Å›roda 24 kwietnia 2024     Aleks, Grzegorz, Aleksander
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nadzieja w oddechu
eGorzowska - 3195_shKcr58cjfKK7NGlGFR.jpgRozmowa z prezesem – elektem Polskiego Towarzystwa Chorób PÅ‚uc prof. WÅ‚adysÅ‚awem PierzchaÅ‚Ä….

Ile prawdy jest w powiedzeniu, że długość i jakość życia zależą od wydolności układu oddechowego?
- Jeżeli przypomnimy sobie powiedzenie in spiro spero, czyli nadzieja w oddechu, to rzeczywiÅ›cie: jak dÅ‚ugo oddychamy, tak dÅ‚ugo żyjemy. Trzeba powiedzieć tak: wielkość naszych pÅ‚uc i ich dojrzaÅ‚ość decydujÄ… o tym, jak dÅ‚ugo bÄ™dziemy żyli. To nam daje spektrum możliwoÅ›ci, również tych niekorzystnych. Dziecko, które rodzi siÄ™ ze zdrowymi dojrzaÅ‚ymi pÅ‚ucami jest dobrze przygotowane do życia. Jeżeli dziecko urodzi siÄ™ przedwczeÅ›nie lub jest po prostu maÅ‚e, ma też niewielkÄ… klatkÄ™ piersiowÄ… i maÅ‚e pÅ‚uca. Konsekwencje tego pozostajÄ… na caÅ‚e życie. Musimy pamiÄ™tać, że wraz z wiekiem przybywa nam lat, ale ubywa gÄ™stoÅ›ci koÅ›ci, gruboÅ›ci skóry, wielkoÅ›ci i zdolnoÅ›ci wentylacyjnej pÅ‚uc, schodzimy z puÅ‚apu biologicznego zaprojektowanego w mÅ‚odoÅ›ci do puÅ‚apu schyÅ‚kowego. Jeżeli na poczÄ…tku nasze pÅ‚uca majÄ… 6 litrów pojemnoÅ›ci życiowej, to na starość, w wieku 85 lat ich pojemność bÄ™dzie wynosiÅ‚a 3 litry i to pozwoli nam żyć bez dusznoÅ›ci.

Czy POChP, czyli przewlekÅ‚a obturacyjna choroba pÅ‚uc i astma to sÄ… rzeczywiÅ›cie dwie choroby, które dotykajÄ… nasz ukÅ‚ad oddechowy najczęściej?
- Zgadza siÄ™. Jeżeli chodzi o astmÄ™, to mamy bardzo maÅ‚y wpÅ‚yw na to, czy ona powstanie, czy nie. WiÄ™kszość przypadków astmy to astma alergiczna. Profilaktyka polega na tym, aby leczyć objawy kataru alergicznego i unikać tych alergenów, których uniknąć siÄ™ da. To czÄ™sta choroba, dotykajÄ…ca kilku procent populacji. PamiÄ™tajmy, że dziecko nie wyroÅ›nie z kataru alergicznego, a leczenie wdrożone w porÄ™, może zapobiec rozwojowi astmy. Mamy też POChP, która jest z kolei chorobÄ… osób dorosÅ‚ych, i na którÄ… najczęściej sami zapracowaliÅ›my paleniem papierosów. Choć nie jest to warunek konieczny. OkoÅ‚o 10-15% rozpoznanych przypadków POChP to choroba niezawiniona, wystÄ™pujÄ…ca u niepalÄ…cych. POChP jednak można leczyć. Wczesne leczenie pozwala, mimo spadku zdolnoÅ›ci wentylacyjnej pÅ‚uc, przeżyć swoje lata w komforcie oddechowym i nie doprowadzić do inwalidztwa oddechowego. Leczenie późne, niestety, daje maÅ‚e szanse utrzymania zdolnoÅ›ci wentylacyjnej pÅ‚uc.

Jakie sÄ… pierwsze objawy astmy alergicznej a jakie POChP, które powinny nas zaniepokoić i skÅ‚onić do wizyty u lekarza?

- W astmie takim sygnaÅ‚em jest kaszel, wodnisty katar, pieczenie oczu i kichanie. Te dwa ostatnie to najczęściej uczulenie na pyÅ‚ki. Kaszel sygnalizuje, że choroba dotyczy nie tylko nosa i oczu, ale również tchawicy i oskrzeli i może z tego rozwinąć siÄ™ astma. Natomiast POChP to choroba charakteryzujÄ…ca siÄ™ najczęściej produktywnym kaszlem: zaczynamy kaszleć i odksztuszamy plwocinÄ™, uÅ›wiadamiamy sobie, że to trwa już kilka miesiÄ™cy albo nawet lat, nasz oddech staje siÄ™ Å›wiszczÄ…cy, a potem przypominamy sobie, że przecież przez wiele lat paliliÅ›my papierosy.

Jak rozwija siÄ™ nieleczona astma, a jak POChP?
- Alergiczna astma nie powinna prowadzić do inwalidztwa oddechowego, natomiast przewlekÅ‚a obturacyjna choroba pÅ‚uc – zawsze. POChP wczeÅ›niej czy później powoduje niewydolność oddychania. I to nie jest tylko kwestia staÅ‚ej dusznoÅ›ci, ale także niedoboru tlenu we krwi. Nazywa siÄ™ to niewydolnoÅ›ciÄ… hipoksemicznÄ…. NastÄ™pnym etapem jest niewydolność hiperkapniczna polegajÄ…ca na tym, że pacjent nie potrafi usunąć dwutlenku wÄ™gla z organizmu. Tego w astmie nie ma, wiÄ™c jest ona chorobÄ… lepiej rokujÄ…cÄ…, w miarÄ™ odwracalnÄ…. Dlatego wÅ‚aÅ›nie lekarze powinni apelować do pacjentów o niepalenie papierosów lub rzucenie naÅ‚ogu i konsultowanie dusznoÅ›ci, Å›wiszczÄ…cego oddechu czy odksztuszania. MożliwoÅ›ci lecznicze w Polsce sÄ… takie same jak na Å›wiecie.

No więc właśnie, co poradzą chorym nasi specjaliści?
- Na szczęście – co pragnÄ™ podkreÅ›lić – mamy takie same możliwoÅ›ci jak wszyscy na Å›wiecie, ale w przypadku chorób ukÅ‚adu oddechowego szczególnie. Wszystkie leki sÄ… w Polsce dostÄ™pne, wiÄ™kszość z nich jest refundowana, a leczenie jest proste, bo sÄ… to najczęściej leki wziewne, proste do stosowania. W astmie stosuje siÄ™ również immunoterapiÄ™ swoistÄ…, zwanÄ… przez pacjentów odczulaniem, która jest leczeniem przyczynowym. W leczeniu POChP pulmonolodzy majÄ… możliwość leczenia tlenem, nawet w domu, tych chorych, którzy tego wymagajÄ…. Można również stosować w domu wentylacjÄ™ mechanicznÄ… nieinwazyjnÄ…, bez potrzeby intubacji. MożliwoÅ›ci stosowania nowoczesnych, skutecznych i dostÄ™pnych metod leczniczych sÄ… naprawdÄ™ bardzo szerokie.

Warunek jest jeden: pacjent musi przyjść do lekarza, a potem stosować się do jego zaleceń.

- Pacjenci nie chcÄ… dÅ‚ugiego leczenia, nie chcÄ… siÄ™ przyznawać do przewlekÅ‚ej choroby. Czasem próbujÄ™ uspokoić swoich pacjentów mówiÄ…c: ale przecież pani codziennie myje zÄ™by! dlaczego ma Pani tak wielki problem z codziennym wdechem leku rozkurczajÄ…cego oskrzela? Zdarza siÄ™, że trafiam do przekonania. Edukacja jest bardzo ważna. Ważne jest bowiem odpowiednie „uÅ‚ożenie siÄ™” z chorobÄ…. Zapanowanie nad dusznoÅ›ciÄ… to jest sukces nie tylko medycyny i lekarza, ale przede wszystkim pacjenta.

Powinno być również tak, że gdy chory widzi efekty leczenia, to nie powinien odstawiać leku.

- W naszej naturze jest coÅ› takiego, że odstawiamy leki, wówczas kiedy nam już pomagajÄ…. Ja też tak robiÄ™. WolÄ™ kilkudniowÄ… kuracjÄ™ antybiotykowÄ…, niż branie np. insuliny do koÅ„ca życia. Nie lubimy chorować, nie chcemy pamiÄ™tać o lekach. Trzeba wyrobić w sobie pewien nawyk, ale to wcale nie jest proste. W medycynie to siÄ™ nazywa compliance, czyli coÅ› w rodzaju spolegliwoÅ›ci. A my przecież w ogóle nie jesteÅ›my spolegliwi, nie chcemy siÄ™ godzić z losem, nie chcemy rutyny nawet w walce o wÅ‚asne życie. Chcemy nowoÅ›ci, atrakcji, zmiennoÅ›ci. Å»ycie jest zmienne, a my mamy siÄ™ w nim zachowywać każdego dnia tak samo; caÅ‚y czas brać leki? Chorych trzeba rozumieć, ale okazuje siÄ™, że czasami wystarczy po prostu przypomnieć o znaczeniu brania leku. Bez agresji trzeba zachÄ™cić pacjenta do zmiany postawy. I to wystarczy.

Podstawowym i stosunkowo Å‚atwym badaniem, które może wskazać nam na niewydolność ukÅ‚adu oddechowego jest spirometria.
- To rzeczywiÅ›cie jest podstawowe narzÄ™dzie pneumonologa i lekarza rodzinnego. Nie da siÄ™ rozpoznawać i leczyć nadciÅ›nienia tÄ™tniczego bez aparatu do mierzenia ciÅ›nienia, a cukrzycy bez glukometru. Spirometr to prosty aparat, który w rÄ™kach kompetentnej pielÄ™gniarki czy lekarza potrafi ocenić, ile mamy pojemnoÅ›ci życiowej pÅ‚uc albo ile wynosi wskaźnik FEV 1, czyli maksymalna objÄ™tość wydechowa jednosekundowa. To sÄ… dwa podstawowe wskaźniki, na podstawie których możemy okreÅ›lić, jaki mamy potencjaÅ‚ wentylacyjny i jak z niego potrafimy skorzystać. Spirometria ma jeszcze jednÄ… zaletÄ™. Jeżeli nawet nam siÄ™ wydaje, że mamy zdrowe pÅ‚uca, to wynik badania może nas doprowadzić do refleksji prozdrowotnej: mam tylko 80% normy, czyli gdzieÅ› te 20% straciÅ‚em. To czasem daje asumpt do decyzji o zmienie trybu życia: może wiÄ™cej wysiÅ‚ku, a mniej papierosów?

Kto bezwzględnie powinien poddać się badaniu spirometrycznemu?
- To jest jakaÅ› dokumentacja naszej biologii; mierzymy wzrost, obwód talii, wagÄ™... zmierzmy też pojemność życiowÄ…! SpirometriÄ™ na pewno powinien sobie zrobić, niezależnie od wieku, każdy palacz, nawet jeÅ›li nie ma żadnych dolegliwoÅ›ci. Warto to sprawdzić i ucieszyć siÄ™ , że palenie na razie nie zaszkodziÅ‚o. Druga grupa to osoby skarżące siÄ™ na objawy ze strony ukÅ‚adu oddechowego, czyli kaszel, Å›wisty lub duszność wysiÅ‚kowÄ…. Badaniu powinny siÄ™ poddać także ci, którzy przeszli infekcjÄ™ ukÅ‚adu oddechowego. Infekcje wirusowe i bakteryjne przechodzÄ… szybko, ale czÄ™sto pozostawiajÄ… nadwrażliwość oskrzeli, które chÄ™tniej siÄ™ kurczÄ… i przepÅ‚yw powietrza przez pÅ‚uca jest gorszy. Spirometria to wykryje. Warto też, aby badanie zrobiÅ‚y kobiety w ciąży. DowiedzÄ… siÄ™, czy dziecku dostarczana jest wystarczajÄ…ca ilość tlenu. JeÅ›li wynik spirometrii bÄ™dzie nieprawidÅ‚owy, to trzeba wykonać kolejne proste badanie: pulsoksymetriÄ™. Ono sprawdzi, ile tlenu jest w naszej krwi wÅ‚oÅ›niczkowej. Dzisiaj jednak musimy pamiÄ™tać o tym, że spirometria to pierwszy krok do zdrowych pÅ‚uc.

Czy rzeczywiście spirometria jest tak ważnym badaniem, że świat postanowił poświęcić jej dzień?

- Tak. Tu nie chodzi tylko o zdrowie płuc i komfort chorych na choroby układu oddechowego. Okazuje się, że składnik spirometryczny FEV 1 jest niezależnym czynnikiem ryzyka wczesnego zgonu. Jeżeli ktoś z nas nawet nie choruje na żadne choroby, ale ma FEV 1 niższy od normy, to jego szansa na przewidywaną długość życia jest mniejsza niż osoby z wysokim FEV 1. Spirometria jest zatem ważna także z punktu widzenia zdrowia publicznego. Nasza populacja będzie wymierała tak szybko, jak szybko nam ubywa wskaźnika FEV 1. Pneumonologia nie jest docenianą dyscypliną medycyny, nie jest też lokomotywą postępu, ale nie zapominajmy, że serce pracuje w objęciach płuc. Jeżeli uznajemy, że żyjemy tak długo, jak bije serce, to ono tak długo bije, jak jest nadzieja w oddechu.

Jak przebiega poprawnie przeprowadzone badanie spirometryczne?
- Badanie wymaga wspóÅ‚pracy pacjenta z instruktorem, który przedstawia najpierw jego przebieg. Do ust wkÅ‚ada siÄ™ ustnik, przez który trzeba spokojnie oddychać. Potem, dalej spokojnie, jak najgÅ‚Ä™biej, trzeba nabrać dużo powietrza i nastÄ™pnie wypuÅ›cić je do samego koÅ„ca. To usuniÄ™cie maksymalnej iloÅ›ci powietrza z pÅ‚uc jest bardzo ważnym elementem poprawnoÅ›ci wykonania spirometrii. To jest część statyczna badania: spokojne oddychanie, gÅ‚Ä™boki wdech i jak najgÅ‚Ä™bszy wydech. Potem zaczyna siÄ™ drugi, dynamiczny element badania. Do niego trzeba siÄ™ przyÅ‚ożyć, zmobilizować. Polega na tym, że nabiera siÄ™ do pÅ‚uc bardzo dużo powietrza, zatrzymuje je na moment i z caÅ‚ej siÅ‚y wypuszcza, aby osiÄ…gnąć jak najwiÄ™kszy przepÅ‚yw na poziomie ust. To trochÄ™ tak, jakbyÅ›my dmuchali Å›wieczki na swoim urodzinowym torcie. Wynik ma być rekordowy. I to koniec badania.

Czyli po prostu trzeba zdmuchnąć na raz sto świeczek?
Tak. Jednym wydechem.

Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia


11 listopada 2012 19:22, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imiÄ™:
 
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powoÅ‚aniowa odbÄ™dzie siÄ™ w sobotÄ™ w sobotÄ™ 27 kwietnia. WyjÅ›cie pielgrzymki na trasÄ™ z Paradyża do Rokitna nastÄ…pi ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doÅ›wiadczenia wiem, że najważniejsze sÄ… relacje bezpoÅ›rednie. Ustalenia, które zapadajÄ… wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsÅ‚aniajÄ… siÄ™ zalane tarasy. Niestety, ze wzglÄ™dów bezpieczeÅ„stwa, nie mogÄ… być jeszcze udostÄ™pnione. ZdecydowaÅ‚a o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne dziaÅ‚anie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powoÅ‚aniowa odbÄ™dzie siÄ™ w sobotÄ™ w sobotÄ™ ... <czytaj dalej>
Zginęła w swoje 32. urodziny
Data 22 kwietnia 1940 jest uznawana za prawdopodobny dzieÅ„ Å›mierci ... <czytaj dalej>
Wicewojewoda zrezygnował
Wojewoda Lubuski Marek Cebula zwoÅ‚aÅ‚ na 22 kwietnia briefing prasowy. Niespodziewanie ... <czytaj dalej>
Zmiana na stanowisku wójta gminy Bogdaniec
Po niedzielnej dogrywce wyborczej nowym wójtem gminy Bogdaniec zostaÅ‚ Tomasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecieÅ„ 2024 »
P W Åš C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosiÅ‚ w niedzielÄ™ kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkaÅ„ców na spacer ulicami Å›ródmieÅ›cia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa PaÅ„stwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszajÄ… uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale PamiÄ™ci „Dumni z PowstaÅ„ców” to ogólnopolski konkurs dla szkóÅ‚ <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 2b.jpg
admin ego:
Nie posłuchano nas
O czym myÅ›lisz Dariusz? O tym, jak można spieprzyć szansÄ™, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Najstarszy buski zabytek
Upór ma swoje dobre strony. UparliÅ›my siÄ™, by zobaczyć wnÄ™trze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymaÅ‚a policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziaÅ‚ać wiÄ™cej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2113:
Wolność wypowiedzi koÅ„czy siÄ™ tam, gdzie zaczyna siÄ™ promowanie nienawiÅ›ci, znieważanie i rasizm <czytaj dalej>
Anonim_6779:
LiteraturÄ™ np. Homera czyta siÄ™ tylko po to, aby podróżować np. do Grecji lub mitologÄ™ rzymskÄ… do teatru w Neapolu. Tylko z przyczyn turystyczn <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest wolność myÅ›li i wypowiedzi, wiÄ™c kto bÄ™dzie chciaÅ‚, pójdzie. ZaÅ› ten OÅ›rodek Monitorowania.....to " ciepÅ‚e" posady i chęć & <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Won do Warszawy gumofilce. <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Nie sÄ…dziÅ‚em na poczÄ…tku, że Pan bÄ™dzie aż tak dobrym managerem. Zaczęło siÄ™ trochÄ™ dziwnie, Å›wiÄ™tem i kurczakami, ale efekty pokazaÅ‚y, Å <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej