niedziela 11 kwietnia 2021     Filip, Leon, Marek
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Poławiacze przełomów są też w Gorzowie
eGorzowska - 1973_F9okb9TElT3UMLwBYeD.jpg

– Opisywane w książce „Przełom – się” ludzkie losy mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego wstrząsającego filmu – mówi bibliotekarka z Bydgoszczy Krystyna Skiera. – Ta książka z pewnością będzie dla wielu drogowskazem, jak żyć – twierdzi wikariusz generalny Diecezji Bydgoskiej ks. dr Bronisław Kaczmarek.

Bohaterami i autorami książki Fundacji Arka z Bydgoszczy „Przełom – się” są poławiacze przełomów. To ludzie, którzy odpowiedzieli na konkurs rozstrzygnięty 11 października w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. W swoich tekstach poruszają sprawy bliskie każdemu człowiekowi, a więc problemy dzieciństwa, syndromu odrzucenia, walki ze słabościami i brakiem zaufania, a także oswajaniem bólu i ciemności. Mimo trudnych tematów jest w nich dużo optymizmu i nadziei.


Danuta Kijewska: „Wierzę w przypadki i w scenariusz zapisany przez Boga, od 14 lat maszeruję razem z rakiem”

Jedna z autorek, której tekst znalazł się w wydawnictwie, Maria Szmuda z Gorzowa wyznała: „Dotarło do mnie, ile jeszcze mam”, a jej koleżanka Danuta Kijewska, że rak całkiem odmienił jej życie i teraz jest zupełnie innym człowiekiem: „Jestem żywym przykładem, że raka można pokonać albo z nim żyć” – napisała w swojej pracy. Z kolei Zenon Miszewski z Ustki zrozumiał, po co żyje, a Arkadiusz Zając z Solca Kujawskiego przyznał: „Dzięki kontaktowi z niemieckimi studentami i stypendystami z innych krajów nie skupiam się wyłącznie na swoich własnych problemach, które – jak się okazało – nie są największe”.


Książka pełna jest wyznań ludzi zwykłych, których życie okupione zmaganiem z niemocą czyni ich niezwykłymi i pokazuje innym, jak się nie poddać okrutnemu niejednokrotnie losowi. Przełomy, jakich doświadczyli konkursowicze, są inspirującym materiałem do przemyśleń nad życiem każdego z nas.

„Przełom – się” to siódme wydawnictwo Fundacji Arka Bydgoszcz, także przełomowe, bo zupełnie inne niż sześć jego poprzedniczek. Wyróżnia je szata graficzna oraz dostępność w wersji dźwiękowej.

Całość zaprezentowano na spotkaniu ok. 70 laureatów konkursu w Pieczyskach koło Bydgoszczy. Ze 106 prac, jakie napłynęły do Fundacji Arka, kapituła, w której zasiedli dziennikarze, psycholog i lekarz, szczególnie wyróżniła Annę Kokot z Poznania, Marię Golankę z Sosnowca, Jarosława Andrasiewicza z Łodzi, Martę Borek z Krakowa i Arkadiusza Zająca z Solca Kujawskiego.

Adrian Nawrot: „Po prostu żyć w pełni, nie opuszcza mnie optymizm, pokonywałem bariery w ludziach i w sobie”

To ich teksty otwierają ponad 170-stronicowy tom, przedstawiony na specjalnej konferencji, w której uczestniczyli: pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych przy prezydencie miasta Bydgoszcz Andrzej Ofczyński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy Renata Dębińska i jej zastępca Ewa Taper, sekretarz Koronowa Ewa Sosnowska, wikariusz generalny Diecezji Bydgoskiej ks. Bronisław Kaczmarek i dyr. Bydgoskiego Domu Wydawniczego Margrafsen Maria Senska oraz gospodarz spotkania, kierownik WDW „Żagiel” Eugeniusz Podbielski.

Wszyscy podkreślili, że różnorodność przełomów życiowych pokazanych w książce jest zaskakująca.
– Ta pozycja powinna być obowiązkową lekturą na studiach psychologicznych i pedagogicznych, bo zawiera takie mądrości, których student nie znajdzie nigdzie, tylko w prawdziwych ludzkich historiach – powiedziała psycholog Anna Strojny, która zasiadała w kapitule konkursu.

Spotkanie w Pieczyskach to nie tylko konferencja poświęcona wydaniu książki czy wykład psychologa, ale też integracyjne warsztaty fotograficzne, aktorskie i dziennikarskie, które pozwalały doświadczać kolejnych przełomów pod okiem fotografa Janusza Michalskiego z Bydgoszczy, aktora Teatru Śląskiego z Katowic Zbigniewa Wróblai dziennikarki z Gorzowa Hanny Kaup, która opracowała konkursowe teksty i zajęła się ich redakcją.

Warsztaty, które miały swoją siódmą edycję, zamknęły w całość działania osób niepełnosprawnych, którym zależy na burzeniu murów między ich światem i światem ludzi zdrowych. Ci ludzie chcą – jak Anna Kokot – nie czekać w życiu na przełomy, ale samemu je odnajdywać i wabić do siebie. W ten sposób łatwiej poszukiwać miłości, przyjaźni i sposobów na życie.

Koniecznie sięgnijcie po to wydawnictwo. Dajcie się wciągnąć w sidła poławiaczy przełomów.

Książkę można zakupić w Fundacji:

Arka Bydgoszcz
ul. Warszawska 25
85-085 Bydgoszcz
tel. 52 322 56 70
e-mail: fundacjaarka@op.pl, fa@wp.pl
www.fundacja-arka.org

/Tekst powstał w czasie warsztatów dziennikarskich, a zdjęcia – fotograficznych/

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 1/9
Elżbieta Szklarska: „Na mojej drodze pojawił się dobry anioł, a wkrótce cała rzesza dobrych aniołów”

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 2/9
Gabriela Hoppe: „Czy przełom każdego dotyka i jego przeżycie każdemu się należy?”


polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 3/9
Katarzyna i Jacek Rąpca: „Z jednej strony nie rozumiem bezsensownej pogoni zdrowych, z drugiej zadziwia mnie nicnierobienie niepełnosprawnych, którzy nie wymagają nic od siebie, tylko oczekują od otoczenia”

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 4/9
Krzysztof Sikorski: „… zrozumiałem, że aby przetrwało to, co piękne, musimy się nauczyć to pielęgnować”
polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 5/9
Paulina Izabela Romanowska: „Marzyłam, by poczuć się jak zawodowa modelka”


polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 6/9
Regina Adamowicz: „Jeszcze jestem”

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 7/9
Renata Roganowska: „Dość siedzenia w domu”

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 8/9
Renata i Ryszard Pawelczak: „Codzienność dla jednych szara i monotonna, w każdej sekundzie ma dla mnie największą wartość”

polawiacze przelomow sa tez w gorzowie, zdjęcie 9/9
Sebastian Telenga – pracę o nim napisała siostra Dorota Rajkowska: „… warto się przełamywać i próbować otwierać kolejne drzwi”


13 października 2011 18:53, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Rozumieć siebie, to co nam się przytrafia (złego)- to wielka sztuka. Nie każdemu się udaje. Mi, akurat nie!
Więc z podziwem czytam o osobach silnych "sobą"...!
Z.M.P.
Anonim_9445, 14.10.2011, 21:57, 81.190.177.95 ##

Mozna i tak.... tylko PO CO?
Anonim_1617, 14.10.2011, 23:02, 89.79.182.49 ##

Tylko po co? Żeby nie być kulą u nogi. Żeby nam samym było lepiej. Żeby z nami było lepiej. Żeby szukać sensownych rozwiązań. Żeby żyć, a nie wegetować. i jeszcze wiele innych "żeby".
Anonim_3713, 14.10.2011, 23:20, 188.47.165.89 ##

Pokonałem kilka barier - uratowałem swoje zycie. Jednak po latach od tej walki zastanawiam sie czy było warto? Bo walka była łatwiejsza niż teraźniejszość. Byt mnie pokonuje... czy to istotne kiedy umrzemy? Ja czekam na smierc... nie wyjde jej naprzeciw - jednak powitam ja z ulga.
Nie jestem typem wojownika - zwyciężanie nie daje mi adrenalinowego kopa. Przeciwnie - mam swiadomośc że moja wygrana to czyjas klęska - coś za cos. A sam soba nie stanowie aż takiej wartości - może na moje miejsce w zyciu wszedłby jakiś geniusz? Zajmuje miejsce...
Anonim_2964, 14.10.2011, 23:30, 188.165.225.112 ##

Do 2964. To smutne, co piszesz. Bardzo. Człowiek jest istotą tragiczną, bo skazaną na nieuchronny koniec. Sądzę jednak, że nie można tak myśleć o sobie. Każdy z nas ma na tym krótkim świecie coś do zrobienia. Codzienność - czytaj ludzie - potrafi być okrutna, a pokonywanie barier łatwiejsze niż samo trwanie. Najpewniej potrzebujesz kogoś, kto nada sens Twoim dniom. Może musisz GO szukać. Niestety, nie spada nam manna z nieba, sami musimy o nią zabiegać. Może więc nie szukasz? Sądzisz, że Twoja wygrana to czyjaś klęska? Nie myśl tak. Jeśli nie krzywdzisz z premedytacją, nie możesz obwiniać się o to, co się przytrafia innym. Na pewno potrzebny Ci drugi człowiek. Życzę Ci GO z całego serca. Powinien pomóc Ci patrzeć na świat tak, by nie czekać na koniec. Jesteśmy tu przez chwilę. Warto ją wykorzystać. Pozdrawiam - "doświadczona"
Anonim_3713, 15.10.2011, 09:37, 188.47.131.110 ##

Tak, człowiek może być szczęśliwy zaczynając od siebie. Piszesz, że nie stanowisz dla siebie takie wartości. No więc może warto od tego zacząć - stać się dla siebie kimś ważnym i czuć się dobrze w swojej skórze. To podstawa szczęścia. Życzę Ci takiego zdrowego zwrócenia się we własnym kierunku. Kochając siebie zaczniesz kochać innych. Pozdrawiam wierząc, że jesteś kimś naprawdę wyjątkowym!
Anonim_5653, 15.10.2011, 13:31, 87.105.141.236 ##

"człowiek może być szczęśliwy zaczynając od siebie"
"stać się dla siebie kimś ważnym"
"Kochając siebie zaczniesz kochać innych"
... heheeee sztandarowe hasła psychoterapeutów... duzo tego macie w zanadrzu?
Anonim_7161, 15.10.2011, 16:30, 93.186.195.34 ##

"duzo tego macie w zanadrzu?" najlepiej wykpić i potępić wszystko i wszystkich. Nikt nie powiedział, że w życiu będzie łatwo, więc może warto spróbowac. Nikt ci nie każe iśc zaraz do psychoterapeuty, ale może warto spróbowac zrozumiec, co znaczą te "sztandarowe hasła".
Anonim_6356, 15.10.2011, 16:53, 89.228.134.128 ##

Nieustannie wierzę, że człowiek mimo wszystko jest ISTOTĄ DOSKONAŁĄ:)
Anonim_7321, 16.10.2011, 13:50, 89.69.34.116 ##

"Nieustannie wierzę, że człowiek..." to społeczne zwierzę.
Anonim_3197, 16.10.2011, 14:13, 89.79.182.49 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Polska obszarem wysokiego ryzyka
Polska została zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka. Rozporządzenie obowiązuje od niedzieli 21 marca. W związku z powyższym, nie wprowadzono rozporządzenia odnośnie ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Nie pałac, a budynek pasywny
Nieprawdziwe są informacje, że Urząd Marszałkowski buduje pałac za 80 mln zł. Budowa budynku pasywnego jest projektem kluczowym w Strategii ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Rebud" Sp. z o.o.

ul. Czereśniowa 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 74 02
branża: Budowlane inwestycje <czytaj dalej>
"Nomi" S.A. Supermarket

ul. Myśliborska 19, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 02 86
branża: Supermarkety, hipermarkety <czytaj dalej>

Pomagamy Markowi Dziedzicowi
Nikt sobie nie wyobraża takiej sytuacji, dopóki sam jej nie ... <czytaj dalej>
350 tys. zł dla niepełnosprawnych
Dokładnie 350 tys. zł zostanie przeznaczone na rehabilitację zawodową i ... <czytaj dalej>
Zrób to sam. Najlepiej zaraz, żeby nie zapomnieć
Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia. Potrwa do 30 ... <czytaj dalej>
Wiosenne kwiaty naszych okolic
Czas pierwszych kwiatów już minął. Przekwitły ranniki zimowe, po przebiśniegach ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2021 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
350 tys. zł dla niepełnosprawnych
Dokładnie 350 tys. zł zostanie przeznaczone na rehabilitację zawodową i <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - a.jpg
Hanna Kaup:
Niekorzystna eutrofizacja wód
Nieczęsto w codziennym języku spotykamy słowo „eutrofizacja”. Warto wiedzieć, czym ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Piękne, dostojne, płochliwe i pod ochroną
Są piękne, dostojne i bardzo płochliwe. Można je spotkać nad ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4134:
Tak. Tak za bezdurno. Ale ten ksiądz jest niepodobny do swoich ziomali. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Wójt Wilkowyjów do podwładnego Dudy: "Duda, sprawdź pod jakie dotacje unijne możemy podciągnąć ten projekt! Migiem!"

Cyta <czytaj dalej>
Anonim_4379:
Kiedy wreszcie do wszystkich dotrze że Unia Europejska to również my? <czytaj dalej>
Anonim_4327:
Aale toyota.
I tak za bezdurno? A gdzie Bog zapłać?
Ładniejszy dużo kościól jak gorzowska katedra złupiona na "remącie" <czytaj dalej>
Anonim_7564:
oczywiście że tak <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej