czwartek 25 lutego 2021     Wiktor, Cezary, Zygfryd
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Fryzjerski klan
eGorzowska - 1840_euVzHi58Zgo4KYpLugcl.jpg


Nie przeczą, kiedy mówię, że stworzyli klan. – No przecież każdy z nas – Babijów – właściwie kogoś do tego zawodu z rodziny wciągnął. Jest tata, mama, siostra, jej syn, brat mamy, bratanek i siostrzenica – wymienia Dominika Babij-Nisiewicz.

Ale mąż nie chciał, żebym pracowała w tym zawodzie – wspomina Zofia Babij. – Obawiał się, że będę narażona na częste kontakty z mężczyznami. A poza tym, kiedyś ten zawód nie miał najlepszej reputacji. W każdym razie dopiero treściowa skłoniła go, by zgodził się na moją pracę. Dziś nie wyobrażam sobie życia bez tego fachu, tych ludzi i tego miejsca. Tu mnie wszystko trzyma, a w domu czuję się bardziej chora. Mogłabym już odejść, zostawić to, ale nie mogę. Człowiek rano wstaje, idzie tu i wtedy dzień jest cudowny. Poza tym przez te 30 lat to i klientki są jak rodzina. I ja się z nimi starzeję. To jest zupełnie inne życie.

Państwo Babijowie mają dwa zakłady: w Międzyrzeczu, od którego zaczęła się historia ich klanu, i w Skwierzynie. W pierwszym pracuje pani Zofia z córką Wiolettą Winnicką i jej synem Kamilem, a w drugim – z młodszą córką Dominiką pan Czesław Babij (na zdj.)

 Trudno uwierzyć, ale on, głowa rodu, zajmuje się fryzjerstwem od ponad 50 lat. Od 1968 szkoli uczniów. Co roku jednego. Zaraz będzie miał ich na koncie 40. Także i on nie planował, że zwiąże swoje życie z fryzjerstwem.
– Po siódmej klasie złożyłem papiery do Technikum Leśnego. Podobało mi się to – opowiada. – Zostałem przyjęty, ale w międzyczasie zmarł ojciec, a mama mało zarabiała i nie było jej stać na opłacanie internatu. Trzeba szczerze powiedzieć, że była bieda, a ja sam rozumiałem, że nie podoła finansowo. Któregoś razu siostra przyniosła wiadomość z Nowej Soli, że potrzebują fryzjera. Zgłosiłem się. Chyba ten zawód był mi pisany, bo wytrzymałem ponad pół wieku. I nic mi nie jest, a nogi mam jak dziewczynka, żadnych żylaków.

Zdrowie pan Czesław zawdzięcza także warunkom, jakie sobie stworzył w pracy.
– Miałem taki jeżdżący fotelik. To dla starszych fryzjerów była profanacja zawodu. Oni uważali, że nie można pracować na siedząco. Jeszcze zanim przyjechałem do Międzyrzecza, trzy lata uczyłem się fachu u mistrza Czesława Krajewicza w Trzcielu. Potem od 1962 przez kilka lat związany byłem ze Spółdzielnią Fryzjersko-Kosmetyczną w Gorzowie. Odbyłem terminowanie we wszystkich zakładach miasta, bo rzemieślnicy bali się konkurencji i odsyłali nas po trzech, czterech miesiącach dalej. Więc w tej spółdzielni zamówili takie siodełka, ale nie używali ich, tylko z czasem zezłomowali. To ja – kiedy poszedłem na swoje – sam skonstruowałem coś podobnego. – Jeszcze niedawno tu było – podpowiada pani Dominika.

Ona też nie marzyła o tym zawodzie. – Poszłam do ekonomika, ale zrezygnowałam i przeniosłam się do klasy wielozawodowej w Zespole Szkół Budowlanych w Międzyrzeczu. Mam dyplom mistrzowski i uprawnienia do szkolenia. Na początku pracy w Skwierzynie, walczyłam ze sobą, nie mogłam się tu przyzwyczaić, a teraz po 15 latach nie wyobrażam sobie, żebym mogła robić co innego albo gdzie indziej – mówi z uśmiechem Dominika.
Ani ona, ani jej siostra Wioletta nie wyobrażają sobie, żeby ich rodzice z nimi nie pracowali. – Wiola powtarza, że mama niechby siedziała z tyłu zakładu w Międzyrzeczu, ale ma być. Ja to samo mówię tacie, niechby nawet z tyłu leżał, ale ma tu ze mną być.

Rodzina Babijów jest rodziną spełnioną. Pani Wiola czuje się dodatkowo szczęśliwa, bo jej syn Kamil też poszedł do zawodu. – A początkowo nie chciał o tym słyszeć. Skończył liceum i sam dojrzał do tej decyzji. Jeździł z nami na konkursy i pokazy od najmłodszych lat, a potem sam w nich uczestniczył.
– W Bydgoszczy zacząłem nawet zdobywać uprawnienia szkoleniowca, ale musiałem przerwać, bo mieliśmy tu bardzo dużo pracy. Teraz wolę sam pracować, niż uczyć innych – mówi Kamil, który chętnie zajmuje się fryzjerstwem artystycznym i wizażem. Babcię też sam czesze. Tak, jak uważa. I tak postępuje z klientkami. – Zawsze robię po swojemu i panie są zadowolone – podkreśla.

Dziś nikt nie kryje, że kobiety lubią, kiedy ich włosami zajmują się młodzi mężczyźni. – One wolą naszą obsługę, a ja marzę, żeby wszystkie chciały mieć na swoich głowach to, co ja chcę im zrobić – dodaje z uśmiechem Kamil.

Fryzjerski klan, któremu początek dali Zofia i Babijowie to ludzie, którzy wiedzą, czym jest rzemiosło, jakim się zajmują. Nie tylko znają się na najnowszych trendach, nie tylko podążają za modą, wiedzą wszystko o fryzjerstwie, rozumieją i szanują ludzi, którzy do nich przychodzą. A to jest najważniejsze, żeby nie skrzywdzić nikogo i żeby klient do nas wrócił. – Jeśli nie pokażemy, że jest dla nas ważny, nie mamy co tu robić – mówią zgodnie.

Tekst i foto Hanna Kaup


24 sierpnia 2011 09:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Świetni ludzie, super fachowcy.
Anonim_3995, 24.08.2011, 19:21, 93.94.186.92 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Dzień modlitwy i pokuty
Pierwszy piątek Wielkiego Postu, przypadający w tym roku 19 lutego, jest dniem pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich ... <czytaj dalej>
Chirurgia ogólna wraca do pracy
Dobra wiadomość dla pacjentów Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Oddział wznawia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Radio "Eska" S.A.

ul. Podmiejska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 17 17
branża: Radiowe, telewizyjne stacje <czytaj dalej>
Cebulka Marzena Usługi Fryzjerskie

ul. Władysława Łokietka 31, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 91 92
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>
"ICI Rem" Zdzisław Styler

ul. Fredry 1 E/1, Gorzów Wlkp.
tel. 662 657 389
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. ... <czytaj dalej>
Tragiczny finał
Drugą połowę minionego tygodnia zdominowała w Gorzowie sprawa 80-letniego mężczyzny, ... <czytaj dalej>
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
Uwaga! Ważna zmiana
Uwaga Pacjenci z grupy 0 i seniorzy. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Mach Mach, czyli Machiavelli Machulskiego
Na ten dzień czekałam jak wielu innych z utęsknieniem. Już ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jaka najlepsza?
Jaka szczoteczka jest najlepsza: tradycyjna, elektryczna czy soniczna? Jaką wybrać, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
Jak można mieć depresję, skoro w Polsce nie ma problemów ? Gospodarka kwitnie, wyprzedza Japonię. <czytaj dalej>
Anonim_3962:
Wiesz to się bardzo łatwo udziela takich rad po fakcie. Zresztą nie wiemy jak bardzo rodzina była w to zaangażowana i jakie informacje o pacjenci <czytaj dalej>
Anonim_4851:
Bardzo dobra reakcja czerwonego szpitala w spr swojego personelu. Nie wiem czy nie powinno zostac wszczete postępowanie dowodowe o nieumyślne doprow <czytaj dalej>
Anonim_2836:
cyt. "A co ty chcesz od rodziny?..."
w normalnej rodzinie ktoś z najbliższych pacjenta pojechałby taksówką, MZK lub czymkolwiek <czytaj dalej>
Anonim_3962:
Wypchano pacjenta ze szpitala po pięciu godzinach! Weź ty się ogarnij z takimi durnymi komentarzami. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej