
W 2010 roku policja odnotowała niemal 3,5 tys. interwencji związanych z przemocą w rodzinach. To stanowi wzrost o 21proc. w porównaniu do roku poprzedniego.
Interwencje policyjne miały częściej miejsce w miastach niż na wsi. 64 proc. (2.199) wszystkich interwencji zakończyło się sporządzeniem Niebieskiej Karty w miastach, 36 proc. (1.259) - na wsiach.
W województwie lubuskim w 2010 r. pokrzywdzono 5.659 osób. To o 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zdecydowaną większość stanowią kobiety – 60 proc. (3.396). Mężczyźni w grupie pokrzywdzonych stanowią 11proc. (595).
W wyniku przemocy domowej pokrzywdzonych zostało 1.668 osób małoletnich do 18 roku życia, (29 proc. w stosunku do ogółu pokrzywdzonych), w tym większość stanowią dzieci do lat 13 – 1.144 (20 proc. ogółu), natomiast małoletni w wieku od 13 do 18 lat – 524 (9 proc.).
W 2010 r. zanotowano u nas 3.473 sprawców przemocy domowej. Największą grupę stanowili mężczyźni – 94proc. (3.270). Kobiety były sprawcami przemocy w 5 proc. przypadków (191). W 12 przypadkach (0,3 proc.) sprawcami były osoby nieletnie. Carakterystyka sprawców jest podobna, jak rok wczesniej, jedynie nieznacznie wzrosła liczba kobiet-sprawców – o 0,5 punktu procentowego.
W większości przypadków (65proc.) sprawcy przemocy domowej byli pod wpływem alkoholu, z czego 96proc. stanowili mężczyźni, a 4proc. kobiety.
Wzrost liczby ujawnionych przypadków przemocy w rodzinie – częstsze uruchamianie procedury „Niebieskiej Karty” może wskazywać na coraz większą odwagę i skłonność w jej zgłaszaniu ze strony samych ofiar jak i świadków przemocy (sąsiadów, bliskich). Jednak ze względu na sytuację psychologiczną ofiar przemocy w rodzinie, t.j. strach przed sprawcą, wstyd przed społecznością lokalną powodują, pozwalają przypuszczać, że istnieje „ciemna liczba” przypadków przemocy w rodzinie. Dlatego też niezbędne są stałe działania edukacyjne i uświadamiające wśród zarówno ofiar przemocy jak i całego społeczeństwa.
Stąd Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z Fundacją „Contra Crimen” prowadzi kampanię społeczną pod hasłem „NIE BĄDŹ OBOJĘTNY – ZGŁOŚ PRZEMOC DOMOWĄ!”, skierowaną do społeczeństwa województwa lubuskiego i osób dotkniętych przemocą w rodzinie.
źródło KWP
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_,
A oto ...
<czytaj dalej>Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ...
<czytaj dalej>Dzień modlitwy i pokuty
Pierwszy piątek Wielkiego Postu, przypadający w tym roku 19 lutego, jest dniem pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich ...
<czytaj dalej>Chirurgia ogólna wraca do pracy
Dobra wiadomość dla pacjentów Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Oddział wznawia ...
<czytaj dalej>