środa 24 kwietnia 2024     Aleks, Grzegorz, Aleksander
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wspomnienie budowniczego Chrystusa Króla
eGorzowska - 5099_8PsQANXp5DBqEWxtYifC.jpgO księdzu Sylwestrze Zawadzkim mieszkańcy Świebodzina mówili „nasz budowniczy”, ponieważ zbudował dwa kościoły i pomnik Chrystusa Króla. W wielkanocny wtorek pożegnali go, licznie uczestnicząc w mszy św. w sanktuarium, a potem w czasie uroczystości pogrzebowych na miejscowym cmentarzu.

Tego dnia w Świebodzinie mogło zabraknąć róż. Parafianie zdecydowali, że nie będzie wieńców, ale kto zechce, kupi jedną różę na pożegnanie tego, który rozsławił miasto, realizując budowę pomnika Chrystusa Króla. Pozostałe pieniądze przeznaczono na dom pielgrzyma.

Uroczystości, na których pojawiły się tysiące wiernych, trwały niemal cztery godziny. Rozpoczęła je uroczysta msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta z udziałem innych biskupów, proboszczów i księży diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Około 13.00 kondukt żałobny ruszył ulicami miasta na cmentarz. Po ceremonii pogrzebowej
nastąpiło złożenie trumny do grobowca. Wspomnienie ks. Sylwestra Zawadzkiego wygłosił prof. Tomasz Kotwicki. Oto ono:

„Wielkie są dzieła księdza Sylwestra Zawadzkiego, dzieła, z których jesteśmy wszyscy tak dumni. Powstawały nie tylko dzięki kościołowi instytucjonalnemu, ale także dzięki osobom świeckim, parafianom, ludziom tego miasta i innych miejscowości.

Dlatego dzisiaj, na jego pogrzebie, nie powinno zabraknąć głosu ludzi świeckich. Ludzi, którzy z nim pracowali, cenili go, kochali. Już nie zobaczymy go spacerującego przy pomniku Chrystusa Króla, a potem, gdy już sił brakło, siedzącego w kawiarence pod pomnikiem, patrzącego na liczne autokary i podjeżdżające samochody.

Ksiądz Sylwester Zawadzki posiadał cechy charakteru szczególnie godne podziwu: wytyczał ambitne cele, pociągał za sobą innych, miał niezwykłą gorliwość, wielką wiarę, wyrażaną czynem, nigdy nie pojawiało się zwątpienie, nigdy nie rezygnował z obranej drogi. Wierny w przyjaźni, był przykładem dla otoczenia.

Ksiądz Zawadzki miał własną opinię o pracy kapłana. To było nakierowanie na zwykłych ludzi. Podkreślał, że ksiądz ma być dla wiernych, nie odwrotnie. Dawał temu świadectwo życiem, które było służbą drugiemu człowiekowi. Interesowała go praktyczna praca kapłańska. Dbał, aby na Mszy Świętej niedzielnej można się było wyspowiadać. Dbał, aby sprawy pogrzebów, ślubów, chrztów były załatwiane po myśli wiernych. Nie stawiał sztucznych przeszkód, przygarniał ludzi do parafii, a zwłaszcza do sakramentów. Nie osądzał. Nie potępiał. Pamiętam, jaki był szczęśliwy, gdy udało mu się przekonać pary żyjące bez ślubu, do uregulowania sytuacji i przyjęcia sakramentu małżeństwa. Liczył, ile takich osób ma wśród swoich parafian i myślał, jak do nich dotrzeć. Podobnie było z chrztami osób dorosłych, z bierzmowaniem. Liczył się każdy pojedynczy człowiek. Był w tym praktycznym, życiowym postępowaniu bliski temu, co słyszymy dzisiaj od Papieża Franciszka. I był równie radykalny w gorliwości swej kapłańskiej pracy.

Był przywiązany do tradycji. Cenił Mszę Świętą łacińską, którą przez kilka lat osobiście co niedzielę odprawiał. Lubił po łacinie wyśpiewać Exultet w Wielką Sobotę.

Nie imponowała mu władza. Nie szukał poklasku u przełożonych. We współpracy nie był łatwy. Stawiał wysokie wymagania wikarym, współpracownikom, ale przede wszystkim stawiał wysokie wymagania sam sobie. Nie cenił rzeczy materialnych. Nie dorobił się majątku. Miał proste, minimalne wymagania w zakresie odzieży, w zakresie posiłków. Nie korzystał z wakacji. Pamiętamy, jak jeździł jednym samochodem, starym mercedesem sprowadzonym z zachodnich jeszcze Niemiec przez wiele lat, aż podłoga od strony pasażera przerdzewiała i wypadła.
Był niezwykle wytrwały. Kiedy dobrze już po 70-tce, postanowił uczyć się języków obcych, codziennie wieczorem po powrocie z budowy brał podręcznik do niemieckiego, do angielskiego i uczył się na pamięć słówek.

Widząc rosnące dzieła księdza Zawadzkiego, ludzie czasem zastanawiali się, czy to pieniądze z Ameryki, z Niemiec albo z innych bogatych źródeł wspomagają księdza. Ci, którzy bliżej znali sytuację, wiedzą, że tak nie było. Że to wysiłek miejscowej społeczności był decydujący. My wszyscy tu obecni wspomagaliśmy księdza Zawadzkiego, bo wiedzieliśmy, że wspomagamy nie jego osobiście, ale wielkie dzieła, które za jego sprawą powstają. Każdy wspomagał jak mógł: jedni pieniędzmi – czasem milionami, czasem złotówkami, a inni wspomagali wiedzą i radą, inni ciężką fizyczną pracą, a jeszcze inni skuteczną modlitwą (Margaretki). I w efekcie ksiądz Zawadzki budując wspaniałe budowle, zbudował też coś w nas.

Dlatego dzisiejszy dzień jest dla nas tu obecnych nie tylko chwilą zadumy nad życiem i dokonaniami księdza Sylwestra Zawadzkiego, ale także okazją, aby uzmysłowić sobie nasz własny w tym udział. Zobaczyć obraz nas, mieszkańców tego miasta, tego regionu, w ostatnich 30 latach. Dostrzec, że niewielka społeczność nie świętych, ale nas grzeszników mogła tworzyć wielkie dzieła na chwałę Boga i na pożytek ludziom. Te dzieła pozostaną, a z nimi zostanie wśród nas osoba księdza proboszcza Sylwestra Zawadzkiego.”

Red.
Foto Hanna Kaup


Wiecej zdjęć:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2014-04-22_wspomnienie_budowniczego_chrystusa_kro,
wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 1/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 2/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 3/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 4/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 5/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 6/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 7/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 8/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 9/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 10/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 11/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 12/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 13/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 14/15

wspomnienie budowniczego chrystusa krola, zdjęcie 15/15


22 kwietnia 2014 22:35, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę 27 kwietnia. Wyjście pielgrzymki na trasę z Paradyża do Rokitna nastąpi ... <czytaj dalej>
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Łukowiak Anita Doradztwo i Szkolenia

ul. Warszawska 201, Gorzów Wlkp.
tel. 608 293 541
branża: Konsultingowe firmy <czytaj dalej>
"Gostal" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe

ul. Walczaka 45, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 03 30
branża: Hutnicze wyroby <czytaj dalej>

Pielgrzymki
Tegoroczna piesza pielgrzymka powołaniowa odbędzie się w sobotę w sobotę ... <czytaj dalej>
Zginęła w swoje 32. urodziny
Data 22 kwietnia 1940 jest uznawana za prawdopodobny dzień śmierci ... <czytaj dalej>
Wicewojewoda zrezygnował
Wojewoda Lubuski Marek Cebula zwołał na 22 kwietnia briefing prasowy. Niespodziewanie ... <czytaj dalej>
Zmiana na stanowisku wójta gminy Bogdaniec
Po niedzielnej dogrywce wyborczej nowym wójtem gminy Bogdaniec został Tomasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0769.jpg
admin ego:
Nie posłuchano nas
O czym myślisz Dariusz? O tym, jak można spieprzyć szansę, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Najstarszy buski zabytek
Upór ma swoje dobre strony. Uparliśmy się, by zobaczyć wnętrze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2113:
Wolność wypowiedzi kończy się tam, gdzie zaczyna się promowanie nienawiści, znieważanie i rasizm <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Literaturę np. Homera czyta się tylko po to, aby podróżować np. do Grecji lub mitologę rzymską do teatru w Neapolu. Tylko z przyczyn turystyczn <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Jest wolność myśli i wypowiedzi, więc kto będzie chciał, pójdzie. Zaś ten Ośrodek Monitorowania.....to " ciepłe" posady i chęć & <czytaj dalej>
Anonim_3351:
Won do Warszawy gumofilce. <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Nie sądziłem na początku, że Pan będzie aż tak dobrym managerem. Zaczęło się trochę dziwnie, świętem i kurczakami, ale efekty pokazały, <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej