piątek 16 kwietnia 2021     Julia, Erwina, Benedykt
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Seniorzy 2012 – Nie nazywajmy starości problemem
eGorzowska - 2227_O40H4B2DfGSSRFx6bZk6.jpg

Do opery z babcią? Do klubu z dziadkiem? Teraz to jest na topie. Unia Europejska ogłosiła rok 2012 Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Z babcią można nie tylko na spacer. Można zabrać ją do opery albo uczyć się od niej księgowości. Z dziadkiem warto wybrać się do klubu albo na łyżwy. Można go też nauczyć robić zdjęcia tabletem.

O takich inicjatywach, związanych z Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej mówiono w czasie seminarium dla dziennikarzy mediów regionalnych, lokalnych i akademickich w Warszawie. Spotkanie zorganizowały Joanna Gepfert i Katarzyna Chądzyńska z PR Project w odpowiedzi na ogłoszony 18 stycznia w Kopenhadze Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012. Warszawskie seminarium odbyło się pod hasłem „Spotkanie pokoleń. Lata dojrzałości. Nowe możliwości.”

Nie nazywajmy starości problemem
– Przez minione 40 lat średnia długość życia w Europie podniosła się o osiem lat. Przewiduje się, że w następnych 40 latach podniesie się o kolejne pięć lat. Chciałabym, żebyśmy nie patrzyli na to zjawisko negatywnie. Nie nazywajmy starości problemem. Dostrzegajmy, że jesteśmy społeczeństwem, w którym mamy coraz więcej zdrowych i aktywnych ludzi starszych, którzy mają zdjęty obowiązek zawodowy – mówiła zastępca dyrektora Departamentu Informacji Europejskiej, Anna Tuz.

Rafał Rudnicki z polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej zapowiedział wydanie dodatku specjalnego do tygodnika „Newsweek” (znajdą się tam szczegóły Europejskiego Roku 2012), który ukaże się 30 stycznia i otwarcie wystawy „Dekalog wartości”. Można ją oglądać w Galerii Laboratorium – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, przy ul. Jazdów 2, do 3 lutego (od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-19.00). Do projektu zaproszono m.in. Beatę Tyszkiewicz, Marię Czubaszek, ks. Adama Bonieckiego, Krzysztofa Baranowskiego (na zdj.).


Świat zmieniają ludzie z pasją
Świat zmieniają ludzie z pasją, bez względu na to, ile mają lat. W Warszawie przekonywali o tym zarówno realizatorzy projektów z udziałem seniorów, jak i oni sami.

Halina Ziółkowska-Fiala, choć ma 78 lat, to uczy języka esperanto na Uniwersytecie III Wieku. Natomiast Michalina Żebrowska (obie na zdjęciu) od ośmiu lat jest wolontariuszką Muzeum Powstania Warszawskiego.
– Dzięki temu, co robię, nie mam czasu na starzenie się – podkreśla i zachęca, by wszyscy, którzy przeszli na emeryturę nie zamykali się w czterech ścianach, ale szukali swojego miejsca w życiu.


O seniorach i ich działaniach na rzecz otoczenia opowiedziała Beata Tokarz-Kamińska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
– Poprzez wsparcie dotacyjne pomagamy realizować projekty w animacji kultury. Zapraszamy osoby do 30 r. życia i 55+, by pokazać, jak może wyglądać współpraca międzypokoleniowa. Ale w tym układzie seniorzy muszą dać otoczeniu coś z siebie, muszą wejść w wolontariat. Dofinansowaliśmy już 134 projekty na kwotę ok. 1,5 mln zł – mówiła.

Wśród pomysłów wspartych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „ę” jest projekt Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej „Pyszna zabawa – warsztaty kulinarne dla dzieci”. Ich animatorka Wiesława Koryzna nie narzeka, że cały dzień spędza w kuchni, bo gotowanie jest jej pasją.

„Bywalcy gorzowskiego Klubu Seniora lubili spędzać czas w kuchni zanim jeszcze media wykreowały modę na gotowanie. Osoby, które wezmą udział w projekcie, przygotowują potrawy z sercem i przyprawiają je szczyptą pasji. To zamiłowanie chcą przekazać dzieciom i młodzieży – podopiecznym parafialnej świetlicy OPOKA. Pochodzą one z rodzin będących w trudnej sytuacji, ich rodzice rzadko mają czas, aby nauczyć je przyrządzania zdrowych posiłków” – czytamy na stronie seniorzywakcji.pl.

Starzeć się aktywnie

– Na sukces nigdy nie jest za późno – przekonywała Małgorzata Domagała z Inkubatora Dojrzałej Przedsiębiorczości reprezentantka Fundacji Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM. – Osoby w wieku 45+ najtrudniej przekonać, by zakładały własną działalność. Ale przy wsparciu unijnym realizujemy projekt, w którym wzięło udział 50 osób i 50 go ukończyło.

Seniorzy mogą odnosić sukcesy także w sporcie. W tym roku odbędą się Międzynarodowe zawody Warmia Mazury Senior Games 2012.

Rok 2012 został ogłoszony również Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Szefowa UTW przy SGH w Warszawie Krystyna Lewkowicz zachwalała Regionalną Inaugurację obchodów roku w Krośnie Odrzańskim oraz Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

Masz 50, 60, 70, 80 lat? Martwisz się, że się starzejesz? Martwisz się o swoje miejsce w społeczeństwie? Pamiętaj, masz jeszcze wiele do zrobienia. Nadszedł czas, by społeczeństwo doceniło seniorów i pomogło im starzeć się aktywnie.

Tekst i foto Hanna Kaup
Foto http://ec.europa.eu


seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 1/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 2/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 3/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 4/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 5/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 6/7

seniorzy 2012  nie nazywajmy starosci probleme, zdjęcie 7/7
 


21 stycznia 2012 15:25, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"Świat zmieniają ludzie z pasją" - poparci opowiednia kasą!
Anonim_9152, 22.01.2012, 12:35, 89.73.27.82 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Polska obszarem wysokiego ryzyka
Polska została zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka. Rozporządzenie obowiązuje od niedzieli 21 marca. W związku z powyższym, nie wprowadzono rozporządzenia odnośnie ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Nie pałac, a budynek pasywny
Nieprawdziwe są informacje, że Urząd Marszałkowski buduje pałac za 80 mln zł. Budowa budynku pasywnego jest projektem kluczowym w Strategii ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Biuro Detektywistyczne Mirosław Świerkowski

ul. Garbary 6, Gorzów Wlkp.
tel. 502 542 530
branża: Detektywistyczne agencje <czytaj dalej>
"Moda Męska"

ul. Sikorskiego 111, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 16 74
branża: Odzież - męska <czytaj dalej>
"Lider" Zakład Produkcyjno-Handlowy

ul. Sikorskiego 111, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 81 79
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Afera rowerowa
Jak informuje Urząd Marszałkowski, w sobotę na skwerze przed Urzędem ... <czytaj dalej>
Daj znać, gdy nie możesz przyjść na wizytę
Jeśli nie możesz przyjść na umówioną wizytę do lekarza, koniecznie ... <czytaj dalej>
Zaplanuj sprzątanie
To nie będzie sprzątanie mieszkania, ale wspólnego domu. Zbigniew Rudziński ... <czytaj dalej>
Twój smak dzieciństwa
Ten, kto pamięta radość płynącą ze wspólnego biesiadowania po świniobiciu, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2021 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
350 tys. zł dla niepełnosprawnych
Dokładnie 350 tys. zł zostanie przeznaczone na rehabilitację zawodową i <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1560.jpg
Hanna Kaup:
Miejsce trudnego dziedzictwa
76 lat temu, 16 kwietnia 1945 r. o 5.45, rozpoczęła ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Niewiele potrzeba
Przecław to jedna z tych wiosek na ziemiach zachodnich, które ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6548:
Myślę, że za remont katedry powinna płacić instytucja, która czerpała z niej dochody. Ksiądz pozwolił umieścić tam jakąś aparaturę (inte <czytaj dalej>
Anonim_8488:
Brawo!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Szary:
Panie Wójcicki i bez radni, może za te zaoszczędzone 900 tys zróbcie remont ulicy Olimpijskiej, może kładkę na Zawarcie. A pan Marek S niech <czytaj dalej>
Anonim_4134:
Tak. Tak za bezdurno. Ale ten ksiądz jest niepodobny do swoich ziomali. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Wójt Wilkowyjów do podwładnego Dudy: "Duda, sprawdź pod jakie dotacje unijne możemy podciągnąć ten projekt! Migiem!"

Cyta <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej