środa 1 kwietnia 2020     Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Fryzjerski klan
eGorzowska - 1840_euVzHi58Zgo4KYpLugcl.jpg


Nie przeczą, kiedy mówię, że stworzyli klan. – No przecież każdy z nas – Babijów – właściwie kogoś do tego zawodu z rodziny wciągnął. Jest tata, mama, siostra, jej syn, brat mamy, bratanek i siostrzenica – wymienia Dominika Babij-Nisiewicz.

Ale mąż nie chciał, żebym pracowała w tym zawodzie – wspomina Zofia Babij. – Obawiał się, że będę narażona na częste kontakty z mężczyznami. A poza tym, kiedyś ten zawód nie miał najlepszej reputacji. W każdym razie dopiero treściowa skłoniła go, by zgodził się na moją pracę. Dziś nie wyobrażam sobie życia bez tego fachu, tych ludzi i tego miejsca. Tu mnie wszystko trzyma, a w domu czuję się bardziej chora. Mogłabym już odejść, zostawić to, ale nie mogę. Człowiek rano wstaje, idzie tu i wtedy dzień jest cudowny. Poza tym przez te 30 lat to i klientki są jak rodzina. I ja się z nimi starzeję. To jest zupełnie inne życie.

Państwo Babijowie mają dwa zakłady: w Międzyrzeczu, od którego zaczęła się historia ich klanu, i w Skwierzynie. W pierwszym pracuje pani Zofia z córką Wiolettą Winnicką i jej synem Kamilem, a w drugim – z młodszą córką Dominiką pan Czesław Babij (na zdj.)

 Trudno uwierzyć, ale on, głowa rodu, zajmuje się fryzjerstwem od ponad 50 lat. Od 1968 szkoli uczniów. Co roku jednego. Zaraz będzie miał ich na koncie 40. Także i on nie planował, że zwiąże swoje życie z fryzjerstwem.
– Po siódmej klasie złożyłem papiery do Technikum Leśnego. Podobało mi się to – opowiada. – Zostałem przyjęty, ale w międzyczasie zmarł ojciec, a mama mało zarabiała i nie było jej stać na opłacanie internatu. Trzeba szczerze powiedzieć, że była bieda, a ja sam rozumiałem, że nie podoła finansowo. Któregoś razu siostra przyniosła wiadomość z Nowej Soli, że potrzebują fryzjera. Zgłosiłem się. Chyba ten zawód był mi pisany, bo wytrzymałem ponad pół wieku. I nic mi nie jest, a nogi mam jak dziewczynka, żadnych żylaków.

Zdrowie pan Czesław zawdzięcza także warunkom, jakie sobie stworzył w pracy.
– Miałem taki jeżdżący fotelik. To dla starszych fryzjerów była profanacja zawodu. Oni uważali, że nie można pracować na siedząco. Jeszcze zanim przyjechałem do Międzyrzecza, trzy lata uczyłem się fachu u mistrza Czesława Krajewicza w Trzcielu. Potem od 1962 przez kilka lat związany byłem ze Spółdzielnią Fryzjersko-Kosmetyczną w Gorzowie. Odbyłem terminowanie we wszystkich zakładach miasta, bo rzemieślnicy bali się konkurencji i odsyłali nas po trzech, czterech miesiącach dalej. Więc w tej spółdzielni zamówili takie siodełka, ale nie używali ich, tylko z czasem zezłomowali. To ja – kiedy poszedłem na swoje – sam skonstruowałem coś podobnego. – Jeszcze niedawno tu było – podpowiada pani Dominika.

Ona też nie marzyła o tym zawodzie. – Poszłam do ekonomika, ale zrezygnowałam i przeniosłam się do klasy wielozawodowej w Zespole Szkół Budowlanych w Międzyrzeczu. Mam dyplom mistrzowski i uprawnienia do szkolenia. Na początku pracy w Skwierzynie, walczyłam ze sobą, nie mogłam się tu przyzwyczaić, a teraz po 15 latach nie wyobrażam sobie, żebym mogła robić co innego albo gdzie indziej – mówi z uśmiechem Dominika.
Ani ona, ani jej siostra Wioletta nie wyobrażają sobie, żeby ich rodzice z nimi nie pracowali. – Wiola powtarza, że mama niechby siedziała z tyłu zakładu w Międzyrzeczu, ale ma być. Ja to samo mówię tacie, niechby nawet z tyłu leżał, ale ma tu ze mną być.

Rodzina Babijów jest rodziną spełnioną. Pani Wiola czuje się dodatkowo szczęśliwa, bo jej syn Kamil też poszedł do zawodu. – A początkowo nie chciał o tym słyszeć. Skończył liceum i sam dojrzał do tej decyzji. Jeździł z nami na konkursy i pokazy od najmłodszych lat, a potem sam w nich uczestniczył.
– W Bydgoszczy zacząłem nawet zdobywać uprawnienia szkoleniowca, ale musiałem przerwać, bo mieliśmy tu bardzo dużo pracy. Teraz wolę sam pracować, niż uczyć innych – mówi Kamil, który chętnie zajmuje się fryzjerstwem artystycznym i wizażem. Babcię też sam czesze. Tak, jak uważa. I tak postępuje z klientkami. – Zawsze robię po swojemu i panie są zadowolone – podkreśla.

Dziś nikt nie kryje, że kobiety lubią, kiedy ich włosami zajmują się młodzi mężczyźni. – One wolą naszą obsługę, a ja marzę, żeby wszystkie chciały mieć na swoich głowach to, co ja chcę im zrobić – dodaje z uśmiechem Kamil.

Fryzjerski klan, któremu początek dali Zofia i Babijowie to ludzie, którzy wiedzą, czym jest rzemiosło, jakim się zajmują. Nie tylko znają się na najnowszych trendach, nie tylko podążają za modą, wiedzą wszystko o fryzjerstwie, rozumieją i szanują ludzi, którzy do nich przychodzą. A to jest najważniejsze, żeby nie skrzywdzić nikogo i żeby klient do nas wrócił. – Jeśli nie pokażemy, że jest dla nas ważny, nie mamy co tu robić – mówią zgodnie.

Tekst i foto Hanna Kaup


24 sierpnia 2011 09:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Świetni ludzie, super fachowcy.
Anonim_3995, 24.08.2011, 19:21, 93.94.186.92 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Glapa Roman Kancelaria Podatkowa

ul. Kosmonautów 9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 12 35
branża: Podatkowi doradcy <czytaj dalej>
"Windicar" Ewa Drańczarek

ul. Kazimierza Wielkiego 61, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 73 16
branża: Długi, wierzytelności - obsługa, obrót <czytaj dalej>
"Biedronka" Dyskont Spożywczy

ul. Przemysłowa 57, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>

Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Jak radzić sobie z lękiem
Od wtorku 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ będą ... <czytaj dalej>
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4a.jpg
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8674:
Żenujące, ponizajace dla przyznajacego nagrode, ze nie sprawdza, nie czyta , nie weryfikuje i dla odbierajacego za to co zrobili tylu pracownikom. W <czytaj dalej>
Anonim_2726:
nosił wilk razy kilka, ponieśli jednego i drugiego wilka <czytaj dalej>
Anonim_5592:
2726 Samokrytyka dobra rzecz <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Ale się ubawiłem <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Gorzów to stan umysłu <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej