosprawnych
Dokładnie 350 tys. zł zostanie przeznaczone na rehabilitację zawodową i <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0572a.jpg
Hanna Kaup:
Niewiele potrzeba
Przecław to jedna z tych wiosek na ziemiach zachodnich, które ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Miejsce, do którego coraz rzadziej zagląda człowiek
- Niech pani pojedzie do Podjenina. Tam jest piękny kościółek, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6548:
Myślę, że za remont katedry powinna płacić instytucja, która czerpała z niej dochody. Ksiądz pozwolił umieścić tam jakąś aparaturę (inte <czytaj dalej>
Anonim_8488:
Brawo!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Szary:
Panie Wójcicki i bez radni, może za te zaoszczędzone 900 tys zróbcie remont ulicy Olimpijskiej, może kładkę na Zawarcie. A pan Marek S niech <czytaj dalej>
Anonim_4134:
Tak. Tak za bezdurno. Ale ten ksiądz jest niepodobny do swoich ziomali. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Wójt Wilkowyjów do podwładnego Dudy: "Duda, sprawdź pod jakie dotacje unijne możemy podciągnąć ten projekt! Migiem!"

Cyta <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej